1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. lileee

    lileee Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    13
    а бре каква работа да барам кога не ми даваат да одам на работа,на двапати пробав по три месеци и имав многу повеќе проблеми колку сега.зошто на време нема ручек зошто сум одмарала зошто не сум седела до касно ,често пати ми велеше дека утре нема да ме пушти да одам на работа и јас секогаш бев изнревирана и расплакана и коски ме тресеа кога се враќав дома зошто знаев дека пак ме чекаат гужви .неможев да издржам повеќе од три месеци за да на крај реши веќе да не ме пушта да одам на работа.и еве сега така испаничена и депресивна со што да се борам дали со тоа што треба да одам на работа затоа што ме страв од анксиозноста или со него кој ме малтретира психички незнам.инаку идејата за работа ми е развиена уште од пред 10 години само не ми дозволуваат.едноставно не ме пуштаат
     
  2. Bea26

    Bea26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    18
    Здраво на сите
    Гледам дека бројот на членови на фурумов се зголемил, што не е убав знак, но барем расте свесноста за анксиозноста и бројот на искуствата како да си помогнеме.
    Јас сум една од оние ‘almost” излечени. “Almost,” затоа што сеуште имам кризни денови и поради тие критични денови неможам да си правам долгорочни планови за животот. Секој поголем план го анализирам од перспектива дали ќе ми се појави аксионоста повтоно во наредниов период и пак се враќам на почеток,но оние критични денови кога не излегував од дома ми се оставени далеку.
    Имам пишувано дека јас поради анксиозноста напуштив работа и тоа е дефинитивно најголемата глупостт што ја направив. Три месеци од кревет не станав, не се радував на денот.Чекав само да пројде уште еден ден, друг да дојде и така.Не спиев со денови. Се додека не се заангажирав да си најдам нова работа и нова занимација. Сега си легнувам како бебе во 10 – 11 навечер и се будам секое утро во 7. Сеуште неможам да патувам сама, мора да имам друштво.Кога имам друштво, не ми е никаков проблем било када да одам, но сама сеуште се кочам.
    Имав моменти кога се спремав да пешачам од мојата зграда до паркот у маало, што не е повеќе од 20тина минути, ама често пати се враќав уште на скалите, Но имаше и моменти кога ќе почнев да одам тотално несвесна, се движев по улица по инерција, се молев да не ме акне некоја кола по пат, но не се предавав. И така се до момент кога ќе се препотев и како да бев нова личност. За само три минути ќе станев свесна дека нападот поминал и можев пешки сама до Водно.
    Летово на една за мене симболична дата од првиот дијагностициран напад, се спремам да објавам конечна војна на анксиознота. Закажав консултација кај психијатар, затоа што имам многу големи планови за мојата иднина, а стравот дека баш во некој битен момент ќе добијам напад, не ми дозволува да се опуштам и да го живеам животот како што треба.
    Поздрав и ве читам,
     
    На dunja му/ѝ се допаѓа ова.
  3. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    98
    навистина незнам лиле веке што да ти кажам освен едно колку и да е сурово сепак ке ти кажам
    родителите кога си се родила се радувале на тебе неси најдена на улица почитувај се себеси и замини си или барај решение во пријавување на семејно насилство
    ако останеш во сегашнава позиција само си го уништуваш животот а и детсвото на децата па на крај краева како само тој да е маж на светот
    ти кажав да играш гнасно како нив мораш девојко мораш
    не и дозволувал на работа да оди ...глупости ... а ти му дозволуваш да пие и да ти го уништува животот ?
     
    На Azzura и SanjaBucka им се допаѓа ова.
  4. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Здраво девојчиња мои, здраво Психа :)
    Адела е закон :!: кога е во прашање Лиле...па остави го Лиле..оди си кај твоите....знам дека не е лесно...ама потешко е вака.Објасни им на децата, атие и гледаат...ццццц оваа никој не го трпи, аимаш само 35..живот пред тебе...Ти реков веднаш.сврти му грб..хехе..ги знам таквите самобендисани, исфрустрирани, неспособни имбецили :envy: јас се кладам дека ке те моли ама ако бидеш истрајна во своите барања...ако не те сакале неговите, незнам читав таму ,,си била за никаде,,...тогаш што ќе си му..побарај тој да те остави таква анксиозна, депресивна...побарај...хехе зошто на човекот животот да му го упропастуваш :envy: ете му нека си најде некоја ,,посаглам,,..тоа е мојот совет...ајде да видам кој се сложува или не се сложува...а потоа се враќаме на темата,,анксиозноста и победа на анксот.Мислам дека премногу жалопојки има на форумов ..е ако тој е затоа ама нели би сакале некој да напише како се изборил, како му станува подобро, как се бори или изборил.Со самосожалување...ништоооо... :!:
    Поздравче :inlove:
     
    На SanjaBucka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ferhunde9

    ferhunde9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    38
    LILEEE прочитај што ти пишав во ЛП и уште еднаш те молам немој погрешно да ме сватиш али размисли за такво нешто ...на тој начин се имаат спасено мнгу жени од психичко или физичко насилство и едно запомни СЕКОЈ ПРОБЛЕМ ИМА РЕШЕНИЕ биди храбра мила зашто знам дека си и паметна и храбра и конечно донеси една одлука која ке те направи тебе СРЕЌНА го заслужуваш тоа поздрав и ти посакувам се најдобро :)

    Инаку ја сум добро :?: колку можам да бидам ама ете сеуште си седам дома си гледам филмчиња :~: и така секој ден досадно зар не?
    Поздрав за сите и си знаете ве гууууушкаааммм најмноооогууу :hug: :hug: :hug:
     
    На SanjaBucka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Добра си..како па да не :fubar: , ех...седиш дома и гледаш филмчиња...а бе надвор од дома..а бе зној се, паѓај, потпирај се ...ама надвор,оди...соочи се!!!!Мислиш незнам колку е тешко оваа ....А замисли мила Ферхи да мораш да одиш на работа, а???И замисли дека треба секој ден да пазариш и да чекаш редови по банки...замисли да треба да патуваш со автобус до работа, аво него гужва на глава ми седи ,,булката сошамија,,..се гушев, се потев, плачев под очилата.....ама издржав....победив.Не беше од прв пат....ама од кој и дае другочаре нема.Етеи линкот што ти го пратив вели....нема да умреш, нема ништо да се случи, само наоружај се со храброст...во линкот се вели дека фобииитесе решаваат....И мене денес малку од јаникот,малку од променливо време, малку од работа (роденден му е на синот мој утре) кога тргнав накај продавница почна малку,,мантањето,,нели какоке паднам или кесе ....еееее , ај ај си реков ако паднам некој ке ме крене...замомент се изгуби стравот...техниката игноррр е најделотворна а лесна е само треба дасе вежба ..ништо од првпат не биднува......Жал ми е Ферхи те гледам интелигентна млада жена...очито образована и духовита ..да седи дома и да гледа филмчиња наместо да бркненекој маж.и да го зграби животот...за секого има пар во природата....те искарав тоа тие ... :!: :* можеш да мислиш дека се правампаметна ама јас минав низ ,,тајфунот,,и останав жива и спремна и пак да дојде анксот не дај Боже пак ке се борам....
    ..ама сепак јас многу ве саками многу ве разбирам ...
     
    На anetka28 и danika им се допаѓа ова.
  7. psiha

    psiha Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    7
    dujnaa kako mi si???
     
  8. psiha

    psiha Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    7
    алооо....абе кај сте денесс ве немааа...инаку ја процитав panic away добра стварр.....
    алии симптомии трнејне нога рака леваа ,стегајне градии под срце над срцее уфффф,али сега барамм да видаамм колку мозее најокоо да стегаа и да трнее дали мозее усее...
     
    На dunja му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bea26

    Bea26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    18
    Порано имавме една друга ФБ група но таа веќе како што гледам не е активна.
    Ќе ме воведете ли која е ФБ групата на која комуницирате сега?
     
  10. A.d.e.l.a

    A.d.e.l.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    98
    здраво девојчиња

    дуња ти се восхитувам ти си пример за јака вистинска жена

    муцето мое ферхунде кеси го тепам така да си знае :wasntme: :* само ако не излезе веке еднаш од дома

    психа се шетаме сите цел ден што бараме на интернет а и ти треба да практикуваш да шеташ повеке абе маж си или шо си :@ :fubar: девојките чекаат да те бркнат а ти се сожалуваш тука ај спремај се и во поход :) здрав си прав како дрен.
    здрав човек што седи на компјутер по цел ден е то не оди така

    беа 26 HAPPY PEOPLE е новата група таму имаме и цхат

    ај сега јас ке ви се испофалам
    си бев на плажа си пливав си се сунчав си уживав башка и боичка си добив ( изгорев хахахаха али и тоа е поубаво отколку бела како сирење како што сум)
    е сега вие размислете што пропуштате со седењето дома :fubar: :fubar: :fubar:
     
    На anetka28 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ferhunde9

    ferhunde9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    38
    Напади,паника,страв,вртоглавици ужасен ден аман до кога веке вака ;( ;( ни ONE MOVE ни TWO MOVE ни IGNORE ништо не помага :(

    Вие како сте ми,гледам не сте активни тоа значи дека сте добро :)
    ADELAN тепај муце(десет удри едно број :punch: :punch: ) може ке помогне уште тоа ми остана да пробам :?: :P
     
  12. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    Аделче, и јас акав цел ден , да бидам поточна, настрешници и кровови правев, ептен мајсториште денес, што мајка ќе беше што роди ваква прекраснотија :D: :rofl: :D, па после внука ми си ја носев на базен, па си шетнав, па искиснав на дождот и ич не ми беше гајле што Макдонија нема море!!! :D .. Друштво, ајде малку повесело, колку повеќе позитивни мисли, толку подобри емоции, колку подобри емоции, толку поголема желба за се', колку поголема желба за се', толку поголем напредок во животот, а тоа значи ЗБОГУМ ти прљаво идиотиште анкс, а велком животе и убави моменти. Не е лесно, но морате и сами да се убедувате дека сето тоа што Ви се случува е производ на Вашата имагинација, а јас сигурна сум дека имате подобри работи за кои мечтаете и за кои би фантазирале, ам?! :) .. Ајде, пуштете тоа анкс синдромот, нек си е*е матер! Како што тивко дошол, така и (ќе)нека замине .. Ве гушкам и бакнувам! :)
     
    На dunja, anetka28 и kleopatra11 им се допаѓа ова.
  13. psiha

    psiha Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    7
    so ubavo kazanoo.....ama kako da go storimee,da go realizirameee uffff,kako bi mi biloo uboo da barem edno 2 saati ne pomislamm na ovaa krastaa,da ne osetaam kako mi se losiii,kako me stegaay graditee ufff
     
  14. anetka28

    anetka28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    19
    За тоа да се случи Психа се е до твојата психа кога самиот ке се уловиш дека мислиш на таа краста скрени си го вниманието и мисли на нешто друго пушти си музика да слушаш, земи читај си книга или пак играј си игри, тоа те напаѓа тебе зошто ти си окупиран со нејзе стегни заби покажи и кој е газда на твоето тело и твојот ум, јас воопшто немислам на неа ама воопшто за да дојдеш до ова ниво на кое сум јас и некои други од форумов јас ти советувам секојдневно вежбање на оваа техника што се вика игнор, како прво запрашај се на што би мислел кога не би имал анксиозност (зошто многу добро знаеме пред да ја имаме анксиозноста размислуваме за сосема други работи отколку сега), потоа почни да си слушаш музика онаа која ти ја сакаш, излегувај и недозволувај таа тебе да те контролира (стегни забе и речи еднаш машки сега излегувам па што сака нека биде) и ке видиш дека ништо уствари нема да биде како и што небило до сега а само за возврат преубаво ке си поминеш, не се затворај дома осаменоста повеќе влијае на анксиозноста така ке мислиш нон стоп на неа, везбај ја техниката од книгата и да дојде и да се случи нападот нека се случи, запамети едно ти не си блен ти си потполни здрав и ништо нема да ти се случи ако нападот дојде тој ке дојде и ке си замине само треба да се стегнат заби во моментот на тој напад, зошто еве да речеме на било кој од нас ако нешто решило да се случи така мислите ли дека од тоа што вие ке се исплашите и од тоа што вие ке се напиете едно апче тоа ке исчезне дека нема да се случи, баш напротив ако се случи нешто ке се слуши и без тие апчиња или пак со тие апчиња, не се оптоварувајте со болести годините се назад излегувајте забавувајте се не мислите на тоа и да се случи па што нека се случи не се плашите.... јас 4 ри години се борев да едноставно не мислам на неа воопшто како и сега јас порано вака да зборувам немаше шанси а ке прочитав нешто мене одма срцето ми лупаше но вежбав секој ден како да ги отргнам мислите а во тоа ми помогна тоа што никој незнаеше дека ја имам оваа чума и кога ке ме викнеа јас одев без разлика на се така и на вас ви препорачувам што повеке шетање, излегување, дружење и ке видите како ке си отиде..........ве поздравував сите имајте убав ден и се читкаме пак :* :* :*
    Заборавив да напишам НЕ ДАЈ БОЖЕ ДА СЕ СЛУЧИ НЕШТО НА БИЛО КОЈ ОД НАС, и ЗАЉАУБЕТЕ СЕ тоа помага невероватно кога паметот ке ви биде во љубовта се оди многу полесно..... ГУШКИИИИИИ ДО СИТЕЕЕЕЕЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
     
  15. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    Психа, јас сето тоа убаво го кажав затоа што и го направив, го правам, не ми беше воопшто лесно, но со сите тие чувства и емоции јас излегував или правев нешто, едноставно си реков, те почувствував, те препознав, те пуштив да поминеш низ мене знаејќи што ми правиш, те оставив да манипулираш и да ме истрчаш, но само за да те научам што чудо од краста си, за потоа да можам да ти кажам извини, ама доста ти беше под кирија кај мене, сега на ред е друга емоција. Така и направив, дозволив да минува низ мене секогаш кога сакаше, ја научив дека ако не и се спротивставам, не и интересно кај мене, ја оставав да си прави што сака, знаеш како мало дете, ако нешто му дадеш лесно, веднаш му здосадува, ама ако за нешто му велиш немој, не може, не сакам, остави ме, бегај од тука, ми се смачи од тебе, тоа за инает е се' поприсутно во секој дел од тебе и твојот живот, затоа колку и да мислиш дека ќе паднеш, дека си гумен или дека се потиш, трнеш и вртоглавиш, помисли си само дека едно дете мало ти бара нешто твое. Дај му некое од симптомите, ќе си поигра и ќе си замине за кратко. Но најбитно во сето ова е да се тераш сам, само сам можеш да си кажеш НЕ на секое искрснување во твојот живот .. Убав ден Психа .. :)
     
    На dunja и Jojoba им се допаѓа ова.
  16. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Еве сум тука и јас за жал. Иако ретко, да не речам никогаш сум немала вакви анксиозни напади, сепак може да се каже дека денеска ми е доста стресен ден. Дознав пред некој час за смрт на еден познаник помлад година дена од мене, починал од леукемија. Потоа налетав на тема мултиплекс склероза на форумов која ме докрајчи. Имам многу близок член во семејството кој боледува од оваа болест. Знам дека не е откриено дали е наследна или не, едноставно е доста непозната болест, лек нормално нема затоа што се работи за нервниот систем, а нервните клетки не се ревитализираат. Прочитав на интернет дека сепак можеби и има поврзаност генетиката со некои 20% и дека на удар најмногу се млади девојки на 21-22 години. Едноставно ме убива помислата, знам дека ама баш ништо на светов не се знае, буквално не знаеш што утре те чека, не ни сакам да мислам на тоа но ете ми дојде тешко. Со блиските не сакам да зборувам затоа што е доста потресна тема некако. Се мразам самата себе си што многу често си го глава вртам низ глава прашањето што ако, што ако ова, што ако она... Одамна не размислував на темава, ама ете денес изгледа малку ми се собра. Само сакав да си олеснам, на некој начин. :)
     
  17. anetka28

    anetka28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    19
    Здраво Јојоба има еден начин да го провериш тоа , сега незнам дали многу ти е блиска особата која боледува од оваа болес меѓутоа има во МАНУ се прават генетски тестови кои ке потврдат или демнтираат дали ти или твоите дечиња би ја имале оваа болест.....јас имам правено и од таму знам не за оваа болест туку за нешто сосема друго, едноставно не мисли на болести млада си и ако би те смирило можеш проверки да си направиш за се да си бидеш мирна поздравче... :D
     
  18. psiha

    psiha Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    7
    vo red ,jas sum svesen deka samo jass i nikoj drug nemoze da mi pomognee ,i dekaa kolku so poveke podlegnuvam na nejze p.s krastataa povekee me obvivaa i pott,i ........................... sto nee usvariii,ali menee najnogu od see me plasatt uff tiiee simptomii,na stegajne gradii,na trnejne leva raka nogaa,na losejnee,a samiot sum svesen sum bil 1000000000 pati na lekar i deka nee i posledno zavrsiv na cisto kontrolaa na filip vtorii srcee okk,stres tess okk,i sto segaa.......... neznammmm ..po cel den rabotamm ,i vo site moi da znaess milioni obvrski sto gi imamm ,se zamaram so :zaso me boli raka,me stega gradi i itn ...........i eno so me macii ejjj,drugar mi vika aj vecerr odimee,i jass pravo filmm oppp kaj ke odam vecer ,ako me fatii,pa ako me stegnee,pa ako .............i ke odammm amaa ja cekamm krastataa i uppp nekadee evee ja ideee.......
     
  19. anetka28

    anetka28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    19
    Да јасно ми е се она што јас некогаш го правв го правиш ти сега... па што ако трне нека трне ти знаеш дека се ево ред со тебе... срцето куцало остави го добро е и ко куца лошо е ако престане да куца.... пот те избива ако нека те избива прифат го тоа како најнормално... и јас некогаш бев истата како тебе верувај ми ама научив јас да го контролирам него а не тоа мене верувај ми јас бев иста како ти сега ама потполно иста мегутоа чим си бил по сите доктори и знаеш дека се е ок незнам само дали пиеш некои апчиња, треба да ја убедиш твојата психа дека ништо не ти може и запамти дека стравот со страв се храни покази му малку заби не мисли на она леле ако ме фати кога ке отидам леле што сега лелел еве го доага тука е и готво паниката настанува.... мораш да вежбаш и игнор да и даваш на анксот и ке успееш верувај ми ....................поздрав до сите ВЕ ГУШКАМММММММ!!!!!
     
  20. psiha

    psiha Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2011
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    7
    da pijam helex 0,25 po edno na porucek edno navecer,i iiiiiiiiiiii mora da vezbammm ej 28 god sum samo,a me maci 4 godini.Znam \Anee ama znaess potzvestaa vikaa paii da ne te fati srcee,aa jass samio znam deka bev na filip i mi kazaa se e ok,i pak me plasii........e aj kazi mi seaa tii....
    mwaa podravceee