1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. ibanez

    ibanez Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    102
    Денес е ДЕФИНИТИВНО мој ден :rofl: Преубав...Иако со грч го очекував,ме изненади во позитива...Пак бев старата личност полна со ведрина...МОИТЕ,пријатели :inlove: :* ми покажаа колку ме почитуваат...Замислете се собрале и сите комплет кај мене...Ме израдуваа до солзи...Смеа,вицеви....винце,мезенце....и се беше како и пред анксот...МОРАМ да бидам похрабра и да си го чекорам патот што со години го создавав...САњА ти благодарам за убавите зборови :* ЕРИК е во право-твојата весела нарав ни дава сила ....НАЈПОЗИТИВНА си на форумот....Исто така,иако лично не ве познавам_ВИ БЛАГОДАРАМ што ми се најдовте кога ми беше најтешко...Поздрав до Сања,Сиело,Петра,Алехандро,485,Ерик,ненушка,Таци,зоце,спарки ангел.....СИТЕ ДА ИМАТЕ МНОГУ ЗДРАВЈЕ,срека и убави моменти во Новата2012г. :hai:
     
    На SanjaBucka и SparkyAngel им се допаѓа ова.
  2. SparkyAngel

    SparkyAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    901
    Допаѓања:
    1.366
    Пол:
    Женски
    Само што се вратив од центар, надвор лудница, позитивна новогодишна енергија на сите страни! Сите кафичи уште од попладнето почнале со славење, преубава атмосвера.

    Како ви помина вас драги пријателчиња денот?

    Сакам првo да ви честитам НГ, бидејки јас утре заминувам за Мавровооо, се решив ке идам- па што биде нека биде! :D ке пробам анкс да ја ставам на ИГНОР бар 4 дена на раат да поминам. :)

    Поздраав, до следната година,ви посакувам мн здравје, љубов, срека и успех да ве прати во текот на следната година! :*
     
  3. jasminajami

    jasminajami Активен член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    fala vi na site....da da se uste ne sum pocnala da gi pijam od strav neli imam iskustvo piev pa ete povtorno mi se povrati..veruvajte postojano se trudam da ti trgnam tie losi misli neli veke znam deka ne sum bolna i toa ete sami si otkrivame blagodarejci na netov:)) no toa e posilno od mene od vnate mi ide...znam site mi veruvate eve nekolku dena ve citam i edvaj resiv da vi pisam no sega nekako mi e polesno.. i ke ve druzam zosto samo vie mi veruvate znam i sami kako sto imate kazano od iskustvo na nikoj da moze da se doverite zosto ne eve svakaat..pozdravce do site
     
    На nenuska му/ѝ се допаѓа ова.
  4. eci.sk

    eci.sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    срценца еве сум јас :)
    Пред се сакам да и посакам добредојде на jasminajami, за жал , но заедно сме посилни и верувај ке се осекаш многу подобро со сите нас заедно.
    Иначе јас сум супер, на моменти ме посетува анксот, ама ја бркам брзо :D
    Сакам сите да ве поздравам сања,ненушка,петрапанка,анушка,ибанез,спарки,таци,485,акана,ангел,алехандро,ерик, мања, циело, ада,дуња, и сите останати...
    Ви посакувам нај нај нај најубаво да си поминете за н.г. Журкајте се до лудило :rock: :party: :Dance
    начукајте се ( нормално оние што пијат алкохол ) :rofl: , веселете се и не се замарајте со ништо...
    2012 да ја започнеме убаво , весело, срекно и најбитното без посета на анксот...
    Ќе заборавев да ви кажам дека се препорачува почесто водење љубов :lol: Многу било добро за нервите и нашата ситуација 8) Затоа луѓе сексајте се и не се замарајте со ништо :inlove:
    Ве гушкам и бакнувам :inlove:
     
    На Akana, nenuska, SanjaBucka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. jasminajami

    jasminajami Активен член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    fala eci na podrskata zatoa sum tuka zaedno so vas bidejci smetam na vasata podrska. pozdravce od mene do site so najubavi zelbicki za utre vecer!!!
     
  6. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    Eци, јас цело време алудирам на тоа, ама сите ми се праат на Тошо, ахахахаххахаххаха .. Што мислите Вие драги мои, зашто ми го нема анксот?! Па си љубам бе јас, колку што сум полна, толку ми е полно срцево со љубов и делам безрезервно ... :inlove: , ама и себично чувам за себе за да ми биде убаво, каква контрадикторност беше ова од моја страна, ахахаххахахха ... И Еци душо, јас уште од сега сум начукана бе, да не речам цел живот сум исчукана :D Лелеее грлово ми е потечено малку, ме боли ми гори, ама сега ќе го угасам со песна ...

    http://www.youtube.com/watch?v=mDhlo6RL ... re=related

    Среќна да ни е Новава година, живи и здрави да сме, секогаш среќни и исполнети, со безброј насмевки на нашите лица, непрестајни успеси и многу исполнети желби... На прагот од 2012 искрено и од срце Ви посакувам само убави нешта да го исполнуваат Вашиот живот и дом! На здравје! :beer: :)

    Ве гушкам и бакнувам! Чувајте ми се....
     
    На danika и taci1 им се допаѓа ова.
  7. nadez31

    nadez31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    24
    здраво на сите ве Читам редовно и сум овде со вас,нна јасмина новиот Член мозам да ти казам дека кај мене тоа боденје околу срцето е најголем проблем сто незнам ни јас дали некогас ке помине јас се надевам дека ке помине........на сите Членови на форумов ви посакувум многууууу здравје и срекна и успесна нова година и да ја оставиме сите оваа мака зад нас како еден лос сон кој каде и да е весело и убаво да му биде :* :* :* :* :*
     
  8. bllakce

    bllakce Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    27
    devojcinja i momcinja neka vi e srekna novata godina i od mene mnogu ljubov zdravje i sreka vo novata i pomalku anksioznost.neka starata bide kako eden son sto sne go sonuvale a vo toj son sme bile anksiozno i koga sne se razbudile sne svatile deka toa bili samo obicen son.ve sakam site i vi pozeluvam se najdobro od srce.SREKNA NOVA GODINA.
     
    На taci1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Среќна нова и од мене!!!
    Да сте живи и здрави, среќни и насмеани, безгрижни и бескрајно опуштени и смирени!

    Јас сум одлично, се ми оде во животот освен факултетот, и затоа од утре седнувам и го загревам столчето, за нова година како си поминам, па добро беше, не бев ништо посебно возбудена пошо имав други замисли и планови кои во последен момент отидија во вода, и сепак си се вратив во Нег и со мое друштво чекав, изнајмивме локал и 30 луѓе, онака добро беше. Коњакот ме дружеше! :rock:

    А сега, одмарајте си и поминете си најубаво за празниците, наполнете тоа мешињата и на сите да ви порасен газето за некој сантиметар ха ха ха :wasntme:

    Немојте да пишете за анкс. нема простор и време сега за неа нели... кај мене љубовта изигра голема улога...многу голема што уште не ми се верува колку безгрижна и силна станав, каков одбранбен механизам ми создаде уфуф, ама сепак до ден денес има траги од неа.. пак ми трпне јазик, или голтањето, ама многу брзо мислите ги насочувам кон друго и ми поминува, некогаш ќе потрае, некогаш не, јас немам време за неа, иш мрш!

    Мања... за голтањето ти пишам лп сега.

    Па па чупина и момчина! :hug:
     
    На PetraPanka3, danika, manja666 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. taci1

    taci1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    65
    PRIJATELI MOI,...SREKNA NOVA GODINA,MNOGU ZDRAVJE ,SREKJA I SAMO SO POZITIVNI MISLI OD SWEGA PA NATAMU......dosega pisuvavme na forumot za makite ,anksto, sega od novata godina site da pisuvame kako uspesno sme go nadminale site i sme mnogu srekni ....kiss do site :* i samo pozitivnoo :rock:
     
    На nenuska му/ѝ се допаѓа ова.
  11. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    Срцки срекна нова година и се најубаво во неа од се срце ви посакувам :* :*
     
    На SparkyAngel, taci1 и SanjaBucka им се допаѓа ова.
  12. nadez31

    nadez31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2011
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    24
    SREKNA NOVA DRAGI MOI ZDRAVJE SREKA I LJUBOV I DA IZLEZEME OD OVAA ANAKSIOZNOST :* :* :*
     
    На SparkyAngel, taci1, SanjaBucka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. SanjaBucka

    SanjaBucka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    460
    На сите Вас мои драги пријатели, Ви посакувам многу здравје, многу среќа, љубов како од бајките, многу исполнети желби, безброј насмевки на лицето, мигови за паметење и успеси во изобилство. Среќна Нова 2012 година!!! ♥ Воедно и Среќни Божиќни празници, за многу години да се!!! Со љубов да наздравиме за нив ... :beer: ....

    Како сте ми? Како си поминувате во оваа празнична идила?! :) ..
    Јас да ви кажам, матер си ебав, едвај дишам, се затнав скроз на скроз, којзнае колку неумна сум била на прагот од 2012 -тата. Шмркам, кашлам, течам, другариве ми викаат исто како јапонски да сум зборувала, ништо не можеле да ме разберат :D, М и Н не можам да ги спојам, место многу викам ногу :D , абе крај ... и така еве ме сега овде, да упатам некоја честитка, да видам да не има некаков проблем или се‘ е беспрекорно?! :)

    Ајде добра ноќ и убав сон, ... чаос ..
     
    На SparkyAngel, PetraPanka3 и taci1 им се допаѓа ова.
  14. daddys.princess

    daddys.princess Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    988
    Допаѓања:
    318
    Po istom principu, prvenstveno valja napraviti razliku između neprijatnog i nepodnošljivog. Anksioznost nije kraj sveta,
    To je najbolje činiti baš u onim situacijama kada osetite da anksioznost počne da se javlja. Tada, umesto da sebi ponavljate dobro poznat tekst, da je to nešto užasno što vi ne možete da podnesete, probajte da sebi kažete da je to neprijatno, loše, ali da nikakva stvarna opasnost ne vreba i da neće doći do smaka sveta.
    Drugo, upustite se u situacije koje vam inače okidaju osećaj anksioznosti. Kada dopustite sebi da se suočite sa takvim situacijama, iako ponavljate sebi da neće doći do kraja sveta i da se ništa katastrofalno neće desiti, nemojte očekivati da će odmah sva anksioznost nestati. Setite se da vašu anksioznost stvaraju vaše misli i hiljadama puta ponovljene rečenice o tome kako je to nepodnošljivo
    Treće, kada se izlažete neprijatnim situacijama u kojima vam se inače javlja anksioznost, gledajte da sebi ne postavljate previsoke ili preniske zahteve. To znači da ne ulazite odmah u situacije za koje verujete da će okinuti anksioznost koja će vas preplaviti i, takođe, da ne dajete sebi prelake zadatke.
    etvrto, kada se upuštate u situacije koje osmišljavate kao veoma neprijatne, probajte da to radite u prisustvo osobe od poverenja. Terapeut REBT orijentacije neretko izlazi sa klijentom u javnost i biva mu podrška u takvim situacijama. Međutim, i dobar prijatelj ili roditelj mogu da budu vaša «baza sigurnosti» i da vam pomognu u prvim koracima osamostaljivanja u upuštanju u situacije koje ocenjujete kao neprijatne.
    ако сакате да го прочитате целосно зашто има повеке страницата е оваа
    http://www.psihologijaonline.com/klinic ... ada-panike
    се надевам дека барем малку помогнав :)
     
    На SparkyAngel и taci1 им се допаѓа ова.
  15. PetraPanka3

    PetraPanka3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2011
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    432
    [​IMG]
     
    На eci.sk, ada21, Akana и 8 други им се допаѓа ова.
  16. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    CREќNA NOVA NA SITE I SE NAJUBAVO VO NEA ,VI POSAKUVAM OD SRCE :)
     
    На SparkyAngel и taci1 им се допаѓа ова.
  17. danika

    danika Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 март 2010
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Среќна Нова 2012 драги мои пријатели,здрави,живи,среќни,насмеани и со радост во срцето, сите најубави желби да се реализираат :* Во овај нов почеток да заборавиме на се што било и поминало,да се препуштиме на новите животни предизвици,со целата позитивна енергија што ја имаме во себе.
    Јас овие неколку дена си ги поминав најубаво,уживање,релаксација,мојата љубов до мене,едноставно прекрасно,затоа велам со целата позитивна енергија да тргнеме напред и да ги зграпчиме сите можности што ни се даваат сега.
    Поздравииии и гушкииии :inlove: :inlove: :inlove: :hug: :hug: :hug:
     
    На SparkyAngel, nenuska и taci1 им се допаѓа ова.
  18. jasminajami

    jasminajami Активен член

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    srekna nova na site vi posakuvam od se srce se najubavo ovaa godina i zaedno da ja prebrodime anksioznosta..pozdravce!!!
     
    На SparkyAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  19. alekcoki

    alekcoki Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    31
    Среќна Нова 2012 , Среќни Новогодишни и Божиќни празници мили мои.Малку ме немаше ама полагав до 30 ти :( , па празнци и еве конечно седнав да ве поздравам.Како сте ми , како си го поминавте доцекот на новава?Ајде се надеваме дека Дедо Мраз ќе ни ги исполни желбите па ке ја однсес анксиозноста :))).Гушки до сите вас. :*
     
    На SparkyAngel и nenuska им се допаѓа ова.
  20. erik

    erik Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Машки
    Здраво на сите
    Сакам да ви ја цеститам новата година и ви посакувам сите зелби да ви се исполнат ЗДРАВЈЕ СРЕКА И ДА ЈА СНЕМА АНКСИОЗНОСТА
     
    На SparkyAngel и nenuska им се допаѓа ова.