1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    doktorke ne mozam so vas da diskutiram za tabletkite zosto jas iskreno nema pojma koja tabletka za sto e vie normalno podobro go znaete toa.diagnozata mi bese anksioznost iskreno jas togas nemav pojma ni sto e anksioznost ni stoe depresija,koga mi se sluci prviot panicen napad mislev deka umiram ,poluduvam,posle toa imav strav od smrt od ludilo od bolesti a od telesni simtomi mav tahikardija gadenje ,i iskreno ne pametam uste kakvi simtomi imav na pocetokot,znam deka vrtoglavica nikogas ne sum imala i ne sum se onesvestila,kako sto kazav piev heleks i b6 i postepeno gi namaluvav pa koga zavrsiv so tableti prodolziv so psihoterapija,evo veke 7 god ne pijam nisto a na pshihoterapija bev koga bev bremeno so kerkami.vo bremenosta pak mi se vratija stravovite no koga se porodiv kako nisto da ne bilo.od togas pominaa 6 god,fizicki simtomi nemam strav od smrt i bolesti i toa nemam,ostan samo strav od psihicki bolesti neznam zosto izgleda deka toa ne moze da se proveri :) :) :) panicni napadi nemam uste posle zavrsuvanjeto so psihoterapijata,mozebi sum bila depresivna neznam iskreno ne mozam da razgranicam anksioznost od depresija ,pozdrav uste nesto da va prasam za persenot po preporaka na edna prijatelka na majkami pijam persen koga sum vo pms taa e opst doktor pa sto mislite za persenot.
     
  2. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    Blue , ako mislis na toa i ako se plasis uste poveke ke te boli , ako na doktor ti rekle deka ne ti e nisto od sto se plasis ?
    plus kako sto e Gospod nikoj ne e , a i ti si previse mlada da se okopiras so gluposti , zasto sega ne izlezes so drugarkite na po edna pijacka ? :?: i da te prasam uste nesto , dali koga ke se zagledas na primer vo nekoj film i zaboravis na rakata , toa custvo go snemuva ?
     
  3. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4

    ne beriiiiiiii gajle ic i jas go iam toa i bev na kardiolog do sea NEKOLKU pati niso ne ti e ako tolku mislis idi vidi ama nema zaso toa e eden od simptomite na ankcioznosta !!! smiri se napij se daleronce ;) jas toa pijam i si legnuvam .
    a za persen pocnav od pred nekoj den da go pijam 3 den vcera ama ne sum vo pms mi pomina bas ,... a moze da go pijam milsma da si produzam ili da si prasam na lekar ? :)
     
  4. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Koj me bara , he, he, he eve sum.Ja citav Doktorkata i e za pozdrav. Se razbira ni treba vakvi ludje koi ke ni pomognat ama edno sakam da i kazam.(vsusnost imam mnogu prasanja za nea ama podocna)
    Videte Doktorka, Ve citam i se cudam na gorenapisanoto(inaku vo golem del se slozuvamso VAS),,nemoj da mislite deka bilo koj psiholog ke vi pomogne ako ne si pomognete sami,,
    Kako Doktorka dasi pomogneme? Kazete Vie kako? Kako koga ne znaeme?
    Pa nie barame pomos od psihijatarot?
    Aj odgovorce ako moze??
    Poz
     
  5. Doktorka.M

    Doktorka.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Draga Blue.Butterfly,
    Simptomot sto ti go imas ne e kako samostoen dovolen za da bide pricina za anksioznost, niti za nekoja druga poseriozna bolest od ovaa oblast. Ne e moja specijalnost za da kazuvam resenie za tvojot problem no ako si se proverila na doktor a i nemas ogromni bolki togas ne se raboti za nisto strasno, najverojatno e od loso spienje ili nekoj istegnat muskul na nekoj od grbnite muskuli ili muskulite na ramoto.

    Draga marinela.5,
    mnogu mi e milo sto slusam deka si prebrodila takov dolg i iscrpen period na tegobi i izmacuvanja bez ogled dali se manifestirale na psihicki ili fizicki nacin. Za toa so bremenosta normalno e: se javuva obicno posle 5 mesec i trae do 8 ili 9 ot a moze i da se javi i posle bremenosta ama najmnogu do 6 ti mesec no toa ne e nisto strasno, normalno e sekoj covek posle tezok period ili losi iskustva da se plasi da ne mi se povtorat pak, toa ne znaci deka se povtoruvaat, sepak e normalno toa. Za persenot: persenot go ima kako drazei i kapsuli i spored mene e odlicen izbor za PMS bidejki moze da se zema neodredeno vremenski i se bazirani na rastitelno poteklo i toa od valeriana, melissa i nane. se preporacuva pri stresni situacii, mali dozi na strav, nervoza, nesonica isto i hronicna istostenost i zamor. za razlika od drugite sedativni tableti, ovoj lek ne predizvikuva pospanost, ne vrsi naviknuvanje na organizmot i sklonost kon lekot. taka da mislam deka e odlicen izbor za tebe posebno ako dozivuvas napadi na zamor i stres pri PMS, eve sovet od mene imas obicen Persen i Persen Forte zemi gi i dvata kombiniraj gi - koga ti e potesko upotrebuvaj Persen Forte koga imas samo blagi simptomi na gorespomnatite upotrebuvaj samo Persen. Isto i za tebe PetraPanka, mozes da go konsumiras koga sakas samo da ne preteruvas so dozata.

    Draga dunja,
    ti blagodaram za pozdravot, pozdrav i do tebe i site ostanati i bas mi e milo sto mi postavi vakvo prasanje, i prethodno vo mojot komentar sakav poveke da objasnam za ova megutoa morav da odam imav i drugi obvrski taka da izvinete.
    "Vo meguvreme, nemojte da mislite deka bilo koj psiholog ke vi pomogne ako ne si pomognete sami ili ako ne mu veruvate deka ke uspee." - da ova e moja recenica i preku primeri ke vi objasnam sto sakav da kazam so ova.
    Pred mesec ili mesec i pol kaj mene bese edna devojka i mi vika vaka doktorke ne znam zosto mene psihoterapijata ne mi pomaga a mi dijagnosticiravte deka nemam nisto fizicki deka mora da e psihicki. Imavme dolg razgovor preku koj da ne dozlam mnogu otkriv deka devojkata ne e voosto iskrena za nejzinata psiholoska sostojba i nejzinite slabi tocki. Sakam da kazam ne go gledajte psihologot kako drugar, kako covek ili slicno, gledajte go kako nesto sto moze da vi pomogne i bez ogled na se kolku i da boli kazate gi i vasite najcrni tocki od vasiot zivot i najgolemi problemi ne e nisto sramno toa toa mu e profesija na samiot psiholog. Koga ja prasav devojkata zosto ne razgovarala na vreme za ova mi kaza od sram i od pomisla deka toa e VO MINATOTO. Ne dozvoluvajte da ve vodi ovaa pomisla mnogu ke zgresite. Sekoja sostojba od segasnosta bilo losa ili dobra ima tragi od minatoto.
    Pred pola godina eden postar gospodin mi dojde so objasnuvanje deka ne mu pomagale tabletite a covekot super se snaogase imase poseriozen problem pa bese na 4 godisna terapija ne e bitno sto i kako. Taman da go iznenadam deka e super i deka sakam da ja svedam na 3 godini terapijata zaradi napredok deka super mu ide doaga i mi vika nemaat veke efekt tabletite. i jas se cudam i razmisluvam sto mu stana na covekov da ne jas utnav nekade da ne zgresiv so terapija so dijagnoza me izede griza na sovest cela nedela. Megutoa na kraj ispadna deka gospodinot koga zemal tableti lek od Ljubljana go smenila dizajnot na pakovanjeto pa mislese deka ne mu pomagaat deka bile drugi ne bile isti kako prvite. Placeebo efekt skepticnost.
    Ima uste mnogu vakvi primeri ama da ne nabrojuvam mislam deka me sfativte sto sakam da kazam.
    Se najdobro i imajte verba vo sebe. I uste ednas izvinete sto ne bev dovolno precizna vo odnos na mojot citat.
    Pozdrav
     
    На Борба_за_живот му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Znaci devojceto so udarot (ne se sekjavam na nejzinata shifra) i doktorkata me uplashija NAJMNOGU na cel svet! Predizvikaa povtorna panika vo mene i strav, a taman mislev deka i pokraj site gluposti shto mi se izdeshavaa vo posledno vreme jas uspeav poleka da odam kon vrvot, sega se liznav i potonav naednash. Recisi site od ovde go imame ispitano sekoj del od teloto i nishto ne ni fali, odev kaj najdobriot psihijatar prof. d-r Nikola Rizov i so pomosh na lekovite uspea da me smiri 70% , ovoj forum otvoren od strana na Dunja mi pomogna ushte mnooogu povekje shto gji ostaviv apcinjata. Zoshto vlevate strav vo nas???? Razgovarav i so medicinsko lice t.s. drugarka koja pred nekolku meseci diplomirashe na medicina, znaci kolku i da kazete deka e neiskusna, taa sepak so ovaa situacija se soocuva od nejzina 14ta godina koja ja otkrila duri na 19ta! Epa sega ja osekjam zlobata vo vas dve (ako voopshto ste 2 , mozno e i da e samo 1 so 2 lica). Da, agresivna sum i imam pravo da bidam, kolku sakate me kolnete i nz ushte shto!
    Dragji moi ostanati od forumov, dokolku ne se dogovorime za kafica, imam ushte podobar predlog, za 2-3 meseci kje izdavam kniga narecena PRESVRT :) moze malku e daleku no kje imate specijalni pokani od mene :*
     
    На dzuls му/ѝ се допаѓа ова.
  7. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    abe idi ima strana napravena nekolku sme na nea 3 ca napravete site dunjaaaaaaa i ti :* ajde stavete se ;)
     
  8. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.089
    Ми се допаѓа ова што го пишува докторката и целосно се согласувам,а Дуња знае и зошто се согласувам...ја имав порано информирано по лп.
    Нешто слично и јас ви пишував порано,ама...како си сакате,вие си знаете.
     
  9. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Ok mozno e, sepak jas sum sigurna deka ni eSE do glavite! Lugje eve sega si napraviv test. Koga ispaniciv od kako gi procitav muabetive napraviv joga vezbi i zamislete kako nova sum ,se smeam na glas po doma, ako me razberat moive teshko mene :D
     
  10. TheLady

    TheLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Исто и јас се согласувам со докторката и Лилит, јас немам ваков проблем но го читам овој дел бидејќи еден од моите најблиски луѓе има затоа не можам да кажам мое искуство, но гледам дека таа се труди да објасни добро и детално, а и навистина е фина и културна. Ви посакувам добредојде докторке и фала многу за советите и начинот на кој сакате да ни помогнете. А за Писателка мислам дека навистина не е во ред коментарот, кога уште на почеток докторката напиша дека нема потреба да веруваме во тоа што го пишува ако не сакаме и дека никој не не тера со сила. Ако ти делуваат некои луѓе негативно не мора со таков пристап да се обраќаш и да ги примораш еден ден да си заминат од форумов ако не ти одговара не ги цитај ваквите коментари и ресен проблем.
    Јас сепак би сакала да слушнам совети мислам дека ке биде корисно да имаме ваков човек на форумот а се надевам со некоја корисна информација ќе можам да му помогнам и на мојот близок ако даде Господ. ;(
     
  11. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    pisatelke jas sum so tebe i te podrzuvam vo celost :*
     
  12. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Nesakav da navredam nikoj, samo znam deka ovoj presvrt na forumov kje zagrizi mnogu lica. Izvinite od se srce, site letame so jazikov... No lugje kako da ne gji citam site komentari koga me interesira kako ste, shto pravite, do kade ste??????? Doktorkata celo vreme spomnuva za psiholozi , a taa kako doktorka treba sama da znae deka psiholozite se za umerena situacija i deka ne prepishuvaat lekuvi, samo sovetuvaat odredeni problemi... Psihijatarot me uveri deka se mi e do glava, a isto taka i drugarka mi koja e doktorka. Neznam povekje shto da kazam...
     
  13. TheLady

    TheLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    "Anksioznosta E BOLEST i toa edna od najcestite na nasiot vek. Ne vi sovetuvam da citate komaentari i poraki kako ne primer mnogu sto pisuvaat ne se nervirajte, do vasata psiha e. Toa ke vi pomogne i se slozuvam celosno, ama da ve prasam kolku vreme mislite deka ke trae??? Ke trae se dodeka NE VI SE SLUCI PAK i koga nema da mozete da si pomognete samite na sebe si i nema da ima nekoj sto ke moze da ve smiri.
    E pa zatoa dragi moi, denes ima psiholozi za luge koi sto ne mozat sami da go najdat patot na psihicki zdraviot zivot, ima doktori za luge koi ne mozat sami da go najdat patot do zdraviot fizicki zivot. Za bilo sto i da e ako ne mozete sami da si pomognete izberete strucno lice za toa koe sto ne samo sto znae za tie oblasti poveke od vas tuku i znae i mnogu poveke od vasite bliski koi sekako najmnogu se grizat za vas.
    Citav komentari za razlicni raboti vo vrska so ova: hronicen strav, depresija, izcrpenost,fizicki problemi, psihicki problemi, stres i nervoza. Sakam da ve izvestam deka ne site vie sto pisuvate na ovaa tema gi imate simptomite na anksioznost. Nekoi od vas treba da odi na psihijatar, nekoi na doktor nekoi samo kaj maticen lekar."

    Писателка, прочитај го ова те молам уште еднаш и разгледај убаво дека нејзиното мислење не е дека е се физички, туку дава можност и да е психички или на матичен-што јас ова го разбирам како некоја обична работа што не мора да е ни болест. А колку што прочитав никого не навреди во нејзините пораки, нема напишано нешто што вика дека е трагично, само дава совет како да се справат луѓето со оваа појава и на кој начин би било добро. не знам зошто и се лутиш, ете за девојчето со ударот не прочитав но на докторката коментарите ги прочитав 3 пати со големо внимание мислам дека се навистина корисни и дека нема ништо навредливо во нив за да покажуваш ваква агресија. Јас од нејзините пораки сфатив дека само треба да ги третираме симптомите сериозно и дека ако така постапиме ке помине и дека ништо нема да ни биде. Мене баш ми даде голема утеха не знам зосто кај тебе се јавува агресија.
     
    На Борба_за_живот му/ѝ се допаѓа ова.
  14. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Mila lady i Vie i Aqua i Doktorkata za nekoe cudo site 3 ste registrirani vcera i site 3 se podrzuvate edna so druga... svetot e surov pa zatoa i vo rabotite koi ne uteshuvaat ni prakjaat zli dushi. Misllam deka treba da go napushtite forumov i da odite vo 300ta! Site vie ste 1 ISTA LICNOST, ZASRAMETE SE!
     
  15. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    3 vo 1 kafe ke se napieme na sredbata vo cest na ova :D
     
  16. TheLady

    TheLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Јас не знам за тие две јас сум овде заради тоа што имам мака и сакам да слушнам и други мислења ако сум регистрирана вчера не значи дека не го читам форумот. И засрами се ти Писателка што на ваков начин коментираш за мене како личност која не ја познаваш и за која не знаеш која е и што проблеми има, а веќе ме споредуваш со некои други. Засрами се!!!!!!
     
  17. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    cudno e se... ipak, od kaj znaesh deka ne te poznavam? eve mala shifra, za da vidish deka te poznavam: darkerce si taka? :)
     
  18. TheLady

    TheLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Ете колку си грешка баш не сум даркерка жал ми е за тебе ти навистина имаш психички проблеми ти се познава.... Греоти
     
  19. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.089
    Писателка претеруваш со паранојата...може и да е така,ама може и да не е и замисли се испостави дека не е така?!
    Ако тебе не ти се допаѓа тоа што го пишуваат,не значи дека треба да скокаш во одбрана на измислени територии.Зошто не пробаш да научиш нешто.Докторката убаво ви пишувала,јас целосно се согласувам со неа,па макар и да е ете тие три личности во едно.
    Тука се започнува,прифаќањето и пристапувањето кон решавање,ти живееш само со сознанието.
    Олабавете малку,раширете го кругот и оставете простор и за поразлични мислења од вашите,баш во тоа и е поентата...
     
  20. TheLady

    TheLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    1
    Се сложувам целосно со тебе Лилит, мене не ми е важно дали некој мисли дека сум била 3 во 1 или некоја друга или трета јас знам која сум и не знам кои се тие 2 јас сум на форумот и ќе бидам зошто сакам да добијам повеќе информации за мојот близок со вакви проблеми зошто знам колку му е тешко а со тоа и мене, не ме интересираат вакви излишни и параноични коментари како на Писателка, а уште помалку и вакви луѓе што ме навредуваат без причина!