1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Da navistina imam psihicki probelmi i ne se sramam od toa, vo zivotot se boram za pravednosta i realnosta pred se po toa sum i poznata kaj mnogumina...
    Lilit vo red e tvoeto mislenje, ova e znak deka ti odish napred i go butkash stravot so seta sila, toa e za pofalba, no jas sum premnogu slaba vo vrska so ovaa situacija i naogjam uteha samo vo pozitivnosta... ete i ne se oslonuvam samo na soznanija znaci se ispituvav sekade, pa duri i posleden pat praev kompjuterska tomografija ... No koga ovie lugje gledaat po muabetive deka nam ni e premnogu teshko, a sakaat da pomognat ne treba da vlevaat odma negativnost vo nashite tela, naprotiv neka pristapat na dobar nacin potoa cekor po cekor. Na doktorkata prva recenica i beshe : ANKS. E BOLEST! Jas poagjam od toj fakt....
     
  2. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    devojki pozdrav!ve citam i nemozam da veruvam do koja krajnost odite,ne veruvam deka postoi covek tolku ne iformiran i tolku zloben za da otvara tri razlicni profili so cel samo da ni napakosti,zosto sepak kaj nas se raboti za psiha i toa bi bilo fatalno.pisatelke znam kako se custvuvas i znam deka samodoverbata ne ti e na nekoe nivo pa taka se si prepisuvas kako tebe da ti se slucilo i se sto enovo te plasi,mozda na site ni etaka.no kako i da eova e forum i sekoj moze da napise sto saka,a nie sme tuka i da procenime dali se soglasuvame so toa ili ne sekoj individualno.na pocetok i jas bev skepticna sepak ova e internet no nikako ne bi odela vo taa krajnost no ti imas pravo na tvoe mislenje,dali anksioznosta e bolest ili sostojba ne e vazno vazno e sto ni go remeti nacinot na ziveenje i mora da najdime nacin da ja pobedime,i jas ne procitav nisto negativno vo postovite na doktorkata,sepak nejze toa i e struka i normalno od drug aspekt gi objasnuva rabotite.jas na ovoj forum se zacleniv tokmu zaradi toa da vidam i druga strana na problemov ne samo mojata da vidam i drugi iskustva i kako i edno druzenje so luge koi te svakaat i razbiraat.za doktorkata fala za odgovorot i se nadevam deka ke bides tuka da porazgovarame i zatoj strav od psihicki bolesti nekoj sovet za toa zosto ne deka me izvava od kontro sepak e tuka prisuten i ja odrzuva anksioznosta.pozdrav
     
  3. zagrizena1

    zagrizena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2010
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    49
    Пол:
    Женски
    se slozuvam so tvoite zborovi PISATELKA i mislam deka i jas se rastrevoziv vo izvesna mera od nekoi postovi a mislev deka se raspolozuvam i deka ke bide podobro so muabeti ovde.
    Gi pozdravuvavm site na forumov i se nadevam deka ke ima povedri tonovi vo nivnite zborovi zatoa sto bas toa e potrebno za luge so vakvi problemi.
    A za knigata....obavezno ke ja procitam i ti posakuvam golem uspeh.
    pozdrav do tebe i do site ovde.
     
  4. Blue.Butterfly

    Blue.Butterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    :) Here is me again!
    Ne se sluci nisto vcera,samo sto me odnesoa na dezuren i mi kazaa deka tolku mi e zgrcen musculot na levata strana sto predizvikuva trnenje na rakata. Srceto mi rekoa deka cuka perfektno i nisto ne moze da se sluci.
    Sega sum podobra no ne i najdobra,sepak sakam da Vi kazam fala na site za poddrskata:)

    I btw ovde sme da si pomagame,da delime iskustva i da se poddrzuvame,a ne da vleguvame vo konflikt:)
    Ajde pozz devojki:) :* :* :*
     
  5. Blue.Butterfly

    Blue.Butterfly Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    4
    I patem sakam da ve prasam kako Vi e srcebienjeto?
    Dali cesto se zamoruvate/zadisuvate?
    Jas se zadisuvam po mala aktivnost,tesko mi e da se kacuvam po skali,se budam so 100 srcebienje,a od kardioloska strana se e vo red so srceto:)
    Ajde da vidime dali go delime i ovoj simptom :rofl:
     
    На Lale3 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. gruevska

    gruevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    9
    ajde vaka jas malku pokasno procitav za doktorkata i jas ne se slozuvam voopsto i ja sbev vo vojna bolnica i toa kaj kardiolog i i srceto mi bese super a doktorot mi rece deka anksioznosta ne e bolest znaci ne se tetira kako bolest i deka i toa pominuva koga najmalku ocekuvame koga covekoot ke ima premnogu obvrski sosema zaborava da pomisli na nesto loso :) a srcebienjeto ne e strasno voopsto ne da se pravam lekar jas nego sakam da kazam deka se pominuva ne zaboravajte i ne citajte premnogu za da se plasite bez potreba uzivajte vo zivotot :) da naglasam KE POMINE
     
  7. italiana

    italiana Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    13
    Hello, ve pozdravuvam site srcebienjeto ke pomine samo po sebe samo ne mu pridavaj znacenje. Stom si bila na lekar i rekol deka e sosem Ok znaci prodolzuvame ponatamu zaedno vo ovaa borba. Ajde pisete kako se cuvstvuvate i kako napreduvate a za strucni mislenja i objasnuvanja se znae kade. Ovde sme da se podrzuvame, bodrime i samo pozitivni misli.
    Se citame caoo
     
  8. bubi26

    bubi26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    epa vaka prviot pat koga mi se sluci ova bese predizikano od pregolem stres i me fati depresija i pocnav da gi dobivam napadite na lekar mi rekoa deka mie depresija pri sto depresijata mi prdizikuva anksiozni napadi I SE TOA GO PREBRODEDV SAMAAAAAA !!! Si rekov dosta e veke apcinja nema od utre i taka bese .Vtoriov pat posle 4 god pak se nervirav se razocarav nesto mnogu i pak mi se povtori bev kaj drug doktor i mi dijagnosticira Panicno rastrojstvo(se cudam zasto ne se trudese ni da me islusa koga mu kazuvav so mi e )mi prepisa Asentra i koga otidov na maticniot ne mi gi prepisuvase mi rece ova e mnogu jako za tebe se cudam zasto ti prepisal ova ja ne se soglasuvam si otidov doma i si rekiv ma u P.M.(se izvinuvam) :rofl: i doktori i se zedov piev Demetrin pola nasabajle pola navecer dve nedeli slusam muzika za meditiranje si ja slusav Divna koga pee molitvi ima angelsi glas za tie so ne ja znaat pee crkovna muzika prekrasno toa me smiruvase i pak so volja ne dozvoliv da mi bide do toj stepen kako prviot pak i SEGA STO?? istite simptomi gi imam kao anksioznos a imam panicno rastrojstvo ???? :rofl: ABE KE SE BORAM SO SITE MOZNI SRETSTVA SAMO DA NE BIDE TOA APCE !!!! mu vikam doktore sakam da idam na nesto terapii na joga so bilo mi vika aaa ne ne moze ova so nisto mora apcinja ALOOOO pa dva pati sama izleguvam od ova so volja na neka odi se po gavolite samo pesnata od Slatkar http://www.youtube.com/watch?v=qkjrPhAlqTU IMAM SILA POSLE SE PAK DA PRODOLZAM :rock: SAMO POZITIVNI MISLI I VOLJA ZA ZIVOT poleka poleka pocnuvam da se vrakam STARATA JAS zezant i veslea raspolozena samo za setanje i druzenje da na momenti znaam da se potistam ama veke dosta mi e od se SAKAM DA ZIVEAM!!! :rofl: i znajte ova ne e nisto vo sopredba so drugi ZDRAVI SME A SO SILA SE PRAVIME BOLNI razislete ima beter od nasite sudbini i beter od nasite"bolesti"pa pak lugeto isplivuvaat taka i nie nema da dozvolam da potoneme kako Titanik hahahaha i samo da vi kazam se zacleniv na facebook so mojot profil ic ne mi e stram so imam anksiznost bas su GORDA sto znaci deka se uste imam emocii za razlika od drugi trlalalala ajde POZDRAV
     
  9. Doktorka.M

    Doktorka.M Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Dragi clenovi i posetiteli na forumov,
    Dobar den i najprvo bi sakala da se izvinam dlaboko na site onie koi sto mislat deka na bilo kakov sum doprinesla da vlijaam negativno na nivnata sostojba. Voopsto ne mi bese takva namerata, ne sakav i ne sakam da nametnuvam moe mislenje koe bi deluvalo destruktivno vo odnos na vasite misli i vasata percepcija za ovaa situacija. Mislev deka koga bi slusnale i nekoe od moite mislenja i vie samite bi doprinele da ja osoznaete podobro vasata sostojba i dokolku najdete nacin da mozete i samite da najdete odgovor na nekoi vasi nerazjasneti prasanja, sto sekako gi imate zatoa i ste clenovi na vakov del od forumot.
    Bi sakala da vi pojasnam zosto dojdov na forumot i koja mi bese namerata kolku i da me osuduvate ili poddrzuvate posle mojot tekst. Go sledam forumot i vasite komentari no ne gi pamtam site sekako. Delot kade sto site si davate poddrska mnogu mi se dopaga, doaga do izraz vasata humanost i ve poddrzuvam celosno, navistina mnogu nesebicni clenovi ima na forumot. Eve gledam od ovoj forum deka mnogu clenovi zaradi mirot i spokojstvoto sto go naogaat megusebno, poddrskata i iskrenosta sto navistina ja pocituvam apsolutno(da dade Gospod sekade da e taka), ne sfakaat deka na nekoi clenovi sto se vo pokomplicirana i vo poricna situacija od nekoi od vas, go gledaat ovoj a moze i drugi forumi kako edna nadez sto gi vodi napred vo zivotot, kako pomos so koja ke se izborat i ke doprinesat da izgradat edna licnost bez poteskotii i problemi. No dali znaete sto se slucuva so takvi luge koga edinstvenata nadez ja gledaat kako eden svoj virituelen svet kade sto site luge si pomagaat i si davaat poddrska? Dali znaete sto se slucuva so tie luge koga izleguvaat i se soocuvaat so vistinski problem koj bi ja stavil nivnata psiha na zagrozeno nivo i se vrakaat doma so cel da dojdat na nivnoto sveto viritualno mesto na nadez i poddrska a vo toj moment nemaat konekcija za internet, togas koga najmnogu im treba? Dali smetate deka jas ili moite kolegi ja zagrozuvame vasata sostojba so toa sto vi kazuvame deka ima resenie i vi go prilozuvame patot kon pristap kon vasiot problem a ete i kolegite vi prepisale lekarstva (koi za zal retko koj od vas izdrzal da gi prima disciplinirano) ili mislite deka ke vi pomognat nacini na otstapka od lekarstva deka vie mozete samite? Ima 2 mozni odgovori na poslednoto prasanje toa ke ostavam na vas.
    Nekoi od vas smetaat deka sum zloben covek, nekoi naogaat somnez vo mojot indentitet nekoi vo mojata ekspertiza i taka natamu. Ova ne me navreduva niti me iritira voopsto bidejki e normalno i logicno da si postavite vakvi prasanja i nema da komentiram negativno vo nikoj slucaj, no sepak ke kazam deka bez razlika na site mislenja mi e mnogu zal dokolku na bilo kakov nacin odmognav a namerata mi bese da pomognam.
    Zatoa, se povlekuvam od komentari direktno na forumot, i ponatamu ke gi citam vasite komentari, no nema da pisuvam poveke. Za da ne ostanat obespraveni onie na koi im treba pomos a MISLAT deka bi mozela da im pomognam, neka mi napisat poraka koga ke sum slobodna ke se potrudam da ja odgovoram.
    Ako so nesto sum ve navredila ili povredila bez razlika dali fraza, zbor ili recenica se nadevam deka ke najdete sila da mi prostite, iskreno i dlaboko se izvinuvam.
    Imajte prijaten den i se najdobro
    Pozdrav
     
  10. juventus

    juventus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    DOKTORKE
    JAS MISLAM DEKA NA POVEKETO NA NAS NI PADNA TESKO DA JA CUEME I DRUGATA STRANA MOZEBI KOJA I TREBA DA SE CUE , ZASTO MOE MISLENJE E SEPAK DEKA TREBA DA SE SOOCIME SO VISTINATA KOLKU I DA E TAA STRASNA. NO SEPAK LICNO ZA MENE GI IMAM SITE SIMPTOMI NA ANKSIOZNOST ( MOZEBI I SE LAZAM) , NO OTKAKO POCNAV DA SE DRUZAM DA IZLEGUVAM , POCNA DA MI STANUVA PODOBRO ( A MOZEBI E I OD TABLETITE) KOJZNAE.
    VI JA PISAV CELA MOJA SOSTOJBA OD POCETOK DO KRAJ VO PORAKA , BIDEJKI OVDE VEKE IMAM PISANO SE NEKADE NA PRVITE POSTOVI DA NE SE POVTORUVAM . SE NADEVAM DEKA KE MI ODGOVORITE SO SOVET I VASE MISELENJE
    POZDRAV
     
  11. bubi26

    bubi26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
    Doktorke nikoj ne rece deka treba da prekinete da pisuvate no fakt e deka koga sme u takava sostojba nikoj ne saka da slusne nesto so ke go voznemiri samo ubavo e da se slusne i od vasa strana mislenje zasto ne e se taka rozevo zasto i koga bev na lekar mi go rekoa istoto sto i vie deka ako ne se tretira deka moze da pomine vo polos oblik i deka zavrsna faza fizicki so znaci problemi so seker so odredeni organi i taka i deka so prekinuvanje na apcinjata deka se vrakaat napadite posilni i polosi od prethodnite no nie sakame da vi kazeme deka tuka ima slucaevi sto se izborile so toa i deka ima i povozrasni koi pominale i zavrsile so toa znaci ima slucai koi se izborile samite so toa i sakame da kazeme deka koga sme srekni i raspolozeni ne ni se slucuvaat takvi raboti i deka toa deluva DAJ BOZE ZASEKOGAS :) nie samo sakame de vi kazeme deka "ovaa grupna terapija" MNOGU ni pomnoga na SITE i nema nisto loso vo toa da se proba bez terapija da se prebrodi ova bez apcinja da se proba pa togas ako nekoj nema izlez vo kraen slucaj apcinja jas sum GOLEM protivnik na apcinjata neznam zasto no sum :) EVE VI EDEN PREDLOG (vazi za site onie so se pobozni )jas samo zatvorav oci si go pustav cedeto i slusav se opustav naredno so bese mi prekinuva srcebinjeto toplinata i se druga stanuvam od krevet u kako nisto da ne bilo kraj :clap: http://www.youtube.com/watch?v=Y7tKexc4wSM; http://www.youtube.com/watch?v=NwMBe6-A ... elated,ima na site jazici ama pak se pravoslavni pesni :angel: neka proba nekoj so maojata tehnika neka mi kaze dali deluva :*
     
  12. bubi26

    bubi26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    23
  13. maryjane

    maryjane Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    6
  14. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
  15. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Doktorka M vo najgolem del se soglasuvam so vas, no sepak ne mi gi rastrevozuvajte moite sogovornici Ve molam.Sepak site na forumov bez isklucok imaat odeno na lekar i site se pod lekarski nadzor(jas na pr. sto pati sum odela.
    Ovde nikoj na nikogo ne mu rece ostaj gio lekarite, naprotiv...
    Ovde samo si spodeluvame iskustva, se tesime i si pomagame kako polesnoda isplivame od ovaa,,zlo,,
    vie i neznaete sto znaci adsi anksiozen, (nedaj Boze) i voopsto ne znaete deka i najmal negativost upatena kon nas e cekor nazad.Vie ne znaete kakva agonija e da stoime pred vasite vrati i dase nadevame deka ste spasot.Zatoa naucete nesto od nas patilcite,,KON ANKSIOZEN COVEK SEKOGAS SO POZITIVEN STAV,,
    pOZDRAV

    TUKA SUM DRAGI MOI SAKAM MNOGU DA VI NAPISM AMA PREMNOGU E DOCNA.
    zAPOMNETE ANKSIOZNOSTA MOXE DA SE IZLECI
    JAS USPEAV
    vE SAKAM :)
     
  16. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    TAKA E DUNJA , POTREBNA SI NA OVOJ FORUM I PISUVAJ SEKOGAS KOGA IMAS VREME :*
     
  17. mila23

    mila23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    31
    Denes idam na svadba pa so bide neka bide....:) pozdrav
     
  18. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    bravo :dance: :dance: :dance: :dance: :dance: :d: :music: :d: i pisi kako si pominala , so sreka neka im e na mladozencite :inlove: pozdrav
     
  19. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Eve stasav da ve procitam potemelno i da ckrtnam dva-tri zbora.
    Ovaa gore e OK. Bravo Italiana. Pozdrav do mojata Pisatelka, knigata ke ja procitam so zadovolstvo, izvesti ne koga e gotova :clap:
    kade si Zagrizena1, eeeej nemoj da se rastrevozuvas te molam taman malku ,,se krena,,.Toa e samo mislenje na Doktorkata koj asi gleda od svoj agol i nisto povece.A anksioznosta (barem mojot psihijatar taka mi rece NE E BOLEST-SOSTOJBA .

    Jas licno dodeka bev anksiozna odev po lekari.Lele (sigurno vi imam pisano) mnogu gi smeniv.Koga ke me soslusaa (dvajca bea e od Skopje)Ja postavuvaa dijagnozata Anksiozna sostojba.(taka pisuvaa vo izvestajot)Najcesto dobivav nekoj anksiolitik od tipot ansilan ili demetrin...neznam ne se secavam vece , a i nee vazno i jas si odev doma. kontrola po tri meseci , lelee mislev deka sum gotova ijas si piev, si piev lekovi ama nisto od toa dodeka ne se zafati eden asalen covek so psihoterapijata. I toa bese razgovor, no verojatno se opustiv so nego, razbrav deka nekojse zainteresiral za mene, he he,he saka da me spasi :lol: Se ubediv dek aima spas od napnatosta vo mene(ne bi da gi povtoruvam simptomite...cel arsenal) deka mozam povtorno da funkcioniram kako ,,pred toj den,(prvoto srcebienje)
    Sega nekoj prasa da kazeme kako sme.
    Aj pak jkas prva, prva pocnav neli.
    Sosema sum dobro, rabotam normalno, Sakam dase druzam (mnogu sakam mladi ludje), sakam da citam knigi,odam voteatar, hehehehe, i najmnogu od se sakam da bidam sredena.
    Ne da se slaknam vo minic oti ne mi lici ama taka malku sexi :$ .Pa sega vie videte, jas na 45 sakam SE,a vie na polovina od moite godini padjate vo depresii i se predavate.
    e sega ..ima denovi koga ne mi se site na broji ke si pivnam demetrince ama da vi kazam kakov e zivotot i ne e nisto strasno.
    Mislam deka kazav dva -tri zbora :rofl: .
    Aj pozdravce
    Ve sakam i ve citam.
    Pisete mi Vie kako ste
    Pisatelke prvo Ti, a potoa Zumbul sakam daja cujam.Zagrizena1 ckrtni malku za tebe...
    A denovive so ovie oblaci na site nie malku tesko so glavobolkite i zasemetenosta . Ne se sekirajte toa e od vremeto.
     
  20. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    Ti blagodaram Dunja na zagrizenosta za site nas :) . Ovie denovi osekjam malku tegobi na leva strana i malku svrtuvanje vo glava, ali kako shto spomenavte prethodno najverojatno e od vremeto, a i isto taka poradi toa shto sum mnogu napnata :). Znaete vo posledno vreme i mene mi se otvori zelba za razubavuvanje (posle edno gooolemo razocaruvanje), bev malku old scool tipka, sea sakam neshto trendy :), od kako se vrativ doma malku sum pozatvorena no mi godi toa, pa potoa kje se opushtam so nekoe odmorce :) .
    Ajde sega sledniot, da si kaze shto si ima novosti hehehe :*:*:*:*