1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Avokado

    Avokado Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2014
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    363
    Вчера на испит едва сум издржала да не се онесвестам. Читам задача се препотував се тресев ми трнеа нозете, и дур се справим со то се убив од брзаюе да атигнам да пиша све. Сеа само се грижим за резултато. Ме фака паника дали ке положим. :)
     
  2. ziveam

    ziveam Нов член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Proveri dali imas Spondiloza ona znae da gi pravi tie napadi
     
  3. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Mjas gi imam istite simptomi anks ladno toplo vo teloto skiro site simptomi veke dolgo.veke otrpnav na site simptomi.morate da gi prifatite deka se del od vas i mirno da si gi precekate.toa e nasiot nerven sistem..ali normalno ima i nacini samo sport i rabota za da umot ne razmisluva tolku.eve vo momentov me stega vo gradite i znam deka e stravot i panikara ibke pomine veke ne reagiram ko porano
    Zatoa napred mora so toa da ziveeme
     
  4. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Katastrofa se osekam pred pms nemozam da opisam :(
     
  5. ivanablazheska

    ivanablazheska Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Jas koga se vencavav vo crkva leto zesko i se molev samoo da ne me fati panika da ne izbegam ama izdrzav
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. ivka-slivka

    ivka-slivka Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Пеρсула, јас сум тазе поρодена, бебе има 4 ипол месеци. Додеκа бев тρудна имав напади, бев само на магнезиум и б6, Господ дава сила веρувај, аκо ти тρеба нешто пиши слободно во поρаκа. Поздρав
     
  7. Rozana

    Rozana Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Devojki dali nekoj gi ima nadminato filozofskite misli,aman veke.Mi se cini ke me odvedat vo depresija.Gi nemase nekoj period sega pak.Do koga vekee? :(
     
  8. sase pp

    sase pp Активен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    zdravo na site nesum siguren dali sum anksiozen dali e depresija neznam so mi se desava se osejkam grozno OVIE SE MOITE SIMPTOMI : OSEJKAM NAPNATOS NA MUSKULITE NA NOZETE NE PODNESVAM GUZVA SE MI SMETA NAPNATO SE OSEJKAM NEMAM VOJLA ZA NISTO NA SABAJLE NE MI SE STANVA OD KREVET OMALAKSAN SUM NEMAM SILA NEMOZAM DA SE KONCENTRIRAM NEMAM APETIT NE MOZAM DA FUNKCIONIRAM NE SE OSEJKAM SPOSOBEN DA VOZAM MNOGU MIE TESKO VE MOLAM DAJTE MI NEKOE VASE MISLEJNE DALI IMATE SLICNI SIMTOMI VE MOLAM ODGOVORETE MI POZZ DO SITE
     
  9. Dopler

    Dopler Нов член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Nov sum tuka i profilov go napraiv bash za ova. Vekje 6 meseci me machi nekoe grdo mizerno chuvstvo, ne go osekjam kako bolka ama preci vo sekojdnevnite aktivnosti.Se raboti za precka vo predelot na grloto i gradite i cesto kako da me stega srceto.Problemot vo glavno mi e so disenjeto i zemanje na dlabok zdiv,a vo poslednite meseci i imam glasno goltanje.Bev na site ispituvanja, grlo,tiroidna,srce (ehokardiografija),beli drobovi i site organi od abdomenot pa i gastroskopija,no ne se najde nisto so bi praelo takvi napadi i erozii.Seto ova prv pat mi se javi edno utro koga bev na odmor, a vecerta konzumirav mnogu alkohol i normalno imav i truenje.Doktorite mi kazaa deka ne od alkoholot i deka se e na psihicka baza.Piev tableti za smiruvanje,ne sedativi tuku poblagi nekoi od tipot na vitamin b6,eglonyl i za zheludnik nesto.Simptomite ponekogas delumno gi snemuva, no po nekolku casa mi se vrakjaat.Slicno iskustvo nekoe i chare?
     
  10. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Повеке ми личи ова на депресија ако немаш отидено на психијатар мораш да одиш да не дозападнеш повеке истото и мене ми се случи дури напуштив од работа ама со госпо напред животот продолжува
     
  11. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски

    Мое мислење, е дека доколку си проверил се како што велиш, останува да е на психичка база.
    Психата е потешка за лечење меѓутоа да ме веруваш дека поминува!
    Симптомите ти исчезнуваат кога ќе престанеш да мислиш на тоа, и повторно се враќаат кога ќе си помислиш дали ги имаш!
    И јас имав многу вакви проблеми, одреден период ми се чинеше дека не можам доволно воздух да земам, како само површно да дишам па потоа дека не можам да голтам нормално и така натаму и така натаму....

    Лекот е следниот- не мисли на тоа! Иако звучи како последното нешто што сакаш да го слушниш, мене така ми помина најтешката анксиозност! Решавај крстозбори, читај книги, играј игри, не знам прави нешто што те интересира почесто излегувај дружи се мене така ми беше дури бев со другарки се заборавав... Ќе биде се во ред. :)
     
  12. mistrivce

    mistrivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    јас сум нова!!!!(ама на форумот)....а искусна...ДО БЕЗКРАЈ...;)
     
  13. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Саше ова е депресија :( сум ја осетила и јас, под итно барај добар психијатар средетеги лековите пошто мнигу пиеш а нема потреба од толку. Јас од таква состојба, можи и полоша се извлеков со антидепресив елицеа од 5мг. Да знаеш дека ќе биди се ОК! Поздрав
     
  14. lavanda 07

    lavanda 07 Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2014
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    43
    Пол:
    Женски
    Дали некој чувствува дека секој момент ке му се запри здивот и нема сила за зборување мене тоа ми се слуцува и ме плаш мислам секој момент ке пресѕанам да дишам
     
  15. Dopler

    Dopler Нов член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2015
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
    Fala mnogu na odgovorot i sovetot.Kako sho kazuvas ti,izglea mnogu biten e i karakter da se pobedi anksioznosta.Samo loso e sho kolku povekje ti potenciraat da ne mislis na toa, barem kaj mene,mislite se povekje ti odat natamu i samo se vlosuva situacijata.Jas imam 18 godini i normalno mi preporacuvaat da ne zemam sedativi, ali momentalno spremen sum i toa da go primam se so cel barem malku da mi se namalat simptomite i da dobijam nekoja nadez deka se ke se resi.Mozebi ne e pravilen izbor, ama me frustrira faktot sho ne mozam da si ja kontroliram psihata.Ednostavno cuvstvuvas macnini sho ne mozat jasno da se objasnat, a najloso e sho u ocite na drugite si hipohondrik.
     
    На Luna7 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Dobro mene mi e loso nesto ne e vo red ili e do vremevo kako i sekogas najgolem vinovnik:)mi se vrti mi se gadi odvaj stojam na noze napnata sum i vkocaneta.Kako ke odam vcrkva kako ke izdrzam od doma ne sum izlezena edna nedela,uste poveke me panici toa.Davajte lujge sovet.
     
  17. rita22

    rita22 Активен член

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    7
    Zdravo.odamna ne sum vi pisala ama ne znaci deka sum dobra.od sabajle sum so virusnekoj pravev krvna slika i sedimentacijata mi e 13 a treba pod 12 i zelezoto mi e 6.2 a dolna granica e 9. Opstiot lekar mi rece samo da zemam preparat so zelezo ama mene me jade janca.kazete mi dali nekoj imal slicno iskustvo.hipohondrijata mi e veke sekojdnevie.pozdrav i guski do site
     
  18. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Значи мене на истите години ми се случи тоа. Сега имам 20, пред 2 години.
    Најчесто сите стресови со матури, полагања, одбирање факултети, разделба со другари имаат поголемо влијание од колку што мислиш!
    И знам оти сум осетила на своја кожа дека си очаен и дека сакаш веднаш да престане, ама мора многу да се потрудиш! Мој личен совет е немој одма седативи. Многу си млад, а и очигледно си разумен чим си го признаваш проблемот и си решен да работиш на решавање на истиот.
    Оди на психолог! Не на психијатар директно, на психолог. Најди некој подобар психолог, и верувај ми дека континуираниот разговор со него ќе ти помогне многу повеќе од лекови, бидејќи и самиот проблем потекнува на психичка база која за жал не се лекува со седативи. Немој да се срамиш нема ништо срамно сите имаме проблеми кои влијаат врз нас, и слободно да си одиш и да си разговараш!
    Замисли мене за 4-5 месеци разговор со психолог ми помина тотално! Тука има луѓе како што можеш да забележиш кои се борат со ова ужасно чувство со години и тоа е мачење.
    Ако имаш потреба од смирување, би ти препорачала б6 витамин и Валеријан капки кои се на билна база и многу помагаат. Кога си многу вознемирен ќе си капнеш 10 капки во чаша вода и готово!
    Остави ги седативите како последна опција е мојот совет, и верувај му на некој што бил таму пред тебе дека ПОМИНУВА!
     
    На galapce и mistrivce им се допаѓа ова.
  19. Lejla-86

    Lejla-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки.
    Како сте? Еве ме мене пак. Вчера ми дојде и слушнав вест која многу ме потресе, и повторно ми се вратија симптомите, кои некако во последниов период успевав добро да ги игнорирам.
    А како капак на се слушнав дека овој период имало доста мозочни и срцеви удари, и одма мисла дека и мене тоа ке ми се случи.
    Повторно почнав да замислувам дека нема да се вратам дома од работа, ке ми се случи нешто, ама ај пишете, малку да ми олесни и да ме утеши. Иако сум свесна дека е само од анксот, пошто се друго е пишанка, ако е пишано да се умира ке се умира.
    Поздравче.Пишете.
     
  20. Sofceto

    Sofceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    54
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki kako ste jas vcera imav panicen napad mnogu se izplasiv cel den bev voznemirena mislev ke dobijam srcev udar i slicno znaete vie kako e toa.A posle napadot se custvuvav kako da ne sum prisutna dali i vas vi se ima slucivano taka?