1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    @Cleonika И јас истото :D Првите 2 години никако не пиев кафе,после тоа си пиев едно две дневно па од кога ме здрма повторно го откажав целосно.
    Сега во последно ме фаќа форес и си правам ептен слабо нес со многу млеко.Колку да го осетам вкусот:coffee:
    Не ми влијае негативно,бар засега.
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  2. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Јас ако не се напијам кафе не можам да се расонам, а плус имам читано дека едно до две кафиња во ден дури и е здраво.А цигарите ги откажав, еве 5 месец. Тие се дефинитивно штетни за целиот организам, и искрено тахикардиите ми се намелени на минимум од кога не пушам.
     
    На lavanda 07, elisabeta и IthoughtIwasAnAllien им се допаѓа ова.
  3. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Јас не сум пушач, понекогаш ме фаќа стрв и земам дим-два ама тоа многу ретко.
    Кафе еднаш, два пати неделно и не пијам турско туку капучино или нес и ги правам по слаби и гајле немам.
     
    На natemila и Cleonika им се допаѓа ова.
  4. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Почна да ме фаќа некоја нервоза, паника или незнам ни јас што, ме мава на плачки, нешто ми се превртува во стомакот, ме притиска во градите :| воздух не можам да си земам како што треба..
    пробав со вдиши-издиши ама не помага :doh:
     
  5. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Ако ти се плаче-плачи ке ти олесни и полесно ке ти бидее. И мене нешто денеска ме притискаше во градите ама не обрнував внимание си легнав малце да одморам и сега ништо не ми е, аааа не баш ништо хаха малце како уште да сум во сон ама тоа е ке си пивнам едно кафенце и ке се расонам. Мој совет не пробувај со диши-издиши, така му придаваш значење на дишењето и само повеке ке си мислиш дека неможеш да земеш воздух. Земи прави нешто, лакирајсе, гледај тв, читај книга, или па едноставно пиши нешто на некоја од другиве теме, те следам и доста твој постови ми го привлекуваат вниманието . Доста позитивна и ведра личност си. Те :hug:силнооооо :*
     
    На Umbrella22 и IthoughtIwasAnAllien им се допаѓа ова.
  6. oliviamars

    oliviamars Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2015
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    90
    Пол:
    Женски
    Ми ги одезеде двете најубави години од животот овој ѓавол,се изнатрув од апчиња и готово е,пред недела ги прекинав што биде нека биде,плачам додека го пишувам ова,толку сум слаба а од друга страна толку гневна и бесна на оваа болест што нема да дозволам веќе да ми раководи со животот.Милион еб....ни пропуштени излегувања,милион солзи,криење,бегање,страв ,ми се гади веќе од ова чудовиште,се упропастив,си ја упропастив душата со лекарства,кога најмногу требаше да уживам јас дремев дома и плачев секоја еб...на вечер.
    Толку сакам да живеам,да излезам надвор,да го осетам дождот ,цвеќињата,воздухот,пролетта,есента,да излезам без страв,да гледам во небото,да бидам слободна пак.
    Толку е се убаво а јас затворена дома со овој безкраен страв,Затворена у круг ..........извионете на гневот ама ова нема крај
    Се би дала да бидам слободна пак,да бидам дете со топка у рака и крешниче од леб намачкано со ајвар јадејќи го на улица ,негрижејќи се за ништо ..................................
     
    На VeRyCa, deskarada, loska23 и 7 други им се допаѓа ова.
  7. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    Jas denes bev na pogreb na majka na drugarka...strasno strasno posle 2-3 meseci povtorno me napadnaaa panikite....pocnav cela da se tresam nozite mi se sekoa se prepotiv cela tahikardija i celo vreme mislam na toa ne mi izleguva od glava.....strasno custvo
     
  8. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    @Matea94 Нормално дека ќе ти е лошо.Тоа луѓето без ваква мака не можат па ние хиперсензитивните уште помалку.
    Друго чаре освен да се смириш,да се напиеш некое чајче,добро филмче нема.Најбитно е да не мислиш за сензациите што ги ствара телото и за самиот паничен напад.Немој да се потсеќаш на нападот и немој да чекаш да ти се случи повторно.Едноставно не се запрашувај ШТО АКО се случи пак,знаеш колку пати сме излегле живи и здрави без никакви последици!Ти посакувам мирна ноќ :hug:
     
    На karpos 2015 и Matea94 им се допаѓа ова.
  9. mila34

    mila34 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2013
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    82
    Кај е Бети, оваа феминка многу се посвети на темата анксиозност и на многу од нас ни помогна со нејзините совети и бодрења!! те поздравувам Бети наша ти си златна личност
     
  10. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Lugee, da ve pozdravam samo... Ne zaboravajte, ne se borete protiv sostojbata, samo prifatete ja, znajte deka e sostojba i misli i ne gi neguvajte. Ke si zaminat sami. Ve gushkam i citam. <3
     
    На loska23, mistrivce, natemila и 2 други им се допаѓа ова.
  11. karpos 2015

    karpos 2015 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Ljudi kazite mi probale li ste da vezbate nesto, dali e podobro da se vezba?
    Ili e podobro.da pocekam da projde tresenje?
     
  12. bperov

    bperov Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Здраво на сите пак.
    Еве денес времето е за никаде, а мене од дома не ми се излегуваше. Депресијата или те тера да неспиеш или како мене да спиеш премногу. Одвај чекам да дојде викенд и како демек да се наспијам убаво, но кога ќе се преспијам не само што уште ми се спие и ништо не ми се прави туку и се чувствувам дека сум се откажал од борбата и почнуваат црните мисли и стравови пак.
    Но поентата што ви пишам не е да се жалам тука да ви пишам за една финта или тактика што ја открив преку една апликација на мобилен. Бидејки почнав да инсталирам на мобилен секакви програми за медитација, позитивно размислување и релаксирање, програмата што ја открив е некоја фри верзија(полната верзија се наплаќа и соленка е) и кога ја преслушав го пробав начинот за кој вика дека може да си ги смениш обрасците на размислување.
    Оди вака- замислете нешто што ве плаши или вознемирува и сл.(било што -некој човек, болест, страв, мисла, ситуација, минато, иднина, смрт...) па кажете му на мозокот да не ја трансформира таа слика во нешто друго (во било што конкретно, може личност, може од цртан филм и сл) и мозокот бидејки работи на принципот да го мисли токму обратното, ке ја трансформира сликата, за на крај да му наредите да не ја замисли таа слика во нешто смешно(немој да кажете дека нема смешни работи во вашите животи) и готово. Изгледа глупо но откако ке го направите тоа секој пат кога ке ви дојде страшното, новиот образец кој сте го направиле ке ве тера да се смеете а не да се плашите.
    Еве мој пример: јас поради епизодава со мојата депресија многу се вознимирував и плашев од тоа што читав дека тера на самоубиство, и нели мозокот работи да го мисли баш онаа што не го сакаш и се вознемирував кога ке се замислев или останев сам(не дека размислувам за такво нешто туку пусти страв и депресија се нешто на лошо ме тера да мислам)и ја пробав тактиката. Си замислив зборот самоубиство да ме потсетува на двајца колеги кои се скараа и едниот од нив рече "Леле ама е глупа ќе се убијам" и сега наместо тој збор ми одзеват во мозокот имињата на колегите и се смеам.
    Се извинувам што го употребив примерот(за мене беше најстрашно што замислував) но само сакам да ви покажам без разлика на ситуацијата и стравот барајте начин. Тешки се промените но еден ден белким ке сватиме дека тешкиот период што го минуваме е за наше добро.
    Заборавив да ви пишам дека апликацијата се вика Imagine All Better(незнам дали ја има за Iphone)
    Поздрав
     
  13. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    :hai: и од мене јас дека денес Сабота па ќе спиев подолго ама ништо, во 9 бев будна.
    Денес мирна сум некако, доручкував се напив чај па кафе и сега за сега е добро :)

    Решена сум да направам некоја промена, да земам да вежбам, да се вратамна волонтирањето, повеќе време да читам книги.. незнам морам да се занимавам со нешто.Да си ги средам мислите и животов некаде.
     
    На be.positive, bubic.k, karpos 2015 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. laura123456

    laura123456 Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    izvinite sakam da zboruvam so nekoj ke poludam mislam deka ke umram m bolat grudite toa mi se slucilo otkako sum videla kako umre mojot tatko od infrakt https://www.facebook.com/egzona.shabani.39
     
  15. laura123456

    laura123456 Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    https://www.facebook.com/egzona.shabani.39
     
  16. laura123456

    laura123456 Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    https://www.facebook.com/egzona.shabani.39 sakam da zboruvam so nekoj ne znam mnogu mi e loso
     
  17. laura123456

    laura123456 Нов член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2015
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    https://www.facebook.com/egzona.shabani.39
     
  18. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Djabe e kolku i da se protivis na tresenjeto. Jas sum se tresela ko list od panicni napadi, koi gi imav sekojdnevno... Dodeka ne sfatis deka nisto ne ti e i ke dades maksimum da ne se protivis na simptomite i da ostanes smiren/a. A inaku zadadi si obvrski koi ke nastojuvas da gi izvrsuvas nezavisno na simptomite... Jas koga imav cesti panicni napadi, pocnav da pijam asentra. Ja piev okolu ne cel mesec, poradi negativnite dejstva ja prekinav. No mislam deka mi pomogna. Inaku psihijatar mi dade da ja pijam, ne na svoja raka. Mozes da razgovaras so doktor. Pozdrav.
     
  19. karpos 2015

    karpos 2015 Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    6
    Blagodaram!
     
    На be.positive му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Мене воопшто не ми е добро :( почнав да се гушам веќе, не можам воздух да си земам, цело тело ми трепери, срцето мислам ќе ми излета од гради, тесно ми е во сопствената кожа, час ми е топло, час ладно, ни кафе, ни книга, ни филм ништо не помага :worried:
    Не сакам никој да ми се обраќа, цел ден уста не сум отворила, со никој ни еден единствен збор не сум кажала.