1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    здравооо друштво, јас цел ден поспана, ама па затоа не се прибрав дома, си бев со малата од сабајле малце низ мало навака натака, после на роденден и така си помина и овој поспан ден :*
     
    На doki55, kostadinka24, IthoughtIwasAnAllien и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Мене исто така ми е кога треба да патувам ( а често патувам).
    Вечерта и сабајлето пред да патувам одма не ми е добро, одма качувам температура, де ми се врти, де ме треси нешто, де сум вознемирена, вечерта не можам да спијам ко што треба а пред тоа сум била супер.
    И како за против, тоа секогаш ми се случува кога си одам од дома, а кога се враќам дома воопшто не ги чувстувам тие сиптоми.
    Ама сепак сама си викам дека не ми е ништо. Дека мора да одам, едноставно мора да патувам и ќе издржам уште 3-4 недели. После се ќе биде подобро.
    Кога ќе почувствуваш така одма почни да мислиш на нешто убаво. Мисли колку ќе ти биде убаво во бракот, Мисли на луѓето што ги сакаш и што те сакаат. Мисли на убави и смешни моменти, верувај се е до главата.
    И секогаш имај на памет дека се ќе се среди и после некое време ќе заборавиш на сите тие работи. :)
     
    На doki55 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Фала вии за поддршка.... Јас денес некако го истуркав денов уморна неспана од тоа вчера и еве ме сеа ем во пмс ем неспана тргнав да легнувам ама гледам ми се развива анксиозност и страв од самата помисла да не ми се повтори истото од вчера.... значи мнн чудно функционира ова... вчера ств имав фин ден нетурбулентен и така со елан за денешниов и тргнав на спиење не очекував дека ќе се јави тој немирот што ме будеше...и иако немав тахикардија и паника вчера, значи дамо немир беше што ме измачи и отаи ненаспана, денеска еве кско последица на тоа вчера и пошто го мислев тоа зошто како ми се случи, еве ме сеа вознемирена и со глупите тие цени мисли анксиозни; до каде ова вака што ако пак не мпжам да се смирам ако се мрднам од јака паника што ако ми се слаби нервите абе глупостиии -.- а убаво научив да се контролирам пред луѓе и преку ден... значи излагам седам зборам шетам работам и ок сум нема веќе стравот се навикнав одејки му контра...и еве сеа другде се префрли овааа г***о :@ таман коа мислиш на добар пат си... :/ а баш во предходни постови малку порано се фалев дека со спиење неам проблем и одма заспивам -.- и еве малку оддишка си дадов пишувајки тука, ми олеснува некако уфф... фала ви на сите што постоите... да не сфатев декаа не сум сама немаше ни да имам надеж дека ова ќе мине :* :*
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    А зашто не пробаш пред спиење да си свариш чајче од камилица или мајчина душица, самиот мирисс дава чуство на смиреност.
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  5. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    "Cleonika не се вознемирувај ова е некој преоден период ке помине Јас исто така имав проблем со спиењето но го надминав не се секирај и не е толку страшно Пробај со дишењето и броењето како што ти напишав и најважно мисли пред спиење на убави нешта па и ако треба нека се фантазии и планови кои релно можеби никогаш не би се оствариле јас така ги потиснував негативните мисли поздрав и убав сон
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  6. bperov

    bperov Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    ЈАс пијам АД, и си пијам чај од кантарион. Има ли нешто што не го знам?
     
  7. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    Знаете како викаат ... кога од песимист стануваш оптимист и самата помисла ''леле вчера не мислев на лошо'' те врака веднаш на песимизмот ... така е се додека не се навикнеш
    значи кога веке сте решиле да одите напред тогаш вооошто за ништо не погледнувајте назад ... дури и не се радувајте ако минатиот ден сте го поминале убаво !! едноставно заборавете го
     
    На afrodita94, Giovanna, natemila и 5 други им се допаѓа ова.
  8. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Да се надоврзам на твоеви мислење. Сосем си во право . Баш сабајле си реков леле абе јас си се навикнав,нормално си живеам,немам напади .. И некако само таму умот и бев на кафе и ететиги нападите, одвај дома стигнав сега .. Пробајте умот да го пренасочувате одма на други работи во такви моменти .. Еве и јас пробувам сега да го направам тоа се надевам ќе биде подобро
     
    На Cleonika, veren и natemila им се допаѓа ова.
  9. be.positive

    be.positive Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2014
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Da, sekogas e taka, stom pomislime na nesto ej gotovo pomina i ete go povtorno... Taka da ubavo ni kaza @Emili12321. Inaku jas pred nekoj den se razocarav malku t.e malku poveke i mn se nataziv i eve deneska osekam kako nesto da me pritiska na srceto, na momenti ostanuvam i bez vozduh i malku sum isplasena da ne mi se sluci nesto, a nz kako da si gi ottrgnam mislite.... Ve pozdravuvam site, hugs.
     
    На Cleonika и natemila им се допаѓа ова.
  10. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    Па не претерувај со чајот пошто има исто дејство и го зголемува дејството на АД така да додека се пие АД не е многу препорачлив, сеа по 1 и во различно време од АД може и нема врска, пиј чај од камилица, липа....
     
    На bperov му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Inkaaa

    Inkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Zdravo ljudi, eve me mene pak. Denovi nanazad sum podobra, ignorirav se sto ke mi dojdese, ama denes nekako osekam kako pritisok vo usite, odnosno kako da imam nesto, kako zatnati da mi se, a jas mnogu dobro slusam i pocnuvam da se plasam da ne mi e visok pritisokot.:( Imal nekoj vakvo iskustvo? Guski :*
     
  12. doki55

    doki55 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2012
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    226
    Пол:
    Женски
    Inkaaa sekogas anksot i depresijata se prosledeni so nekoj problem koj ni se javuva kako sto e momentalno i tvojot Jas duri i pritisokot vo odredeni situacii go kacuvam No sto da ti kazam sakam tebe da te utesam a i jas cuvstvuvam slabost malaksanost i gusenje No toa se voobicaenite simptomi so koj naviknav da ziveam a uzasno uzasno gi mrazam i tesko gi podnesuvam No davajki ti tebe sila i uteha i jas se tesam i velam Zivotot tece
     
    На Inkaaa и veren им се допаѓа ова.
  13. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    На моменти и јас мислам дека се е ок, и дека се осеќам скоро преенормално и супер, а на моменти знае да ме фати таква анксиозност, немир, еве денес цел ден сум таква променлива, и ме нервира тоа, некој немир ке ме мачи па ми стега гради па пак ми иде страв леле сама сум тука на работа да не ми се случи нешто а нема никој со мене и што уште не... ама морам да се држам сега..си велам тоа е тоа... јас пробувам на милион начини да надминам ама тоа си е навикнатата психа наша, да се навраќа на тој исти страв, и се што доживуваме, барем и еден симптом тоа нешто да има од анксиозноста, ние одма со анкс го поврзуваме подсвесно и анкзиосно ни реагира организмот.... и свесна сум и јас за сетоа тоа ама мн ми е тешка оваа борба со мислите..и смирувањето.... постојано од тој немирот се плашам... и времево е такво можеби дополнително придонесува за се да е поизразено, и тн и тн..... ама ајде... ќе се надеваме на посончеви денови и дека ова ќе се смирува полека.... :*:*:*
     
    На Inkaaa и veren им се допаѓа ова.
  14. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Јас луѓе денеска со цели депресии реков ке трчам во парк еден круг и кога сум паднала абе цела се испружив незнаев дали да плачам или да се смеам и сега лежам така цела сум истепана по коленици по колкови :tmi:
     
    Последна измена: 1 април 2015
  15. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    здравоо и од менеее, и денеска сум суперррррр, дури и се маскирав во индијанкаа, тие што ме имаат на фб видоаа хахаа, цел ден бев на маскембал и одлично поминаааввв :) се почуствував слодобно, веселооо како кога бев детеее. Дај боже ова да потраеее, ве сакаамм ситеее :hug::inlove:
     
    На kostadinka24, Cleonika, veren и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Inkaaa

    Inkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Dobro e koga ke procitas vaka nekoj pozitiv vo denot :) Bas mi e milo za tebe natemila i se nadevam deka losite denovi se zad tebe :*
     
    На bubic.k и natemila им се допаѓа ова.
  17. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Дај божеее ама за ситее насс, секоја ноќ се молам за мене и за сите васс :hug:
     
    На bperov, monikamonii, doki55 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Tea95

    Tea95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 март 2015
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    Од некни се чуствувам како чудно и се ми изгледа како во сон т.е се што се случува околу мене ми е чудно.
     
  19. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    11.jpg
     
    На mime87, bubic.k, Cleonika и 2 други им се допаѓа ова.
  20. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
    На bubic.k му/ѝ се допаѓа ова.