1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.120
    Допаѓања:
    14.348
    Пол:
    Женски
    Дали е ок така да ви дојде за плачење и да се исплачете и да ви помине? После ова се осетив помирна. :)
     
  2. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Да плачењето ми е најдобар антидепресив, после сум помирна, посилна и многу храбра :) имајте убав неделен деннннн :*
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  3. smatka

    smatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    57
    Денеска ми е никако имам грдо некакво топче на душа ми стои , страв пак во мене ,само ме врти страв дека мене и на најблиските може да ни се случи нешто, дека може некоја болест да не нападни.
    Си замислувам дека влакненца ми паѓаат и дека е некков вид знак од рак , сите болести ги преживеав во глава , далеко сум од дома студент , но не во македонија и ми е уште потешко , и само страв ме прати дали ви се случува исто.
    Много морбидно нешто е ова живот ми се загрози ми се врти лоши имам чувство дека лебдеам дека не одам како што треба , дека проблеми со видот имам , ми беше една година подобро , или само мислев дека ми е добро , а сега повторно се .......................
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Инкаа мило ми е што барем сум ти утеха :) и јас исто се бодрам дека ќе еподобро дека ќе минее.... еве моментално сум на планина со друштво и се ок реков ќе минам ама неколку дена нешто ко слаабо да ми се врти така ко да ми се врти низ глава А имам проблем со средното уво коа настинувам ми се случува така.... ееве сеа сум мааалку настината и вчера дома се смирив одма си велам лд тла мие не е ништо нема да се онесвестам ама сеа овде, ми се врти пп малу евр пак и пред мачку кратко ми зазуи едното уво...одма страв ме облеа :/ дај утешите ме да заспијам раат очи ме печат од цигариве уморна сум а алкохол не пијам :) поздравв
     
  5. Inkaaa

    Inkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Уживај, опушти се, смеј се, забавувај се и се ќе биде во ред! :) Кога ќе ти дојдат такви мисли, панични напади и вртоглавици, помисли дека не е прв пат дека секогаш се присутни кога не треба, а сепак ништо не ти се случило ни па си се онесвестила некогаш. Игнорирај се што ти го расипува расположението и имај убав помин! :*
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Инка стегни заби ја сеа со сила си викам ајде одамм... значи трема имав невидена пред да тргнам мислев илјада начини и една од опциите беше да не дојдам ама па си реков ако не докдам после се осеќам полошо само ради тоа што ете пак не сум била храбра сум попуштила иште една дружба ради ова, ке полудам затворајки се дома ова она....и еве дојдов....и стресови секкакви овде, се испокараа еден пар што се со нас па фрлање па кршење и ја избегав во соба па коа заврши све уште ми се смеат другиве шо сум избегала не разбираат дека не сакам да гледам стресни ситуации мене све ме вознемирува и еве сеа се тресам од страв.
     
  7. Inkaaa

    Inkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Уживај бе, ако сакаат и очи нека си извадат, потруди се тоа да го гледаш како еден вид забава, смеј се. (Не сум зло, сакам само да ти олеснам) :D Па они не се грижат, не треба ни ти. Мисли да си поминеш убаво и нема да зажалиш што не си останала дома. Диши чист воздух и полни батериите, удри бригу на веселје и не ни помислувај дека ќе ти се случи нешто лошо, затоа што - НЕМА! ;)
     
    На natemila и Cleonika им се допаѓа ова.
  8. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    Minatiot pat koga odgovarav na uchilishte me fati napad na panika i napraviv incident i ete utre povtorno ke treba da odgovaram po istiot predmet i mi e strav istoto de ne mi se sluchi ... ve molam nekoj sovet,podrshka neshto :/
     
  9. smatka

    smatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    57
  10. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Денес пешачев неколку километри и некако убаво ми дојде , еве дел од природата image.jpg image.jpg Искористетеја пролета макаимално наполнетесе со позитивна енергија
     
    На IthoughtIwasAnAllien, bubic.k, doki55 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Мене обично во недела ми е лошо. Па така и овој ден.
    Не знам зошто, уште од мала така ми било ама сега со оваа состојба уште толку го мразам денов :(
    Ми се врти цел ден, ми се спие, не сум баш одморена како што треба. Се потсетувам дека од утре пак истото, нема одмор, пак обврски, грди фаци околу мене и единствено што се тешам е дека петок ми е слободен ден, добро сега плус дека 1ви мај ама мене секогаш ми е слободен.
    Во четврток крај 13.00 ч. завршувам со предавања со се, ама ни тие 2-3 дена работни не можам да ги поднесам веќе.
    Едвај чекам уште мајов да помине.
     
  12. andarina

    andarina Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    Dali se osekjate kako potreseno.. voznemireno .. celosno da treperite ... da imate nekoe cudno nestabilno cuvstvo vnatre vo vas i da sakate da go izbrkate ... neznam duri ni kako da objasnam uffffffffff :((((
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  13. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    па да, тоа се симптоми на анксиозност :) исто и јас се чувствувам така, пијам бедоксин ама некако нема резултати од него. Од време на време сум вознемирена како пред испит, тешко ми е. После некое време ми се подобрува состојбата...ама во главно тоа е тоа. Мора да бидеме јаки. (fingers)
     
  14. andarina

    andarina Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    oooooh do koga vaka vekje ... jas gi pijam demetrin ama gledam vo posledno vreme slabo pomagaat .. a za ispit auch jjas sum katastrofa cela se tresam, mi se vrti pripagjam, gledam vo prasanjaata kako prv pat da gi gledam i gledam naokolu site pisuvaat jas dremam :D.... kaatastrofa koga ke e kraj vekje ovo 'son' ? :/
     
  15. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    dali vi se sluchilo da ste do tolku voznemireni shto duri i odenje od edna do druga soba da vi predizvika tahikardija i teshko dishenje ? :(
     
  16. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    и јас се надевам што побрзо ќе заврши ова :) со сила мора да се смееме и да се правиме дека се е ок зошто посекако никој не може да не разбере. И мене тоа дополнително ми прави да ми е потешко зашто не можат да сфатат тие околу мене како се чувствувам.
    Скоро цел ден осеќам тахикардија......ама недела е јебига......таков денот......

    п.с. Мислите дека некој би умрел од оваа состојба? знам глупо е прашањево :D ама стварно ме интересира. Не прашувам за самоубиство туку од тага без причина, возбуда, лупање на срцето.....
     
  17. andarina

    andarina Активен член

    Се зачлени на:
    17 јули 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    15
    ne veruvam deka bi umrel, edino ako zapadne u depresija epten pa sampubistvo ... sitee velat deka e samo period i deka ke pomine ..
     
  18. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Ako zapadnes vo depresija I taa se nadminuva nisto ne e nereslivo se ima resenie ako umre nekoj od panicnite napadi ke go pisat vo ginis prv ke bide sto umrel od anksioznost, I dajte povedro razmisluvajte vo mislata e cela energija
     
    На Cleonika, JollyGirl, andarina и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Inkaaa

    Inkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Мене ми се случува тоа често пати, не е ништо страшно, само мој совет не го мери пулсот постојано, така повеќе се вознемируваш и повеќе ја зголемуваш тахикардијата.
     
  20. Inkaaa

    Inkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Абе се умира како не, ние секој ден си извршуваме самоубиство одвнатре само не сме свесни за тоа. Колку само убави моменти од животот ги имам поминато во "АМИ АКО МИ СЕ СЛУЧИ НЕШТО"? Ами ако паднам да се онесвестам, ами притисокот ако ми е висок па ѓмозочен или срцев удар ако добијам? И мили мои ова не е умирање? Се надевам дека ова е само еден период и дека еден ден ќе се смееме на овие глупости, онака седнати на кафе сите заедно, па нека пукне анксиозноста! :) Ве Гушкам! :*
     
    На mistrivce, Cleonika, bperov и 2 други им се допаѓа ова.