1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    166
    Nis nsma d ti bide ne se kosi. znaci iskuseno mj e. Ako sakas sigurnost napij se 2 b6, caj od matocina i uIfkaj
     
    На Cleonika и Emili12321 им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Немој да се секираш воопшто, само опушти се,почни да дишиш длабоко и спреми се за борба со анксиозноста,и самото тоа што си свесна дека те "фати"anks.значи дека си умна и присебна и ти останува само да ја прифатиш како дел од тебе,дел кој се појавува кога он сака,тоа е она другото лице или нашата темна страна на која само можеме да и речеме-аха,пак ли сега ке ме малтретираш, е нема да може и обиди се да ја игнорираш.Можеби звучи смешно но верувај ми дека како помлада имав напади на паника,страв дека ке умрам,вртоглавици,главоболки и уште еден куп језиви сиптоми.Одев и на психијатар кој одма ми го најде лекот(демек ете се караш со свекрвати,на нервна база,глупости живи).Не пиев никакви лекови оти имам фобија од антидепресиви(тоа е друга приказна)и си реков ако сакам да живеам со мојот ум ке се борам против истиот тој што како титловано на телевизија што излегува така мене во глава без јас да сакам ми се вртеа триста глупости.Извини на пишувањево,се надевам ке ме разбереш оти се обидувам да бидам пократка.Почнав да се дружам,да одам на вежбање,на планинарење,кога со деца кога со друштво,и верувај ми дека анксиозноста сама "си отиде"Кога ке мислиш дека неможеш да издржиш,стани,земи воздух прошетај,не се плаши,само игнорирај ја.Ти посакувам да бидеш истрајна:sun:
     
    На maja.mitrova, Cleonika, Inkaaa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Ништо не ти е, ако имаш Б6 написе два и ке ти поминееее.
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  4. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    166
    sabajleto znaci e najuzasno, samo ti preletuvaat misli, kako ke se pomine denot, kako ke bide, dali ke izdrzam so tie misli na glava, zeludnikot mislam deka ke mi izgore , me boli i zeze... auuu ne sakam takvo cuvstvo. i samo si vikam ne misli, smej se, pa nemozam da se smeam na sila? pa zasto nemozam? ima nekoj problem/// u pm
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Женски фала ви многуу на сите фалаа и тебе особено пошто и ја иста сум се плашам од апчиња и тн... вчера преживеав :)) хах како и секогаш, и во право си морам да се потрудам да игнорирам повеќе... се нервирам коа се враќа, ќе стигнам до точка буквално да ја заборавам анкс и еве се врати по некое време и тоа ме обесхрабрува и плаши ама па после си велам ајде чим успеав толку многу да стигнам сигурно ќе успеам пак, ... инаку Маја истото е и кај сите ваљда од сабајле додека станам од кревет најмачно ми е со денот дур се соочувам..едрн добар период ми имаше минато пва ама еве го сеа пак од сабајле.. ама ќе се борам...и мило ми е стварно што постоите овде наоѓам ептен многу поддршка во вашиве одговори значи прва помош кога ми треба ја одма овде отворам :)) :* :* :*
     
    На baba Rada и maja.mitrova им се допаѓа ова.
  6. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    На колку од групата кои не пијат АД им помага Б6 кога ќе ги фати анкс.?
     
    На dzuls и mal.ecka им се допаѓа ова.
  7. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    166
    ZNAM ama nogu me maltretira, elelel kako sega, ke se otkazam, nemozam veke, a osekam samo macnini vo stomakot dr nisto, ne sakam da mislam pak deneska, pak odnovo?! i mazot mi me prasa od so se otkazuvas, ne mi e jasno? so e toa? i jas neznam da odgovoram, a se pravam normalno kako i porano, so mali nijansi da izbegnuvam losi muabeti i raspravii a se dr funkcionira normalno.. i se plasma od mislite, se plasam od samata sebe, na momenti nemozam da se pogledna vo ogledalo, kako da ne sum na edno mesto i sekoj den razmisluvam za ova, kako da se boram a so koj se boram nz... a koga ne sum sama, koga sum so drustvo, koga zboruvame itn mene nis ne mi se slucuvaa i koga ke si odat, pak si vikam tuka li sum? so se desava jas li sum? sakam da prestanam da razmisluvam za sebe i da se samoanaliziram
     
  8. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.247
    Допаѓања:
    124.624
    Луѓе матичниот 6 месеци со ред ми праќа покани за систематски преглед кој е задолжителен,од пусти страв не одев и сега ми рече ако не појдам ми следува казна.Ај јадна јас се напив хелекс и заминав.Сношти си направив сто филма како имам шеќер па ќе ме носат на болница итн..Најголем страв ми е тоа,пошто и баба ми и татко ми имаат а сите викаат дека е наследно и јас се плашам од тоа.Одам и се супер и срце и шеќер и крв еххх колку сум среќна.Кога појдов цела се тресев сите ме гледаат чудно,па зошто се плашиш па не боли лелеле а не дека боли ама стравот е голем.Ве гушкам
     
    На Cleonika, baba Rada и natemila им се допаѓа ова.
  9. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Вики мене ми помага, јас пред да одам некаде пијам два одеднаш и каде каде ми е подобро. Но некогаш и со испиени два ме дрма паничее хаха. Ама почесто сум подобро, па се тешам дека од б6 ми е. Во петокот бев во зоо и си поминав прекраснооо, вчера пак се возевме со маловоо. Сабајле ја носам накај школо дека се на екскурзија и друкпат кога ке видам толпа луге ме фака јака паника и бегам одма, но денеска смирено и со малку страв влегов и ја оставив. Ке се борам до крај и се надевам успешто
     
    На Cleonika, mal.ecka и baba Rada им се допаѓа ова.
  10. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Совет мој ти е никогаш да не престанеш да се самоанализираш и сите негативни работи што нема да ти се допадната од таа анализа одма стапувај во акција и решавај ги позитивно.Тоа е животот,нарочито младоста,страв од она страв од тоа иииииииииии..ојде животот! Уживајте,смејтесе ,најдете си некоја физичка активност и нема да имате време за размислување за непотребни работи.
     
    На Cleonika и natemila им се допаѓа ова.
  11. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    166
    toa si vo pravo, ne treba covek da prestane da se samoanalizira ama vo periodi koga treba da odlucis nesto, koga custvuvas gnev, lubomora itn.. no celo vreme da se samoanaliziras??? so mi e? tuka sum? koga ke se vidam vo ogledaloto koga sum anksiozna se plasam? si vikam dali e istata licnost, se analiziram celo vreme so custvuvam! ako osetam malce smirenost ili pak me iznervira nekoj, si vikam ne smeess, moras da istraes, ke padnes vo depresija... celo vreme se drzam pod kumplug. nz kako da go resam problemot so ogledaloto?
     
  12. FlameFairy

    FlameFairy Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    197
    Не знаев каде да пишувам и се решив тука, многу сум блиску до напад на паника. Ме боли желудникот, ме стегаат градите и се тоа затоа што треба да патувам во сабота со авион прв пат. Знам дека е безбедно и дека шансите за несреќа се многу мали, но сепак си правам филмчиња во глава и имам кошмари. Сега купив б6 не сум пијала порано, се надевам ќе ми помогнат. Не би се дијагностицирала со класична анксиозност во смисла да ми е страв за секој ден, но понекогаш имам ужасни мисли и многу е тешко знам. Сакам и вас да ви дадам поддршка, да знаете дека не сте сами и колку и да се чини невозможно продолжете да се борите. На крајот се ќе биде во ред.
     
  13. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    На нашава мила планета Земја не се родил ниту ке има човек кој во животот свој не ја вкусил анксиозноста,нервозата и не застанал до прагот на нервниот слом.Финтата е само во нашиот начин на прифакање и начинот како ке се справуваме со згодите и незгодите а верувај ми со растењето и созревањето и тие начини на самопомош се појаки и поделотворни.Обично кога се гледаме во огледало не е иста фаца и кога се замислуваме себеси....мислам дека треба повеќе да се сакаш сама себе и ке почне и огледалото тогаш да ти се насмевнува.
     
    На Cleonika и maja.mitrova им се допаѓа ова.
  14. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    @baba Rada прво добредојде, мене ми е многу полесно кога ке прочитам дека некој се спасил од оваа состојба. Јас порано не се гледав во огледало, не седев сама дома, имав мисли дка ке си наштетам на себе си или на некој друг, имав мисли дека сум болна од неизлечлива болест и што уште не.. Но се тоа сама го препродев со многу работа на себе си. Направи промени на надворешниот изглед, ја сменив бојата на коса, секој ден испробував нова шминка. Бев многу слаба па си го мразев телото ради тоа и немав самодоверба. Почнав да вежбам, ги откажав цигарите, се хранам здраво, и успеав да дојдам и до саканата килажа. Сега кога ке се погледнам во огледалото едноставно се заљубувам сама во себе. Но сега ме мачат паничните напади. Сега работам на тоа кога ке ме фати паника да не избегам од местото, него се обидувам да останам смирена и да останам до крај. Некогаш ми успева, некогаш е малце потешко, но до сега не сум избегала. И уште нешто има што сеуште ми е тешко да го правам сама, а тоа е да се возам во јавен превоз или да отидам некаде сама. Но се надевам дека како што полека и со време и трпение ми се средија претходните работи ке се средат и овие. Мене ке ми биде уште по драго, ако споделиш некој совет како се избори со паничните напади. Поздрав и убав продолжен викен.
     
    На mal.ecka и maja.mitrova им се допаѓа ова.
  15. maja.mitrova

    maja.mitrova Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    430
    Допаѓања:
    166

    jas se sakam samata sebesi tuku rabotata e so radi depersonalizacijata sto mi se sluci poveke pati i neznam dali si ja iskusila mi e strav, ne radi drugo...
     
  16. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Поздрав голем до тебе! паничните напади ги победив после неколку направени испади дома,после неколку посети на психијатар,да знаеш само дека и психијатрите се болни и од анкс.и од сите можни човечки невролошки болести,значи дека не се и они имуни...се забегав од одговорот...после многу пролистана литература(немав тогаш интернет и докторе помогни ми),од лекарствата кои ме направија како зомби не видов фајде и така еден ден ми дојде една книга за медитација во која имаше многу убави објаснувања и техники со кои на многу луѓе со псих.проблеми им помогна.Ми се уклучи некоја сијаличка во глава,завртив нов лист,се запишав на вежбање,кренав глава горе и си реков_Паничи колку сакаш но мене ми се Живее а имам и за кого.Нападите ме посетуваа недека одеднаш се оправив но беа се со помал интензитет и сега и да дојдат не ми можат ништо.
     
    На mal.ecka, Emili12321, Inkaaa и 2 други им се допаѓа ова.
  17. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.725
    Пол:
    Женски
    nekako mene vidot maten mi e pogotovo nadvor ko ke izlezam
     
  18. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    otidi na ochno,mozebi ne ti e vo red vidov :))
     
  19. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.725
    Пол:
    Женски
    otkako stanav anksiozna vidot mi se smati
     
    На natemila и mal.ecka им се допаѓа ова.
  20. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    не сум слушнала до сега на некој со анкс видот да му се смати,затоа ти викам поарно отиди си на очно не е ништо страшно. Јас носам наочари веке 3 години