1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Matea dali si na terapija nekoja????prasuvam bidejki si bila na odmor maldivi mene mi e strav do ohrid da pojdam a zamislete vadam dokumenti za da zaminam od zemjava da se preselam.Zatoa me interesira dali patuvanjeto odmorot gi pomina so ili bez terapija:)
     
    На perla24 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. perla24

    perla24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Nekogas koga stvarno se osekjate dobro si vikate li kako moze denes nisto da ne mi e? :))
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    Ејјј срцкиии :)) Јас супер си поминувам на одмор,утре си одам и криво ми е :( но сепак од почетокот џабе паника кренав за ништо... фала богу бев напната само првиот ден после тоа ми беше топ :)
    иначе вие како сте ?? има ли подобрување ? :l::l:
     
    На deskarada, Cleonika, natemila и 2 други им се допаѓа ова.
  4. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    So citram od 10mg po 1 i pominav 14 dena bez problem
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.922
    Допаѓања:
    31.192
    Како сте женски, јас се вратив од одмор, таму климата поинаква малку, во текот на денот имаше малку ветар убав, а навечер загушчио не се дишеше, па си имав јас вртоглавици навечер, и кај низок притосок и главата ме болеше, ама се држев некако, вчера бев излезена во најголемата жештина се шетав и не ме фати паника добро поминав :) Се надевам дека вие сте подобри :D:D:*
     
    На kostadinka24 и natemila им се допаѓа ова.
  6. perla24

    perla24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Se drzime nekako,koga podobro pa naednas kje me zdrma nesto pa nekogas uspesno kje go nadminam,nekogas pomalku uspesno ama se borime :)
     
    На bubic.k и deskarada им се допаѓа ова.
  7. Edie.S

    Edie.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2012
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    395
    Пол:
    Женски
    Женски дали си ги чувтвувате тешки рацете,нозете и главата и болки во мускулите? Се изначитав глупости по интенетов, не знам со кој памет :punch: и стигнав до ALS!! Бев на невролог, ми препорача ренген на врат али не планирам да се зрачам и посета на психијатар, да сум си зборела за стравот од ALS.
    Веќе месец дена ми е вака. Почнав и со вежбање и подобро ми е после тоа, но кога пешачам ми е најдобро.
    Прв пат ми трае волку долго. Обично имам испади за леукемии и ќе проверам крв и се смирувам. Сеа крвата слика ми е супер али ALS-то се открива со генетски испитувања, а не планирам на тоа да се нафаќам, секако нема лек болеста.
    Хаос ми е главава! Се ми почна откако дознав за смртен случај на познаник и времево грдо откако стана +50.
    Имам низок притизок иначе. Некогаш 100 со 50, некогаш 105 со 65. Но, никогаш не сум се чувтвувала волку омалаксано. Најверојатно зошто 6 месеци немав никаква физичка активност.

    Хелп ;(
     
  8. jpwr

    jpwr Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Машки
    Најдов една интересна страна за анксиозност, има доста примери за само помош за разни видови анксиозност. Целта е полека-полека да се соочувате со стравовите.
    http://www.anxietybc.com/adults/what-is-anxiety
     
  9. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    а да помислиш на тоа дека омалаксаноста е од променливото време? дека не е ништо страшно? сепак времето е најголемиот виновник за омалаксаноста и нерасположението кај луѓето, и јас имам болки позади на главата, и омалаксана сум но сето тоа е последица од варирање на притисокот :D
     
    На Edie.S му/ѝ се допаѓа ова.
  10. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Дечки ај помош како да се качам у градски автобуссс хахаа треба да одам утре у град, се со кола одев ама утре дефинитивно незнам дали ке си најдам превоззз, па ако не најдам ке морам у градскиииии. Помошшшш.....
     
  11. perla24

    perla24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    @natemila ako mozev jas denes da vozam kola,mozes i ti vo bus.ke si kazes vo avtobus e isto kako i doma ,nema opasnost,nisto nemoze da mi se sluci.lugevo okolu mene se site so po nekoja maka pa eve se vozat...
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    882
    Допаѓања:
    17.551
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki..imam pisuvano i na dr temi za ova..resiv da vi se pridruzam ovde na vas..kaj mene ovoj prob zapocna pred 3 meseci..pricinata kako zosto i jas ne znam..verojatno od pregolema napnatost..se zapocna eden den koga decko mi mi kaza deka e bolen go operiraa izvesno vreme nemozevme da se gledame jas ispaniciv pocnav da placam potoa pocnaa vrtoglavicite i gadenjeto..sekoja bozja den..uste neznam kakva dijagnoza ne postaviv mislev deka sum bolna proveriv krv se bese vo red napraviv i mn drugi ispituvanja se bese okeej no jas se ubeduvav deka sum bolna postojano se onesvestuvav piev apcinja anti stress sekoj den sekakvi negativni misli mi doagjaa vo glavata postojano mi bese edna misla deka so decko mi kje raskinime pocnavme poretko da se gledame mi bese strav deka ke padnam sekogas si go zamisluvav toj den koga ke me ostavi..na kraj se sluci toa..mi bese uste potesko..dva meseca se zatvoriv vo sebe nemam kontakt ni so drugarkite ne ispagjam povekje postojano sum pomegju 4 zida..samodoverba na 0..se mrazam sebe si..mislam deka site se podobri od mene deka na nikoj ne sum mu potrebna..nemozam na nikoj da mu go objasnam ova na nikojj..duri ni na najdobrata drugarka...nema da me razbere..poloso nikogas ne mi bilo..koga ke se poglednam vo ogledalo kako da ne sum jas..pred malku razgovarav so majka mi ednostavno samata nemozev da si go prepoznaam glasot :worried:;( samo sakam ova da pomine nemozam vekje mislam deka ke poludam..:sweat: se izvinuvam so postot e podolg..site sto imate prob so ovaa prokleta anks vi posakuvam da pomini pobrgu..
    Iskren pozz :l:
     
  13. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Натенце ич да немаш страв од градски , качисисе на втор спрат ако е двоспратен да не те туркаат,седниси и уживај. Безболна работа е верувај барем тоа (fingers) успат може ќе се погоди некој и за муабетче и ете ти летнало времето. Чекам да се пофалиш за вожњата:l:
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  14. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    хаха фала ти сонцееее, бев сега да видам, ама во вторник треба да одам. Така да не ни барам кола се решив да одам со буссс, морам да го победам стравотттт. Фала ви ова уште повеке ми дава силааааа ве сакамммммммм :inlove::*:hug:
     
    На bubic.k му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    и јас во сабота треба да се соочам со автобусите и гужвите... се надевам ќе помине се како што треба
     
    На bubic.k и natemila им се допаѓа ова.
  16. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    дај божееее, па пиши како ке поминеш
     
    На bubic.k и mimiblack им се допаѓа ова.
  17. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Секако дека се ќе биде како што треба (y) исто како и Нате, чекам и од тебе пофалби и уште еден доказ за вашата храброст:l:
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    благодарам на убавите зборови, ми значи ова :))) <3
     
    На natemila и bubic.k им се допаѓа ова.
  19. perla24

    perla24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    znaci ako jas se nafativ denes da ja zapalam kolata i da vozam znaci od mene zavisese,jas upravuvam,sonce me pecese ama se ok pomina znaci za vo bus da ne zboruvam.Sea vednas se kacuvam i se vozam 3 sati :)
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  20. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    хахахах готово ме убедивте одам и си се возам @mimiblack може ке ни се уаарни па после нема да можат да не симнат од автобусссс. Фала ви женски полесно е со васссс ;):*