1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. Cleonika

    Cleonika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    416
    Допаѓања:
    464
    Женски, како е? ... јас сум ок во принцип, ама сепак останат ми е еден единствен најголем страв, од срцев удар... едноставно не можам да се поомирам, читам за случаеви нели како од ништо ги удрило срцев, удар, мада секад се работи за постари луѓе ок тоа, но зошто им се случува така ненадејно, дали едноставно без никаков проблем со крвни садови и срце, може да се умре од срцев удар? се тоа ме плаши мн..и само на тоа мислам.. Еве денеска., дали ми падна притисок или ми се крена не знам, не разбирам, но осеќам ко омалаксаност и повремено блага болка некаде в гради, и сл. и се филмови си прравам. Ме нервира зошто се плашам од тоаа.. аман веќе .
     
  2. mistrivce

    mistrivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Natemila...ludnici si...jas pravam kako tebe..sakam nejkam Imam dve skolarcinja...koi ne sekogas dozvoluvaat da sedis doma pa I ako moras....eve primer...shibam so motor(redovno bez problem).... arno ama koga mi e vaka matno KAKO SEGA:whew:..nema sakam nesakam MORAM na motor I da go nosam sinmi na blabla......a jas tonam....arno ama MORAM.. I KE VIDIS NE KE VIDIS KE TI SE ODMATI.....:lol:....pozdravce.....
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  3. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    хаххаа баш така, нема не можам, кога нема кој мора супер мама. Море рингишпил у глава јас МОРАМ. И тоа замисли кога одиме во парк а нема кој да седне на тоа горе доле што иде, седнува мама и бетер забавно ми е хаххаха ама ако ова е терапијаааа хаххаа. А замисли јас сум самохрана мајка, и кај нас нема помош од тато и се е мамоооо, дури станав и мајстор на точаци, помошни и се живооо. Поздрав бидете силнииииии
     
    На Cleonika, bubic.k, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  4. perla24

    perla24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Jas nemam strav od onesvestuvanje,niti od srcev i mozocen udar. Samo mi preci i me nervira toa kako slabost vo ekstremitetite(najvekje),nemirot,derealizacijata isto me izluduva.Znaci ne se plasam lele se onesvestuvam tuku ednostavno mi preci sekoj den da ziveam so tie simptomi. Sea najnovo osekjam kako pecenje vo ocite i neznam dali i toa nesto ima vrska so anksov ili e nesto drugo.Nekoj iskustvo slicno?
     
    На mistrivce му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mistrivce

    mistrivce Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2015
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    66
    Пол:
    Женски
    Perla24...sakav da ti kazam samo NE SI SAMA...I MEGU DRUGOTO DEKA TOJ STO OSETIL ZNAE KAKO SE CUVSTVUVAS....jas go imam I mi preci toj simptom potocno moeto razmisluvanje...sakav da kazam kaj mene e toa + negativno razmisluvanje...I nedaj boze da go imas...a zatoa toa sto preci....VERUVAJ ABE SITE SIMPTOMI MI PRECAT...HEHE....ajdeee...nisto strasno.....
     
    На bubic.k и natemila им се допаѓа ова.
  6. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.252
    Допаѓања:
    124.699
    Ако ги пишувам сите симптоми што ги имав,и што фала Богу поретко ги имам,3 страни нема да ми се доста....се сум поминала...од физички до психички.
    Пресреќна сум што успеав само со хелекс......а сега ме плаши како ќе останам бремена и како ќе терам и без нив:worried:
     
    На bubic.k и natemila им се допаѓа ова.
  7. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Алергиска реакција.

    Можеш да пиеш хелекс по потреба за време на бременоста.
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Знаеш како најубавооооо, две мој другарки со јак степен на анкс и депресија, во бременоста ги откажаа Ад затоа што во бременоста се осекаа супер. Ти со хелекс хахаха што не ти ни делува совршена бременост, и ова сега што ти е ке го снема. Јас да сум на твое место работам на случајот и одма едно детенце, па да видиш дали ке имаш време за анкс и мисли. Тоа бебе ке ти биде хелекс верувај миииии.
     
    На mal.ecka и bubic.k им се допаѓа ова.
  9. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    od koga stanav denes kako cudno mi e vo glavata ama zedov i ja iscistiv cela kukja :)
     
  10. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.742
    Пол:
    Женски
    Дали некогас сте го поставиле прасанјето како ке го прифатите како ке се чувствувате кога ке родите дете дали сето тоа ке ви биде чудно ,кава мајка ке бидете дали ке го издрижите ако недај бозе се појави поспородилна депресија ?леле аман сега овие прашања ме мачат ,недај бозе поспородилна депресија да добијам како сто имам сега депресија
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Konecno nekoj koj se soglasuva so mene.Jas gi piev vo bremenost povtoruvam po 100pat rodiv zdravo pravo bebe sega vejke dete.Sepak neli konsultacija.
    Malecka jas sum spremna na ovie napadi pak bremena da ostanam uzivaj opusti se.
     
    На mal.ecka и bubic.k им се допаѓа ова.
  12. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Abe kakvi depresii jas ako nemav drugi problemi otkako se porodiv i jas se preporodiv.Najubavoto nesto sto mi se sluci.Povtoruvam kaj mene ima eden kyp problemi i zatoa sum vakva kakva sto sum ama pak si dvizam izleguvame sekogas deteto pogodeno najadeno naspano mama sekogas pokraj nego nikoj drug.
     
    На lejlla му/ѝ се допаѓа ова.
  13. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    Не е препорачливо за време на бременоста да се пијат било какви лекарства. Уште по не препорачливо е да се биде бремена со активна анксиозна или депресивна епизода, без лекарства.
     
  14. Inkaaa

    Inkaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2015
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    143
    Пол:
    Женски
    Здраво женски. Долго време немам пишано оти конечно можам да кажам дека сум добро и дека сум на пат скроз да се ислечам од чумава,но постојано ве читам и секогаш ќе бидам тука за поддршка. После скоро 2 години во пекол, сфатив дека се е минливо, сега и подруго го гледам животот и секако се осеќам похрабра и борец. Кој пиша погоре не е убаво активна анксиозност без лекарста... Лично не се согласувам со тоа мислење, СЕ СЕ МОЖЕ АКО СЕ САКА, јас се излечив без апчиња. Единствено што бара ситуацијава е некоја промена во вашиот живот, активно вежбање, промена на мислите, дружење, смеа и медитирање и секако цврст став да се надмине ова! :) Уживајте во животот и искористете го секој момент, мене сега искрено ми е криво за многу пропуштени прилики, верувам и на повеќето од вас. Запомнете НИКОЈ И НИШТО не е посилно од вас. Поздрав и имајте убав ден. :hug:
     
    На GirlLove, butterfly*, veren и 8 други им се допаѓа ова.
  15. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Zatoa treba vo slucaj na bremenost odma konsultacija so ginekolog i psihijatar dokolku se zema terapija.Tie odlucuvaat sto kako i kolku.:*
     
    На bubic.k, mal.ecka, LUCI 99 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Ова нема врскаааа, а што ако во текот на бременоста се добие анксиозност или депресија, ке треба да го исчистиш ли бебето. Значи ве молам поштеде те не од вакви коментари. Колку жени во анксиозна сотојба и со депресија знам што биле бремени и родија здрави деца. Колку жени што за жал во текот на бременоста користеле наркотични стретства па родиле здрави деца, и за жал и здрави жени што родиле болни деци. Знаеш ли колуку доктори инсистрираат на бремоеност во вакви состојби затоа што се подобрува состојбата на анкс и депресија, знаејки дека еден нов живот расте во тебе. Извини јас прв пат вака избувнувам во оваа теме, на многу постови сум се воздржувала. Мене лично не ме погооди бидејки јас веке имам дете и тогаш не бев во ваква состојба, но овде има членки што и ако не ги познавам ми се како семејство.
     
    На butterfly*, buba4e89, bubic.k и 6 други им се допаѓа ова.
  17. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Taka e nate kaj e Gospod ne e nikoj celo vreme toa si go povtoruvav i si go rodiv ova nemirnovo detule do mene.Nema tuka pravila so lekarstva bex lekarstva bitno e da ne cuva Gospod i so ubava misla da bidime.ve guskam
     
    На bubic.k, LUCI 99, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. strelkata

    strelkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2012
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    769
    Од јуни до пред недела дена пиеше хелекс, асентра и флуозепам кои го смируваа ама во последно време не му делуваа. Потоа ја смени докторката и оваа новата му препиша лорам, мендилекс и уште едни не ги запомнив ама нема промени,напнатоста и немирот ги има пак нонстоп, плус дома нема никаква хармонија...а тоа е многу битно :( и сега се распрашувам за психолог да проба со разговор или некое друго чаре,не губам надеж.Ако треба и во болница ќе одиме ќе видиме како стојат работите,мора да има решение
     
  19. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.742
    Пол:
    Женски
    ovde se raboti poveke za depresija jas mislam ,a za nas anksioznite i depresivnite obavezno ni se preporacuva meditacija znaci na internet ima luge meditirajte site ovie luge koi se bavat so psihologija meditacijata najpoveke ja preporacuvaat na lica so anksioznopst i depresija
     
    На deskarada, mal.ecka и strelkata им се допаѓа ова.
  20. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски


    Кој му препиша толку јаки лекови одма ??? ајде јас некако не го обожавам др. Чадловски но како дијагностичар човекот е експерт некаде 1000 или 1200 е преглед и отидете до него тој ке постави правилна дијагноза, штом немирот и покрај толку јаки лекови го има не му е погодена дијагнозата...асентрата почнува да деловува после 2-3 месеци а др. му ги сменила и почнал дечкото јово на ново со нов аД а тоа се нови 2-3 мес. не чини така да се менува освен ако др., е сигурен дека не му делуваат АД...затоа послушајте ме и отидете до др. Чадловски за да му даде точна дијагноза а после е полесно ке знаете за каде е дали з а клиника или психолог...лорамот е јак седатив и тој се дава само на 2 недели и прави лесно зависност..затоа немојте сега кога е во очај да се фаќате за сламка...и ти се дивам секоја често за љубовта и несебичноста која ја даваш како девојка....
     
    На natemila, deskarada, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.