1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    @deskarada мила супер ке поминешш и чекам да пишеш. Јас луге вчера имав јака главоболка во живот толку глава не ме болело цел ден без престан и со лавоболка и гадење си легнав. Сабајле станав во 6 со малото во школо учествуваше на претстава и одвај издржавв ама издржав машки до крај хаха. Измешани емоции, анск, солзи, срека, тага се за една детска искрена прегратка.
    @mal.ecka i @LUCI 99 ова секоја жена го има како мисла во главата без разлика дали е со анкс или не. Но во самиот момент кога ке ви каат дека сте бремени вие се менуватеееее хахаа ако не ви биде така мене тепајте ме оккк. Ххаха јас на порагај мислев дека сум родила некое животинче, и истите мисли што ги имате вие, ама чуството кога ке в го стават бебето на градиииии е непроценливооо нешто што со збор не се опишува. Девојки не се плашете да бидете мајкиии тоа е лек за душа :hug::hug::hug:
     
    На GirlLove, deskarada, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  2. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Jas i pak jas.Guglav citav za ova cudovo nase t.e citam veke 10godini otkako go kupiv prviot kompjuter:)sto mislite tie koi postojano sekoj den imame po nekij simptom na primer jas imam sekoj den tahikardija i napnatost dali moze da se pojavi nekoe zaboluvanje da ne redam bolesti:(
     
  3. betiboo

    betiboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    62
    Apsolutno ti tvrdam deka NE za toa e primer mojata baba taa pati od istava sostojba posto ova ne e bolest a sostojba taa uste od 27 godini koga bila a sega e 85 pa zdrava prava e nikakvi bolesti nema duri ni pritisok nema niti pak imala nekakva boles pa eve uste e ziva iako togas na toa vreme se macela trpela nemalo ni apcina ni nisto i taka uspeala da izdrzi da izgleda 4 deca sama ,taka da uzivaj nemozes da se razbolis.
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Сакаш да кажеш дека баба ти цел живот е со состојбаваа ????
     
  5. betiboo

    betiboo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2012
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    62
    Ne sakam da kazam deka e cel zivot i se pojavilo kako mlada normalno svojstveno za nea zena sama so 4 deca ne e lesno no togas ne ni znaela sto e toa i normalno i kaj nea toa imalo period koga i se pojavuvala sostojbata ama ne kako prethodno i dolgo vreme bila i bez ovaa sostojba si omazila i koga ostanala sama pak i se pojavilo,sto znaci deka ne bila non stop anksiozna.
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  6. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.196
    Успеав јас, ете конечно дипломирав, толку ми се гледаше страшно, но супер поминав, убаво изпрезентирав, добив пофалби од проф. Се чуствувам прекрасно:rofl: Имајте прекрасен ден :D:*:hug:
     
    На Cleonika, mareane, GirlLove и 9 други им се допаѓа ова.
  7. jpwr

    jpwr Активен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Машки
    Без частење не се важи..Дај по едно хелексче за сите :D
    Честито 8)
     
    На Cleonika, GirlLove, deskarada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.743
    Пол:
    Женски
    daj otrov da se otrueme ahahaha se salam ,tuku gledaj babava me zainteresira vidis deka ponekogas treba sostojbata da si e prifatime kako del od nasiot zivot taka polesno ke ni mine ako ne ja privakame poveke ke se macime
     
    На Cleonika, natemila и deskarada им се допаѓа ова.
  9. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.196
    хахха нема хелекс, за сите по едно коњаче :rofl:
     
    На mal.ecka и sanya.n им се допаѓа ова.
  10. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    devojki,neznam dali vo aptekite kaj nas imam melatonin kapsuli go podobruvaat raspolozenieto t.e pomagaat da zaspiete podobro.ako imam probano nekoj neka kaze jas nemam problem so spienje ama ako nekoj ima moze da mu pomogne.
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mimiblack

    mimiblack Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    112
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    јас би ти препорачала да земеш чај, Валериан микс се вика. многу лесно заспивав со него
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Ако некоја од вас работи во градинка, училиште или на факултет, ве молам да ми пише ЛП. Сакам да поразговарам околу анксиозност и работно место каде си одговорен за многумина.
     
  13. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
    здраво на сите еве да се пожалам малку и јас имам несоница и тоа будна седам до 10-11 сабајле после заспивам и катастрофално се осекам како воз да ме прегазил...многу негативни мисли вознемиреност напнатост внатрешен страв... не знам до когаа вака мн.е тешко и неподносливоо:(
     
  14. PanicGirl

    PanicGirl Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Имам приметено дека кога се менуваат годишните времиња се засилува и анксиозноста. Многу години се борам со анксиозноста, од 17 години, а сега имам 23. Еве сега се приближува есента и почнувам да се осеќам полошо. Денес посебно бев катастрофа. Возејќи се во такси добив голем паничен напад и уште ми трае мислам срцево ќе ми излета.
    Мора да си ја барате причината која ви прави да се осеќате така. Денес јас сфатив што ми ја поттикнува анксиозноста. Алергична сум на полен, и кажи речи преку цела година имам затнат нос. Е сега, кога сум во ситуација да неможам да го издујам носот а да морам да дишам низ уста мене ме фаќа паника и мислам оти ќе се угушам (знам оти звучи глупаво и смешно). Голем проблем ми причинува кога неможам да дишам низ нос и сфатив оти од тоа добивам паничен напад. Ви пишувам вас, оти вие сте единствени што можете да ме разберете. Пробав да разговарам со мои блиски луѓе ама џабе... не можат да разберат и сум им смешна.

    Поздрав, имајте убав ден
     
    На LUCI 99, kostadinka24 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  15. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    912
    Допаѓања:
    2.743
    Пол:
    Женски
    jas imam depresija na momenti kako nemanje vojla posle nerealnost ama prodolzuvam ke pomine si velam i pominuva po nekoe vreme ama pak doaga no sepak ne sedam doma da mislam samo na toa setam se druzam aktivna sum nekako i kako da ja privakam sostojbava kako del od mene ne ocekuvam ni da zamine ni da ostane ramnodusna stanav
     
  16. PanicGirl

    PanicGirl Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Тоа ти е огромен чекор и да знаеш дека ќе се избориш и ќе ти биде подобро. Браво.
     
    На LUCI 99 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    дефинитивно од кога ја прифатив како дел од мене сум да не речам скоро до целта да ја победам. Више ни б6 непијам. Порано кога ке ми кажеа дека морам во гужва ке се преправав дека ме боли стомак, глава и не одев. Сега станувам и си викам со сите симптоми на мене одам, па ако треба да ми се случи нека се случи и фала богу одам секаде. Некаде поминувам без паника и никаков страв, некогаш со нелагодност и паника но многу ми е мило што до сега од ниеде настан си немам отидено останувам до крај. И како што кажа више не чекам да помине, си ја прифакам и јас како дел од мене.
     
    На Cleonika, LUCI 99, deskarada и 2 други им се допаѓа ова.
  18. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.256
    Допаѓања:
    124.735
    Јас најмногу патев кога незнаев што ми е,матичниот незнаеше каде да ме упати:(жално....незнаев ни за психички билести,состојби ни психолози и психијатри.4 години ги поминав без никакво апче,незнаев ни за б6 ни за чај од нане,апсолутно без ништо.Никаква желба,депресија,панични напади,ослабев едвај имав 30 и нешто.Јадев 1 на 3 дена,вода речиси и не пиев,едвај по некоја голтка.Кога решив да разговарам со луѓето околу ми кажуваа дека некогаш и нив им било така па ме советуваа да одам на психолог.Најдов предобар Пп но за жал веќе неработи.Како и да е можам да речам дека целосно исчезна од мене тој страв после разговорите освен депресијата која бара повеќе третман.Одев 2 години,на почеток 3 пати неделно се додека не го обработи мојот ум и не ми го смена животот за 360 степени,па после по потреба.
    И јас од дома не излегував,веќе 4 години работам во маркет кој постојано е во гужва,сама одев на смена 2 месеци летово и можите да замислите како е.Целосно ја игнорирам состојбата и уживам не останувам дома,не се борам него се препуштам.
    Како се справувате со депресијата која напаѓа за момент без причина????Обично ја имам за време на пмс.
     
    Последна измена: 3 септември 2015
  19. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    I jas pred menzis sum katastrofa eve na primer sega sum vo pms treba da mi dojdi i neznam zosto togas samo placam i najmnogu razmisluvam za majka mi kolku mi nedostasuva.:(kako i da e mora da bidime silni zivotot prodolzuva ponatamu da ne dozvolime da projde pokraj nas;);)
     
  20. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.386
    Пол:
    Женски
    Женски,лично се познавам со едни двајца браќа кои се билкари и му помагаат на луѓето во врска со разни болести. Имам правено муабет и за оваа ситуација и ми рекоа би можеле да помогнат . Па, ако сте заинтересирани би можела да ви дадам број за контакт.
    Ќе ми биде мило ако ви помогнат.
    Поздрав :*