1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. silvija88

    silvija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Zdravo :) ne znam kolku bi ti pomognala. Ako navistina si mislis deka imas nekakva bolest, ispitaj se, odi na doktor, pa da vidis deka se e vo red, sigurno nemas nisto., toa se samo mislite vo tvojata glava. A od anksioznost ne mozes da pobudalis, toa ne e mozno. Ostavi gi mislite neka kruzat vo glavata, sami ke si zaminat, ne im se plasi, ni na mislite ni na telesnite manifestacii, kolku im se protivis tolku poveke te napagat. Zatoa smiri se, ne e nisto strasno, site gi imame tie simtomi, vazen e nacinot na koj reagiras na simtomite. Znaci ne treba da se plasis, so sila da gi ottrgnuvas, sami ke si odat veruvaj. Veruvaj vo sebe, veruvaj deka mozes da gi podnesis site simtomi smireno, i napad na panika da dobies, pa sto :) neka bide, ne stravuvaj ke pomine. Pozdrav i ne grizi se, samoto ke pomine :)
     
    На DaNy26 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Istoto mi bese i na mene prvite denovi, nemoj ic da citas na google za bolesti i da mislis deka si bolna od nesto. ZDRAVA SI, disi dlaboko, reci si vo sebe nisto ne mi e, se e dobro ke vidis ke pomine
     
    На DaNy26 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DaNy26

    DaNy26 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    lele kamo ova da bea prvite denovi ,so ova se boram vekje dve godini,samo sto edni simtomi si odat drugi doagjaat;) no toa e toa,pijam sega b6 i magnezium mislam deka toa bi mi pomognalo :)
     
    На hoex му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sun &moon

    Sun &moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Dusoo i jas se osekam taka raseana kako robot sum nemozam ni da ziveam normalno duri i koga zboruvam glasot mi e cuden se mi e cudno i jas mislam ke pobudalam. Uste ja nemam nadminato ovaa glupa ankcioznost sekoj den se boram . Znam kaolku ti e tesko i kako se osekas . Drugite nemozat da ne razberat bidejki ne pominuvaat niz ovaaa kako nie sto pominuvame i moite isto mi velat ajde do koga izlezi od toj film hm demek jas sakam da seosekam vaka . Pred ova bev pozitivna licnost zboruvav mnogu se smeev sega mnogu malku zboruvam tesko se smeam nervoza me faka za se . Morame da se borime sekoj den morame da izlezeme kako pobednici .
     
    На DaNy26 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. DaNy26

    DaNy26 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    E toa e vistinskiot zbor za mojata situacija i jas kako robot si gi vrsam site obvrski no vo polovina od niv kako da ne sum prisutna,toa mene mnogu mi smeta i se trudam da go nadminam:( @Sun &moon jas i ti do nekade i slicna sudbina delime i jas ziveam vo stranstvo i periodot na naviknuvanje mi ja donese anksioznosta!isto i jas prethodno bev mnogu pozitivna,sekogash nasmeana i raspolozena za razgovor,sega se toa mi e golem problem :( baknez
     
    На Sun &moon му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Sun &moon

    Sun &moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    I jas ziveam vo Avstralija gi nemam videno moite 4 godini imam edno neuspesno ivf . Nemam nikoj svoj ovde poveke sum sama mazot mi raboti .i mene najveke toa mi smeta so kako da ne sum tuka sekgas sum otsudna nemozam na nisto da se skoncentriram .eve i vezbam i ucam angliski ama pak ne sum taa so bev . Mnogu mi e strav sekogas mislsm nekoj kako da me vika i da ne se zbudalam . Ednas imav takov napad kako slusam glas i sega nikako da go izvadam od glava toa . Ti duso so drugi simptomi na ankcioznost imas ?
     
  7. DaNy26

    DaNy26 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    Jas ziveam vo Germanija,si odam ednas godishno za Mk no sepak nisto povekje nee kako sto bese,site raboti koi i tamu me smiruvaa i pravea srekjna sega mi pretstavuvaat stres:( MEne najmnogu mi e zal sto nemozam ni na deteto da mu se posvetam od toa sto mnogu cesto mi e tesko,inaku pokraj raseanosta imam i vrtoglavici,tahikardija,gushenje,gadenje i bolki vo stomakot kako peckanje i trpnenje na rakata i noga ! Od tolku mnogu simptomi i bolki i taka stegnje vo gradite mislam deka vekje nemozam da izdrazam i na kraj pak soberam sila i prodolzuvam.inaku edna godina piev tableti i mi bese super posle toa gi prekinav i eve vekje edna godina ziveam vo pekol,so panicni napadi i anksioznost :l:
     
  8. stelaohrid

    stelaohrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    232
    Пол:
    Женски
    Milo moi zatoa jas ne mozam da se omazam vo stranstvo zosto znam deka ke se zbudalam od paniki mi e zal sto tolku dobri deca gi propustiv zaradi ovaa sostojba zivotot mi trgna vo druga nasoka mozebi ke bev posrekna sega sum zarobena vo samata sebe, se nadevam da go nadminam sevo ova samata pomisla na brak i bremenost me ubiva, site tvoi simptomi DaNy26 i jas gi imam
     
    На DaNy26 и Sun &moon им се допаѓа ова.
  9. Sun &moon

    Sun &moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    I jas isti simptomi imam site so gi nabroja . Moras da sboiras sila barem koga ke go poglednes deteto znaes zaso treba da se boris. I jas taka nekogas mislam gotova sum
    Ama sobiram sili . Jas pijam tableti ednite gi piev 2 meseci i nisto nemase podobruvanje pa gi smeniv sega od ponedelnik pijam drugi pa ke vidime dali ke rabotat . Pijam i za smiruvanje apcinja slicni kako helex . Ama ne sekogas samo koga me faka panika . Mene sekoj den mi e borba najubavo se osekam pred da si legnam koga spijam a najloso nasabajle .mnogu se nerviram so ic nemozam ni damislam samo se fokusiram na stravot . Mi se zdosade neznam so da praam poveke . Nemam ni zelba za sex .
     
  10. Sun &moon

    Sun &moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Tesko e vo stranstvo jas ne go zamisluvav ova vaka ama eve sega vidiv . Do sega 10000 pati ke se vratev ama mnogu go sakam mazot mi i toj mene i premnogu e dobar taka da ke se izborammm za ljubovta taa mi e nadez .
     
    На DaNy26 и stelaohrid им се допаѓа ова.
  11. DaNy26

    DaNy26 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    Nemoj da propustas da ti minuva zivotot pokraj tebe,jas za sekoj den pominat vo strav se kaam!a sega mislam na uste edna bremenost,samo si mislam kako kje uspeam vo seto toa :) bidi mi pozdravena @stelaohrid
     
    На stelaohrid и Sun &moon им се допаѓа ова.
  12. stelaohrid

    stelaohrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    232
    Пол:
    Женски
    Sun @moon sexot ke te spasi praktikuvaj sto pocesto :)
     
    На DaNy26 и Sun &moon им се допаѓа ова.
  13. Sun &moon

    Sun &moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Hahaha velis toa e spas epa ajde site vo akcija go najdovme lekot za ankcioznost
     
  14. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    nema potreba od strav i paniki i bilo sto,se proizleguva od nasite misli mora da naucime da gi kontrolirame znaci koga vi doagja nekoja losa misla kazetesi e nema da mislam na ova ke mislam na nesto ubavo.site znaeme deka prvo imame misla pa potoa panicen napad i bilo sto drugo.apcinjata ne pomagaat da se izlecite od ovaa sostojba samo vie samite mozete da si pomognete zatoa anksioznosta e i teska i nepodnosliva zatoa sto e borba so samiot sebe e pa sega vie mora da izlezete pobednik a toa ke go napravite koga ke svatite deka se e do vasiot um,stravot e nerealen ajde sega da pocneme da mislime site deka ne boli glava i deka ke ni se slosi pa ako mislime edno 10-15 min navistina ke ne boli. znam kolku e tesko koga se budite so tesko cuvstvo koga mislite vi se na site strani mislite ke poludite ,deka nikogas nema da izlezite od ova,no so malku trud da go trgnete umot od losi misli ke pocnete poinaku da se osekjate.ne davajte mu sloboda na umot vie kontrolirajtego i nema nisto da vi e.zanimavajte se so sport,citajte knigi slusajte muzika ,druzetese i ke vidite kolku e poinaku.eve probajte koga imate panicen napad da ne zemate apce i ke vidite ke go preziveete i bez nego i ke svatite ne vie potrebno.koga se osekjate bolni slobodno odete na lekar proverete se koga ke vidite deka se e ok so vaseto zdravje nema pricina da se grizite ,nema mesto za toa.bidete pozdraveni i sakam da citam ubavi nesta tuka,ako nekoj ima prasanje neka pise slobodno.ve sakam i zaedno sme posilni.
     
    На silvija88, Beba@b, azzurro и 3 други им се допаѓа ова.
  15. MilaJ

    MilaJ Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2012
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    14
    20151013_112350.jpg vredi da se proba
     
  16. Sun &moon

    Sun &moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Vo pravo si duso samo sto ova odzema vremenski period rabota na sebe . A nie zatoa sto sme izmoreni od ova ni se zdosaduva i sakame da za eden den da ss osekame kako so bevme . Kisss
     
  17. hoex

    hoex Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2015
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    189
    Ma ne treba samo da mislime na se sto ke osetime... togas koga ke pomislime ej glava ke me boli i stvarno pocnuva i odma strav pokazuvame... Ili ke procitame za nekoj nov simptom i cekame da go osetime... NIE SME SI GOSPODARI VO NASETO TELO, NE TREBA DA I DOZVOLIME NA ANKSIOZNOSTA DA PRAVI NERED VO NAS
     
    На Sun &moon и stelaohrid им се допаѓа ова.
  18. azzurro

    azzurro Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2015
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    851
    Пол:
    Машки
    psihata e mnogu losha rabota mie ako mislimo non stop 24 saata deka neshto ne e u red so nas i svarno take kje se osekjamo na pr.ako mislimo za glavata kje pochne da ne boli i ili pritisokot i toj kje se pokachi...ja na pr. koaj kje se iznerviram kje mi se potkachi i po 10 min se stabilizirue...zatoa samo pozitivni misli i se kje bide ok
     
    На Sun &moon и hoex им се допаѓа ова.
  19. Sun &moon

    Sun &moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Da ama kako da mislis pozitivno koga ustvari nemozis ni da mislis celo vreme se vrtam u krug jas . Tamn ke pomislam ok sum pak mi se vraka stravot. Koga sum so luge mi e mnogu tesko da komuniciram kako da sum samo posmatrac
     
  20. sanya.n

    sanya.n Активен член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    pak ke vi recam otvorete na youtube i napisete kako izleciti svoj zivot taka se vika knigata koja e napisana od psiholog i e raskazana ,slusajte i razmislete za se ona sto e napisano,slusajteja sekoj den i ke vi stane podobro ,tamu mn dobro e razjasnato za se.pozdrav
     
    На Sun &moon му/ѝ се допаѓа ова.