1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4
    i jas sakam da mi preporacate psihoterapevt bidejki citam vi bilo podobro od koa ste posle kaj niv... pa ako moze da mi kazte i na mene nekoj dobar vo skopje :)
    fala vi :)
    p.s inace kako ste ? :D
     
  2. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    i posle se koga mislev deka kje uspeam da izlezam od ovaa glupa anksioznost so pomosh na edna licnost, toj uspea da mi go svrte grbot i pak zapadnav. sega sakam da me nema na ovoj svet. posakuvam se da mi se srushi i anksioznosta da me napadne do maksimalnost kade shto kje mozam da se izgubam vo nejze. vie ostanete silni a jas odam ;(
     
  3. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4

    lele bas sea ne se otkazuvaaaj PISATELKE ne pravi gluposti !!! sega ako bides cvrsta znaci se mozes da istrpis ne i potpagaj po ebanata glupa ankcioznoooost !!! znam kako ti e ... ne ti dozvoluva deka e prokleta ama nemoooooj...
    bori se !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! idi ako ne na psiholog neka ti pomogne pravi se za da ne se otkazes
    mozes veruvaj !!! te molam pisi mi nazad ... te mislam te molam , mi pomogna i ti mene :)
     
    На Marina Menkovska му/ѝ се допаѓа ова.
  4. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Da te nema na ovoj svet?????
    Sto licnost e toa sto zasluzila zivotot da i go podaris???
    Te molam pisatelke so tvoite 20 godini?????
    Pa zivotot za tebe sto tuku pocnal.Nemoj te molam za NIKOJ na svetot da si go rasipuvas raspolozenieto, a kamo li zivotot.
    Ајде крени глава и најди си друг. Батали тоа љубов, љубов е само апстрактна именка таа постои но треба да љубиш ако тој тебе те љуби ако не сврти му грб заборави го и тоа ВЕДНАШ. Најди си друг и тоа ВЕДНАШ.Живеј си го животот еден и единствен.
    Поздрав
    Те молам пиши ни !!!!!
    Ние тебе не те оставаме. Секогаш ке сме со тебе. :l:
     
  5. juventus

    juventus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    Zdravo
    Gi procitav site postovi i pocnav da se cuvstvuvam podobro :D . Eden mesec imam zapadnato vo anksioznost, i sto da kazam mi se slucuvaat istite raboti kako na site vas , imam napadi na nervozi , se cuvstvuvam kako da ne sum jas ,pomisluvam deka teloto e moe a so glavata vladee nekoj drug, se mi izgleda nerealno ,me obzema strav od smrt ,mislam deka sum bolen , 3 pati napraviv proverka na krvna slika i se e OK a jas i ponatamu mislam deka sum bolen, se potam ,mrazam guzvi ,najsigurno mi e koga sum doma , ponekogas pomisluvam da ne se povredam sam sebesi ili moite roditeli , ednostavno mislem deka poluduvam. Vecerva slucajno go najdov forumov prebaruvajki na google , i pocnav da se cuvstvuvam podobro so samata pomisla deka ne sum samo jas vo takva sostojba. bev na neurolog koi mi dade helex i bedoskin , ali od vecerva resiv veke da ne go posetuvam i da ne zemam tableti , tuku BARAM VASA POMOS ZA NADMINUVANE NA SETO OVA . KE VE CITAM SEKOJA VECER SE NADEVAM KE MI POMOGNETE .
     
  6. marinela5

    marinela5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    80
    Допаѓања:
    28
    Пол:
    Женски
    pozdrav do site!!!kako ste vo ovie topli denovi???juventus pozdrav i do tebe.site tie simtomi sto gi imas se rezultat nea tvojata anksioznost,seto toa poveketo od nas veke go imame pominato.od anksioznosta nisto loso nema da ti se sluci nemas nikakva bolest kolku pati da proveruvas krv i da odis po doktori ke vidis deka nemas nisto telesno, se e vo tvojata glava,isto taka nema da poludis ili da povredis nekogo toa garant ,bidejki si na pocetok i seuste neznaes so sto se soocuvas dobro e odreden period da gi pies heleksot i jas gi piev na pocetok i navistina mi pomognaa,site tuka na forumov na pocetok sme pijele odredena terapija so isklucoci.pokasno normano ke gi otkazuvas postepeno so pomos na strucno lice.isto taka treba da najdes dobar pshiholog ne neurolog i potoa ostanuva ti sam da si pomognes,i za kraj site tie misli sto gi imas se samo misli i nisto druga a mislata ne moze da te povredi,pozdrav
     
  7. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Pozdrav Juventus, dobredojde medju nas.
    Da simptomite ti se na anksioznost i na site ovaa ni se slucuvalo, no pominalo.
    Prva rabota e da sfatis deka toa e edna sostojba i deka nisto od izmislenoto nema da ti se sluci zatoa sto toa se ,, misli, amislata nisto ne ti moze.,, Taka rece Marinelce i jas ja pozdravuvam podrskata sto na site im ja pruza vo posledno vreme.
    No so nea se slozuvam,, odi si na psihijatar i pij si gi lekovite barem nekoe vreme dodeka ane zajaknes,,sepak toa se ludjeto koi na site nam ni pomognale vo pocetok, a potoa nie so seta sila se vturnuvame i ja pobeduvame anksioznosta. :clap:
    ne plasi se ke pomine i ke se vratis ,,vo forma,,
    Ovaa e veojatno od nekoi doziveani stresovi, nezadovolstav koi se nasobrale i sega kulminiraat vo forma na anksioznosta.
    Vo nekolku postovi Lilit ni spomenuvase soocuvanje so istite (se sloziv so nea vo taa oblast )
    Obidi se da sfatis sto dovelo do tuka, koga se slucuvaat napadite ...napisi ni ako sakas i nie ke se obideme da ti pomogneme kako dadse spravis so napadite ako voopsto gi imas, oti nie (nekoi na forumov) imame bajagi iskustvo..osobeno jas .
    Pozdrav i se najubavo. :handshake:
     
  8. dunja

    dunja Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    482
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Женски
    Pisatelke????
    javi ni se te molam!!!!! Pisi ni kako si!!!! Sto se slucuva so tebe??
     
  9. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    Pozdrav do site , i do site novi ''prijateli po anksioznost'' . Inaku da vistina e toa deka i jas malku podobro se custvuvam otkako gi procitav komentarite , no paaaaaaaaak me zafaka :( ne znam dali ke prestane eden den , ili toa e do kraj na zivot :(
     
  10. juventus

    juventus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    pozdrav dunja,i site ostanati
    imam 23 godini , i dodeka studirav imav mnogu dinamicen zivot so golemo drustvo izlaganje sekoja den, otkako go zavrsiv faks poslednite 6 meseci sedam doma ,i sekogas mislite mi bega kon losi raboti kako da sum bolen , kako da smrta mi e blisku itn,vrtoglavica . nemam nikakva zanimacija , legnuvam vo 6 nautro i cela vecer samo se mislam na takvi losi raboti. pred eden mesec seto toa kulminira koga se onesvestiv idejki za doma poradi nizok krven pritisok , onesvestuvanjeto doktorite mi kazaa deka bilo poradi ,pagjanjeto na krvniot pritisok , od od taa den se se smeni , pocnav da dobivam napadi na nervoza , iako znam deka ne sum bolen gi naprativ site mozni ispituvanja sepak , napadite se se pocesti i pocesti . bev na psiholog i mi dade helex ,bedoxin , i cinadil za vrtoglavicata , ali se dodeka ne procitav na forumov ne znaev sto se slucuva so mene. sega svativ deka ne sum bil edinstven i deka se raboti za anksioznost. se plasam dali ke mi pomine i do koga ke trae ova . se nadevam deka so vasa pomos ke uspeam da se opustam .
     
  11. juventus

    juventus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    P.S.
    NAPADITE GI DOBIVAM POVEKE KOGA TREBA DA IZLEZAM SO DEVOJKA MI , SE PLASAM DA NE MI SE SLUCI NESTO IAKO TAA ZNAE KAKO SE CUVSTVUVAM. TAA UZIVA VO SEKOJ MOMENT SO MENE A JAS SEDAM SO STRAV DA NE MI SE SLUCI NESTO .
     
  12. beautiful87

    beautiful87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    116
    Juventus ne se sekiraj se od zbor do zbor sto pisa i mene mi se slucuva, t.e. mi se slucuvase vo takov intenzitet kako sto ti opisuvas no sega e podobro, do nekoj stepen stravot mi e prisuten na sekoe izleguvanje od doma no i toa mislam deka ke se nadmine so tek na vreme. Lele prosto se cudam ama bas se sto pisa kako jas da sum pisuvala :lol: . Ubavo te posovetuvaa i drugite da go pies helexot barem pred da izlezes napij se i izlezi, taka ke bides poopusten i so tek na vreme ke uvidis deka nisto ne ti e, ke si ja povratis samodoverbata i ke ti stanuva se podobro i podobro i poleka ke si prestanes da go pies helexot. Istite crni misli mi se vrtea i mene bukvalno istite pa eve nisto ne bidnalo i nisto ne sum napravila :) se sucuvalo do razdenuvanje da ne spijam samo zatoa sto mi bilo strav da ne napravam nesto, se od tie misli i taka nekolku meseci i posle normalno deka ke imam i vrtoglavici i ke mi bide loso i se od nenaspanost i postojana stegnatos i napnatost. Toa deka se custvuvas kako izguben se gubis na momenti toa ti e od stegnatost na nervniot sistem i strav i toa e posledicata. Sea koga ke mi se javi toa custvo na izgubenost ke stanam ke zemam da pravam nesto ili ako sum negde izlezena ke otidam do wc raceto pod ladna voda i ke vidis kako odma ke ti pomine.Ne se sekiraj nisto nema da ti bide i nisto nema da napravis, garant :D :D :D nema teoretski sansi :). Ijas se imam onesvesteno 2 pati i posle toa pocna da mi stanuva strav da izlezam, pa ke izlezam pa pocnuva da mi stanuva loso i toa ke si go razvijev do tolkava panika sto mi doagase da se onesvestam, pa na toa se razvija drugi stravovi i se taka se vrtese vo nekoj zatvoren krug, ama eve se si doaga na svoe mesto poleka poleka. Probaj da se opustis, setaj so devojkati nisto nema da bide, uzivaj i pisi kako si ;) pozzz
    P.S.Idev na psihijatar sea veke ne idam, mene nikogas ne mi kazale deka imam anksioznost no spored site raboti sto gi citam tuka sama se pronajdov inace psihijatarot nikogas mi nema kazano
     
  13. juventus

    juventus Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    fala na podrskata na site , ke probam da se opustam , i ke go piam helexot , mene i neurlogot i psihiatarot seuste mi nemaat diagnosticirano anksiznost ali i jas se pronajdov sam , i podobro :D mi e vaka barem znam sto mi e i deka ne sum sam.
    pozdrav pa ke si piseme .
     
  14. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    eve pak pozdrav :)
    juventus istoto go imam pominato i uste trae , se nadevam deka zaedno so tebe i ostanatite devojki ke ni bide poslesno
     
  15. nenuska

    nenuska Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2010
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    461
    taka e tuka sme sekogas za dobar zbor samo napred bidi so optimisticka misla i se ke se sredi
     
  16. pisatelka

    pisatelka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    22
    ja osekjam pak anksioznosta, no ovoj pat ne mi preci, zavrsiv na psihijatrija... se vo zivotot imam no samo 1 neshto mi e potrebno da se cuvstvuvam ispolneto. Toj zamina me ostavi ... blagodarenie na tugjo vlijanie, ne mozam da go batalam zosho samo taa licnost me ispolnuva, probav na sekakov nacin da pronajdam drug ili neshto shto bi go zamenilo, ali ne odi. Deneska pristignav od bolnicata i edvaj uspeav da se dokopam do kompjuterov zoshto moite gi drzaat ocite silno otvoreni za mene. Samo kje sum silna poradi familijava, ne smeam da dozvolam da pataat poradi mene... i VI blagodaram od se srce shto se grizite, Vie ste prekrasni licnosti!
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Писателке...не сум сигурна,но претпоставувам,значи само претпоставувам...мислам дека тука не се работи за анксиозност во твојот случај...Сметам дека повеќе е некоја несигурност во себе,немаш самопочит,заради извесни причини кои кулминирале со анксиозни симптоми.
    Најдобронамерен совет...пробај да си ја изградиш и создадеш личноста самостојно,да уживаш во себе и да се сакаш само себе,да си си доволна придружба,да бидеш засебен свет и да ги рашириш границите на своето его,а не да се чувствуваш комплетно само кога имаш некој покрај себе,зошто тоа е само привидно и моментално,исчезнува заедно со партнерот.Научи да си бидеш сама на себе најдобар ортак,кога ќе научиш да бидеш со себе,ќе можеш да се соочиш со сите,да бидеш со некого на здрав начин и во здрава врска.
     
  18. cvettrendafil

    cvettrendafil Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    3
    Ова заболување е се почесто и почесто, како резултат на начинот на живот пред се, карактерна предиспозиција и др. причини, кои сите кои сте се уклучиле на форумов ги ЗНАЕТЕ. Оваа состојба се надминува дефинитивно, само со отворање на мозокот, душата и срцето за промена, за новини, за се што досега ВИ БИЛ НАЧИН НА ЖИВОТ. Сите НИЕ кои сме ја доживеале анкциозноста, БЕЗ ИСКЛУЧОК, сме луѓе кои премногу анализираме, премногу водиме грижа што било и што ќе биди, осетливи сме, се не засега...
    Е сега ставете граница до каде ќе одите со анализите...Малку СТОП...Не зависи се од нас и не можеме секоја ситуација да ни е под контрола и да биде како што ние сакаме...Има најразлични луѓе, луѓе кои ги сакате, почитувате, ве сакаат, ве почитуваат, напорни им сте (но сепак ве сакаат или не ве сакаат), ве омаловажуваат, ве повредуваат....Оставете секој нека си го води својот живот како умее и можи...Господ кога делел не им поделил на сите исто хехе...Прифатете ги луѓето какви што се, ако почуствувате дека кај вас будат негативни вибрации, колку што можете избегнувајте ги, а оние кои будат позитивно во вас, вратете им со двојно поголема позитивна енергија. Во сите книги, написи и статии кои сум ги причитала анксиозните луѓе се дел од најинтелегентините луѓе, кои имаат преголеми цели, а за жал не секогаш можат да ги реализираат. Но ова не значи дека не треба да бидат поскромни во своите желби или пак да се разочаруваат сегаш кога нема да успеат во нешто. Токму кога ќе го иамените својот поглед на животот, ќе го измените начинот на живот, кога безусловно ЌЕ ГО ЗАСАКАТЕ ЖИВОТОТ кој што ви дал господ да го живеете, работите веднаш ќе почнат да се вртат на подобро, а можам да кажам и на одлично. Лекарствата се само бастунче, ВИЕ сте тие кои можете да направите СЕ за ВАС.
    Секогаш повторувајте си во себе, чекај зошто да се грижам или размислувам за ова што ме прави нерасположена, лута или слично, ДАЈ ДА СИ ГО ЖИВЕАМ ЖИВОТОТ ШТО МИ ГИ ПОДАРИЛ ГОСПОД...Вистината е таа ЖИВОТОТ НИ Е ПОДАРОК на кого треба најмногу да се радуваме... Живејте од денес за утре, други ден , по другиден и не одете многу далеку. САКАЈТЕ со цело срце, така и ќе бидете сакани. Ако некој не ви ја возврати дадената љубов не грижете се, има и луѓе кои вие не ги сакате, но тие ве сакаат, па...барајте друг да сакате и ќе најдете. Љубов никогаш доста.
    СЕ ЌЕ ПОМИНЕ...УЖИВАЈТЕ :inlove: :*
     
    На Skorpija12, panicarka123 и Sun.shine им се допаѓа ова.
  19. PetraPanka

    PetraPanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    4
    LUGE MNOGU MI E UBAVO KOGA VE CITAM , ISKRENO I JAS VE PRONAJDOV PRED MESEC DENA I AKO NE POSTOEVTE NE ZNAM KADE KE MI BESE KRAJOT
     
  20. zumbul

    zumbul Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    4


    da i jas isto taka !!! isto kako tebe ... off tesko mi e i na mene , znaci pocesto iam napadiii ama veke mi e dosadno so ankc. AMAN VEKE !!!!!!!!!! ne mi dava da ziveaaaam asalno kako poranoooooooooooooooo :@ :@ :@