1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. mukimemedi

    mukimemedi Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    50
    I ja go frliv ednas ali me bolese glava i eve 3 dena maliot mi stoi 90/100 sea mi e sabajle 130/100 neznam sho moze da bide ova.
     
  2. Delfina1977

    Delfina1977 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2016
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    47
    Пол:
    Женски
    E so da vi kazam....taman se oporaviv nekolku meseci, kako nisto da ne bilo, koga jas ti se zaljubuvam u pogresna osoba po kojznae koj pat. Jas pretemperamentna, on kao usporen snimak.......maz riba, ko prenesen da e. Abe zivi gluposti. Namesto da prestanam so pusenje, jas po paklo i pol pocnav, eve denes za prv pat posle nekolku meseci zimav heli, pa da vi pisam. Ova mazive me ubija znaci...Bog da cuva :(
     
    На Cleonika му/ѝ се допаѓа ова.
  3. DaNy26

    DaNy26 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2015
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    И јас денеска некако воопшто не сум добро,имам болки во грбот,лева нога,лева рака чудно ги чувствувам ,срцето како да ми трепери и стресен период = страв дека ќе добијам удар! Имав добри денови ама пак некако ми дојде мачнина ама се надевам дека е од времето ! Поздрав феминки
     
  4. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Lujge i jas denes ne sum voopsto dobro.Zuenje na usite bolki vo grbot mi se povrajka glavata me boli tahikardija strav mi e isto od mozocen ili srcev udar kako sto guglav istite simptomi gi imam na srcev udar.Inace si ja primam redovnata terapija.Izvinete za negativniot post no mi treba sovet strav mi e:(
     
  5. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Не е никаков удар не се грижи, удар (недајбоже) е так так и готово, нема припреми нема симптоми, ова ти е само замисла. Тахикардијата е знак дека имаш поголем проток на кислород додека кај удар снемува кислорот значи нема шанса, никаква. Зуењето гадењето сигурно е од (не)времево променливо никакво, сите сме така деновиве. Пробај да ја исфрлиш лошата мисла, убеди се себеси дека тоа е само анкс и ништо повеќе, не гуглај оти ако се водевме според гугл пола ќе бевме, знаеш кај. Бори се посилно не му попуштај, сама знаеш дека ти е од тоа само убеди ја и потсвеста да не те малтретира вака и верувај дека ќе биде подобро, пушти си музиче... :hug:
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Три дена се борам со несоница..
    Пробувам да заспијам ама не оди...
    Бројам овци што не правам..
    Цело време мислам што ако пак нема да можам да заспијам пред спиење и испаѓа така.Како се борите со несоница?
     
  7. Ana196

    Ana196 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2016
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    PijAm leksilium od 3 mg I zaspivam .Nikako nemozam poinaky
     
  8. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    На kostadinka24, Be-yO-nCe и bubic.k им се допаѓа ова.
  9. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
    Сите сме живи и здрави не се давајте појаки сте од анксот , лето доаѓа одмор сонце уживајте во животот забавувајте се секогаш што и да правите па дури и напад кога имате смејте се и одма ке помине не давајте стравот да ве уништува стравот е лажен исто како сон не постои :)
     
    На natemila и stelaohrid им се допаѓа ова.
  10. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Симнете си baby sleep апликација, врши работа за спиење :)
     
  11. stelaohrid

    stelaohrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    232
    Пол:
    Женски
    Апче за смирување и не се мачам спијам супер
     
    На Mimaxs му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Be-yO-nCe

    Be-yO-nCe Популарен член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    1.399
    Допаѓања:
    6.907
    Пол:
    Женски
    Абе да знаеш како постои соноттт!!Каков кревет ми се гледа пред мене сега.:D
    Ајде баш ќе пробам со слипинг бејби апликација.
    Само да не спијам како бебе навистина,да се будам на секои два три саати(facepalm)
     
  13. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    Значи вака зуењето на уши, матен вид деконцетрација ,немирен стомак ми се јавува во еден период во денот односно од 16 часот порчек до кај 20 тој период сум на работаа и притисокот ми е покачен во тој период ианку ми е нормален незнам дали треба да почнам со мали дози на апчиња за притисок оти читам овоа на нет
    Anxiety doesn't cause long-term high blood pressure (hypertension). But episodes of anxiety can cause dramatic, temporary spikes in your blood pressure. If those temporary spikes occur frequently, such as every day, they can cause damage to your blood vessels, heart and kidneys, as can chronic high blood pressure.
    nekoj sovet???
     
    На Avokado му/ѝ се допаѓа ова.
  14. dimkovksa

    dimkovksa Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2012
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    47
    I jas go imam istiot problem kako tebe i mene me ocekuva inv a iam nekoj strav deka loso ke mi se sluci :(
     
  15. Математичарката

    Математичарката Активен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2016
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Здраво! Нова сум на форумот и воглавно се зачленив поради темава. Имам 18 години. Од мојата 15 имам панични напади и чувствувам страв. Одредени периоди кога ќе ми се случи нешто стравот е неподнослив. Од моментот кога ќе се разбудам па додека заспијам срцето ми чука брзо и мислам само на што лошо ќе се случи. Не сакам да испаѓам од дома. Но тоа се само периоди од месец најмногу два. Потоа се си е нормално. Затоа и не сум побарала никаква помош. Ни на моите дома им немам кажано, за сите проблеми молчам и се обидувам сама да ги решам а пррд нив се преправам дека се е океј. Немам ми верна другарка. Мислев дека имам но секогаш кога ми е некој потребен никој не е до мене, никој нема време за мене. Сите се дружат со мене само од корист . Имам и мигрена. За тоа бев на доктор и ми објасни како да си помогнам да ја издржам болката и да ја намалам. Некој совет од вас? Навистина ми треба некој пријателски збор.
     
  16. Ana196

    Ana196 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2016
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    Jas postojano go imam toj strav 2 pati imav I spontan vo 7 nedela I mise cini oti samo poradi stravot sigi pravam spontanite.Ti kako se spravuvas?ako imas nekoj nacin spodeligo
     
  17. anakonda88

    anakonda88 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    2.598
    Допаѓања:
    4.499
    Пол:
    Женски
    девојчеее немој на тие години толкава доза на лексиниум да пиеш! Не сум доктор , али сум пиела антидепресиви со хелекс и димитрини , и сето тоа контролирано од психијатар и се изборив со тоа , и немам потреба од никакви таблети!
    Значит побарај стручна помош и ке си го средиш проблемот , верувај ми ова е добронамерен совет :)
    Поздрав
     
    На GirlLove и Viki693 им се допаѓа ова.
  18. Viki693

    Viki693 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    584
    Пол:
    Женски
    sakam da prasam nekoj od grupava dali kontaktira so upload_2016-5-27_10-37-47.png si pisavme edno vreme i otogash nikade, go snema??? mnogu cesto mislam na nego i sum zagrizena me interesira dali nekoj znae nesto i dali kontaktira so nego? Sase ako go citash ova javi se...se nadevam deka si dobro i zatoa te nema na forumot...
     
  19. ivana.0909

    ivana.0909 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    439
    Допаѓања:
    228
    и јас не сум добро воопшто:(немир во стомакот или желудникот дереализација паники... сега во недела на свадба сум некој едвај чека да оди јас едвај чекам да помине што побрзо... катастрофа сум значи ми се смачи веќе... дури пак не можам да излегувам сама ме фаќа паника аман веќе немам волја буквално за ништо
     
  20. Ana196

    Ana196 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2016
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    220
    Пол:
    Женски
    I jas sum utre na svadba umiram od strav kako ke odam.Nesi sama nese sekiraj
     
    На ivana.0909 му/ѝ се допаѓа ова.