1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Lujge sto ste na terapija kazuvajte od anksot e so e paniki imam mislam deka imam najlosa bolest......red drugi simptomi gusenje knedla vo grlo.....aman so e rabotava pija i seroxat i helex
     
  2. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    I jas sum ista ne se sekiraj, poznata prikazna sme nie .. mene nedela kako den odsekogas mi bil depresiven , ama so vakvite promeni na vremevo izvesen period istoto vazi za site denovi hahahah... i jas se gusam,snemuvam vozduh,mi se zatnuvaat usi,mi se presekuvaat noze, mi se trese snagata, derealizacija do maksimum ama sve e od anksot nemoj da si zagrizena, proletta sama po sebe si e depresivna a losovo vreme samo i e sorabotnik za da ne dokrajcat
     
    На Nalayan му/ѝ се допаѓа ова.
  3. stelaohrid

    stelaohrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    232
    Пол:
    Женски
    Овде беше облачно, кафе и цигари батали, пиј какао го крева серотонинот
     
    На Nalayan му/ѝ се допаѓа ова.
  4. stelaohrid

    stelaohrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    232
    Пол:
    Женски
    И јас пијам циталон и лорсилан кнедлата ми стои, секој ден имам чувство. Како да се гушам,
     
  5. Nalayan

    Nalayan Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Машки
    Не знам дали е од анксиозноста, ама јас денес едвај преживеав. Повторно како да имам чувство на дисконекција, деперсонализација. Плус, ми се спиеше, а и не се дише надвор. Значи луѓе кои не се анксиозни ми се жалеа денес на главоболки, лошење. Летово ќе биде стварно пеколно а јас ги намалив антидепресививе на сопствен ризик, но ја зголемив физичката активност, па се надевам дека за недела две ќе ми биде многу подобро...
     
  6. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    ne pusam cigari a kafeto definitnvno go ostavam od sinoka go namaliv eliceata na 5 mg pa ke vidam ako ne mi e podobro mi rece doktorot da se vratam na 10 kako do sega
     
  7. pajton

    pajton Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    103
    Пол:
    Женски
    istite simptomi nalayan i mene denes matno bes zdiv kako da bese 50 stepeni nadvor ne 30 definitvni letoto ne e moe godisno vreme
     
    На Nalayan му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Mehmet

    Mehmet Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Машки
    Дечки, а да престанеме со користење Ви-Фи и други платформи што создаваат зрачење и ги користиме секојдневно ? Еден пријател од америка ми вика дека овие симптоми што ги имаме ние може да бидат ои поради Electromagnetic hypersensitivity
     
  9. silvija88

    silvija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Petta godina anksioznost. Ne mozam da kazam deka sum izlecena no 60, 70% podobra. Pijam loram i seroksat. Kako da se razbudiv od dolg son. Rabotite gi gledam poinaku. Se borev so anksioznosta, koga prestanav da se boram, koga mi se smaci, koga veke mi stana seedno, se pocustvuvav podobro. Strav? Pa veke od nisto ne mi e strav. So saka neka bide. I paniki i gusenje i steganje vo grloto, pa so saka neka bide, jas nemam veke vreme da se zanimavam i da mislam na toa. Imam 27 godini moram da go sredam zivotot. Mi se smaci da gledam kako site napreduvat, stvorile semejstvo imat po 2 deca a jas tapkam v mesto. NEMA! So saka neka bide jas ke prodolzam, ne krijam veke na site kazav pa koj kako saka neka svati, mi e gajle, tie so me znat me znat i sakat za drugite bas mi e gajle, gledam mene da mi e ubavo i dusata da mi e smirena. Prijateli ke pomine se veruvajte, na sekoj mu treba vreme i ne plasete se od nisto. Gospod e golem bez razlika na vasata vera, veruvajte deka nekoj od gore ve stiti, ve gleda celo vreme. Go slavam imeto Gospodovo zatoa sto samo vo nego veruvam i nikoj drug.
     
    На glittergirl, Nalayan, LUCI 99 и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Venera.13

    Venera.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Прво што би препорачала е медитацијата и барем 20 минутно вежбање на јога во текот на денот!!! За да медитирате ви се потребни 5 минути (за почеток) во текот на денот. Прво што треба да го направите е (како за почеток) да се загледате во некоја живописна слика (слика со силни бои, од плажа со вода, од цвеќиња или пак од природа) и да пробате да го ослободите умот од мислите со отпочнување на вдишување и издишување три пати (пробајте барем 5 минути), може и истото да го направите кога ќе легнете во кревет ноќе за спиење (може и со отворени и затворени очи). Доколку не сакате да вежбате јога наутро (но строго препорачувам, бидејќи јогата служи за опуштање на телото и духот) кога ќе станете од кревет барем направете кратко истегнување на вратот, главата, рацете и нозете.
    Следно, повторувајте си 3 пати една иста реченица како на пр. Денес се чувствувам одлично, нема да ми се случи ништо лошо,страшно итн. (по свој избор). Наутро пред да излезете од домот, напијте се чај од валеријана која е за смирување и каснете 2 коцки од најтемното чоколадо.
     
    На Delfina1977 и stelaohrid им се допаѓа ова.
  11. silvija88

    silvija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Ma kakvi jogi kakvi meditacii, se probav najdobro e kardio vezbi, onaka ubavo da se ispotis i izmoris, posle ko zaklan ke legnis i na nisto nema da mislis od maka. Toa so mislata se slozuvam.
     
  12. silvija88

    silvija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Iskreno vi ja preporacuvam knigata " Najgolemata vistinska tajna na svetot" od Nice Dimovski
     
  13. Venera.13

    Venera.13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Да драга се сложувам, но не секој може и сака да рипа/скока и да вежба кардио. Јас сметам дека најдобро е овие фази на опуштање на умот, телото и духот со јога и медитација да се практикуваат наутро пред да се излезе од дома за да се постигне ефект на леснотија и смирување на нервниот систем.
    За жал сите ние од овие животи треба да си научиме некакви лекции, се додека не ги поминеме животот константно ќе ни ги дава одново и одново. Кога еднаш ќе ја поминеш таа лекција ќе се избориш за да ја научиш тогаш ќе може животот да продолжи на следната лекција, така е за сите работи. Не чудете се и не поставувајте си прашања зошто на мене само ми е вака или онака, трудете се да најдете начин како да ја поминете и научите оваа лекција, за да може универзумот да ви даде нешто ново. Мора да се изборите зошто само Вие самите може да си помогнете со својот сопствен ум и својата волја, запомнете дека Вие самите сте си одговорни за својот сопствен живот и само Вие можете истиот да го контролирате и управувате така како што сакате. Мозокот претставува само еден орган во телото исто како и сите други, така што не си дозволувајте тој орган да биде посилен од Вас. Треба вие да сте негов господар, а не тој ваш. Така што се се може ако се сака.
     
  14. silvija88

    silvija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Eve jas ke si kazam za mene. Vezbav dolgo joga i meditirav pred spienje. Jogata dava smirenost navistina, no ne go oformuva teloto i ne gi zajaknuva mnogu muskulite. Za meditacijata bukvalno se macev mi letase umot na site strani. Pa zosto da ne moze sekoj da vezba kardio? Jas ne sum nesto posebno sto vezbam. Sekoj moze se ako ima silna volja. Pozz venera
     
  15. silvija88

    silvija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Ajde da ne se krieme veke da stavime sliki od nasite lica. Jas go napraviv toa. Silvana 27 Bitola :D
     
    На Altruisti, pajton и Ana196 им се допаѓа ова.
  16. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    People kako ste denes jas veke porelaksirano jas neznam kako bi ziveela vo Avstralija so ogled na toa sto spremame dokumenti za tamu i so ogled na toa sto tamu e zesko a definitivno zeskovo ne e bas za mene.pozdravce na site imajte ubav den
     
    На Delfina1977 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. stelaohrid

    stelaohrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    232
    Пол:
    Женски
    Елизабета, охрид, 43
     
    На Altruisti му/ѝ се допаѓа ова.
  18. starstar

    starstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2015
    Пораки:
    102
    Допаѓања:
    69
    Пол:
    Женски
    ја мразам ноќта
     
    На Ana196 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. silvija88

    silvija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Bas si ubava Elizabeta, poinaku te zamisluvav, vaka mi licis na mlado devojce :* . Prekrasna... pozz
     
    На stelaohrid му/ѝ се допаѓа ова.
  20. silvija88

    silvija88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2013
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Ajde da bideme prijateli. Ne sramete se! Dosta e krienje. Neka razberat site. Stavete sliki od vas! Forumov ke ni bide super. Ajde da si pomagame!