1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Анксиозност

Дискусија во 'Психологија' започната од dunja, 12 јануари 2010.

  1. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.069
    Допаѓања:
    14.178
    Пол:
    Женски
    Се извинувам, пост по пост ама морав уште ова.
    Screenshot_2016-08-29-00-59-07.png
    Screenshot_2016-08-29-01-12-08.png
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 29 август 2016
    На Nalayan му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emili12321

    Emili12321 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2014
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    288
    даа ... многу често
     
  3. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.069
    Допаѓања:
    14.178
    Пол:
    Женски

    Прикачени фајлови:

    На SAMIRA и presiosaP им се допаѓа ова.
  4. Nalayan

    Nalayan Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2015
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    245
    Пол:
    Машки
    Дечки, вие кои имате дереализација, (бидејќи овие симптоми се типични за оваа состојба), ви се случува да не се чувствувате баш будни? Да имате чувство како умот да ви е во медитативна состојба, додека со телото се обидувате да ги извршувате дневните обврски?

    Вчера и денес се чувствувам цел ден како да спијам. Еве дури сега малку ми е поарно на ладно. :D

    Закон чувство, нема што. 8) :sweat:
     
    На Matea94 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.069
    Допаѓања:
    14.178
    Пол:
    Женски
    Мада фака, сега сум 100 % убедена дека се е во мислите.
    Знате тргнав со точакот со двоумење, и 2000 мисли во секунда, и одма сега че падниш, види какво ти е тапо, и одма си прам алтернативи ако паднам ќе станам и ќе седнам, ако ми падни шеќерот вака че напрам, кај и да одам си носам вода, благо и хелекс и дијазепам хахаха скеч, а никогаш не ми притребале. Замислете која ИЛУЗИЈА!
    Инаку под напон сум и бегам ко препалена од луѓево пријатно наводно знам 'дека ќе ме фати паника' и бегам одма дома.
    На вежбање веќе на сите му недостасувам, бев прееска да дадам пари и заминав оти 'ме чекаат на кафе'
    Која иронија бе!
     
    На emi_810 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Ognen4e

    Ognen4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2016
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    97
    Пол:
    Машки
    GirlLove ...мозе едно прашање...имаш хоби имаш некоја секојдневна ствар што ја практикуваш ......работиш нешто дај луге пополнете си го времето до мах па да видам дали ке ве фатат панични напади ....може и ја имам дел од симптомите на анксиозност ама успевам да ги контролирам,пополнет ми е денот до мах и едноставно како легнувам никогаш повеке од 2 мин не ми требаат за да заспијам ...само физичка активност му е мајката...испоти се до мах па да видиш дали ке те фати паника ....
     
    На perla24, emi_810 и GirlLove им се допаѓа ова.
  7. stelaohrid

    stelaohrid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2015
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    232
    Пол:
    Женски
    Девојче оди си на психијатар доста се мачиш, оваа состојба не поминува сама од себе
     
    На Nalayan му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LUCI 99

    LUCI 99 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2015
    Пораки:
    909
    Допаѓања:
    2.729
    Пол:
    Женски
    dobra nok image.jpg
     
    На natemila, EminemsGirl, emi_810 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. mukimemedi

    mukimemedi Активен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    50
    Luge mi doagat notigication deka ste pisale tuka ali eve neznam kolku ima sto ne citam tuka ama gledam mnogu poraki ima. I bas mi e zal, veruvajte ja pobediv anksioznosta skoro 90%. Mislam podobro, mislam deka moze da se umre ama gledam vo idninata poveke, ne meram pritisok, ne mi e strav veke da patuvam, ne mi e strav veke od avion ili sekakvi fobi maticnata se cudi mi se javuva i mi vika sekogas bravo ne si bil odamna zosto znaev da idam kaj nejze 3 pati nedelno. I ja mislam deka sea mozam da ziveam normalno i super se custvuvam, sekoj se plasi da ne gi ostavi najbliskite i da ne mu se sluci nesto ama ne mislete na toa ve molam toa ednas ke dojde a ne sekoj den kao sto mislime. Nemoj da go radipuvate zivotot mislejki na idninata so strav. Zivejte si normalno, sve e do mozokot veruvajte. Druzete se so dobri luge, bidete aktivni, kazete ke bide sve i ke uspete inace nikako negativno poleka sve ke iscezne.

    Pozz vi posakuvam se najdobro
     
    На bubic.k, GirlLove, Ognen4e и 2 други им се допаѓа ова.
  10. zoceeee

    zoceeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    70
    Здраво сакав да прашам вака веќе podolg period custvuvam kako vkocanetost na liceto od levata strana i kako trpki mo faka od vreme na vreme a isto i suva usta i zdrven jazik moze li nekoj detalno da mi objasni od sto moze da e to taka i dali nekoj gi ima ovie simptomii mnogu se plasam
     
  11. zoceeee

    zoceeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    70
    Ima li nekoj da mi odgovore za prethodniot post
     
  12. emi_810

    emi_810 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Zoceee ovie simptomi sto gi opisuvas se simptomi na anksiozna sostojba no pokraj niv dali custvuvas voznemirenost i neodreden strav vo tekot na cel den ili period od denot .Taa sostojba bas taka zapocnuva a potoa dobivas i uste po izrazen strav.Nete plasam mozebi ti e momentalno ama prvo analiziraj se sebe si za da vidis podlaboko kade e korenot na toj strav za da pocnes da se sspravuvas,zasto treba da se soocis so toj strav za da pocnes i da go pobeduvas t.e. da go isfrlis i simptomite koi se fizicki ke pocnat da se povlekuvaat.
     
  13. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Denes so maloto bevme do prodavnica.Naednas se isprepotiv seta i pocnav da se gubam.Ne da mi se stemnuva tuku kako matno vo glavata.Ajde sokce serbet voda se slaknav si pojdovme doma pritisok 120/80.Sto mislite od vremevo od anksot napad na panika ili nesto sosema drugo e?????vi blagodaram
    Zaboraviv i toa da napomenam deka izminative dve nedeli maloto mi bese so visoka tt pa potoa osip pa potoa se udri krv tecenje seto toa go podnesov pa dali ova moze denes da bese nesto rezultat na nasobrani stresovi
     
  14. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Притисокот ти е од супер посупер.
    Мене ми е нисок и стално ми се врти.
    Плус слабо железо катастрофа сум.
    Па кога ме фаќа паника замисли каква сум.
    Туку во гужва многу не ме факало некоја паника, повеќе сама ме фаќало
    Некни ме фати на слава во соба, мислам така ќе се угушев ..
    Се почесто сум замислена во последно и се занесувам со очите во некоја точка, ама си ги собирам очите и фактички матно гледам се.
     
  15. Winter Lady

    Winter Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2015
    Пораки:
    3.421
    Допаѓања:
    26.046
    Пол:
    Женски
    Оди на лекар.
    Баш не ми делува на анкс.
    Мислам дека нема врска.
     
    На EminemsGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  16. EminemsGirl

    EminemsGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    315
    Допаѓања:
    1.163
    Пол:
    Женски
    Паѓам во анксиозност кога треба да запознаам некој или пред патуванје.
    Пред запознаванје како ке биде , а дали е истиот од сликите , дали навистина е толу нежен и уште еден куп работи без везе некој пат.
    Пред да патувам некаде земам се со мене да не ми затреба нешто и да мене и за керката, ке паничам цел ден вечерта нема да спијам , пред да тргнам проверувам и пребројувам дали се има. Мислам дека ке полудам и на крај се случувало ништо од тоа што имам земено нема да ми затреба а цела вреќа по мене влечам.
    Незнам освен овие 2 примери немам други случки и маки ама и овие не се баш нај нај лесни.

    Ме заболува главата во овие ситуации и незнам како да се справам... :(
     
  17. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Lujge kako ste na vremevo jas denes pak do prodavnica se prepotiv derealizacija......stravovi mazi mi vika nadoktor da odam da ne imam nesto drugo da ne e anks I panicni napadi sovet nekoj ve molam
     
  18. smatka

    smatka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    57
    iSTOTO E NORMALEN SIMPTOM NA ANKSIOZNOST, JAS GO IMAAV DOLG VREMENSKI PERIOD AMA NA KRAI POSTO VEKE SEKOJDNEVNO MI STANAA , KO OTIDOV NA LEKAR POVEKE PATI MI OTKRIJA HIPOTENZIJA NIZOK PRITISOK ,I NORMALNO E DA SE POJAVAT I VO TAKOV SLUCAJ,
    Jas imam prasanje dali na nekoj mu se slucuva kako trpki kako struja da mu minuva niz noze i da gi custvuvaat nekogas nozete teski kako zdrveni neznam nemam ni konreten zbor kako da se izrazam ? :/
     
  19. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Дечки времево е сега нај променливо и човек без анкс ѓи осека промените. Бев на дното и мислев никогаш нема да се спасам од ова. Но фала му на господ ја надминав. Е сега вака на промени знае да ми се сврти иле нешто слично но знам дека е нормално...не викам еј се врати анксот. Него едноставно ке си речам дека е од времето и толку. Има спас само бидете упорни.
     
    На Nalayan, Viki693, stelaohrid и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. Matea94

    Matea94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2014
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    448
    Isti simptomi imam od kolena nadolu kako da mi kocat i trpki osekam a isto i kako gradniot kos ili srceto da me stega da nemozam ubavo da se izdisam
     
    На smatka му/ѝ се допаѓа ова.