1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Белешките на Лајла Грејс и на неа сличните

Дискусија во 'Слободно време' започната од Miss-dior, 22 октомври 2012.

  1. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    На mimiiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    За што се работи, @AnaKarenina ?
    Не ми го отвара линков.
     
  3. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Член си на Пузер правам... од македонскиот јазик? Би требало да ти го отвори ако си во групата :?:
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Да, најверојатно затоа не ми отвара, ме нема таму. Мислев да не се работи за некој кетфајт помеѓу „литературните“ блогерки, ама очигледно е уште некој лапсус на Лајла. :wasntme:
     
  5. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Интересна група е, убави дискусии има.
    Овде интересното беше што се вклучи Лајла со коментар под статусот, па фрчеа психоанализи и коментари од тој тип (мислам, можеш да замислиш :D ).
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Oваа е сериозно глупава... и невоспитана.
    Оваа не знае за пораз никогаш, дури и кога е очигледен. Тоа е одлика на нарцисоидност.
    Убаво ви реков, ова е дете кое што цел живот родителите го бодреле дека е подобро од останатите.
    Мочла.
    Па уште и пишала на Јасна, лично е... и се исклучила од групата. Каква глупача, а и каква иронија, се зачленила во ваква група, а македонската граматика ја нарекува - исфрустрирани правила.
    Она ќе ги менувала правилата на граматиката... каде бе девојче?

    Кога оваа категорија на луѓе тука не ја прифаќа, нека си се опрости од пишувањето и нека си остане во лабараторија, каде што и таму не била баш најдобра, освен празно да буба...

    Греота.
     
    Последна измена: 22 март 2015
    На ivancekitty, ku4ence, Shmizzla и 9 други им се допаѓа ова.
  7. Catherayn

    Catherayn Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2014
    Пораки:
    197
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Романтични повраќаници,сериозно..
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Ана си ме претркала, сакав да го постирам и јас.
    Ама дечково и го спопика, ама со стил. Капа симнувам.
    Немам што да додам јас, дечково со овие 6 реда ја објаснува целата фрка околу Лајла Грејс.
     
    На Dabria, CameliaMiller, ivancekitty и 17 други им се допаѓа ова.
  9. Miss.Ricci

    Miss.Ricci Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2011
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    5.744
    Пол:
    Женски
    Немам ништо против девојкава, но не чудете се зошто е толку позната и книгата и таа. Па денес, само опиши со најглупави поими некоја кежуал ситуација каде што се работи за некоја силна, самоуверена девојка која се бори буквално со својот живот после бившиот, ќе скокнат сите тие силни, самоуверени девојки кои навидум ќе се пронајдат во текстот и ќе ја направат славна.
    Ете толку е едноставно, ма и поедноставно од ова сигурно :D
     
    На mims-89, Nausicaa, senza.parole и 3 други им се допаѓа ова.
  10. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Ако има нешто уште полошо од белешкиве на Лајна, тоа се дефинитивно твитовите што ги објавува на твитер.. Се откри мистеријата дали е возможно да е толку глупа, - ДА, НАВИСТИНА Е! (даблфејспалм) :x:x:x


    Г-ца Фармацевткиња‏@MacedonianGirlM
    Κога нема да добијам нешто доволно бρзо, немам ни желба да го имам. До мене е изгледа. И κо мала со игρачκите исто пρавев.

    Г-ца Фармацевткиња @MacedonianGirlM
    Ако си и предизвик на некоја девојка, не се радувај. И испитите и се предизвик, ама после комотно може да го заборави индексот на полица.

    Г-ца Фармацевткиња @MacedonianGirlM · Jan 29
    У сред напад на паника, 20 саати пред испит, јас земав нокти да лакирам. Ебати логиката фармацевтска.

    Не знам дали повеќе ме јаде туѓ срам или жал :tmi:
     
    На ivancekitty, mims-89, Shmizzla и 5 други им се допаѓа ова.
  11. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Јас: Κаκо беше дечκото од вчеρа?
    Дρугаρκа ми: Дечκото беше "Доџи ми вечеρас и ниκад више".

    Зашто бе девојче?
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    бре бре..:fubar:(wtf) 1907419_866229856768666_6145939610407493942_n.jpg
     
    На Dabria, CameliaMiller, ivancekitty и 9 други им се допаѓа ова.
  13. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.315
    Пол:
    Женски
    ^^ Ова е прва страна од нејзе, што едвај ја прочитав .
    Само едно не ми е јасно, зошто и е апостроф во ваков неписмен текст полн со иритирачки изрази (цура, певаљка, ми се пува, испентарила, продужи...и тоа само во една страна) :D
    Женава не ја прави "популарна" нејзиното неписмено "дело" туку еве ваквите муабети по форуми, друштвени мрежи, на улица, на автобуска, при што и се билда популарноста.
    Не знам на кој може ова да му е интересно, можеби на некоја наивна тинејџерка чиј симпатија ја ќарил кучката од другиот клас па сега е скршена од болка и глуми дека е среќна и подобра од новата цура де, а и доаѓа од мост да скокне :D

    Барем "писателкава" да се трудела да пишува литературно и правописно, ако не друго да научат да читаат младиве оставени и напатени душички.

    Како што тргнало може и да им ја воведат како задолжителна лектира во прва година средно, па дури и да ја разработуваат како писмена задача.
     
    На realGirl, ivancekitty, Anna-Banana и 12 други им се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.245
    Допаѓања:
    124.515
    Самиот факт дека книгата и е издадена во седмо издание, е доволен показател за македонската неписменост, невкус и непостоењето на квалитетна критика. Книга е, не е форум. Не е ФБ.

    Лајла и Лешоски се најлошото што се случило на маледонската сцена од областа на пишувањето, а мнгоубројните изданија на такви лејм книгички зборуваат дека глупите работи проаѓаат.

    Ако сакате да сте продавани, пишувајте глупи работи. Наравоучение :) Ако напишете нешто паметно, мудро и добро, тоа ќе стане познато откако ќе умрете. Денес никој не цени квалитет :(
     
    На KhalDrogo, ivancekitty, Anna-Banana и 13 други им се допаѓа ова.
  15. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми беше тешко да го дочитам, најсериозно :|
    Ретко налетувам на нејзини цитати, ама забележувам дека и двете книги ѝ се напишани во ист стил. Гледам критикувана е за простиот јазик што го користи, ама нешто прочитав дека намерно така пишува, „на скопски сленг". Искрено кога го прочитав ова си се зачудив каде сум родена и каде живеам, зашто јас вака не зборувам. Ниту пак во мое друштво вака зборуваме, не знам... Тоа може некои „напувани фаци" се служат со вакви изрази :?:
     
    На CameliaMiller, ivancekitty, Anna-Banana и 13 други им се допаѓа ова.
  16. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Замисли јас 10 вакви текстови прочитав и на крајот од секој текст бев ваква (wtf)(wtf)(wtf)
     
    На Shmizzla му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Marossa

    Marossa Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2012
    Пораки:
    2.398
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Цурата,Цурата,Цурата,Цурата
    -Најглупав збор на светот :headbang::punch:

    Знаев дека се никакви Белешките,ама овој извадокот е само да се нервираш како профитираат некои од неписменоста на целокупниот народ.

    Другарка ми ја купила книгата,вика добра е,и реков да ми ја даде за потпалување на оган или ќе ја банирам од другарството :D
     
    На ivancekitty, ku4ence, Shmizzla и 3 други им се допаѓа ова.
  18. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Јас не и замерувам на Лајла... ја удрила фармацијата во глава и наместо структури да црта по фармацевтска хемија, таа фати да пишува на Скупски чувече :D.
    Сум ја видела во живо и убава ми е. Мислам дека премногу сака да се докажува и покрај негативните критики... можеби има некои такви родители кои нон-стоп ја прицкаат и така си е научена.
    Јас се чудам само како стигнала да напише книга, со оглед на тоа што студира на Фармацевтски факултет, а кај нас нон-стоп има за учење и полагање.
     
  19. sajonaramucaca

    sajonaramucaca Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    461

    Значи вистина било она дека хартија сВе трпи...
    Некаде се сечат дрва, се уништува природата за и ова да се испечати...

    А и вие сте виновни што ја споделувате и кликнувате таму по глупавите блогови... Јас прв пат разбрав која е преку форумов. Барем тролајте ја на фејсбук на лице место, вака не гледам поента да се шири словото аналфабетско насекаде.
     
    На mims-89 и Shmizzla им се допаѓа ова.
  20. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    И јас се чудев кој зборува така во Скопје. Од скопски дијалект може само некое "шо" или "као" да ми се провлече низ секојдневен говор, или евентуално "кафич" или некој сличен збор, ама ако некој во вистински живот ми рече "цурата се пува како певаљка", ќе умрам од смеење.
     
    На Dabria, ivancekitty, Anna-Banana и 9 други им се допаѓа ова.