1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Билките на Баба Рада

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од EMA2, 16 ноември 2013.

  1. danielasokol

    danielasokol Нов член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ве молам, дали некој ја има рецептата на маст за болки на синусите од баба Рада??? Треба убаво со толи раце да се измасира незно пределот на синусите, да се намачка со маста и да се загрее со стегач ,капа или несто др. Е ама рецептот за маста не го слушнав, ве молам ако некој има инфо нека напише.Благодарм
     
  2. Ane.a

    Ane.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Еве денес и јас ја начекав емисијава ,баба Рада не ми е некако баш уверлива дека има големо познавање
    во ова,значи има нешто слушнато ,прочитано, но не ми е конкретна, додека еве гостинкава што беше во денешнава емисија , ми се чини дека баш добро ги познава билките и како добро да се применат и би го искористила рецептот за реума , затоа што мајка ми има, па ке пробаме ке видиме.Сум за ваков начин на лекување и мислам дека мозе да помогне и ми се допаѓа емисијава ,по ова денес што го видов,само повеќе внимание обрнувајте на рецептите на гостите и како точно да се искомбинираат билките.
     
  3. cinderella.red

    cinderella.red Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    Здраво :D

    Вака и јас сум со поделено мислење за знаењето на баба Рада, но нејзината денешна гостинка (не знам како се викаше, бидејки ја фатив на крајот емисијата) кажа рецепт за полицистични јајници.

    Јас ги имам и запишав дел од рецептот, но не целосно па ако и некој друг ја слушал ако може да ме дополни. :)

    -половина кг листови од чувар куќа - се мијат со ладна вода, потоа се потопуваат 10 мин. во млака вода, се блендираат и се цеди сокот од нив.
    Во сокот од листовите се додава:
    -половина кг. мед
    - ??? не знам колку капки прополис
    Се меша се заедно и се остава покриено со фолија да стои во фрижидер 5 дена. Потоа се зема 3 лажици пред јадење.

    Е сега не разбрав колку прополис и како точно да се конзумира. Ако некој знае да ми помогне.
     
  4. Deemy

    Deemy Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    7.295
    Пол:
    Женски
    Во рецептот најверојатно се работи за цимет
     
    На Avona му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bilkite

    bilkite Нов член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    VCERA SE JAVIV I VE PRASAV BABA RADA REKLA E KOJA BILKA AMA JAS NE ZAPISAV I ZABORAVIV,KAKVA BILKA DA KORISTAM ZA IMPOTENCIJA,I KAKO SE PRAVI TOJ CAJ,VI REKOV DEKA NE SAKAM DA KORISTAM LEKOVI ZA POTENCIJA,OCEKUVAM ODGOVOR
     
  6. bilkite

    bilkite Нов член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    DVA TRI VAM SE JAVUVAM DA MI KAZETE KOJA BILKA DA KUPAM NA PAZAR ZA IMPOTENCIJA VI REKOV DEKA NE SAKAM LEKOVI DA KUPUVAM,DAJ BIDITE ODGOVORNI I ODGOVORITE MI E NOMJTE DA ME ZAEBAVATE
     
  7. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    ^ Дечково мисли дека во темава и' се обраќа директно на баба Рада или мене така ми се чини?
     
    На cooll, pepita82, Inhume и 6 други им се допаѓа ова.
  8. TheIdealMe

    TheIdealMe Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    238
    Допаѓања:
    88
    Друже може да ти помогне некој ако е слушнал или запишал за твојот проблем, зошто ова е тема за коментирање на рецептите на баба Рада. Ако сакаш баба Рада да ти каже ке мора да и се јавиш пак.
     
  9. corto.maltese

    corto.maltese Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Машки
    Коа ти не можеш, други ќе те ебаваат тебе.

    Баба Рада нема врска од лековити билки.
    Јади мед измешан со издробени ораси, бадеми и лешници, 3 лажици на ден. Купи една гајба калинки од пазар и изеди ги. Почесто мези кикирики, фстаци, понекој желад ако најдеш. Трчај 3-4 пати неделно по 2-5 километри. Ако не упали, само вијагра те спасува.
     
    На pepita82 и sofijanoka им се допаѓа ова.
  10. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Дечко, импотенцијата е психички проблем. :!:
    Види дали си под стрес, трауми, какви проблеми те мачат... Откако ќе го решиш тоа, и организмот ќе ти се опушти и ќе продолжиш нормално да функционираш.

    Инаку, одбегнувај алкохол и цигари (под секоја цена!), јади повеќе зеленчук и овошје, а како мелем јади си мед со внатре ореви, лешници, бадеми...

    Impotencija

    1) Ishrana:
    - 5-7 dana lečenje sokovima od voća i povrća (vidi poglavlje
    III);
    -1 klizma ujutru sa 1,5 - 2 litra mlakog čaja od kamilice, 5-7
    dana (vidi poglavlje IV);
    - U nastavku, lečenje sokovima i presnom hranom (vidi pog -
    lavlje III/C), 2 meseca; 5-7 dana u mesecu - presna ishrana za
    oporavak (vidi poglavlje III/C); pšenične klice;
    - Sok od mladog ječma, 3 x 50 ml dnevno (vidi poglavlje III/C
    - Mladi ječam);
    - Lečenje limunom (vidi poglavlje III/C);
    - 6 kašika dnevno pšeničnih mekinja;
    - Lečenje polenom (vidi poglavlje II);
    - “Knajpova kura” (vidi poglavlje II);
    - Čajevi:
    Recept: Preslica 20 g Žalfija 20 g
    Kopriva 20 g Ruzmarin 10 g
    Čubar 10 g Crvena detelina 30 g
    Mečja šapa (Heracleum sphondylium) 30 g
    1 punu kašičicu mešavine ostaviti da odstoji 2 minuta u 250
    ml vrele vode. Piti 3 šolje dnevno uz dodatak švedske tinkture
    (vidi poglavlje II).
    - Čaj od prečice, 1 šolja dnevno.
    2) Kupka “Vitalis”, 2 puta dnevno po 25 minuta (vidi poglavlje
    IV)
    3) Kupka polnih organa, 25 minuta dnevno (vidi poglavlje IV).
    4) Naizmenično tuširanje sa jakim mlazom vode usmeriti na
    tr buh i noge, 2-3 puta dnevno (vidi poglavlje IV).
    5) Škotski tuš, uveče (vidi poglavlje IV).
    6) Topla sedeća kupka (vidi: Preslica) uz postepeno povišenje
    temperature (primeniti u slučaju upale polnih organa).
    7) Hladno tuširanje zadnje strane tela, jedanput dnevno (vidi
    poglavlje IV).
    8) Sunčanje (vidi poglavlje V).
    9) Čist vazduh, vežbe disanja, gimnastika (vidi poglavlje VI).
    10) Izbegavanje stresa.
     
  11. Strumka22

    Strumka22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јули 2013
    Пораки:
    894
    Допаѓања:
    2.442
    Пол:
    Женски
    Тоа се е ок, но не ми се допага што за одредени тешки дијагнози како што е ракот, велат дека одредени билки лекуваат од замилете Рак, или дека одредени нејзини гости имаат чек баш за такви тешки болести.
    Мислам дека тука може да дојде до запоставување на официјалната медицина надевајки се дека спасот ќе го пронајдат во алтернативната медицина. Факт е дека овие луге повеќе им веруваат на травари, гатачи, бајачи отколку на официјалната медицина. Впечаток ми остави пред околу 2-3 недели се јави една жена со рак на дојка кој веќе напредувам и се гледале и физички промени и и била закажана операција. Се јавува еден топ и вели нека се јави кај мене и никако да не оди на операција, јас го имам лекот. Што мислам дека жената може да ја чини живот ако навистина се откаже од операција.
    Она што ми засмета е тоа што Баба Рада не се огради од човекот и не ја посоветува пред се да си се држи до медицината, затоа што денес лугето еруваат за се и сешто, а некогаш може живот да изгубат од не толку опасни болести токму верувајки на вакви работи.
    Дали сте приметиле дека онаа што е избрана за билка на денот лечи баш од се. Утредента друга билка на денот и замислете и таа лечи од се. Јас да, верувам во алтернативна медицина но само кога се во прашање полесни болести, рани, одредени кожни заболувања, бронхит......
    Но кога се во прашање тешки болести како рак, чиреви на 12 палачно црево, тумори, е тука нема зезање.
     
  12. MeSofija

    MeSofija Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2013
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    90
    Значи ја гледам сега емисијата на Баба Рада олку се немам смееано до сега, гостинката свака и част веза да се немало бре рецептите што ги кажува и сама не е сигурна во нив, сега да се јави некој и да и каже повтори го рецептот да го запишам нема да знае што кажала. Башка то па и не ги изговара зборовите точно како на пример лабаторија или како што кажа сега кинезите оделе на алтернативна медицина ако немало таму лек оделе во званичната медицина :^) ни сама не може да се разбере што зборува.. Инаку од емисијата на баба Рада ако нешто научивме тоа е дека чувар куќа лекува се затоа ја прогласувам за билка на годината :lol: Тешко на луѓето што го бараат лекот во билките на баба Рада
     
    На Strumka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Гледач: Ало Баба Рада?
    Баба Рада: Да, повелете во програма сте.
    Гледачот: Имам проблем, девојка ми е стиптизерка.
    Баба Рада: Подитно чај од шипка.

    :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На meckicka, Mr. Right, Golden и 8 други им се допаѓа ова.
  14. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.214
    Пол:
    Женски
    Мене оваа емисија ме нервира :devil:
     
    На kettygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kettygirl

    kettygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    244
    Билка на денот:КАМИЛИЦА
    Што лекува?
    Се.
    Па другите билки за што служат? :D :D :D :D
    Луѓево место вода почнаа само чаеви да пијат од советите на Баба Рада
     
  16. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    женава благе везе си нема што кажува....таа како се направи женаат се замислува дека е сезнајка таа доктор над докторите, еее оваа мислиш нема нешто Што неможе да излечи....олку поста и глупава жена не сум видела, во ред јас не викам дека има нешто и со билки што се лечи ама оваа ептен претера веке. пред една недела и се јавува цовек со сериозно наружено здравје, со рак таа му вика чај од шипка ке ти помогне 100%, после една баба и с ејавува и вика- BABA RADA вие сте ангел да сте зива и здрава 1100 години а оваа и вика-AKO ако злато за шекер има многу лекови, чај од шипка...и бери и памет на женава....по глупа не сум видела
     
  17. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Јас не бев ја гледала никогаш, си дојдов дома за празниците, мајка ми ја пуштила не дава збор да кажеш додека ја слуша |( Главата ме заболе, за секој проблем, билка некоја.. Па земала оваа со тефтерот, запишува :lol:
     
  18. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Е од тој аспект и ми се допаѓа концептот на емисијата. За советите не коментирам, но ми се допаѓа што со самото тоа што влева доверба кај оние кои ја следат, придонесува за зацврстување на навиката на луѓето да пијат чаеви редовно.

    Со тоа ем ќе се намали потребата за внесување на течности преку вештачки сокови, ем ќе внесеме и нешто природно и полезно за организмот како мала промена од брзиот и нездрав начин на живот кој си бара и нездрав начин на исхрана.
     
    На meckicka и gangstergirl им се допаѓа ова.
  19. dushiche

    dushiche Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    755
    Допаѓања:
    357
    И се јавува маж и ја прашува : Бабо Рада, жена ми ме остави, што да правам??
    А таа му возвраќа: Хибискус, само чај од Хибискус.
    хахах

    Шала на страна, ама јас неможам да ја смислам. За некои работи во ред, чај помага. На пример за низок притисок има одредени лекарства ама јас со мои 20 години не би требало да ги пијам. Премногу кафе не сакам. А некогаш имам силни главоболки придизвикани од низок притисок, еднинствено ми помага руски чај.
    Значи чај е, ама многу ми помага. Јак е, неможе секој да го пие. Ама кога имам потреба подобро е руски чај да испијам од колку апче за глава( од кое мала е веројатноста дека ќе ми помине ) ( ова за чајот од лекар ми е кажано дека треба да пијам, немам чуено од баба Рада)

    А тоа дека таа се прави врвен лекар е најголема глупост , болести како рак или тумор, што некогаш ни најдобрите светски лекари нема да можат да те излекуваат таа си мисли дека ако се пие чај од нешто туморот ке го снема. Е како да не.
     
  20. iva188

    iva188 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Ги читам вашиве коментари и ме инспириравте да направам профил и да се придружам во дискусијава.

    Прво, фала богу што има интелегенти луѓе и не веруваат на се што ќе слушнат. Јас цврсто стојам дека се што се пушта на телевизија (во областа на медицината) треба да биде проверено/одобрено од медицински лица. Како е дозволено некоја баба да кажува дека може да излечи тешки болести како рак?! Да ги лаже луѓето дека ако пијат чај од нане нема да има проблеми со плодноста? Лек за астма е ракија?? Ми се крева притисокот кога ја гледам, и најмногу ми смета дека моите родители ја сметаат за “учена“ жена. Инаку немам ништо против неа, но имам против нејзината емисија.

    Се што не би го одобрил доктор не смее да биде емитувано. Во ред е да дава општи совети на пример, луѓето да не внесуваат прекумерно мрсна храна, или да пијат повеќе течности како вода или чаеви итн, ама мора да има граница! Зошто да не земаат лекарства препишани од медицински лица (кои морале да учат најмалку 10-12 години, за разлика од баба Рада која не знам дали знае најосновна човечка анатомија), кога и лековите се билки (пример аспирин е кора од врба), меѓутоа во правилна доза и со правилни упатства, колку пати на ден и во која количина е дозволено да се конзумираат, а не препишани од тефтер од некој гледач на емисијата.

    Морав цела моја фрустрација да ја истурам некаде, сега одам да се напијам чај за смирување по нејзин рецепт :D
    И за крај, if alternative medicine worked they'd just call it medicine.