1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка кај јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од karenin, 2 април 2010.

  1. NotInLove88

    NotInLove88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    159
    Допаѓања:
    77
    Денес на пример ме болеја и јас тоа и го препишувам на настинката и промената на време ,не сум отишла на лекар...имам страв од лекари ...:P
     
    На majaivan и Reaper666 им се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.927
    Допаѓања:
    198.489
    Пол:
    Женски
    Ќе си одиш на доктор, мораш да направиш барем уринокултура штом имаш пецкање кога мокриш. Можно е да имаш некоја инфекција и потребно е да се лекуваш.
     
  3. SexyPrincess

    SexyPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    132
    Значи се ова мене ми се случува.... Кога имам добиено ненормално ме болат јајниците немозам од кревет да станам, кога е ладно немозам да се свиткам од што ме болат, а мн често кога мочам (срам) прикрај ме боли во долниот дел од стомакот......
    И не ме карајте знам дека треба да одам на гинеколог.... ама се си викам денес утре, де празник, де ова де она.. (искрено немам собрано доволно храброст да отидам).....
     
  4. nokia

    nokia Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    3
    нема ништо страшно ни срамно да се иде на гинеколог.само подобро може да биде, полошо во никој случај.И јас се плашев ама кога отидов ............ сега гајле немам, на секој месец би идела :D Така да за вакви проблеми мислам дека нема мн корист од совети само, мора да се провери се и да си бидеш на чисто дали ти е нешто или не ;). Нормално не при секоја промена, болка итн. да се трча на доктор ама ако нешто се случува почесто и трае треба да се консултираш со лекар :P
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  5. irence20

    irence20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    и јас го имав истиот проблем..и ене ми рекоа дека е слепо црево па може помина еден месец немам никакви симптоми на слепо црево..освен болка во јајниците
     
  6. stylishh

    stylishh Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2011
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    619
    Пол:
    Женски
    znaci vaka jas sum nova na forumov i vejke nekolku dena me bolat , mislam deka se jajnicite ispitav mokraca i krv ,mi rekoa deka so krv se e ok ali u mokraca imam nekakva bakterija , pa me pratija na podetalni ispitvanja, da se znae koja bakterija e ,mislea deka e slepo crevo ali ne e toa , arno ama dodeka stignat rezultatite od lab ,mene mnogu pocna da me boli stomakot dolu i osejkam deka se jajnicite , sovet so da pravam pls.

    [mod-kirilica:2bgh3rat][/mod-kirilica:2bgh3rat]
     
  7. bibs

    bibs Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    13
    имав незаштитен однос за време на менструација сега десет дена после тоа ме болат јајниците некоја тапа болка ми се свртеа триста филма направив тест (значи 10 дена покасно) и испадна негативен а болката ми продолжува колку се точни тестовиве (прв пат правев ) и дали може да е ова последица на тој секс за време на менструација(исто прв пат) фала однапред:)
     
  8. Zaljubenaaaa

    Zaljubenaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    zdravo zenski!

    imam problem so leviot jajnik.Deneska bev na ginekolog i doktorkata mi rece deka leviot jajnik mi e malku pogolem od desniot,i mi rece za 2 nedeli da idam na pregled da mi napravi ispituvanje neznam kako rece na koja bukva zaboraviv dali ste zapoznaeni so ova ve molam pisete.

    [mod-kirilica:1fcgiq50][/mod-kirilica:1fcgiq50]
     
  9. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Decko iskreno ne procitav sto ste pisuvale gore za ovaa tema..Samo ke vi kazam iskreno znaci koga ne nosam bodi ili maica mn.me bolat i mene stavete samo rakija na vloskata za rok od 5min.ke vi pomini...
    Probav i navistina funkcionira...Nisto ne boli nisto. :)
     
  10. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Секогаш кога имам добиено ме болат јајниците, а често и неколку дена пред добивање. Значи ептен многу ме боли, ми се случува да неможам да станам од кревет цел ден. Мислам дека тоа е нормално, но само со апчиња ми поминува, на друг начин никако. :x
     
  11. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    aj probaj go ova devojce.
    Da ne si na apcinja...Bash probaj.Jas iskreno ti velam samo so toa si se lekuvam.Rakija i pominuva :)

    [mod-kirilica:3a5cznit][/mod-kirilica:3a5cznit]
     
  12. Zaljubenaaaa

    Zaljubenaaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Ок, фала многу,ке пробам со ракија :)
     
  13. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.593
    Допаѓања:
    8.458
    Пол:
    Женски
    иста сум и јас ветре да дувне во скопје а јас зивеам во кочани хихи ке ме фати болка во јајниците матичната ми кажа дека сум осетлива многу и тоа ме факаат и на лето во најтоплите денови ужасс
     
  14. Reaper666

    Reaper666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    15
    мене ме болат јајниците .. и баш се прашувам од што е .. дали е од времево ладно .. или имам нешто друго . од време на време .. знаат да ме заболат. . и тоа не баш малку .. дајте некој совет .. да не трчам веднаш на гинеколог .. а за тоа со ракија на влошка ... имам слушнато дека не било добро ..
     
  15. Zaljubena111

    Zaljubena111 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2010
    Пораки:
    2.085
    Допаѓања:
    1.647
    Од времето е, многу е променливо а и ладно. Јас практикувам да стоплам една крпа на печката потоа ја ставам на јајниците да ги затоплам, а ова за ракијата имам слушнато дека е за бело прање искрено јас не би го пробала а велат дека е ефикасно, само малку пецкало од алкохолот.
     
  16. Reaper666

    Reaper666 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2011
    Пораки:
    142
    Допаѓања:
    15
    и јас се топлам .. пијам чај .. али некако страв ме фатило да не е нешто :\
     
  17. xenna

    xenna Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Болки во стомакот

    Вака луѓе имам огромни болки во стомакот мислам долу во долниот дел кај јајниците што дури ми прави проблеми и ме тера да повркама бев синока на гиниколог ми утврдија дека се е во ред бев во државна ама јас не се осекам дека се е во ред болките не поминуваат и ми се поврака,ако знаете кај може да идам да си се проверам оти овде во државна не се замараат ако не си нивни пациент а мене ми е страв нз што може да е а имам само 20 год ве молам помагајте.
     
  18. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Болки во стомакот

    Во Систина има ургентен центар, може да појдеш во било кое време. Гинеколошки преглед со ехо мислам дека е 1500 денари, лабораторија (крвна слика) е 200 денари, плус ако ти прават додатни снимања, рентген мислам дека беше 600 денари.... Скапо е ама ке те прегледаат саглам.
     
  19. xenna

    xenna Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2011
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    Болки во стомакот

    Јас да ти кажам право во државна дадов 1500 ден за ништо не е проблем за парите само да се биде добро мн ми е страв оваа недела планирам да идам дека студирам овде ке мора да чекам да ми пратат пари позз сепак фала ти многу.
     
  20. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Болки во стомакот

    Не мораш да паничиш одма затоа што не мора да значи дека е нешто страшно.
    Пробај некој ден,додека ти пратат пари, носи боди, облекувај се топло, спиј во топло, затоа што можеби ти се настинати јајниците, и ако си во овулација или пред добивање, побурно реагираат ...
    Ако за некој ден не се намалат болките, е тогаш правец систина и немаш утка.