1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болка кај јајниците

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од karenin, 2 април 2010.

  1. bilebilence

    bilebilence Активен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Болки во пределот на јајниците?

    Значи навачер имам страшни болки во пределот на јајниците,веќе може да се каже 2 недели. Бев настината и мислев од тоа е и кога имав односи со мојот дечко ме болеше, па некое време се намали болката и потоа повторно се појави,после неколку дена. Ќе може ли некој совет или дали некоја е имала ист ваков проблем.Благодарам однапред
     
  2. Angel4eeee

    Angel4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите.
    Веке неколку дена осекам болка на левиот јајник,потоцно пред два дена не ме болеше волку ама овој трет ден лежам во кревет на стомак и учам и осекам како да ми се превртува јајникот и како вибрација коа ке се помрднам нагло ме сеце левиот јајник и не можам да се смирам треба време 5 мин за да се поместам исто и кога одам ме боли. Што е ова знае ли некој??? :sweat: а сега кога седам вака како да сум во тој дел здрвена :sweat: ве молам за помош :sweat: :sweat: :sweat:
    Болиииииииии
    :sweat:
     
  3. white.angel

    white.angel Активен член

    Се зачлени на:
    19 август 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Денеска кога станав имав страшна болка во јајниците си помислив дека ке ми доаѓа па не кренав паника но потоа почна една неопослива болка во долниот дел од стомакот ... нагло ми отече стомакот и ме болеше многу и сеуште ме боли а пред една ден бев болна ... дали е можно да сум преладена или нешто дуго ??
     
  4. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.696
    Пол:
    Женски
    Јас понекогаш кога имам оштра болка во јајниците, си ставам шише со топла вода на стомаскот, и ми поминува за брзо, пробајте :)
     
  5. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Девојки, од утрово чувствувам болки во јајниците и болки во половината. Првпат ми се случува ова. Рано е за менструација. Настинка е или... ?
     
  6. ariela09

    ariela09 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    945
    Допаѓања:
    1.765
    Дечки вчера утрото ме болеше цел стомак и не знаев што ми е но затоа што не можев да се движам од болки си легнав,се покрив,лежев на топло и ми помина цела болка. После некое време од како станав од кревет не сте свесни кои болки ги имав во долниот дел на стомакот. Тогаш сфатив дека не е стомак или желудник (знаеше желудникот да ми прави проблеми пред некој ден). Сфатив дека се јајниците. На секој чекор што го направив,секое станување,исправување придвижување на колкови и било каков напор на долниот дел имав страшни болки,како некој да ми ги притиска јајниците.
    Болката не се смири никако се до утрово. Кога станав сега пред малку не ме болеше ништо, но еве сега пак чувствувам страшна болка при такви потези.

    Ве молам кажете што ми е и како да си помогнам |( :(

    Кратко време трае ова, знам, но немаше да пишам да не беа огромни болки.
     
  7. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    ас имам болки во прееделот кај јајниците веќе подолг период. не е онаа болка кога имам менструација или кога сум преладена. Почна уште од петто оделение, значи година и пол пред да добијам. докторката тогаш ми рече дека треба да добијам, но рече и дека имам циста. Ништо друго не ми кажа. Не ми ни објасни што значи тоа. Болките траат две недели, значи многу се чести, а докторката ништо не ми кажува колку и да ја прашувам... Што е тоа циста? Ни тоа не ми кажа. Ќе ми објасни некој?
     
  8. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Циста на јајник претставува шуплина исполнета со течност, а обложена со слузница која лачи течност која ја исполнува. Може да се појави на едниот или на двата јајници, може да има една или повеќе цисти. Нив ги има повеќе видови и подобро можат да се видат со вагинално ехо.
    Најчест симптом е болка во долниот дел на абдоменот. Интензитетот може да биде благ и привремен, до чест и силен. Болка може да се јави и при сексуални односи.
    Меѓутоа цистата може да не даде никакви симптоми и да се открие на рутински гинеколошки преглед.
    Во денешно време се е поголем бројот на девојки со цисти, така да нема што да се плашеш. Треба редовно да си одеш на рутински гинеколошки прегледи за да се надгледува состојбата на цистата и дали има промени, т.е дали е зголемена. Обично некоја специфична терапија нема, освен хируршки зафат, во поново време лапараскопски се отстранува, но него го предложуваат кога цистата е со големи димензии. Некои доктори препорачуваат таблети за контрацепција и сметат дека тие можат да помогнат во пукнувањето на цистата. Јас од свое искуство ти кажувам дека до сега ништо не ми е помогнало, но за среќа немав болка или некои тегови, па последен пат гинеколог ми беше рекла дека ја нема веќе, т.е пукнала сама од себе.
     
    На Fancy_Nency 22 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lightning123

    lightning123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2014
    Пораки:
    801
    Допаѓања:
    391
    хах... јас пиев некои таблети, поима немам какви, но ништо. Секој месец, болката е сѐ поголема. Едно девојче од 16 год. ѝ рекле дека ќе треба хируршки зафат т.е. операција. Леле... ако ми речат и мене..уууууф... бил некој, остануваат ли траги на стомакот и слично? не сакам да си поставувам вака дијагноза дека е зголемено или слично, но докторкава. не сака да ми каже, демек да не се плашам...
     
  10. apple12

    apple12 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.010
    Допаѓања:
    3.267
    Пол:
    Женски
    Девојки пред две недели бев на гинеколог, резултатите беа ОК само имав некоја инфекција, гинекологот ми рече дека не е ништо страшно и ми рече да примам терапија со бетадине вагиналетки, за време на терапијата ми се појави жолт сикрет, односно и кога ми се појавија болките во јајниците, месечниот циклус ми доцни веќе 10-тина дена, и градите ми се потечени... Пред да идам на гинеколог имав само печење, сега за време на терапијата ми се појавија болките во јајниците и жолтиот сикрет.

    Сакам да ве прашам: дали може од инфекцијата да ме болат јајниците и да ми касни цуклусот?

    Фала ви однапред ;)
     
  11. Nounejm

    Nounejm Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    Нова сум на форумов и се надевам дека ќе можете да ми помогнете некако бар..
    Добиеното ми заврши пред 2 недели и сигурна сум дека не е тоа што ме мачи.
    Ме доболува стомакот доле кај јајниците и грбот доле... константна болка неколку дена...
    Ко кога те тера за во веце кога имаш пролиф, али не е ни тоа...
    Читав нешто на трудниците им се случувало тоа али невина сум.
    Ве молам ако знае некој нешто да ми помогне?! :(
     
  12. Iloveyoutooo

    Iloveyoutooo Нов член

    Се зачлени на:
    26 март 2014
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Веке неколку дена имам болка во левиот јајник кога лезам ногу не ја осекам ама кога сум на ладно или коа одам ме боли пијам чаеви по некое апче малце ја сталожив болката но пак почна Имав исто ваква болка минатата година но ми помина у рок од една недела се работи ли за Прохлада дали може некој да ми одговори и како да ја смирам .... повеке одам по мокрење друга потреба ногу сум немала според тоа мислам дека се работи за Прохлада но сепак сакам да прашам и да добијам некој совет
     
    На TinaI му/ѝ се допаѓа ова.
  13. кристина_јк

    кристина_јк Нов член

    Се зачлени на:
    23 април 2016
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    ако ве болат јајниците или ако ве боли стомакот (кога ќе имате менструација) питее-цимет во стапчиња едно јаболко на пола и цел лимон исечен на кругови и ставете во еден бокал со вода и ставете го да се лади и утредента тоа треба цело да се испие (тој рецепт е добар и за болки и за симнување на килажа)
     
  14. prasskickaa

    prasskickaa Активен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2016
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    116
    Пол:
    Женски
    Zdravo zenski imam edno prasanje . Denes rabotev nesto vo bavcata i naednas me stegna desniot jajnik i seuste imam jaki bolki nemozam da se dvizam duri. Sto moze da e toa?
     
  15. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Имам болка веќе трети ден на левата страна доле кај јајникот и мислам дека ми е помината овулацијата пред неколку дена е сега не знам зошто ме боли. Ме боли малце кога мочам и и на моменти некогаш при лежење и сл. некој мислење?
     
  16. MOEZDRAVJE

    MOEZDRAVJE Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Zdravo..imam nekoi cudni bolki vo jajnici..rano mi e za dobivanje duri 9 ti..nareden messc.nemam problem so pecenje pri mokrenje..no me plasi toa stoo se toplam cela nedela i ne pomimuva..osekam vnatre kako negoi grcevi i kako zarenje nekoe...taka go cuvstvuvamm..pri odnos me bolat mn jajnicite duri mi se slosuva i odma me tera na mocanje...so e rabotata? Pozz
     
  17. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.737
    Допаѓања:
    37.798
    Пол:
    Женски
    Може да е пролада, посилна овулација, па и некоја полова болест што предизвикува болка, може да се цисти, буквално 100 работи може да се. Не чекај уште една недела и оди на доктор.
     
    На Sesil, eloves, macka91 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.067
    Пол:
    Женски
    @MOEZDRAVJE јас една недела пред добивање имам болки во јајници . Може и порано ќе добиеш не мора да значи . Мене секој месец ми доаѓа 5-7 дена порано . Сепак преглед си е преглед :)
     
    На MOEZDRAVJE му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Хм, ај да е само болка пред добивање ок, нормално е скроз. Ама тука повеќе симптоми плус трае подолго време, жежење па болка и лошење по однос, тоа најдобро е да се испита и да се види, може пак да се работи за прехлада но како и да е се надевам нема да излезе нешто посериозно. Закажи си на гин па кога ќе знаеш и кога ќе ти мине пиши, може натаму да му се најде на друг со слична мака :)
     
    На atala и MOEZDRAVJE им се допаѓа ова.
  20. MOEZDRAVJE

    MOEZDRAVJE Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2013
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Гинекологот е закажан.Не сум била две години.Премногу настапи насекаде немање време си го прави своето.Не е добро кога вака ние луѓето одиме на лекар кога веќе имаме проблем:) Фала ти на убавиот одговор.Се надевам дека со овие симптоми се ќе биде добро.Што и да биде ќе пишам и можеби ако има некој такви симтоми ќе му помогне :)
     
    На MiloMalo му/ѝ се допаѓа ова.