1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. jasmin4e665

    jasmin4e665 Активен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2012
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    20
    Zdravo mamicki vo 8 nedela sum I ponekogas cuvstvuvam malu bolki kako peckanje kaj jajnicite pa se prasuvav dali e normalno pozdrav
     
  2. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Да, нормално е во рана бременост, и јас на почеток имав болки исти како менструалните и очекував секој момент да добијам ама друго било :)
     
  3. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Да се пофалам вчера ги распаметив и докторот и цела фамилија :rofl: Нели и тука прашував за напонот и за болките во јајниците? Епа, докторот после долго вртење и инсистирање на свекрва ми ни крена и кога му ги кажав симптомите, ми рече ако се повторат пак да не чекам туку одма да ме носат на клиника (а јас на работа си седев). Се запнаа одма да ме носат, а јас повеќе немав никакви болки и симптоми (повеќе од еден и пол час). Ги убедив и си дојдов пеш до дома :D
    Среќа што не ми крена докторот инаку ке се малтретирав до клиника :rofl: Денес од сабајле помали се болките не се како вчера, и читав дека тоа се нормални Braxton Hiks и нема потреба од кревање паника.
    Наредна недела сум на редовна контрола, се надевам нема да ме снајде некоја будалаштина со буцка до тогаш :lol:
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Мешенца пиела ли некоја Легофер сируп за покачување на железото? Моево никако да се дигне,малку сум скептик полно е со додатоци како (сорбитол,пропилен гликол,сахарин натриум итн.и има нус појави),не е на пририродна база ама матичниот ми го препиша уште пред недела дена а јас не сум го земала.Јадам од мед со семе од коприва ама некако не ми помага.Ме плаши тоа што ми се ближи крајот а крваната слика никако да ја подобрам. Ајде некој покомпетентен да даде совет,би ми било многу од помош
    Фала однапред
     
  5. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Мама25 не сум компетентна :) со цвекло да пробаш ,салта во комбинација со морков и лимонов сок , добро е за крвта плус на природна база
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Леле Пепитке се убив од јадење може не секој ден ама секој втор го конзумирам како салата,и пак ништо :( Јас од дете сум си анемична ама сега ми е страв за бебушот нема да стигнам само со цвекло да го надокнадам. Плус тоа имам тахикардии ко пушач и многу се заморувам,само ми се лежи и омалаксувам за подочњаци да не зборам ко плашило сум ,не ми треба маска за 1 Април :D Ме убива тоа што неможам да се движам,мислам вака никогаш не ми било .
     
    На slucajna и pepita82 им се допаѓа ова.
  7. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Mama25 мене ми е добра крвната слика ама последниве недели чувствувам омалаксаност , брзо се заморувам , за поспаност да не зборам цела ноќ се тркалам низ кревет а преку ден керка ми не ми дава око да склопам така да и јас не се секирам за маска за 1ви Април :) не знам колку е за утеха ама исто и другарка ми е цел живот слабокрвна и во бременост беше а си има 2 керки поголеми од неа и се беше ок барем при бременоста и пораѓајот ,знам дека не е во ред анемичноста за време на бременоста не знам дали си пробала со аронија и таа е добра за крвта !
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Епа не знаев кај да пишам бидејќи темата Труднички муабети ни е заклучена.
    Многу се изнервирав сега. Многу внимавам кога одам во ВЦ и сега на работа тука ме прсна водата од тоалетот. И толку се исплашив, па се убив од бришење во влажни марамици, после со тоалетна цела ја потрошив триејќи се, многу се плашам да не добијам некоја зараза. Јес да секој ден се чисти и само 6 луѓе сме, ама сепак! Ќе умрам значи :@
     
  9. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Mamicki shto da pravam glavata mi puka od bolka nezz sto da pravam piev kafe nisto kokakola nisto ispiv paracetamol pak nisto aman od ovaa glava moja
     
  10. Vetruska

    Vetruska Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    Поседи малку во темна просторија, можеби ќе ти помогне. И напиј се чаша вода (цела наеднаш).

    Туку, мене место не ме држи тоа што ми се деси во тоалет. Може звучи смешно, ама јас сум извадена од памет :(
     
  11. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Фала Пепита на советот. Дали мислиш на сок од Аронија што го има по аптекиве или на нешто друго? Инаку не сум пиела до сега ама и тоа ќе набавам па да видиме што ќе биде :hai:
     
  12. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    не се секирај, веројатноста да навлезе внатре е мн. мала, мене истото ми се случи во првата бременост имислам ќе умрев од грижи но фала богу се беше ок. инаку за др пат избегнувај влажни марамици не се прпорачуваат (ништо што содржи хемикалија, дури ни обични влошки)од нив може да закачиш бактерија, а сега ќе добиеш навика пред да одиш во вц прво да пушташ вода па да седнеш. сега обиди се да ја заборавиш случката и живеј си нормално и мисли на бебушко не го секирај за џабе на мама ќе и биде добро. ;)
     
    На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.693
    Допаѓања:
    136.400
    Пол:
    Женски
    девојки ми се активираа хемороидите денес,ме нервира и чеша а не можам ни да седам како човек.имам модолекс маст ама не го чувам упатството т.е незнам дали е безбедно да се упоребува во бременост.ако знаете ве молам помош!!! :( :(
     
  14. Pepaaa

    Pepaaa Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    21
    imam bolki vo gorniot del na stomakot..bev vo bolnica mi rekoa deka bile kontrakcii .. sepak sum 6ti mesec.. mamicki ve molam pomognete mi i kazete mi kako da se zacuvam barem sega ovoj mesec zatoa sto mi kazaaa deka e mnogu rizicen.. :((((((
     
  15. HeidiDiWalt

    HeidiDiWalt Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    1.513
    Jaс пак, имам онакви вртоглавици, незнам како да ги наречам, ѕвездички ми се појавуваат пред очи. Како мушички да ми летаат наоколу...мислам дека е кај мене од низок притисок ама не сум сигурна...
    И ме пржи под десната града секоја ноќ, жежи...прво мислев да не ми пука кожата, како изгорена да сум, па сватив дека е внатрешно. И повраќам жешко имам киселини. Сега како што ми се подигнати органите со стомаков се` се плашам да не е жолчката :worried:
     
  16. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    ти кажаа дека се контракции а не ти дадоа нешто за смирување ? препорака да лежиш да одмараш , што ти кажаа мислам причина за контракциите ?
     
  17. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.693
    Допаѓања:
    136.400
    Пол:
    Женски
    уште не почнало ,а м се смачи.вчера пишав ми се активираа хемороидите изгорев од болка ни да легнам ,нј да седнам можам.сега грло ме боли на можам плунката да си ја голтнам.никогаш не сум била ваква болежлива а од кога останав бремена само несто.што би рекол цацко ме боле и горе и доле :$ :$
     
  18. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    :) темава за труднички муабети ни ја затворија ама мислам да отвориме нова за труднички маки :lol:
    јас пак последниве неколку дена доле чувствувам бодежи како со игла да ме боцка малово :) знае некој да поопшти што се случува ?
     
  19. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Worried morash da izdrzis ako si na pocetok od bremenosta do nakaj 4ti mesec ke ti bide tesko posle se ke ti pomine i jas taka bev mn teshkotii vidov prvite meseci à za hemoroidi probaj faktu mast pomaga samo prashaj dali smees pozz i pomisli na bebeto ke ti bide podobro
     
  20. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    е пепита и мене ми е исто...многу ми е мачно сега при крај, незнам како ке издржам до среда.