1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. WORRIED.BT

    WORRIED.BT Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    4.737
    Допаѓања:
    137.263
    Пол:
    Женски
    идеја за нова тема трудни и малку болникави :D :D
    навистина незнам што ми се случуњва,можеби ми е опаднат имунитетот .како и да е во вторник сум на контрола и поштено ке си се испожалам кај докторката.или како и секој пат пола од прашанјата ке ги заборавам....и после ке ве гнјавам вас :^) :^)
     
  2. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Женски да ве прашам дали сте се соочило се нешто слично на моево од вчера е тазе :D

    Значи бебево ми се чини ми беше качено горе до грло така го осеќав :D чувствав некоја грда тапа болка над папукот како нешто да ме стега да ме гмечи, ми кркореа цревата цело време и на тој звук изгледа бебево се вознемируваше и ме клоцаше ептен силно баш кога ке ми закркорат цревата, на крај морав цела вечер да си ја преседам на шоља бидејки од нигде никаде добив П :swear: ( се извинувам ама морав да си кажам ) пробав да спијам али никако не можев и од 5 до кај 8 сабајле си седев дремев и којзнае и јас како заспав, дали ова е можно бидејки бебето ми ги притиска органите? посебно желудникот?

    П.С Ми фали темата труднички муабети :*
     
  3. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    До оваа среда срцка? па ти си многу блиску до финишот :clap: а јас пак се прашувам како ке издржам до 20 ти април :!: ако издржам многу ми зачестија овие боцкањава преку ден :?:
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I jas gi imav tie ostri bodezi dole nisko,no pred nedela,dve.Sega imam sat pat kako menstrualni bolki,kontrakcii nemam za sega,no kako i da e,se nadzira finisot :)
     
  5. ana.tinkerbell

    ana.tinkerbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2012
    Пораки:
    344
    Допаѓања:
    238
    Ај некој што имал контракции нека ми каже од прилика како се осеќаат? зашто сега прочитав пепааа што напишала па страв ме фати тоа што го напишав погоре да не биле всушност контракции
     
  6. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nemam oseteno na svoja koza no imam citano...ostra bolka,ke te presece i od napred i od pozadi...tolku znam i jas.Neka pise nekoj poiskusen :)
     
  7. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    sega vo sreda ke znam tocno koj datum ke bide. Po moe naredna nedela bi trebalo. 5-ti 6-ti april hehe odvaj cekam
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Значи сите збориме за лажни контракции се до денот Д а јас би рекла непосредно пред пораѓајот се тие вистински силни болки каде што цела работа е дека се отвара карлицата па затоа се и болките во кичмата ,инаку во нашиве труднички муабети претежно станува збор за помали болки сепак бебчето е поголемо притиска се тегне се така од прилика до терминот ,барем така беше кај мене и кај мн мои блиски ,не е како на филмовите вриштат и паѓаат во несвес уште од дома , ехе има време ке ги препознаете ;)
     
    На Mama25 и ana.tinkerbell им се допаѓа ова.
  9. Pepaaa

    Pepaaa Активен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    21
    sistem mi stavija i nisto drugo . a stomakot sekoe utro me bole mislam deka ce se porodamm ... i se javiv na maticnata i mi rece samo odmaraj nikakvi apcinja ne mi kaza ..
     
  10. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Mamicki pomagajte mnogu me boli kicmata i nozete i delot kaj preponite da ne e nesto strasno da idam do bolnica ili Normanlo e
     
  11. Danni79

    Danni79 Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2012
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    2
    Мамички здраво. Да ве прашам тие што се со поголемо искуство. трудна сум 7 недели и последниве две недели имам мачнини нели што е нормално, но денес немам цел ден па страв ми е. дали е тоа нормално, дали мора секој ден да се има мачнини или не мора ?
    ви благодарам
    поздрав за сите мамички
     
  12. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    уффф гладиола да имаше лек за кичмата до сега сигурно сите ќе се смеевме. Не се сеќирај тоа е нерв кој што го притиска бебчо, резултат на зголемена килажа(доколку ја има) и искривеноста односно оној свиок што се јавува од поголемо меше :lol: мешко напред , газот напрчен и нагоре резултат страшни болки. обиди се кога спиеш да си легната на страна (исклучиво на лева во поодмината бременост) а под половината да си ставиш перница за да го намалиш притисокот и тежината (потпри ја половината на перницата). Јас инаку имам сколио кифоза и страшна повреда како дете на долните два пршлени на опашката така да верувај мн. добро знам што е болка и за жал сите нејзини видови. со првото до крај ми бараа потврда за дали да ме породат природно. ако треба друга помош (како експерт за кичма на своја мака за жал) тука сум. поздрав
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Fala ti anicka mnogu shtom e normalnO da ne panicam jas pomisliv kOntrakcii mi se à neznam bolkite da go prepoznavam.
     
  14. ecapereca

    ecapereca Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 септември 2012
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    473
    Не се грижи, некои немаат воопшто мачнини, па се е во ред. Уживај во бременоста :)
     
    На Danni79 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    Јас од вчера имам некои болки во долниот дел на стомакот, ама се чуствувам баш како да имам воспаление на мускули. И неколку пати ноќеска ме пресечее болка како да ми прикатиска на пубичната коска. Дали ваква болка е нормална, страв ми е бебуш да не сака да излезе а имаме уште многу многу време. :(
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    Матката се шири не се сеќирај, и бебушко како расте често ќе чуствуваш тапи болки во тој дел.Се што е во граници на нормална болка игнорирај ја, а се останато што те загрижува и мислиш дека има место за паника правац на лекар.
     
  17. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    не ми се некои неиздржливи болку но цел ден ме боли кога се движам како да ми стои нешто долу, кога ќе прилегнам е ок
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Нормално е .
     
  19. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    жив паничар сум, ех што ти е да си мајка :)
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  20. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Zdravo mamicki. Jas da vi se pozalam od nedela vecerta sum se po bolnici i doktori imav bolki vo stomakot mnogu pa mi najdoa infekcija vo mokraca nekoja i bakkeria vo krvta denes brisevi pravev pa Petok ke vidime. Veke mi se smacii se mene mi se slucuva nesto