1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. pinklove88

    pinklove88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2014
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    9
    Mene gin mi rece da pijam uvin caj
    36 nedela sum i mi objasni deka plodot sega neli udira na besikata mnogu no ne dovolno moze da ja ispraznime za da ne se zadrzuva i stvara ifnekcija da pijam preventivno uvin caj
    pozdravce
     
  2. astra20

    astra20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    42
    Јас три месеци по ред испитувам прво обична мокрача, па добивам резултати покачени леукоцити во урина.Па одма правам уринокултура на микробиологија и излегува дека немам ништо.Што е работава појма немам.Гинекологот вика некој греши ама па 3 месеци по ред ?!?!?
    Матичниот ми е на одмор до наредна недела па да ве прашам дали некоја имала искуство со оток на големите усни? Јас сум 31+3 и од пред некој ден приметив како да ми се отечени големите усни ко поиздолжени, читав по интернетов дека се дешава ама викам ај да си прашам.Немам болки ,печења,чешања и сл.
     
  3. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    За мокрачата пијте увин чај или чај од брусница, доколку немате бактерија. Јас испитував мокрача во четвртокот и резултатот е добар, освен што бојата на мокрачата е жолта. Така беше и кога испитував мокрача првиот пат. Пијам чај од брусница.
     
  4. First.Impression

    First.Impression Активен член

    Се зачлени на:
    1 август 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    24
    Здраво мешиња,

    Ми треба помош од вас, ако некој имал слично искуство на моево.
    Моментално сум 27ма недела во бременоста, а веќе 5ти ден, имам трпнење, боцкање во десната дланка.
    Најмногу во два прста, ама се продолжува во целата рака, цело време како милион ситни игли да те боцкаат и струја да минува низ прстите.
    Болка никаква немам, само што е непријатно чувство и нормално раката не реагира исто на допир на нештата, како да губам осет од таа дланка, немам доволен стисок со неа и нон стоп боцкаа!! :@

    Се консултирав со гинекологот и ми појача магнезиум, наместо едно сега пијам 2 или 3 дневно, и плус шумачи таблети Калциум + Вит. Ц. Неговиот коментар беше дека е нормално, ама дека не треба да трае долго, повеќе од неколку дена. Ми рече ако за 3-4 дена не ми помине, ќе бараме друго чаре ;(

    Ве молам доколку има некоја од вас слично искуствпо, нека сподели со мене.

    Ве поздравувам :hai:
     
  5. krufce

    krufce Активен член

    Се зачлени на:
    18 август 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    21
    Јас сум нова на форумов, ми касни неколку дена , но незнам дали да се радувам бидејки сопругот пие антидепресиви некое време, и незнам дали ќе има влијание на бебето а гинекологот не можам да го прашам бидејки ми е на одмор и сега незнам кај ми е глава.
    Доколку сте имале ваков случај пишете.Поздрав
     
  6. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    консултирај се со друг гинеколог, консултацијата е бесплатна, не се наплаќа таа, барем во мојов град.
     
  7. baby2014

    baby2014 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2014
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    125
    Девојки, дали некоја од вас имала проблем со хемороиди во бременоста? Мене ми се појавија ...сега веќе не ме болат, но останаа
    како грозд околу аналниот отвор
    и изгледаат многу грдо :(
    Треба да одам на вагинален преглед и многу ми е непријатно и срам :doh: од гинекологот...
    Има ли некој начин за да се повлечат внатре, што да правам?
     
  8. ubavka1

    ubavka1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јули 2013
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    741
    не сум имала проблем ама знам дека за хемороиди надворешни многу помага маст kuterid g или да се измијашсо ладна вода а за маста бидејки си бремена прашај дали смеешза време на бременост да ја користиш
     
  9. luciamk

    luciamk Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2014
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    38
    Луѓе како да ја намалам болката испробав секако но никако до очекуван резултат пијам магнезиум,калциум,Болки во нозете огромни доколку спијам на страна морам да станам да се раздвижам 15 мин за да продолжам пак да спијам,или се вртам на грб само така не ме боли и тоа несвесно,знам дека не е убаво да се спие во таква положба што да правам :(
     
  10. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Женски дај кажувајте лек за киселини, ужасни се :( Пробав со сода бикарбона, семка од маслинка и ништо... дали некоја од вас има користено таблети за шмукање рупурут?
     
  11. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    ^^ BellaS, јас ги користам кога имам неподносливи киселини, и искрено, многу ми помагаат и ми ги смируваат киселините. И мене не ми помагаше ништо од споменатите работи, па земав Рупурут, сите доктори кои ги прашав за киселините ми ги препорачаа овие.
     
    На BellaS му/ѝ се допаѓа ова.
  12. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    Најпрвин пробував со маслинки или пресно млеко, ако не ми поминеше шмукав рупурут и одма ми поминуваа
     
    На BellaS му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Благодарам... ќе пробам и јас со рупутут
     
  14. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Мене ми помага: ладно млеко со 2-3 плазма, кисела вода (многу), бадем непечен јадам обавезно од сабајле, пробав со маслинка и земка - не помага!
    Кај мене ладното млеко најмногу ги ублажува киселините.
     
  15. curious-doll

    curious-doll Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    799
    Од сабајлето сум настината.Цел ден на чаеви, цеден лимон, мед, и бонбони од ментол шмукам за грлото. Се осеќам малаксано некако сега, главата почна да ме боли, само мерам температура ми е страв да не качам, сабајле директ одам кај докторката. Па сакав совет, дали може парацетамол да се напијам ако добијам висока температура вечер, иначе 21 недела сум.
    Ви благодарам.
     
  16. IveBrajan

    IveBrajan Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2014
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    593
    Апсолутно можеш. Тоа е и единствено што можеш. Јас пред три дена кренав 38 температура и мојата докторка рече комотно може парацетамол, дури и ако има потреба на 4 саати може (не мора на 8 ). Мој совет е пивни одма да не кренеш температура :)
     
    На curious-doll му/ѝ се допаѓа ова.
  17. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    Мене на сета мака почна да ме боли заб и мака мачам со хемороидите, кои откако останав бремена повеќе се воспалија, па некое чаре за нив?
     
  18. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    navecer stavaj 3 suvi slivi vo ena caska polna so voda i na sabajle prvo izedigi slivite pa posle ispija vodata taka nekolku dena poz :hug:
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    798
    Допаѓања:
    3.494
    оооф имам некои слаби болки во стомакот, пијам магнезол шумливи 2х150 мг, во упатството пишува дека се препорачуваат две шумливи на ден, дали би имало штета ако се напијам уште една шумеча
     
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    ^^
    Нема да ти штети, тоа се вкупно 450 мг дневно. Јас во осмиот месец добив прерани контракции па ми ја појачаа дозата од 250мг на 500 мг дневно и така пиев цел месец.