1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    @Kitten ти благодарам, се напив, значи ова магнезиумов е чудо, како нова сум;)
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Trudnici, so lesno na site. Ve molam za mislenje ili iskustvo. 14ta nedela sum i denovive pocna da me boli stomakot od desna strana. Kako jajnik koga boli, nisko. Normalno li e? Panika me fakja.
     
  3. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.445
    Допаѓања:
    72.211
    Пол:
    Женски
    Bolka kako bockanje e normalna, sekako ako e prejaka i cesta mora na lekar. Ako te boli od vreme na vreme ne e strasno... Sepak raste plodot i se siri matkata... Eheee uste kolku kje zaboluva od kloci i boksovi :D mene vcera me iznakloca vo desna strana kaj jajnikot i pocna da me boli tamu :D
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Мене рано ми е за клоцање, ама едвај чекам! Туку не ме боцка, туку баш ме боли онака, грчевито. Само од десна страна... Не е долго, неколку минути и попушта, потоа пак. Ако продолжи трчам на доктор. Веќе навика ми стана... Ти благодарам за одговорот.
     
  5. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Мила без паника, но мој совет ти е да посетиш гинеколог.
    Јас сум сега 14-та недела и немам никакви болки,ни тегоби.
    Болки не е никако дозволиво да имаш, најпрвин пробај да лежиш и одмараш повеќе.
    Посети лекар за да бидеш мирна и да не се грижиш.
     
  6. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    jas sum nemala nikakvi bolki vo stomak cela bremenost...a vo kicma daaa :)
     
  7. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Иначе уште од сам почеток и мене ме боли лева страна како да боли јајник.Друго е болка на боцкање и клоцање а тоа другово ми се чини поинаку.
    Дај боже да дојдат болките со клоцање,на нив и јас ке си се смеам.
    Со лесно мешиња.
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
  8. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Mozebi si vo pravo za odmor i lezenje draga makedonkamak. Denovive mi se vrati energijata i samo chistam, sreduvam, niz kujna... mozebi e od toa. Ti blagodaram. Koga ti e nareden pregled?
     
    На makedonkamak му/ѝ се допаѓа ова.
  9. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Штом си била активна деновиве, најверојатно ти е од тоа. Одмарај се повеќе и не се напрегнувај. Чистењето може да почека.
    Нареден преглед ми е за нецел месец, така ми кажа докторката. После 3-от месец прегледите ќе ми бидат на 1 месец. Значи еднаш месечно.
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mandarinka

    Mandarinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    И јас од почетокот на бременоста имам тапа болка кај јајниците,посебно кога сум многу активна,на моменти ме боли на моменти попушта.А и бебушот почна со мрдање па се таму ме клоца :) Докторот ми рече дека е нормална појава зошто матката се шири.Не паничи,пробај да мируваш почесто.Ако ти се многу јаки болките тогаш посети гиниколог.
     
    На SpangeBob му/ѝ се допаѓа ова.
  11. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    И мене знае од време на време да ме боли или јајник(ама не трае многу) или да има болки како нешто да ме притиска на доле во долниот дел на стомакот. Имам забележано ако претерам со пешачење или со прекудневни активности имам такви болки. Ама затоа кога ќе си дојдам од работа ручувам,нешто ако фатам низ дома и самооо лежам.Ништо живо не може да ме стане.
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
  12. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам девојки! Денес доста лежев и навистина не ме заболе ич, пу, пу, пу да не се заречам. :D
    Мене на 15ти декември ми е нареден. После месец и пол од последниот (скринингот). Мене далеку ми се гледа. Ама си викам, се е во ред, затоа можеби на толкаво растојание ми закажува докторот.
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2017
  13. Валентинче

    Валентинче Нов член

    Се зачлени на:
    11 декември 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Девојки ве молам за одговор, не сум била на гинеколог сеуште иако еве втор месец не ми дошло, разбарувам некој добар гинеколог по форумов и утре планирам да се јавам и да закажам термин, но нестрплива сум да знам за еден ПРОБЛЕМ КОЈ МИ СЕ ЈАВИ пред два дена па се надевам дека некоја од вас ќе знае нешто. Имено почесто од сабајле ми тече по малку бела прозирна течност во вид на вода, дали знае некоја дали е тоа нормално и што значи и зошто се појавува, ве молам дотолку знаете да ми кажете зошто неможам да дочекам да отидам на гинеколог. Ви благодарам :)
     
  14. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Помагајте,имам страшни болки во желудник,како да ги намалам? Еве цел ден ме боли желудникот.
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.188
    Пол:
    Женски
    Пробај со таан, една супена лажица би требало да ти помогне. Ако не, консултирај се со гинекологот кои таблети се дозволени во бременост за вакви болки. Знам за Рупурут, но не им делува тој на сите.
     
    На femina11 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Mene poveke mi prija koga e praskasta.Bioelektra.Ima so vkus na portokal i limon.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    @TIGARCE86 @bebeto93 imate provereno kako vi e CRP to? ...I jas go imav istiot problem i namesto 9 mi bese kaceno 32.Primav antibiotici i malku e podrugo.
     
  18. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    не свајчам за шо велиш? не се сејчавам шо сум рекла, одамна немам пишано тука.. ај потсети ме те молам???
     
  19. Mami90

    Mami90 Нов член

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Помагајте, имам силни болки во опашката (завршеток на р'бет) веке неколку дена, не можам да седам, тешко движам и сл. Инаку сум 3ти месец. Дали ова е нормално и како да ги намалам болките?
     
  20. zalosna

    zalosna Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2011
    Пораки:
    4.742
    Допаѓања:
    78.090
    Пол:
    Женски
    odi na lekar nee normalno da imas takvi bolki..
     
    На Jokiiniki и Mami90 им се допаѓа ова.