1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Mekica

    Mekica Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Труднички муабети

    Фала мила се надевам дека и кај мене нема да има причина за загриженост зашто премалев од страв иначе болкиве се чести на 10 ина минути фати пушти ,стегни пушти. :sweat:
     
    На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Труднички муабети

    Абе не му се секирај што повеќе се напнуваш толку повеќе ќе те боли и делува на бебушот :)
    Чим ние ти викаме дека е се во ред не му ја мисли од нас подобри екими нема :lol:
     
    На SimonaTino, anule88, pepita82 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Lele mamicki Normanlo li e da Ve bolat rebrata imam bolki auu
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  4. bela-imela

    bela-imela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    128
    ребрата не, ама кичмата знае да ме фати леле мајко :worried:
    а што имам една пуста желба да легнам на стомак, ахххх ќе си пукнам :D
     
    На SimonaTino и macence4 им се допаѓа ова.
  5. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Gladiolce mene me bolea rebrata,bas kako onaa izrekana :lol:
     
  6. Mekica

    Mekica Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2012
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    22
    Бев на второ мислење , докторот ми препиша ваг. утрогестан и магнезиум и ми рече да мирувам.Ми виде и миоим кој матилчниот од не знам која прилина не го видел. Болките ми се намалија но пак се тука во долниот дел и десно и меше како напнато ми е тврдо. Имам чуство како да ми ја притиска бешиката, тоа го приметувам и при мокрење особено кога сум при крај. Еве два дена лежам се надевам подобро ке ми биде.
     
  7. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Мекица штом така ти кажал докторот ке си одмараш ,лежи ,не се напнувај , не се замарај со ништо ,мисли само на себе и на бебчето и ке биде се ок ,поздравче :*
     
    На Mekica му/ѝ се допаѓа ова.
  8. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Mesinja pak jas da se pozalam nesto.Od vecerva me zabole dole niskoto,ko bodezi so igla.Lele ne mozam da se ispravam da odam,se vleckam ko sakata.Sega legnav,malce mi e poarno,ke vidime utre kako ke e,ako ne pravec na gin.Da ne se ova kontrakcii?
     
  9. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Da mila tie se sigurno I jas gi custvuvam,pogotovo sinojka posle.... :)
     
    На katalina и Mama25 им се допаѓа ова.
  10. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Ни се ближи крајот :lol: Мене почесто ми се случува и одвај се исправувам.Пред некој ден ме стегна у Тинекс малку фалеше да седнам до фрижидерот одвај искочив :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    :o C..c...c...kolku sme teski,ajde uste malku ke si se olesnime,pa ke trcam od bes sum zaboravila da odam normalno samo kako pigvin znam :lol:
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    :rofl:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  13. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    А нормални се овие контракции? Мислам да не почнам да се отварам?! А башка и секретот ептен ми се зголеми и премногу е воден...кога ке потече ко чешма е :worried: гаките лом ми ги прави,утоп.Поарно памперс да си ставам :tmi: :)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    :* Pa Katalina jas minatava nedela bev na pregled I od istive pricini: belo pranje,bolki I rekov koga ke mi zema bris I da vidi dali sum otvorena I jas iskreno se isplasiv...
    Ama dobro e ne bev ic,normalni bile bolkive....se spremalo teloto za poragaj I deka narednive dve nedeli sigurno nema da ragam,a do denes pomina edna :sweat:
    A slednata nedela planiram cisto onaka posle sreda da trknam na ctg I eho vo drzavna da vidam pak do kaj sum,bolkive sekojdnevie mi se
    Bas preska se mislev vo prvata bremenost( pred 2 ipol godini) nemav vakvi bolki,dali deka karlicno bese?
     
    На katalina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Afrodita25

    Afrodita25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2012
    Пораки:
    193
    Допаѓања:
    75
    Имам болки во долниот дел на стомакот и во пределот на вагината, особено сабајлево кога станав од спиење, бев до веро и болките од движењето ми се засилија. Леле страв ме фаќа како што ве читав вакви болки се карактеристични за при крај на бременост, а мене ми е рано. А и бебенцето вчера и денес го немам осетено да мрда
     
  16. blagica1991

    blagica1991 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    209

    не кревај паника мила, на мене ми е почеток на бременоста но лекарот ме предупреди и ми кажа за тие болки,дека на почетокот може да бидат и многу почести бидејќи се работи за прва бременост , но исто така и дека може да ги има цела бременост така да ми кажа долку осетам нешто такво само мирување бидејќи можело да дојде до крварење и да не се дозволи тоа бидејќи тогаш ќе треба само лежење... но доколку те мачи нешто може да си идеш на ехо и ќе видиш дека малечко не мрда затоа што спие :inlove:
     
  17. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    женски има некоја од вас проблем со хемороиди? последниве денови како притиска бебчево доле на карлицата не можам подолго време да седам уствари и во која положба да сум чувствувам болка пецкање ,ми се појавија при крајот на првата бременост ,па откако се породив немав некој проблем ,ама сега еве пак ,мачкав тогаш една маст хеморал , сега само кантарион ставам ама ке мора да земам нешто од аптека :(
     
  18. loki.c9

    loki.c9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2012
    Пораки:
    478
    Допаѓања:
    201
    Пепита и јас имам таков проблем, боли ме и незгодно е ептен неможам ни да седам ни да легам како орев голем, знам дека многу помага hemeroprotect ама незнам дали е препорачливо за трудници, јас сега кога бев заборавив да го прашам мојот матичен :( ако знае некој нека пише
     
  19. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Јас имам внатрешни ама пу пу да не се заречам не ми се активирале иако цел ден седам на стол на работа.Не им ставај кантарион за зреат они треба да се сушат не да се хранат.
     
  20. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    за кантарионот Форко тогаш прашав општ лекар па бидејки во бременост изгледа затоа ми го препорача и плус со јод да ги мачкам и со камилица да се одмивам не се секавам на друго , ама сега имам повеке од тогаш плус поголеми и надворешни ми се ужас