Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

 1. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  619
  Допаѓања:
  516
  јас имав на почетокот на бременоста грип, покачена температура , често болки во јајниците ,ама се помина во најдобар ред ,зборувам за првата бременост , еве сега и снаа ми е трудна и со температура па докторката и препишала оспен и плус др лекарства :?: знам и за трудници што пиеле и антибиотици ако се премногу настинати ,нормално по препорака од доктор ,затоа што имаме на листа и дозволени лекарства така да без непотребни грижи ,сепак мислам дека докторите знаат повеке од нас ;)
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  584
  Доле нешто ме жежи и ме пече што ми е?
   
 3. ana.tinkerbell

  ana.tinkerbell Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  231
  Jas seuste nemozam da zaspijam imam nekoja tapa bolka kaj jajnicite I tesko nekako se Dvizam ko podgrbavena :( od sto moze da mi e ?
   
 4. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.486
  Допаѓања:
  583
  Пол:
  Женски
  Ne bi trebalo da e nisto zagrizuvacko,najverojatno bebus pritiska tamu dolu nekade.Eeee jas kakvi se ne bolki imav i se uste imam,a cucka aber si nema za izleguvanje :)
   
 5. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  619
  Допаѓања:
  516
  еве и јас ви се придружувам со болки сум уште од вчера, притиска бебушка скрос ниско доле ,ако лежам подобро ми е ама ако се раздвижам мислам ке ми испадне :lol:
   
 6. anicka1anicka

  anicka1anicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2013
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  220
  барам на заем тесла по можност многу остра за од прва да ми летне главава. значи овие главоболки се веќе неиздржливи веќе 10 дена без престан. притисокот ми е константно во минус. до 40 долниот ми се спушта неможам да функционирам. иако се скарав со кафето демек за добро на бебушот од денес решив пак да пијам. значи готово полудувам.......
   
  На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
 7. ana.tinkerbell

  ana.tinkerbell Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  231
  Anicka jas do 6ti mesec isto maki macev so glavobolki mislam déka navistina nema poloso zasto nema sto da se pravi nema sto da se pie za da pomine prirodno
   
 8. Forko

  Forko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 септември 2012
  Пораки:
  972
  Допаѓања:
  584
  Почнаа муките :sweat: ]:) Јас не можам да седнам,ме болат гзните коски :$ :lol: Пепитке по мом пророчанство ќе јадеме мекици од твоја свеќи :lol:
   
  На pepita82 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. katalina

  katalina Популарен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2010
  Пораки:
  1.486
  Допаѓања:
  583
  Пол:
  Женски
  Dosta ajde muabeti za bolki...i jas vcadiv,se' me boli veke ;( :sweat: imam uste 4 dena do termin,pa kaj i da e ke bide uskoro...
   
  На ana.tinkerbell, pepita82 и Forko им се допаѓа ова.
 10. pepita82

  pepita82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  619
  Допаѓања:
  516
  Пророк си Форко :D ако за ништо друго свеки за мекици ептен ја бива :lol: и јас осекам кај и да е ке ги спрема , и денес имам некој тапи болки хммм :sweat:
   
 11. Vetruska

  Vetruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  339
  Izvinete za lat. Od mob.pisuvam. Stotuku zabelezav kapka kafeno na gakjite, ama ko od porano denes mnogu malku bas kapka. Se izbrisav so toaletna i nisto nemase na nejze. Mnogu sum isplasena, ke odam na lekar utre ama nema dazaspijam vecer... Help!
   
 12. gladiola

  gladiola Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 септември 2012
  Пораки:
  299
  Допаѓања:
  130
  Veteuske nese plasi toa e znak deka si bremena ako nemass poveke ne panici a ako imas slucajno utrogestan stavisi Edna za sekoj slucaj I bes paniki
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Vetruska

  Vetruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  339
  Немав многу, буквално како ситна капка. Купив утрогестан вчера вечерта од 200 и ставив и пред да легнам и сабајлево исто. Сабајлево ништо немав фала богу, ама ќе одам обавезно на гениколог подоцна. Фала многу :*
   
 14. ana.tinkerbell

  ana.tinkerbell Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  231
  Mamicki uzasno me boli stomaceto negde okolu papokot saat vreme bez prestan nemozam da zaspijam stanav mm da go ispratam za na rabota edvaj SE dvizam kako podgrbavena :( SE plasam da ne se kontrakcii?
   
 15. Vetruska

  Vetruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  339
  Не ги знам породилните болки и контракции ама мислам дека треба подоле да боли и позади кај кичмата. И не константно цел саат туку па периоди. Ова за околу папокот повеќе ми изгледа како бебето да е наместено така да те притиска и ти прави неубаво чувство. Ама јави му се на матичниот гинеколог и види што ќе ти препорача, можеби ќе те викне на контрола за секој случај.
   
 16. Vetruska

  Vetruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  339
  Само мал update за мојата ситуација: бев на преглед и се е ок со бебето, немам ни хематом, но, постелката ми е многу ниско. Пијам сега магнезиум од 300мг дневно и фолна киселина и 1 дневно до 17 недела треба да ставам навечер Утрогестан. Ваљда не е страшно тоа со ниска постелка :(
   
 17. blagica1991

  blagica1991 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  381
  Допаѓања:
  193
  мешенца многу ми е лошо . Само што ги отворив очите од спиење почна да ме боли глава. притисокот го мерев 50 со 80 јас секако имам низок ама никогаш не ми е бил под 60 нискиот . не можам да ги издржам болките . цел ден повраќам се што јадам и пијам , сте имале ваков проблем
   
 18. SimonaTino

  SimonaTino Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.740
  Допаѓања:
  1.527
  Ana kontrakciite se vo dolniot odel od stomakot ostri bolki menstrualni periodicni taka da ne panici ne traat celo vreme
  Jas ne osetiv bolki vo kicmata a mozebi zosto ne se otvarav
   
 19. ana.tinkerbell

  ana.tinkerbell Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  231
  Ми поминаа реков ако траат уште саат време ке идам на болница паника ме фати многу грдо чувство али беблаков изгледа расте се шири и матка и све притиска, фала ви на сите ми олесна :inlove:
   
  На Vetruska му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Vetruska

  Vetruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  724
  Допаѓања:
  339
  Пријателка моја имаше ваков проблем. Обавезно земи изеди супа или јогурт и гледај да не дехидрираш. Плус течноститеќе ти го дигнат притисокот.
   
  На blagica1991 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели ја оваа страница