1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Болки и други здравствени проблеми во бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од taska, 21 април 2012.

  1. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    Не знам да ти кажам не се сеќавам знам мене на времето во населба еден дедо правеше лекови и така ми се повлекоа ама внатрешни.Скраја било уште они ми фалат.
    Него дај коа си тука да те прашам...
    Денес малава само ме рита изгледа дека вчера се жалев дека ја нема :lol:
    Арно ама нешто доле под левиот јајник на моменти ме штрека... ништо не е ? Ми е страв рано ми е за контракции. :)
     
  2. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    како е кај тебе завртена е веке со главчето ? мене ми ги правеше партал јајниците пред да се заврти сега со нозете во ребра ме мава , а кога ке напне со цела тежина карлицата мислам ке ми пукне срека знам од претходниот пат лажни контракции се мада завчера ме препоти една таква појака ама не кревам паника се уште , сега и поголемкисе срцка земаат поголем замав :)
     
    На Forko му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    последен пат ми рече дека почнала да се врти надоле.Ама знаеч како да нема место и ми го прави тврд стомакот.Не можам да одсетам кое што и е затоа што сум пуничка :lol:
    може нема место детето дека мама само јаде нешто :D
     
    На Vetruska, pepita82 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Aman veke so ovie bolki,deneska e tapa bolka nalik menstrualna.Eve sega legnav na leva strana,pa ke vidime sto kako.A bebuska rita li rita...strav me faka so ovie bolki,neka posedi bar do 1vi april.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  5. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222
    девојки пробајте со маст ФАКТУ но само надворешно да се премачкува, за внатрешно консултација задолжително со доктор.ДА не беше таа маст јас мислам дека ќе умрев
     
    На pepita82 и loki.c9 им се допаѓа ова.
  6. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    девојки пробајте со маст ФАКТУ но само надворешно да се премачкува, за внатрешно консултација задолжително со доктор.ДА не беше таа маст јас мислам дека ќе умрев


    Anicka каде да ја барам оваа маст ја има по аптекиве ?
     
  7. Delgadina

    Delgadina Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2012
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    390
    Немам никакви болки, буцка си е раздвижена цело време, немам отоци, се е супер, ама затоа крв од нос секој ден по два пати минимум.
    Докторот ми рече дека е нормално заради појачаниот проток на крв и дека треба повеќе витамин Ц да внесувам. Од друга страна уште пред да останам бремена, имав ист проблем, при промена на време (од топло на ладно) ми течеше крв од нос. Моите ми велат дека е наследно затоа што и татко ми и дедо ми го имале истиот проблем. |(
     
  8. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Devojki ovoj problem vi se pojavi od napon,od raganje? :?:
    I sega si go nosite cel zivot? Kaj site se slucuva ova?
    Katalina ne se zmoruvaj odmaraj,jas cel den sum vo dvizenje I navecer koga ke se opustam,legnam pocnuvaat kontrakcii,bolki,tepanje( od strana na maliot :lol: ,toj da me dotepa)
    Cim denes imav lesen den,bez posebni poteskotii utre znam sto me ceka....
     
  9. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Симона ако мислишна хемороидите ,не, не се од напон , кај мене пред тоа се појавија :(
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  10. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Da pepita na niv mislev,i deka na seta maka uste tie falat
    Sakam so vreme so se da se sredam da ne go prakam po apteki mm I onaka nema da se snajde :)
    A za dolu sto koristevte? Jod,kantarion? Sto e dobro da si nabavam?
    Pa I za gradite me interesira zosto imav golem problem znam za d3 I list od zelka
     
  11. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    да, во сите треба да ја има и мене ми стои како задолжително нешто во домашна аптека :D после 3 премачкувања и се осеќа олеснување. мислам дека е една од најдобрите само не сум сигурна дали оди на рецепт или приватно.
     
  12. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    хемороидите си ги закачив како резултат на +40кг во првата бременост, за раната ациди бориции користев и мн. често одмивање така ми кажаа со често воденење побрзо зараснува, а за градите користев листови од зелка и рачна пумпа зошто закачив мастит но брзо се справив и после се беше во ред.
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  13. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Fala src a ovie acidi borci na recepta li se?
     
  14. anicka1anicka

    anicka1anicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2013
    Пораки:
    281
    Допаѓања:
    222

    Не ама не се скапи имаш полуџиновско и џиновски шише :rofl: ациди борици или бурови облози исто му е но како готов раствор е полесно за веднаш да можеш да истураш. како и да е има ефект. А дојбоже воопшто да не ти требаат можда и нема да имаш потреба ;)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  15. bela-imela

    bela-imela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2012
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    128
    факту маст не оди на рецепта, спаѓа во отц лекови
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  16. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Еве ме мешиња ,подобро ми е денес ,мм ми земал ХЕМОРОЛ маст за хемороиди надворешно се премачкуваат само не пишува во упатството дали е дозволено за трудници , јас го користев и во првата бременост , инаку од сабајле на страна само можев да седнам ужас , инаку пишува дека е на база на кантарион и камилица ,
    Симонче ти за природно се подготвуваш :) јас од сега го спремив кантарионот , па ке видиме како ке биде инаку ациди борици или солена вода и мене ми препорачаа во болница пред да излезам ама искрено не пробав а се одмивав често , читав тука и за некој спреј па ако има потреба ке го земам ;)
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Da Pepitce ,sto da pravam?
    Kako pominuva vreme I so kontrakciive strav me faka
    Denes se razvredniv,sega kicmava mi znae,a I menstrualni bolkicki imam od vreme na vreme,mnogu me boli kaj opaskata,ova li se kontrakcii?
    Ke I se javam na mojana od ponedelnik da odam na eho I ctg da me vidi ,a strav mu e da ne me zadrzi,sakam uste malku da se poguskam samo so maliot...
    Me faka strav da ne se cuvstvuva otfrlen
    I ti imas kerkicka,te faka istava psiha?
     
  18. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Кај опашката ме боли редовно кога ке се заморам ,цел терет ми е таму зошто не можам да се превиткувам ,не се контракции , тие се многу појаки напред значи во карлицата ,може и пределот кај кичмата да боли ке ги сетиш кога ке дојде денот Д ама не се плаши тие најјаките доаѓаат непосредно пред да илезе бебушот мислам дека имаш време , ехе одиме со ситни болки па има време и за провокации , не идат така наеднаш :) јас веке не се плашам херој сум де :rock: , а за малава во последно време ептен ѕвер стана , не знам како ке биде ама ке издржиме мораме ;)
     
    На Mama25 и SimonaTino им се допаѓа ова.
  19. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    I jas sekoj den imam bolki od razlicen tip,de me boli kicmata,de me bocka niskoto,de menstrualni bolki.Strav mi da ne gi prepoznaam vistinskite porodilni bolki koga ke pocnat.Sepak prvo ke mi bide,nemam iskustvo za mn.raboti... :?:
     
    На SimonaTino му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Katalince I jas taka mislam,ama site vikaat da ne se sekirame deka prepotznatlivi bile,deka ova nisto ne bilo :?:
    Bolelo 100 pati poveke....aaaaa....jas sum drug covek koga me boli nesto
    Se pocrvenuvam I kutam,nikoj ne sakam da mi zbori...ako nekoj me zakaca ili zamara mozam da go :punch: se molam da nema ucenici ,da bide noke,da se spasi koj kolku moze :lol:
     
    На pepita82 и katalina им се допаѓа ова.