1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.894
    Пол:
    Женски

    Вистината е дека на бланширана коса најубаво фаќаат плавите фарби , но ја оштетува косата премногу , јас двапати во јули ставив бланш и имам уште некои делови што неможам да ги расчешлам и со секое чешлање ми се кине косата :( затоа веќе не ставам бланш туку се фарбам секои 15 дена или само штом ќе подрасне малку коренот ;)
     
    На flowersss му/ѝ се допаѓа ова.
  2. susi

    susi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Не сум фарбана еве три недели. Ми беше шарена и ја офарбав темно кафена. Сега сакам да ја фарбам пак за нг не ми е пораснат коренот само не сакам темна да ми е туку две нијанси посветла ама не мн пак која фарба би ми ја препорачале со таква боја.:)
     
  3. zoricamkd

    zoricamkd Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    јас бев плавуша долго време правев само прамени со бланш тенки ама повеке низ цел глава па на секои 6 месеци и се фарбав со фарба колестон 12,87 или 12,89 или 12,81 незнам дали ги има во македонија и која цена се пошо живеев во странство и таму ги имаше и ми беше многу убава плава не сум пробала други фарби бев задоволна од оваа и сите 3 разлицни беа на поцетокот прамените ми ги правеа сивкасти со едната фарба со другата беа на плаво(blue) за да ме сфатите а со третата виолетови и тоа на неколку миења пагаше ама феминки стварно плавата не беше никогаш жолта или пак бела беше она што го сака секоја плавуша ако ги има тука пробајте нема да зажалите.....
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.894
    Пол:
    Женски

    зорицамкд , ја имам пробано оваа на колестон и баш тие нијанси ти што ги пиша , јас ги купувам од грција овде и живеам ама некако не бев задоволна дали ми беше многу потемна косата од сега па затоа..
     
  5. zoricamkd

    zoricamkd Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    живееш во грција? а каде поточно и јас исто живеев уствари :)....незнам јас бев презадоволна од нив стварно беа многу добри а каква нијанса ти е косата природната.....а прамени имаше правено тоа го имав слушнато од фризерка и мене многу ми помогна
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Betthany

    Betthany Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Од Лореал фарбите најмногу траат, мислам дека се околу 550 денари.
     
  7. Monna.Monna

    Monna.Monna Популарен член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2010
    Пораки:
    3.562
    Допаѓања:
    7.990
    Пол:
    Женски
    Јас еве веќе месец има одкога последен пат се фарбав, бојава нема мрднато (јесте да е црна ама од гарниерот 2 недели и кафеави прамени) освен што ми е никнат коренот, а 55 денари е во Кам :D
     
  8. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Прашањево не е можеби баш соодвено на оваа тема ама ајде ќе го поставам.
    Пред 2 недели во Дм бев да купам Еволушн фарби ама таму ги имаа само целите бројки како 9. 10. 11 и т.н.т. Дали во Косми го имаат и под нијансите на пр, 11.11 бидејќи баш таква фарба ми треба?
     
  9. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Сакам вакво нешто да и направам на косата...ама не сум многу упатена може да се измие ова нели,после одреден број миења косата?
    а каде има да се купи (аптека,маркети,дм?) а се прави ова со колор шампони или спрејови некои??? :)
    [​IMG]
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.894
    Пол:
    Женски

    јас 11.11 ја купувам во Космо во гтц и во капитол во дм
     
  11. Betthany

    Betthany Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој дали Лореал Продиџи 5,бр.7.40-купер плава, т.е.бакарна-плава е потрајна боја од другите фарби?
    Фала однапред :sun:
     
  12. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Јас и кога бев црна,и сега кога сум плава,најзадоволна сум од Палете.А сакав да пробам и од Лореал ама многу се скапи,над 500 денари.Има некој се фарбано со тие фарби и што има во кутивчето?
     
  13. Betthany

    Betthany Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2014
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој дали Лореал Продиџи 5,бр.7.40-купер плава, т.е.бакарна-плава е потрајна боја од другите фарби?
    Фала однапред :sun:
    Јас се имам фарбано со Лореал тие од 550 ден. ама веќе ги нема во МК, барем така ми кажаа, па затоа земав од Лореал од 255 ден.- Лореал Продиџи едишн. Инаку има фарба, хидроген, регенератор, и ракавици-црни
     
    На ceca-1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. zoricamkd

    zoricamkd Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    сакам да се фарбам како на сликата на betthany на профилот дали знае некоја добра фарба што не излитува со тек на миење и број на фарбата.......:D:D:D:D:D:D
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.894
    Пол:
    Женски
    Јас од овие на Лореал

    [​IMG]


    Evolution 8,43


    [​IMG]

    Keune 7,44
     
  16. jagodka.18

    jagodka.18 Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    607
    Девојки, имам темно кафена коса сакам да ја осветлан посветло кафена (чоколадна) како на сликите. Прашањето ми е дали со истата фарба како на сликата би ми фатило? и што е разликата помеѓу Garnier color naturals i Garnier color sensations? Која ми ја препорачувата и кое бројче ? Поздрав девојки :)
     

    Прикачени фајлови:

  17. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.894
    Пол:
    Женски

    Пробај , нема што да изгубиш , еве ги кафените од колор сензејшн да ги видиш
    [​IMG]
    [​IMG]
    инаку од одма со сигурност нема да ти фати ќе мораш неколку пати да се офарбаш со истата нијанса па тогаш ќе видиш некоја промена. Јас овие колор сензејшн ги користам поточно плавите нијанси и се многу нежни фарби и не ја оштетуваат косата. Тие другите колор натуралс мене лично не ми се допаѓаа некако косата ми ја сушеа а црна се фарбав и многу брзо се испираа
     
    На jagodka.18 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. zoricamkd

    zoricamkd Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    не сакам да ми испадне портокалова ;( многу на портокалово ми доага оваа што ми ја прати ....а шатирана сум не треба одма на ова да ја исфарбам со оваа боја ке испаднам како ај да не кажам....што да направам има некоја искуство слично????
    нејкам вавква да ми испадне ке се разочарам
    https://www.google.com/search?q=Keu...gotipo.wordpress.com%2Ftag%2Fruivo%2F;427;640
     
    Последна измена: 22 декември 2014
  19. zoricamkd

    zoricamkd Активен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2014
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.894
    Пол:
    Женски

    [​IMG]

    види ги овие нијанси? Незнам дали ќе ти се допадне нешто, но кене и еволушн се многу трајни фарби,за еволушн имаш каталог со многу нијанси во космо,дм можеш да разгледаш подетално во врска со боите,на интернет ги нема сите. Би ти ги препорачала на гарниер ама незнам какви се црвенкастите нијанси