1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски

    keune 1517 ili evolution 1111 so 12% hidrogen :)
     
  2. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    Абе ако ставам 12 постотен хидроген цела коса ќе ми попадни, и така немам нешто многу бујна коса.. 9 постотен не е подобро?.. :?:
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски

    знам дека е појак тој хидроген,но тој повеќе ќе ти ја осветли косата него ли 9% ако ставиш. Ти додека ја добиеш бојата ставај 12ка па потоа само 9ка е доволно
     
  4. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Не се секирај јас сега ставив 12% хидроген и ништо страшно не се случи, пак си е убава косата, мека, не оштетена но нормално посветла.
     
    На koritsaki и MayDiamonds им се допаѓа ова.
  5. Aleksandra-Kukla

    Aleksandra-Kukla Активен член

    Се зачлени на:
    21 мај 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    16
    Девојки ај некоја шо го има користено спрејот за осветлување коса од Balea, на него пишува дека е за руса коса, дали може да го користат и други пошо далеку сум од руса коса :D:D и да ми објасни како точно се користи :):)
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски

    Моја другарка го користеше на кафена коса и и осветлуваше (зашто нели внатре си има хидроген) на црна незнам како ќе е ама она имаше средно кафена коса и и осветли но не и стануваше плава туку портокалово плава бојата.
     
    На Aleksandra-Kukla му/ѝ се допаѓа ова.
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.881
    Допаѓања:
    13.410
    Плус спрејот како повеќе да ја суши косата, некако после користење е груба и уништена, многу непријатно.
     
  8. bobby.pin

    bobby.pin Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    29
    Дечки јас би умрела за ваква боја. Дали некаде имате нешто слично видено?
    Знам дека е многу тешко да се добие ова, но ми е посветла лешник боја со црвенушкав сјај.


    beautiful-red-hair11.JPG


    А ова е моменталната боја што ја имам, но вака е само на дневна светлина. Навечер е кафена повеќе DSC_1241.JPG
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
  9. bobby.pin

    bobby.pin Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2011
    Пораки:
    113
    Допаѓања:
    29
    Јас користев спреј. Од 2 спреја ми се осветли добри 2-3 нијанси косата и ми доби многу убав сјај. Треба да нанесеш на свежо измиена коса но малку да е мокра. Откако ќе завршиш, ќе ја сушиш со фен и 2-3 дена така ќе ти стои. Потоа ќе нанесеш пак. Мислам дека треба да има период од минимум 4 дена од едно до друго нанесување. Многу е убаво за омбре ама со 2-3 спреја добро можеш да осветлиш и црно фарбана коса. Многу добро делува.
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски

    Еве една слика , што објаснува како да добиеш црвено-портокалово-бакарна боја да речам , некаде пишува по една фарба некаде се мешаат две бои з да се добие една нијанса. Алфапарф кај што пишува се фарбите на Еволушн,casting creme gloss на лореал , можеш да отидеш да ги ѕирнеш и каталозите на еволушн и кене па да разгледаш дали сите овие бои ги имаат по супермаркетите и дм/космо :)

    [​IMG]
     
  11. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Моментално косата ми е шарена, коренот ми е светло кафен а долу ми е потемна т.е мојата природна боја на коса ( костенлива)
    Ме интересира колку време потребно да помини за да ја осветлам комплетно цела коса, без притоа да користам бланшови и разни работи, бидејќи имам многу ретка коса и не сакам да си ја оштетам многу косата.
    Иначе последно се фарбав со оваа фарба:
    download.jpg

    П.С Сакам нешто вака да ми излезе
    large.jpg
     
    Последна измена: 28 февруари 2015
  12. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Neznam zosto mi paga tolku brzo bojava na kosataza dve mienja ke mi se izgubi i sjaj i se koristam syoss farba ili explicit porano koristev i miss magic pa kosata mi svetese dva meseca neznam so da pravam inace se farbam plava kazete nekoj sovet...da probam sokolor samponite???
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски
    За пределот кај коренот зборуваш? Па нормално е, еве и јас плава се фарбам и на секои 15 дена корен фарбам,мене фризерката ми има речено доколку не сакам да користам бланш коренот на 15 дена да го фарбам зашто кај плавите највеќе се познава и ако не го фарбаш на време портокалова станува косата во тој дел. Јас сега ја земав аура експлицит и се надевам дека ќе е добра, гарниер колор сензејшн 111 ка користам одвреме навреме,таа фарба барем косата не ми ја суши но не трае подолго од 15 дена, сега последно се фарбав со Кене 1517 и многу убава ми е косата еве пред скоро 2 недели се фарбав и коренот се уште не ми е подникнат,ниту бојата избледена, мене лично ми е скапа за често фарбање на 2 недели ама реков да пробам и навистина е убава, исто и од еволушн 11.11 бев задоволна. А за колор шампон штом фарба толку ти избледува колор шампон нема ни 5 дена да трае
     
  14. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    која цена е спрејот и каде го има? Јас имам црна коса, ке ми ја осветли ли?
     
  15. Rosonerka

    Rosonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2012
    Пораки:
    250
    Допаѓања:
    4.221
    Ако збори за спрејот на балеа го има во ДМ и осветлува и црна коса.
    цената му е 180 денари отприлика
     
    На natemila му/ѝ се допаѓа ова.
  16. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Многу фалаа :*
     
    На Rosonerka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. flowersss

    flowersss Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Ne be srcka da e korenot samo mene ne mi smeta tuku bukvalno na cela kosa mi se gubi i sjaj i se od prvoto banjanje ko da ne sum farbana dva meseca preterano mi smeta neznam veke so da pravam sekakvi farbi probav i pa istoto i se blansirav i dzabe ..
     
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски
    Жени да ве прашам ако знаете , сабајлево ставив од оној сувиот шампон Балеа и сега гледа подникнат коренот па викам да се фарбам, ќе ми фати добро фарбава или?
     
  19. Srce01

    Srce01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    23
    392589_268136276579737_1535817223_n.jpg Дечки, здраво ... Ми треба совет и предлог во изборот на фарбаа, имам темно кафена коса, а сакаам нешто вака како на сликава ... Којаа фаррба би ми ја препорачале ?
    Благодарам ...
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.021
    Пол:
    Женски

    Еве мој предлог

    [​IMG]


    Фарбите на Гарниер се многу добри и не ја оштетуваат косата , можеш некоја од нив да пробаш. Само да знаеш дека ќе треба неколку пати да се исфарбаш за да ти фати бојава
     
    На Srce01 му/ѝ се допаѓа ова.