1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. S.J.Parker

    S.J.Parker Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    7.314
    Ајде женски, ми треба совет :) Природно сум смеѓа, косата ја шатирав на плаво (руса со бланш). пред 2 месеца се офарбав црвена со Evolution и ми фати супер (освен шатираното кое е за нијанса посветло). Сега ми помина меракот и сакам пак да си ја вратам мојата коса. Дајте совет како побрзо да си ја вратам мојата боја на косата :D
     
  2. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Колку што знам, Елеа фарбите, на Аура се ептен краткотрајни, многу брзо се одмиваат, барем сестра ми и баба ми имаа такво искуство.
     
  3. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Умирам за отприлика ваква боја на коса, јасно ми е дека се добива само кај квалитетен фризер, ама финансиите моментално таков луксуз не дозволуваат. Планирам да побарам нешто слично од Еволушн, само не знам хидроген да барам исто Еволушн, ако има, или може и некој друг пример Кене?
    И боите кои се прикажани во каталогот со кој % хидроген се добиваат?
    И уште нешто има ли некаков спас, косата од сите оние светло кафени нијанси ми испаѓа златна,има некако портокалов сјај кој нормално не го сакам, може ли да го снема некако или просто така мора да е? Еве линк од бојата, не знам да ја прикачам.
    https://www.google.com/search?q=ane...news%2Fview%2Fanelia_koncerti_belgia;1400;934
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.025
    Пол:
    Женски

    @S.J.Prker - Пробај со Colorb4 да ја извадиш ,но не ти гарантирам ништо , зашто црвената е боја што многу тешко се вади , бојак о боја со деколоратор ќе се извади но секогаш останува еден црвен сјај што ќе се познава дур не ја ишишаш косата. :( јас пред 2 год ја исфарбав косата во црвена и така ја носев само 1 месец и бидејки не ми се допаѓаше ја обојав црна и тој глупав сјај се познаваше се додека не се ишишав многу кратко. Пробај со деколораторов и шишај ја повремено зашто сите го имаат тој проблем може на некој не му смета ,мене лично мн ми сметаше.

    Умирам за отприлика ваква боја на коса, јасно ми е дека се добива само кај квалитетен фризер, ама финансиите моментално таков луксуз не дозволуваат. Планирам да побарам нешто слично од Еволушн, само не знам хидроген да барам исто Еволушн, ако има, или може и некој друг пример Кене?
    И боите кои се прикажани во каталогот со кој % хидроген се добиваат?
    И уште нешто има ли некаков спас, косата од сите оние светло кафени нијанси ми испаѓа златна,има некако портокалов сјај кој нормално не го сакам, може ли да го снема некако или просто така мора да е? Еве линк од бојата, не знам да ја прикачам.

    @hello-kitty.90 --- Оваа боја како што гледам на сликата е добиена со помош на вадење на прамени (шатирање) тоа мораш на фризер да го направиш, можеш да пробаш со 1517 на кене и плус 9% хидроген но сосема ваква коса без да ја шатираш нема да добиеш. Боите се добиваат така што ако ставиш 12% хидроген ќе добиеш многу светла боја на коса од дадената боја значи тој хидроген се користи кај плавите нијанси , додека 9ката треба да ти излезе исто ко на каталогот а 6ката нешто потемно. И се зависи каква ти е моменталната боја на коса? Инаку зборуваш за црвениот пигмент што скоро сите го имаме (освен швеѓанките и русинките :D ) и нема спас од него освен често титнтрање по фризери , често бланширање.Јас поради тие портокалови нијанси се откажав од плавата и се офарбав црна , мораше на 2недели да се фарбам и пак тоа не ми помогна пак ми беше портокалова косата
     
  5. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Ќе го споделам со вас моето искуство со фарбање, можеби ќе и помогне на некоја феминка.
    Јас па воопшто немам проблем со црвениот пигмент и потрокаловите нијанси :) Секоја фарба ми фаќала од прва и ми испаѓала баш онаква каква што е на сликата. Природната боја ми е накај темно кафеава, но, бидејќи од мала не ми се допаѓаше уште во 8мо почнав делумно да се фарбам, те мајка ми ми вадеше некои прамени и ми ја осветлуваше. Оттогаш постојано имам некоја руса боја, или потемна, или златна, но портокалови прамени сум немала :D
    Пред повеќе од година дена се исфарбав со оваа боја на Сајос дома и одма ми фати, два месеца немав потреба од повторно фарбање, ама после тоа сакав да си се вратам на руса, се обидов дома но, тоа беше пресмешно, ми фати само коренот, кој веќе беше малку подизраснат, хаха, и следниот ден отидов кај фризерката, која што воопшто не беше оптимистична дека ќе може да се извади бојата и да ме офарба во руса боја. Измеша две фарби, ме исфарба и ме озрачи околу 15 мин. И самата се шокираше кога виде дека нема портокалови, или црвени прамени, потполно цела ми беше темно руса. :D После тоа не сум експериментирала со други бои и мислам дека нема во скоро време бидејќи ми е баш златна и ептен сум заљубена во бојата. Еве коренот ми е подраснат веќе два месеци, не ми дели многу, дури изгледа и природно како да ми е таква.
    460x350_MA_SY_PD_Internet_1-4_0410_blacks.jpg
    Инаку освен со Сајос со друга фарба не сум се фарбала..
     
  6. Fillia

    Fillia Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2015
    Пораки:
    444
    Допаѓања:
    1.579
    Пол:
    Женски
    Девојки мислење за Keyne1511 :) фалааааа ;)
     
  7. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Сакам да ја осветлам косата 1-2 нијанси, а несакам да ја фарбам или бланширам. Може да се осветли коса само со хидроген? Колку се држи?
     
  8. RumShtangla

    RumShtangla Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    789
    Допаѓања:
    1.421
    Пол:
    Женски
    можеш со спреј да ја осветлиш,и со хидроген секако, сеа зависи колку сакаш да ти биде светла. (иначе знам пошо мајками е фризер) позз
     
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.025
    Пол:
    Женски

    Зависи , каква боја ти е сега косата , ако ти е црна или темно кафена тешко , само ќе ја исушиш косата а ништо нема да се смени.
     
  10. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Ваква боја ми е косата
    1024px-brunette_red_lipstick.jpeg
     
  11. Primrose.x

    Primrose.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2012
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    91
    Да не знаете каде би можела да најдам виолетов тонер?
     
  12. JustFun

    JustFun Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2014
    Пораки:
    1.027
    Допаѓања:
    2.774
    Јас воопшто не сум задоволна општо од фарбата. Ем скапа ем не ми вреди нешто посебно.. А се одлучи да ја купиш?
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.025
    Пол:
    Женски

    Јaс те сoветувaм нa фризер дa oдиш зaштo дoмa штo и дa стaвиш пoртoкaлoвa ќе ти излезе
     
    На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Некоја дали има искуство со Палете Делукс колекцијата?
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.025
    Пол:
    Женски

    Предобри фарби , ги користев додека живеев во МК , ја имам користено поточно оваа на сликата,не ми се измиваше брзо , сината нијанса седеше се додека не се фарбав пак ,супер се фарбиве баш пробај ги

    [​IMG]
     
    На Fatalnata му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    Зошто не пробаш со спрејот за руса коса од ДМ, неколку феминки ставија слики како им ја осветлил за неколку нијанси.
     
  17. littleflower

    littleflower Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2012
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.480
    Првпат слушам за тоа. Траен е ефектот или се мие?
     
  18. Reefeer

    Reefeer Нов член

    Се зачлени на:
    22 април 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво женски.Гледам погоре членка има постирано во врска со Pallette Deluxe црно-сината боја.Јас имам црвена кратка коса моментално и се мислам веќе некое време да се фарбам и да ми излезе ако е можно со нашиве фарби по маркетиве сина.Јас мислам да ја осветлам косата најпрво со бланш па потоа да се исфарбам со таа фарба.Само се двоумев да не ми излезе премногу црна зошто воопшто немам искуство со таква боја и фарба и ако има некоја што пробувала слично нешто би ми дошло добро за помош.Фала ви :)
     
  19. kjukli

    kjukli Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 ноември 2014
    Пораки:
    3.057
    Допаѓања:
    28.609
    Пол:
    Женски
    http://forum.femina.mk/threads/Спреј-за-коса.6608/page-17
    Еве прочитај некои мислења на феминките што го користеле. Јас имам златна боја на коса така што не би можела да ти кажам како реагира на потемна.
     
    На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.025
    Пол:
    Женски

    Види оваа фарба повеќе излегува црна а на сонце се познава синото или на некоја светлина , имаш колор шампон со ваква боја имаш на ибеј да порачаш manic panic се вика или провери по парфимериите