1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.983
    Пол:
    Женски

    имаш голем избор на кафени фарби низ супермаркетите..јас би ти ги препорачала на лореал кастинг и на гарниер , таа на лореал нема амонијак но не паѓа брзо , а гарниер поточно колор сензејшн исто така се добри фарби не ја сушат косата воопшто.

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Srce01 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. EMILI1999

    EMILI1999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Би можело да ми испадне вака омбрето во домашни услови ако држам по 20 мин.?:inlove:
    Иначе имам скоро иста природна боја на коса како девојката.
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.983
    Пол:
    Женски

    на долниот дел од косата мораш бланш да ставиш...но најубаво на фризер зашто може да не ти испадне убаво косата па да `шеташ` ко неофарбана :)
     
  4. Fatalnata

    Fatalnata Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2014
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    8.673
    Пол:
    Женски
    Предлог фарба и бројче да ја добијам оваа боја?
     

    Прикачени фајлови:

    • images.jpg
      images.jpg
      Големина на фајлот:
      7,3 KB
      Прегледи:
      13
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Middle blond 7 palette имaм нa глaвaвa.. сaкaм ash blond. Штo мислите,дa нe испaaднaм пoРтoкaл? А сaкaм и кo нa сликaтa,oф мoри мaјкo..
    Предлoг фaрбa
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.983
    Пол:
    Женски

    Не гледам никаква слика на твојот пост , но ваква е ash blond
    [​IMG]
    најубаво на фризер да си одиш зашто јас се измачив дома да добијам ваква боја на коса и пак на крај не ми излезе вака и морав на фризер да одам. Ако пак сакаш дома земи ја на evolution 11.11 so 12% хидроген за почеток колку да се осветли а потоа со 9ка можеш да тераш
     
  7. Reefeer

    Reefeer Нов член

    Се зачлени на:
    22 април 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Не гледав можеби имало дискусија околу тоа но да ве прашам дали некоја знае колку би се движеле цените на фарбите што ги нема вообичаено во маркетиве,пример сина боја,зелена итн и каде би можело да се најдат најлесно по Скопјево..Мислам за од најмала цена па нагоре нормално. Фала
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.983
    Пол:
    Женски
    Пред 2 недели се фарбав со фарбава на палете
    [​IMG]
    прилично бев задоволна како ми фати (зашто претходно се фарбав 3-4 пати црна и никако да ми фати убаво бојата поради бланш што ставав претходно ) но ете многу брзо паѓа , забележувам некои кафено жолти влакна на светлина :( кажете ве молам некоја убава фарба што ќе фати убаво и ќе нема толку брзо да паѓа :!: и да го има тој теѓет сјај.
     
  9. Aerial

    Aerial Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Девојки каков хидроген да купам за темно кафеава Evolution фарба за коса?
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.983
    Пол:
    Женски

    6ka ili 9ka :)
     
  11. Fruity

    Fruity Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    19
    Имаш пробано со Syoss? Кога се фарбав црна, само Syoss ми даваше убава боја што не бледнее барем месец ипол. Имав пробано и неколку фарби на Garnier и Palette, ама ни за боја ни за квалитет не можам да ги пофалам, особено не Palette.

    Јас се фарбав на природна (virgin) коса, која ми е доста светла, ама во моево искуство разликите меѓу фарбите си стојат. Мислам дека имаат и тегет-црна Syoss. Инаку зборам за класичните серии, не Oleo или др.

    Едит: Шампони регенератори и сл. производи што ги користиш гледај да немаат сулфати во нив. Шампони без сулфати помалку пенат и не ветуваат многу волумен, ама нема да ти ја излуштат бојата.
     
    Последна измена: 2 јуни 2015
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bonx

    Bonx Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2015
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки.
    Потребно ми е совет и мислење од вас. :)
    Цел живот откако знам за себе косата ми е долга, права,кафеава.Два три пати имам шишано шишки , рамни до веѓи од досада.Иако мислам дека лошо ми стоат. :lol:.Имам ставано колор шампони, но траат до 3-4 миења.И сега сакам да сменам нешто.Да се фарбам..сите ми велат да не се лажам ке сум ја горела само..(а во последно време многу ми изгоре, една фризерка ме ретшече..и ми ја направи..многу лоша).А сум личност што многу ми влијеат другите мислења. :?: ddd.JPG ]
    Еве слика.Немам некоја добра со пуштена..
    Е сега девојки сакам да ја правам нешто на плаво, шатирана, или што знам (како на сликата).(а сакам истата должина да ми е).Што мислете?Кажете ми идеа некоја, стварно..незнам што сакам. Само да не ми е ваква, ми здосади бе, цел живот истата фризура, а кога ќе менам ако не сега.:lol:
    e7d9b6ca-3574-4061-a743-a97d07fe279f.jpg
     
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.983
    Пол:
    Женски

    Абе oстaј ги другите штo збoрaт твoјa е кoсaтa штo сaкaш ќе си прaвиш :) еднaш се живее aкo сегa не менувaш немa тoa дa гo прaвиш сигурнo нa 60 гoд :D
    Туку вaквa кoсa сaмo нa фризер. Ќе требa дa ти стaвaт блaнш секaкo :)
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.983
    Пол:
    Женски

    Сајос имам пробано еднаш пред 3 години но искрено не се сеќавам како бев задоволна од бојата..само знам дека потоа бев на фризер и фризеркавам и рече да не ги користам фарбиве на сајос и палете зашто биле многу јаки за мојава и така тенка коса. Незнам што ми се случува со косата , од кога ја сменив плавата боја почна па да не ми фаќаат црните нијанси
     
  15. Fruity

    Fruity Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    19
    Тоа е проклетието на плава коса, кога е тргнат скоро цел природен пигмент од влакното, бојата нема на што да се држи. И јас имам тенко влакно, ама од Palette до Syoss видов огромна разлика.

    Си пробала со к'на?
    Можеби е потешко да се најде сино-црна боја, ама гарантирам дека не паѓа. После можеш сино-црна врз тоа да се префарбаш.
    Извор: Пред десетина години брат ми се изглупира и ја бланшираше до немајкаде косата. После кога се премисли, со свашта го фарбав и само к'на успеа да му фати на косата.
     
    На koritsaki и Nausicaa им се допаѓа ова.
  16. popovich

    popovich Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 декември 2013
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    533
    Никогаш не сум ја бојадисувала косата досега, меѓутоа за ова лето имам намера да направам неколку многу дискрени прамени во тиркизна и плава боја (како на сликата подоле). Природната коса ми е темно кафена. Предлози од каде да најдам сина фарба (меѓутоа не сина - тегет, баш Aqua)? Ви се допаѓа идејава? :)
    image.jpg
     
    На Winter Lady, Nausicaa и mirandaa им се допаѓа ова.
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @koritsaki, и јас се обидував неуспешно да затемнам плава коса и кренав раце, ќе ја оставам ваква да израсне. Би ти препорачала да отидеш на фризер и да видиш таму што ќе ти кажат, може ли воопшто да се отиде од плава на црна, вака може само да си ја гориш косата за џабе :(
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.983
    Пол:
    Женски
    Ништo изгледa ќе си чекaм дa ми пoрaсне пa дa пoчне дa фaќa нoрмaлнo :( јaс мислев тешкo билo сaмo дa се oсветли a не и дa се зaтемни кoсa :( инaку кнa не ми се дoпaѓa знaм декa пoтoa тешкo се менувa a и сaкaм oнa теѓет нијaнсaтa дa се пoзнaвa:)
     
  19. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Life is too short to have boring hair! :)
    Jaс на твое место дури и би ја скратила косата малце да ја освежам. И јас имав долга, кафеава и права и пред една недела бев на фризер си ја скратив малце подолу од рамениците на степен и нежно омбре се направив и многу ми е убава. :$ Хаха, ми се отвори лицето некако помладо изгледам. :)
    A како на сликата можеш да се фарбаш само на фризер.
     
    На kjukli му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kim.k

    kim.k Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    14.464
    Пол:
    Женски
    Девојки од кој салон за коса сте задоволни од фарбање? Ама ве молам без некои забегани цени..:D
    Мене ми е дека сум фарбана црна, па да не ме утнат да не не ми фати баш па да бидам шарена. Ми треба некој што знае што прави :)