1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. cheetah.girl

    cheetah.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2012
    Пораки:
    1.620
    Допаѓања:
    1.416
    Девојки да ве прашам дали со фарбањето се исправа косата? Мислам со тек на време..?
    Имам виткана коса и неколку пријателки што ги прашав ми кажаа дека и тие имале виткана коса и откако започнале да се фарбаат им се исправила...
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Jaс мислам дека тоа зависи од самото влакно - ако ти е потенко, би требало да се исправи од дејството на фарбата, ако имаш појако влакно, не би требало да има некои такви последици.
    Знам девојка која има баш пуцвал фризурче, а со години се фарба плава и кадриците уште и' стојат како и пред да почне да се фарба. :)
     
    На cheetah.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Dobie

    Dobie Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    240
    не знам дали е за овде прашањево ама сепак ќе си прашам што мислите вие дали да ја направам омбре косата на врвовите руса коса нели инку сум 14 години и одсептември ќе почнам прва година па си велам да променам нешто барем ама незнам дали на 14/15 години да почнам а вие што мислите да се исфарбам ли? :wasntme: :wasntme:
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.892
    Пол:
    Женски

    Тоа си е твое како си сакаш ако имаш голема желба направи ја така косата па види дали ке ти се допадне. ;) И јас почнав да се фарбам на 15 год , и не се каам косата ми е поубава фарбана и има сјај. Оди подобро на фризер и види ако ти се допадне ок ако не, подоцна можеш да си ја исфарбаш целосно косата :)
     
    На Dobie му/ѝ се допаѓа ова.
  5. April87

    April87 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    551
    Допаѓања:
    447
    Пол:
    Женски
    Колкава е разликата на нијанса на коса при фарбање со 6% и 9% хидроген? И дали има некаква разлика врз нијансата на сиво? Конкретно мислам за фарба TREND UP 7.1. :)
     
  6. charliee

    charliee Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2012
    Пораки:
    816
    Допаѓања:
    716
    Пол:
    Женски
    6% е премногу малку кје ти ја обои косата само малку кје се познава додека 9% кје ти даде некако незултата ама не таков каков што посакуваш а најубаво е 12% гори ама голема е разликата :D
     
  7. IloveBooks

    IloveBooks Активен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    0
    Со години ја фарбав косата. Де кафена, де црвена, де плава - најчесто плава. Одев на фризер и фризерката ме фарбаше со Wella. Дефинитивно квалитетни и убави бои, па некако по 1000 денари месечно ми доаѓаше да давам за фарбање што е ок, што знам. :?:
    Ама малку претерав и бајаги ми се исуши влакното (иако ја мачкав со што стигнам: креми, маски, капки, масла), па си ја вратив мојата боја. Раат сум да ви кажам! Тоа коренот расте побрзо од светлината! :devil:
    Иако се мислам за ова омбрево - убаво изгледа многу, а лесно е и за правење и за одржување... другарка си направи моногу убаво личи!
     
  8. k.a.j.a

    k.a.j.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    34
    врз бланш што покрива? :) фарба најобична со 6% хидроген има шанса да ми ја затемни барем малце?
     
  9. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    и јас се мислам за омбре, е сега прв пат ке ја правам со фарба па со која е најубаво? имам темна кафена коса, ја пеглам 4-5 пати месечно па да не ја догорам со фабата :^)
    би идела на фризер ама тука кај нас у маало све се тапи фризеркиве, не верувам да имаат добри марки на фарби :?:
     
  10. DragonLady

    DragonLady Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2012
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    23
    Да, но пак ќе ти биде посветла од очекуваното, така ќе биде и наредните 2 фарбања, зависи од структурата на влакното
     
  11. DreamAngel

    DreamAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    584
    Допаѓања:
    353
    Женски пишав претходно дека сакам плава да се фарбам, еве секој ден се токмам да се закажам на фризер и никако... де сакам дека страв ми е... (се немам фарбано до сега) Инаку ме интересира дали многу ќе се оштети косата, дали ке треба после тоа на секое да се фарбам.. не знам.. сакам еднаш да пробам да видам како ке ми стои а после ке можам да си ја вратам природната боја? Инаку имам светло кафеава коса а мислам да се фарбам еве ваква.. :)

    [​IMG]
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.892
    Пол:
    Женски

    Прво ке ти ја осветлат косата со бланш или деколоратор бидејки неможе од едно фарбање да фати бојата. Штом имаш желба закажи па сега коса е тоа расте , нема што да се плашиш толку , за оштетување не оштетуваат само фарбите има многу други фактори (пеглање , сушење со фен...) па кога ке ти ја офарбаат косата нека ти ја потскратат малку :) :) Потоа дома ставај маски за коса и тоа е :) А ако не ти се допадне потоа секако дека можеш да се префарбаш , светло кафеава имаш многу нијанси на фарби за коса ;) Незнам како размислуваат другите но јас од кога прв пат се офарбав косата ми `живна` имам сјај од фарбата , милина :rock: :)
     
    На DreamAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Не знам како некои девојки и жени цел живот се фарбаат со иста марка на фарба или со иста нијанса.
    Сум пробала така, ама едноставно има толку многу фарби и толку многу нијанси, па едноставно не можам да одолеам да не пробам нешто ново. :D

    Одамна не сум пишала на темата, за тоа време ги пробав новите Палете мус
    [​IMG], и Палете колор маск[​IMG][​IMG]
    и тргнав пак да си ја купам оваа Колор маск, ама ја видов оваа од Гарние, што претходно никогаш ја немав видено и си реков сега е шансата да бидам Махагони црвена (нијансата ја барав уште кога Битерсвит беше во Македонија, замислете колку време е тоа :D )
    [​IMG]
    [​IMG]

    Можам да кажам дека оваа од Гарние е многу убава, дава многу убав сјај и со неа оди регенаратор кој што може да се користи повеќе пати затоа што е 40мл.
    Ја купив околу 250, не се сеќавам точно.

    Инаку се фарбав на втор ден од менструација, чисто за да си потврдам на самата себе дека сите тие муабети дека не фаќа фарбата во тие денови се обични бабини деветини.
    И така беше- бојата никогаш не ми фатила толку добро, изедначена ми е насекаде, и многу сум задоволна.
    Ако не требаше да се фарбаме кога имаме менструација зарем не е логично тоа да го пишуваше на пакувањето со фарбата? :)

    Мислам дека следен пат ќе ја пробам или 5,3 или 6,3, секако ако по пат не ме сретне некоја друга фарба :tmi: .
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. little.gf

    little.gf Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    42
    dali sum seuste mlada za farbanje na kosata imam 20 godini :emo:
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.892
    Пол:
    Женски

    па каква врска има тоа колку си млада-стара :) јас прв пат ја фарбав косата на 15 год и да ти кажам не се каам што ја исфарбав :)
    тоа како си сакаш ти ако сакаш промена на бојата, сјај на косата исфарбај се :)
     
  16. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Девојки минатиот месец бев на фризер да се фарбам.
    Си одбрав боја од каталог, ме исфарбаа и кога побарав да ми кажат кое бројче е и која марка фарбата - ми рекоа: Измешавме неколку фарби за да ја добиеме таа нијанса. :drunk:
    Е сега за коренот пак ќе треба да одам кај нив, зошто како на друг начин би ја погодила истава боја?
    Не ми се иде на фризер за секое фарбање на коренот..
    Како сега да одберам иста боја?
    Мислам дека и нијанса ако промашам пак ќе се познава. Ќе двои коренот од останатото.
    Чаре?
    Пак ли да се префарбувам цела со некоја нова фарба? :?:
     
  17. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Девојки дај кажете нешто слично на колор шампонот, што паѓа постепено со секое миење ама не толку брзо како колорот. Во парфимерија ми рекоја да земам фарба со амонијак и се мијала како колорот, само подолго ја држела бојата.. Дајте некој совет, или препорачајте ми нешто :?:
     
  18. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Девојки што мислите каква боја ќе излезе сакам да измешам плава боја и црвена :lol: муабетот ми е дали некој пробал,и дали ќе даде ефект на портокалово :D долго ја фарбав како медова боја со фарбите на Лореал и Кене,пробав и Сајос но не ми излегуваше како што сакам,сакам асли портокалово :D :D
     
  19. LikeDomino

    LikeDomino Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2012
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    25
    Пред некое време си набив филм во глава да се офарбам црна. На кој и да кажам сит ми велат да не се глупирам. А на мајка ми па кога и кажав таа почна да ми се смее и само ми кажа нема шанси :)
     
  20. EleonoraLovato

    EleonoraLovato Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2012
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    676
    ја има ли кај нас, каде да ја барам и да не знаете цена? Инаку планирам омбре да ја направам косата со фарбава, темно кафена коса имам, што мислите како ќе испадне?
     

    Прикачени фајлови: