Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

1. The.Pink.Angel

The.Pink.Angel Истакнат член

Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    124
    што мислите за фарбање само на врвовите ? :D
    вака нешто со степ како на видеото ? дали излегува убава боја ? дали некој го испробал ова ? :) ии уште нешто кој вид на степ вади убава плава боја да не биде како портокалова ? :)
    http://www.youtube.com/watch?v=MlGCChOrH2Q

2. Minion.M

Minion.M Истакнат член

Се зачлени на:
    21 јуни 2013
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    55
    Јас имам пробано се фарбаш или бојадисуваш како и да е и амин вадење. Мн тешко испаѓа. Додека да се исшишаш ќе ти стои само ако правилно напраиш се :)

3. LaraSolare

LaraSolare Истакнат член

Се зачлени на:
    15 февруари 2013
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    2.352
    Јас само за бојадисување црно не сум , освен ако не планираш така да си ја носиш мнооогу време или пак планираш да се шишаш ,еднаш се офарбав и колку мака видов не излегува и е излегува , па пола коса ми бесе црна пола темно кафеава , среќа што природната ми е кафеава ама многу темна , инаку од февруари годинава сум црвенокоса , првин бев некоја природна нијанса измеѓу кафеава и црвена и во три бои се фарбам од тогаш и ми се преливаат воопшто не изгледа нападно , имам обратно омбре мене долу ми е најтемна , некоја така чоколадна нијанса со црвено виолетов сјај ама многу темна , по ова фарбање првово бев и накај помаранџеста ама не јако некоја дреч него така симпатична нијанса , и повторно 3 бои надолу 2 потемни од горе , сега за да не ми пожолти од сонцето се фарбав баш црвена мислам не некоја апла јака ама се познава и во темница дека сум црвена , а после одмор ке си ја вратам таа накај помаранџесто изгледа ... Инаку обврска некоја и не ми е се фарбам секогаш на фризер и јас конкретно не се покајав ,напротив ми дојде како освежување и повеќе си се бендисувам вака :D

4. Agrona

Agrona Истакнат член

Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.215
    Допаѓања:
    1.643
    Што убаво си имав кафеаво светла природна боја на косата. Откако почнав да се фарбам ја оштетив скроз. Прво ја изнијансирав, потоа плава ја фарбав, па од плава директно црна. Решив да не ја фарбам и две години едвај ми се врати во нормала косата и мојата природна боја. Потоа не знам што ми текна пак се изнијансирав, и пак плава се направив. Ја носев една година така и потоа ми здосади и ја исфарбав кафеава, од кафеава ја исфарбав за два месеца црна. И така две години ја носев црна. Сега моментално си ја враќам пак мојата боја една година не сум фарбана.

5. Trendafilka

Trendafilka Форумски идол

Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    26.845
    Мене баш таа нијанса ми се свиѓа, после 1-2 недели откако ќе падне фарбата. :)
    Ми беше малку темна на почетокот, како трула вишња (истата нијанса ја земав како и ти на Олиа), ама кога почна рамномерно да паѓа после миењето, развлеков насмевка. :)
    Се добива многу убава, сјајна, природна бакарна нијанса, би ја купила пак.
    Плус дека без амонијак не ја оштетува косата, мека и убава на допир. И пакувањето е преубаво значи, многу луксузно и тубата лесно се стиска за разлика од други марки на фарби кои ме вадат од такт.

6. sesilija

sesilija Популарен член

Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    3.512
    Допаѓања:
    7.517
    Е сега ме замисли- јас пак мислев дека скроз ми паднала бојата и сум дошла на нијансата од претходното фарбање, на оваа [​IMG]
    а сега испаѓа дека така “ се развива“ бојата?
    Инаку и мене премногу ми се допадна Гарние Олиа, и навистина сакав да се фарбам пак со неа, ама после ова искуство со паѓањето на бојата, во петокот се исфарбав со оваа од Шварцкопф.
    Ако некој е заинтересиран за неа, намалена е 40% во Космо до 1ви август. Ја купив 240 денари.

7. loveisshit

loveisshit Активен член

Се зачлени на:
    27 јули 2013
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    20
    Јас се имам офарбано црна, само не се сеќавам шо марка беше фарбата и за месец време целосно ми падна фарбата и повторно си ја добив старата кафеава коса. Сите ми се чудеа што чудо сум направила :D А појма неам, ништо немам ставано, можеби клучот е во тоа што секој ден ја миев. :D :)

8. mime87

mime87 Популарен член

Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.026
    Допаѓања:
    1.593
    како да ја добијам оваја боја на коса?

Прикачени фајлови:

9. fashionbaby

fashionbaby Истакнат член

Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    242
  10. koritsaki

koritsaki Популарен член

Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.071
    Допаѓања:
    5.382

Да јас имам пробано и немаше никаков резултат, за осветлување на коса мој совет само на фризер :)

11. fashionbaby

fashionbaby Истакнат член

Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    242
    каква боја ти е коса koritsaki ? мојата е светло кафеава :)

12. koritsaki

koritsaki Популарен член

Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.071
    Допаѓања:
    5.382

Тогаш косата ми беше ни многу темна ни многу светла кафеава, тебе иако ти е светла немој да очекуваш некаков резултат, инаку не е лошо н.а косата да се ставаат природни работи, но за освтлуваее и тоа големо не се надевај многу. А колку сакаш да ја осветлиш? :) јас би ти препорачала да си одиш на фризер па таму оддеднаш ке ти ја направат ниту да се мачиш по дома ни ништо. ;)

13. DAngel

DAngel Истакнат член

Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    1.467
    Допаѓања:
    1.706
    ^ Може не е лошо да се ставаат природни работи, ама лимонот премногу ја оштетува косатата, мислам дека имам читано дека ја оштетува исто, ако не и повеќе од хидрогенот.
    А за резултати - треба да повториш неколку пати, не знам на кој период беше... Ама од 1-2 нијанси не може повеќе да ја осветлиш.

14. CrAzZyYy

CrAzZyYy Истакнат член

Се зачлени на:
    31 октомври 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    19
    Женски ај ве молам

Имам темно кафена коса и сакам да постигнам Омбе ефект. Дали со кна или со колоршампон можам да го постигнам тој ефект?

[​IMG] еве баш вака сакам како на Лили.

15. koritsaki

koritsaki Популарен член

Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.071
    Допаѓања:
    5.382

Не
    Колор шампонот и кната не се доволно јаки за да ја осветлат косата. Оди си на фризер не прави ништо сама дома

16. karina8

karina8 Популарен член

Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.101
    Допаѓања:
    5.426
    Има ли некој ја пробано Garnier colour sensation ?

17. Rose96

Rose96 Популарен член

Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    1.015
    Допаѓања:
    5.850
    Косата ми е темно плава, сакам да ставам црвен колор шампон е сега ко ке почне да паѓа цел ке падне или портокалова ке треба да се шетам?

18. mila7

mila7 Активен член

Се зачлени на:
    22 јуни 2013
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    15
    Девојки, имам кафеави темни очи,многу црни веѓи, тенот ми е среден но повеќе оди кон бело, светло кафеава коса, дали би ми стоело потемна коса според вас?
    не многу црна, но сепак да биде темна :)

19. HEV

HEV Истакнат член

Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    436
    мојата коса е фарбана лилјакова е сеа сакам да ја осветлам и да ја добијам оваа боја дали некој има искуство со осветлувањето ја сакам оваа баш оваа боја

20. Camellie

Camellie Истакнат член

Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    99
    Ја имам користено оваа фарба, од плавите нијанси. На почетокот бев многу задоволна како ми испаѓаше бојата и ми траеше така подолго (5-6 миења, не кој знае колку). Ама во последно време ич не ја сакам, кога ќе се исфарбаш само тогаш е (така-така) убава, после 2 - 3 миења веќе паѓа и некако на жолто ми мава косата. Тоа е за плавите, за останатите не знам дали се такви.

Сподели ја оваа страница