Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

 1. The.Pink.Angel

  The.Pink.Angel Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  493
  Допаѓања:
  126
  што мислите за фарбање само на врвовите ? :D
  вака нешто со степ како на видеото ? дали излегува убава боја ? дали некој го испробал ова ? :) ии уште нешто кој вид на степ вади убава плава боја да не биде како портокалова ? :)
  http://www.youtube.com/watch?v=MlGCChOrH2Q
   
 2. Minion.M

  Minion.M Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  57
  Јас имам пробано се фарбаш или бојадисуваш како и да е и амин вадење. Мн тешко испаѓа. Додека да се исшишаш ќе ти стои само ако правилно напраиш се :)
   
 3. LaraSolare

  LaraSolare Популарен член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2013
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  5.601
  Пол:
  Женски
  Јас само за бојадисување црно не сум , освен ако не планираш така да си ја носиш мнооогу време или пак планираш да се шишаш ,еднаш се офарбав и колку мака видов не излегува и е излегува , па пола коса ми бесе црна пола темно кафеава , среќа што природната ми е кафеава ама многу темна , инаку од февруари годинава сум црвенокоса , првин бев некоја природна нијанса измеѓу кафеава и црвена и во три бои се фарбам од тогаш и ми се преливаат воопшто не изгледа нападно , имам обратно омбре мене долу ми е најтемна , некоја така чоколадна нијанса со црвено виолетов сјај ама многу темна , по ова фарбање првово бев и накај помаранџеста ама не јако некоја дреч него така симпатична нијанса , и повторно 3 бои надолу 2 потемни од горе , сега за да не ми пожолти од сонцето се фарбав баш црвена мислам не некоја апла јака ама се познава и во темница дека сум црвена , а после одмор ке си ја вратам таа накај помаранџесто изгледа ... Инаку обврска некоја и не ми е се фарбам секогаш на фризер и јас конкретно не се покајав ,напротив ми дојде како освежување и повеќе си се бендисувам вака :D
   
 4. Agrona

  Agrona Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.233
  Допаѓања:
  1.683
  Пол:
  Женски
  Што убаво си имав кафеаво светла природна боја на косата. Откако почнав да се фарбам ја оштетив скроз. Прво ја изнијансирав, потоа плава ја фарбав, па од плава директно црна. Решив да не ја фарбам и две години едвај ми се врати во нормала косата и мојата природна боја. Потоа не знам што ми текна пак се изнијансирав, и пак плава се направив. Ја носев една година така и потоа ми здосади и ја исфарбав кафеава, од кафеава ја исфарбав за два месеца црна. И така две години ја носев црна. Сега моментално си ја враќам пак мојата боја една година не сум фарбана.
   
 5. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.945
  Допаѓања:
  27.214
  Мене баш таа нијанса ми се свиѓа, после 1-2 недели откако ќе падне фарбата. :)
  Ми беше малку темна на почетокот, како трула вишња (истата нијанса ја земав како и ти на Олиа), ама кога почна рамномерно да паѓа после миењето, развлеков насмевка. :)
  Се добива многу убава, сјајна, природна бакарна нијанса, би ја купила пак.
  Плус дека без амонијак не ја оштетува косата, мека и убава на допир. И пакувањето е преубаво значи, многу луксузно и тубата лесно се стиска за разлика од други марки на фарби кои ме вадат од такт.
   
 6. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.126
  Допаѓања:
  12.631
  Е сега ме замисли- јас пак мислев дека скроз ми паднала бојата и сум дошла на нијансата од претходното фарбање, на оваа [​IMG]
  а сега испаѓа дека така “ се развива“ бојата?
  Инаку и мене премногу ми се допадна Гарние Олиа, и навистина сакав да се фарбам пак со неа, ама после ова искуство со паѓањето на бојата, во петокот се исфарбав со оваа од Шварцкопф.
  Ако некој е заинтересиран за неа, намалена е 40% во Космо до 1ви август. Ја купив 240 денари.
   
 7. loveisshit

  loveisshit Активен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  149
  Допаѓања:
  22
  Јас се имам офарбано црна, само не се сеќавам шо марка беше фарбата и за месец време целосно ми падна фарбата и повторно си ја добив старата кафеава коса. Сите ми се чудеа што чудо сум направила :D А појма неам, ништо немам ставано, можеби клучот е во тоа што секој ден ја миев. :D :)
   
 8. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  3.744
  Пол:
  Женски
  како да ја добијам оваја боја на коса?
   

  Прикачени фајлови:

 9. fashionbaby

  fashionbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  243
 10. koritsaki

  koritsaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  9.479
  Допаѓања:
  27.019
  Пол:
  Женски

  Да јас имам пробано и немаше никаков резултат, за осветлување на коса мој совет само на фризер :)
   
 11. fashionbaby

  fashionbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  243
  каква боја ти е коса koritsaki ? мојата е светло кафеава :)
   
 12. koritsaki

  koritsaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  9.479
  Допаѓања:
  27.019
  Пол:
  Женски

  Тогаш косата ми беше ни многу темна ни многу светла кафеава, тебе иако ти е светла немој да очекуваш некаков резултат, инаку не е лошо н.а косата да се ставаат природни работи, но за освтлуваее и тоа големо не се надевај многу. А колку сакаш да ја осветлиш? :) јас би ти препорачала да си одиш на фризер па таму оддеднаш ке ти ја направат ниту да се мачиш по дома ни ништо. ;)
   
 13. DAngel

  DAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  1.510
  Допаѓања:
  1.748
  ^ Може не е лошо да се ставаат природни работи, ама лимонот премногу ја оштетува косатата, мислам дека имам читано дека ја оштетува исто, ако не и повеќе од хидрогенот.
  А за резултати - треба да повториш неколку пати, не знам на кој период беше... Ама од 1-2 нијанси не може повеќе да ја осветлиш.
   
 14. CrAzZyYy

  CrAzZyYy Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2011
  Пораки:
  246
  Допаѓања:
  246
  Женски ај ве молам

  Имам темно кафена коса и сакам да постигнам Омбе ефект. Дали со кна или со колоршампон можам да го постигнам тој ефект?

  [​IMG]

  [​IMG] еве баш вака сакам како на Лили.
   
 15. koritsaki

  koritsaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  9.479
  Допаѓања:
  27.019
  Пол:
  Женски

  Не
  Колор шампонот и кната не се доволно јаки за да ја осветлат косата. Оди си на фризер не прави ништо сама дома
   
 16. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.103
  Допаѓања:
  5.493
  Има ли некој ја пробано Garnier colour sensation ?
   
 17. Rose96

  Rose96 Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  1.896
  Допаѓања:
  17.594
  Косата ми е темно плава, сакам да ставам црвен колор шампон е сега ко ке почне да паѓа цел ке падне или портокалова ке треба да се шетам?
   
 18. mila7

  mila7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2013
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  136
  Девојки, имам кафеави темни очи,многу црни веѓи, тенот ми е среден но повеќе оди кон бело, светло кафеава коса, дали би ми стоело потемна коса според вас?
  не многу црна, но сепак да биде темна :)
   
 19. HEV

  HEV Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  505
  Допаѓања:
  478
  мојата коса е фарбана лилјакова е сеа сакам да ја осветлам и да ја добијам оваа боја дали некој има искуство со осветлувањето ја сакам оваа баш оваа боја
  [​IMG]
   
 20. Camellie

  Camellie Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  105
  Ја имам користено оваа фарба, од плавите нијанси. На почетокот бев многу задоволна како ми испаѓаше бојата и ми траеше така подолго (5-6 миења, не кој знае колку). Ама во последно време ич не ја сакам, кога ќе се исфарбаш само тогаш е (така-така) убава, после 2 - 3 миења веќе паѓа и некако на жолто ми мава косата. Тоа е за плавите, за останатите не знам дали се такви.
   

Сподели ја оваа страница