1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бојадисување на косата

Дискусија во 'Коса' започната од magic, 23 декември 2009.

  1. Hottie

    Hottie Активен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2013
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    18
    Може ли некој да ми каже која марка е најдобра за фарбање црна коса? Јас имам темно кафеава коса,зеленкасто-кафеави очи и црни веги,дали би ми стоело убаво да се исфарбам скроз црна? Веќе неколку години се мислам и сакам но добивам совети од типот - немој,златна коса имаш ќе си ја расипеш, се ќе треба да ја фарбаш, ќе ти изгори косата,а и од дома не ми дават затоа прашувам за некоја убава и квалитетна фарба која нема да ми влијае штетно врз косата а во исто време и страв ми е дали ќе ми стои убаво.
     
  2. kate-pp

    kate-pp Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2012
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    135
    Пол:
    Женски
    Желба ми е кога ќе наполнам 18 да се исфарбам русокоса.
     
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски

    Да, ќе ти стои црна секако, нема зашто да се мислиш, тоа коса е расте па и ако сакаш да смениш не е крај на светот. :) а за горење и оштетување, да знаеш дека пеглањето и фенот повеќе од фсрбите ја горат косата , ако сакаш квалитетна фарба ги препорачувам овие [​IMG] и [​IMG]

    Јас се фарбам црна 7 години, стопати се префарбував црвена, плава, кафена ама пак на црна си се вратив :)
     
    На Hottie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    здраво девојкии

    имам темно кафеави очи ,светол тен,темнокафеава коса и со некој прамен ко на портокалово...сакам да се исфарбам кафеава некоја посветла/потемна нијанса....само незнам каква нијанса на кафеаво би ми одговарала-некоја мала помош?

    Која марка е подобра Палетте или Гарниер?

    :)
     
  5. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Никогаш се немав исфарбано и ова лето после матура
    бланш, и портокалева :D скроз. додуша на грешка излезе толку портокалева и после наредниот месец црвена се напрајв ЏИШ. Онака ептен освежувачки ми дојде :wasntme:

    Иначе се фарбам со KEUNE и сум мнооооогу задоволна воопшто не ми е изгорена косата :)
     
  6. hellowooorld

    hellowooorld Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    107
    Убаво би ти стоело на својата природна кафена коса да си направиш медово-плави прамени на фризер. :) Или пак, да се офарбаш во карамел, лешник боја. Подобри се фарбите на Гарниер.
     
  7. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    благодарам за советот :)
    денес зедов од манлкиот дуќан miss magic 107 ...пошто не ми се чекаше до утре..па ќе ставам слики пред и потоа :)
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    Женски, оваа Garnier olia e без амонијак? И ме интересира дали постои и теѓет црна ? :)
     
  9. Agrona

    Agrona Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    1.713
    Пол:
    Женски
    Девојки планирам сега за свадбава да се исфарбам црна. Значи претходно црна ми беше косата, но една година ја растев демек мојата боја да ја добијам, арно ама, сега ми е како кафеава горе долу црна. :( И сега сакам да ве прашам некоја од вас феминка дали се фарба црна и со каква фарба некоја убава да ми препорача. :hai:
     
  10. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Најтемната од Olia е Deep Black 1.0,
    [​IMG]
    без амонијак се, големо е пакувањето и многу убава туба, лесно се стиска и нема да остане ни грам фарба која не можеш да ја искористиш.
    Ама зашто е без амонијак, бојата паѓа побрзо, иако рамномерно, јас би ти препорачала за црна коса фарби без амонијак не.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.637
    Допаѓања:
    251.340
    Пол:
    Женски
    ^ Што пари се овие?
    Ги бива црвените нијанси?
     
  12. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    235 денари е Божице, бојата излегува убава и интензивна, ама бргу паѓа, не е како Еволушн или Кене да држи истата нијанса цело време, ама предост е што косата е убава и мека, не пресушена како со Еволушн на пример.

    Јас денес се фарбав пак со неа, овој пат ја пробав нијансата 6,3.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Јас прв пат ја гледам фарбава. Ја немам сретнато во маркетите.

    Ако може Трендафилче да ми кажеш колку пари е и дали е поздрава од другите фарби. :?:

    (Јас не сум фарбана, ама може да изненадам :lol: )
     
  14. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Да се придружам во лајкувачите :D на новиот Гарниер, значи прекрасна фарба е.
    Си имам некоја мана секоја нова фарба што ќе излезе морам да ја пробам, некои се погодувале, некои биле тотални утки, во последно време се фарбав со Гарниер Нутрис и бев прилично задоволна од фарбата.
    Новава на Гарниер ми е сон, значи прекрасно мириса, косата ми е преубава е сега за трајноста, тоа сепак зависи од коса до коса а и не можам да очекувам некоја трајност од фарбите кога ја мијам косата секој ден, значи кај тие што се мијат на 3,4 или 5 дена нормално ќе има поголема трајност.
    Од мене има :up: :up: не планирам во скоро време да ја менувам, ја земав 5.25 frosty chestnut, првите неколку пати беше малку светла тук, таму додека ми ја покри предходно плавата фарбана коса а последниот пат ми излезе перфектна баш онаква како што сакав.
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Nana19

    Nana19 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    2.141
    Допаѓања:
    2.753
    користам само палете но некако веке ми е здосадена црна боја коренот брзу ми расне и бојата ми е кафена кажете ми некој начин или метод да ја осветлам накај кафена за да не ја фарбам веке смачено ми е веке со фарбање
     
  16. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    ваква нијанса на фарба ? :)
     

    Прикачени фајлови:

    • SelenaKiss.jpg
      SelenaKiss.jpg
      Големина на фајлот:
      121,6 KB
      Прегледи:
      298
    • Selena_20.jpg
      Selena_20.jpg
      Големина на фајлот:
      105,6 KB
      Прегледи:
      298
  17. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    девојки ја земав сајос плаво црната фарба дали е добра?
     
  18. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Девокии дали некоја има ги пробано фарбите на Авон ? Да ми каже дали се добри и дали вредат за парите ?
     
  19. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    miss magic 106 :)
     
  20. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Да си кажам маката драги мои, се исфарбав пред некој ден и имам многу лошо искуство овојпат чинам најлошо досега. Се фарбам 10 години и повеќе и првпат ми се случува такво пржење на главата ужас... главата ми исчуре со 9ка хидроген а да беше 12ка не знам шо ќе беше. Фризер ми кажа дека тоа било реакција оти на тазе миена коса сум се фарбала. Утредента имав веќе ранички по главата и иако не се познаваат од косата на допир се осеќа и тоа многу. Еве и сега уште имам не ми се поминати ама се надевам ќе минат брзо. Тоа е, кога ќе се фарбате нека биде на немиена коса, знам дека повеќето го знаете тоа но ете да си кажам јас може има некој што не знае па да не се зезне оти зезнато е вкрај. Некои луѓе имаат среќа што немат бели влакна и можат да терат со природна коса а мене плус тенот ми е блед и не ми дава барем темно да идам ко болна сум така, инаку немаше да се мислам 100пати подобро е темна...