1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Брат и сестра во врска со сестра и брат

Дискусија во 'Врски' започната од Калина1234, 29 јули 2015.

  1. Калина1234

    Калина1234 Нов член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ме интересира што мислите за овааа тема, зашто ја имам ваква реална ситуација. Јас и дечко ми сме неколку години во врска а од неодамна и сестра му се фати со брат ми... и тоа виШе бидна сериозно, можда и ќе се земат не знам... Знам дека нема никакво крвно сродство ама сепак дали е морално? Дали некој знае на пример дали црквата го дозволува ова , не знам ако на пример се венчаме во црква да не има некакви проблеми или слично...Моите дома се бунат за ова дека не е убаво, а неговите ништо ни да реагираат само гледаат да си ја омажат ќерка им да не им остане дома....ме интересира што ќе ми кажете зашто стварно не знам што да мислам...
     
  2. Скопјетесакам

    Скопјетесакам Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2015
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    9.191
    Нема никаква врска,значи вие немате иста крв и да се земете со дечкоти нема да имате иста крв,исто како и они двајца.Ке има проблеми ако вашето дете и нивното дете нели недај боже станат нешто,а вака нема никакви проблеми,зашто да не дозволува црквата?
     
  3. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    В црква може да се венчате само со дозвола на Светиот Архијерејски Синод. Овде станува збор за четврто колено двородно сродство. За петто (пр. брат ти и ќерката на девер ти) и шесто (пр. синот на брат ти и ќерката на девер ти или братучед на маж ти и сестра ти) колено двородно сродство решава надлежниот владика. Понатаму нема пречки за стапување во брак.
     
  4. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Какво сродство најдовте во ова?! Нема никакво крвно сродство помеѓу паровите. Не гледам што пречка би имало да стапи било кој од нив во брак.
     
    На Oscar Lady, koritsaki, LUCERKA и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Чудна ситуација, не сум сретнала до сега ваков пример. Не гледам никаква попрека зошто не би можело и двата пара да се заедно. Црквата не дозволува многу нешта а самите свештеници ги прават истите, мада за ова негледам никаква препрека. Не се во крвно сродство, единствено децата ќе бидат први братучеди од многу поблиско и појако семејно ниво. На ова општо секој сфаќа и ќе каже различно, но теоретски не гледам посериозни работи заради кои ме би можеле да си продолжите да бидете среќни. :)
     
    На WildMk, crazylady и kukla21 им се допаѓа ова.
  6. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Ако нема крвно сродство не значи дека нема морално сродство. И свекорот и снаата не се роднини, па дури и по законот за семејство не смеат да стапат во брак. И на пример две деца посвоени во исто семејство не се во крвно сродство, ама се во морално сродство и по државниот закон не можат да се земат. Ама некои овде се попаметни и од Црквата и од државата.

    Ајде пиши ми пример каде поп е женет со сестрата на својот зет!
     
    На Oscar Lady, Bogoeska B, mime87 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Какво морално сродство, жити се?! Тие две фамилии не се поврзани крвно, па да има некоја пречка. Се се, ама па поп да реши за ова?! И ќе се бара одобрение од синодот?! Сестра ми и братот на маж ми не се ништо по крвна линија. Тоа што јас и мм сме во брак, не ги прави нив роднински или крвно врзани.
    Во матично прашуваат дали се роднини младите кои сакаат да стапат во брак, што не е случај тука.
     
    На WildMk, BabyStyle, kjukli и 4 други им се допаѓа ова.
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Од душовна гледна точна свесна сум дека не смеј да бидат заедно без одобрување (велам духовна, а не горе како што споменавте - морална, зошто немаат крвна врска, можат да се венчат во матично и реално нема ништо неморало на двајца што се сакаат и немаат никакво крвно сродство и причина да не бидат заедно да е само зошто пред нив братот негов и сестрата нејзина се венчале), ама биолошки е сосем нормално и прифатливо, иста крв - немаат, воедно ништо грешно, ништо неморално.
    Горе видов пример од тоа како свекор неможел да се земи со снаата, па тоа не е морлано реално. Зошто? Свекорот имал син, синот со женил и ете да речиме починал. Со кое лице свекорот ќе ја земи снаата? Ситуацијата тука е сосем поинаква. Маж + жена = брак, мажот има брат кој се вљубва во сестрата на жената. Ако имало крвна врска меѓу првиот брак ќе има и меѓу вториот, ако немало меѓу првиот значи нема препрека ни меѓу вториот. Нема ништо НЕМОРАЛО туку само нешто шо во очите на Црквата е неморално или недуховно, не знам како да се изразам, ама реално нема ништо грешно.
     
  9. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Овде беше прашано за ставот на Црквата. И тој став го презентирав. Ако не ви се допаѓа овој став, в година ќе има сеправославен собор, најверојатно тема на разговор ќе биде и сродствените пречки при склучување на брак, па можете слободно да пишете писмо до предсоборската комисија со ваши предлози и забелешки.
     
  10. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Nema nikakva vrska i krvno srodstvo neka se zemat :)
     
    На BabyStyle, the drummer и kukla21 им се допаѓа ова.
  11. Lotus-14

    Lotus-14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2014
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    663
    Пол:
    Женски
    Јас незнам пример конкретно за ова, но знам дека поп воопшто не ни треба да е женет, плус додатни се сите контраверзни работи кои делумно се знаат во јавноста поврзани со нив. Да не ја префрламе конкретната тема на друга страна.
     
    Последна измена: 29 јули 2015
  12. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Јас знам вака дека обично Албанци се замаа пред некое време, сега не знам во овие модерни времиња што се случува. А за кај нас искрено е чудно и нелогично.
    При толку други девојки што имало потреба брат ти да се плетка со сестрата на твојот дечкото.
    Ти ако се венчаш со дечкото, тогаш неговата сестра и тебе треба да ти биде како сестра што значи чудно е в крај.
    И со право се бунат твоите....на децата твои, брат ти ќе им биде и вујко и тетин, а сестра му негова и тетка и вујна....
    Лично мене ми е глупаво, несфатливо и најубаво ќе биде брат ти и сестра му да се откажаш, зошто викаш ти и дечко ти сте подолго време во врска.

    п.с. Ситуацијава ме потсети на песнава
     
    На BabatiVenetika, Ivy89, okcenzi и 4 други им се допаѓа ова.
  13. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Па фала богу дека има поединци кои се попаметни од Црквата и Властите во државата. :) Би било страшно целокупното мнение да биде насочено кон реализација на нечии конструктивни, (да не речам апсурдни), правила и идеи налик наведенава.

    Околу темава, не мислам да го тупам, ама жива глупост е Црквата да дава дозвола за еден обичен чин, каде ни под разно не се крши ничиј морален принцип, ниту може да биде дефиниран како отстапка. Како што посочи и членката, партнерите не се во крвно сродство.

    Сепак, не го сфаќај ова лично. Јасно е дека ти не ги одредуваш правилата, само укажувам на недоследностите.
     
    Последна измена: 29 јули 2015
    На piksooki, WildMk, Madam-A и 9 други им се допаѓа ова.
  14. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.858
    Допаѓања:
    133.182
    Пол:
    Женски
    не се у сродство а црквата шо вика мање битно ... не мора да се венчате у црква.
    У врска со болдирано ... ако више па твоите не гледаат само да си ја омажат керка им, еве ти раскини со дечко ти, па брат ти и сестра му нека си се срекни ;) Kao што вие двајца сте се избрале еден со друг така и тие и немате право ти и твојата фамилија да им стоите на патот.
     
  15. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Малку помеша брзини :D
    На нејзините деца, нејзиниот брат ќе им биде само вујко а не и тетин, а сестрата од дечкото ќе им биде само вујна, доколку се земат, тетка ќе им биде ако не се земат.
    А нејзе сестрата на дечко и иден маж наместо золва, ќе и биде снаа за брат :lol:
    Во целата нејзина мака јас се изнасмеав.
    И јас сум против ваквата ситуација, иако нема роднинска врска, ете не е убаво. И сватот и сваќата не се крвни роднини, но се роднини по сватовство, така што кој пар прв се венча нема да се замара со проблеми, а другиот пар тогаш автоматски стануваат роднини по сватовство, немој сега нозе да искршите кој прв до црква, хаха се шалам. Причината за ситуацијава е повеќе од морален аспект. Ако навистина имале таква судбина па двата пара да се вистински вљубени, тогаш не можат против тоа. Но ако сестрата избрзала за да не остане немажена, и ако братот и раскине, тогаш па уште понепријатно ќе им биде на сите.
    Така што, ако се работи за вистински љубови и сродни души, нека остават како што е, не мора да се направат несреќни и да си ја жртвуваат љубовта во полза на братот/сестрата. И не е битно кој прв почнал, можеби требало сестрата да се вљуби за да и брат и ја најде неговата љубов.
    Уживајте и без нервози, така требало да биде, дај Боже да се сакате секогаш и црквата нема причина да не ви ја признае љубовта. Тие бракови од корист склучуваат па за вашите ќе прават проблем.
    Можете и во ист ден свадба да си правите :inlove:

    Туку, животот ви е како шпанска сапуница, ако ви текнува имаше една серија Скриени страсти, тројца браќа се заљубија во три сестри, баш беше романтично а тоа беше една од ретките шпански серии кои тогаш ги следев. И немаше да биде сапуница, ако не завршеше среќно за сите.
    Јас ви посакувам да си направите свадба како во серијата и да си се сакате, без да се оптеретувате кој што рекол. Љубовта веќе се случила, не и контрирајте.
    Поздрав и мало потсетување

     
    На tessie, Ivy89, Doozy и 7 други им се допаѓа ова.
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    По закон, смеат.

    Член 20
    Не можат меѓу себе да склучат брак крвни роднини во права линија (дедо, баба, мајка, татко и внуци), како ни родени браќа и сестри, брат и сестра по татко, односно по мајка, стрико и дете од брат, вујко и дете од сестра, тетка и дете од брат, тетка и дете од сестра, ниту први братучеди. Не можат да склучат брак и лица чие сродство од претходниот став е засновано со посвојување.
    Член 21
    Не можат меѓу себе да склучат брак свекор и снаа, зет и тешта, очув и паштерка, маќеа и пасинок, без оглед на тоа дали бракот, поради чие склучување тие дошле во такво сродство, престанал. Од оправдани причини надлежниот суд може во вонпроцесна постапка, да дозволи роднините од став 1 на овој член меѓу себе да склучат брак.
     
    На WildMk, tessie, kjukli и 2 други им се допаѓа ова.
  17. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Ич да не ви е гајле, гледај си ја твојата врска они нивната и сите среќни. Што сега ако вие први сте се запознале вашата љубов е повредна? Не сте роднини и крај на муабетот
     
    На Lotus-14 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски

    Абе не мешам брзини...Кога ќе го прашаш детето на Калина и нејзиниот дечко: Што имаш фамилија по татко ти? Тоа ќе рече: -Татко ми има сестра, што значи мене ми е тетка но таа е во брак со брат на мајка ми што значи автоматски и вујна ми станува :D
    Исто и кога ќе го прашаш: Што имаш фамилија по мајка ти? Тоа ќе рече: Мајка ми има брат што мене ми е вујко, но во брак е со сестра на татко ми (која ми е тетка) и автоматски станува и тетин...
    Не бе, комплицирано е :sweat:
    Е ова добро би дошло за загатка.....Што ти е братот на мајка ти, ако е во брак со сестра на татко ти? :drunk:
     
    На Oscar Lady, sara3, MayDiamonds и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Bender Rodriguez

    Bender Rodriguez The lovable rascal

    Се зачлени на:
    27 јуни 2015
    Пораки:
    2.623
    Допаѓања:
    32.778
    Пол:
    Машки
    И мене ми текна на „дупкава“ у „црковниот“ закон - што ако се венчаат и двата пара во црква, истовремено (во различни цркви, се разбира - ако биде во истата, пак нема да биде точно во исто време). :D
    Така претходно нема да бидат во никакво сродство.

    Шала на страна, @Калина1234, од морален (не црковен, да се разбереме) аспект, не гледам ништо лошо во ова - додуша, за вакви случаи обично имам слушано меѓу браќа и сестри близнаци. Во секој случај, ако на вас не ви пречи ова и ако ви опстојат врските (твојата и на брат ти) и навистина дојде до свадба, само напред! Немој во љубовта да ве спречуваат туѓите мислења - ете, и @Cka убаво ти цитираше дека и од законска страна нема никаков проблем.

    Поздрав!
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ако живееме за тоа што да кажеме на народот, муабетов држи вода.