1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Бременост и плодни денови

Дискусија во 'Бременост' започната од macence23, 7 април 2010.

  1. kumanovce

    kumanovce Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    sakam da prasam vaka,znaci treba da mi dojde na 22,a jas imav seks na 16,dali e mozno da sum bremena,,?se plasam i ne go sakam ako sum zasto smetam deka uste mi e rano? pozdrav

    [mod-kirilica:16m9v71l][/mod-kirilica:16m9v71l]
     
  2. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    dali denovite pred menstruacija se plodni?

    Плодни се сите денови ... кај е напишано дека трудна се останува само во плодни денови ? Тогаш се поголеми шансите да забремениш а не дека не можеш во било кој друг ден да останеш бремена. И милион теми има и за ова. ;)
     
  3. swet-roses

    swet-roses Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    i jaс мислам дека кај секоја жена е индивидуално кога може да остане бремена секој организам е различен па така и плодноста кај жените зависи од тоа каков и е организамот и колку нејзината матка може да ги задржи спрматозоидите во неа а исто така и зависи и од тоа дали организамот на зената е спремен за зачнуванје па затоа мислам дека теоријата е една работа а праксата е сосема друга. :D
     
  4. vercence

    vercence Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    0
    вчера со дечко ми имавме однос, и тој сврши во мене. После 15мин добив менструација, дали е можно да сум бремена? Колку што читав неможе но секогаш постои ризик, ве молам пишете ми...
     
  5. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Секогаш може! Немаат врска плодните денови, само што тогаш шансите се поголеми.
    Добро што туку ризикувате и после ќе кукате ако сте бремени? |(
    Ако било вчера оди купи Норлево(апче за ден потоа).
     
  6. vercence

    vercence Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    0
    Да,но јас имам редовна менструација секогаш ми иде на 28 ден и веднаш после ми дојде после односот, како што се осетив ми исчисте се со крвта ама сепак ...
     
  7. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас не би ризикувала, и да се плашам наредните 2 недели додека да направам тест.
    Ама ти како сакаш, апчето има доста висок степен на заштита.
     
  8. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    штом имаш редовна ментруација и веднаш си добил,значи бил неплоден ден и шансите да забремениш се речиси никакви.така што,не му ја мисли и друг пат пази за да не се плашиш вака ;)
     
  9. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Мене гинекологот ми рече дека речиси не е возможно да се забремени ден пред менструација.
    Зашто веќе изоден е патот на јајце клетката и останува само таа да пукне.
    Чудо ќе е да забремени жената тој ден до два. Таа ги рече и неплодни денови тие.
    Јас лично пак не би ризикувала ни тогаш, зашто немам редовна менструација и немам појма пример дали утре ќе добијам :rofl:

    Ама затоа младите па многу прават грешки кога мислат дека деновите по менструација не им се плодни.
    Тогаш има солидни шанси за забременување.
     
    На femina90 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. anastasija85

    anastasija85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    555
    Допаѓања:
    1.027
    многу добар од росонерка со кој потполно се согласувам.тешко за време на менструација и многу ретко за да се забремени.ама после неа е доста голем ризик....на кој многу не мислат :o :o :o
     
  11. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Јас познавам една жена која остана бремена на 3 ден менструација. Ретко, ама ете се случило.
    Исто имаше и една од форумов која останала бремена во неплодни денови, баш имаше пишано.
    Јас пијам апчиња и пак ми е страв во мене да сврши, не па без нив. :tmi:

    Не треба играње со тие работи, плодни неплодни, баш од такви "грешки" се прават белји. :) :x
     
  12. rossonerka

    rossonerka Популарен член

    Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    15.287
    Значи правев мубает за тие плодни не плодни денови.
    И најплодни се деновиве при овулација. А речиси неплодни се само ден до два пред ментруацијата.
    Некои жени е лошо што се раководат со тоа мене плодни ми се 16,17,18,19 ден околу овулација, други неплодни. Нема везе. Кај млада жена се е плодно, освен оние 2 дена.
    Ама секад постојат чуда. Затоа јас сум и за тогаш да не се ризикува.
    А најмногу грешки се прават во односи само што завршила менструацијата или секс при самата менструација. Многу жени мислат тогаш нема шанса за забременување. А се и тоа како во заблуда.
     
    На Lacrimosa му/ѝ се допаѓа ова.
  13. vercence

    vercence Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    0
    значи веднаш ми дојде,поминаа 15мин само и после осетив како да се чистам и јас мислам дека е невозможно
     
  14. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    имам сериозен проблем, барем така мислам, значи со дечкото се обидувавме скоро една година да збременам, некогаш имавме секс 2-3 пати во денот, ама никако не можеше.сакам да прашам шо е работата, оти ми е страв да одам на преглед.
    да напоменам:двата сме пушачи редовни и љубители на алкохол-пиењето кај мене не е редовно, а кај него така и така
    доколку некој се нашол во ваква ситуација или пак знае отприлика шо е работата ве молам пишете позз
     
  15. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    Напишав се ОБИДУВАВМЕ (минато време) работата е шо сакам да знам, дали можеби имам проблем со забременувањето, или едноставно не бил денот. позз
     
  16. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека не треба да очајуваш, може проблемот е до него, а не до тебе. Ако и со следниот што ќе бидеш не оди, тогаш можеш да се испиташ. Знам болно е тоа прашање, и јас и дечко ми кога не можевме 4 месеци, се запрашавме дали ќе ни даде господ шанса, па еве бидна. Само позитивно и се ќе биде ок ;)
     
    На red му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Прво, треба да знаеш со сигурност кои денови ти се плодни, потоа дали ти е редовна менструацијата. И секако, доколку имаш секс само со намера да напраиш дете нема да се фати. Значи, она што сакам да кажам е дека голема улога игра и психата. И пак ке ти кажам како и сите останати, не ти судам ама ако имаш 19 години, мислам дека не би требало да ти се брза. А и на таа возраст се случува месечниот циклус да не е сеуште нормално среден, па кај некои особи е потешко да дојде до бременост. Плус ако имаш стресен и бурен живот, исто така влијае. Запомни психата е најлош непријател за се. А на доктор ќе појдеш не за тоа, туку чисто за себе, и да имаш и да немаш секс и да имаш мака и да немаш, рутинска контрола никогаш не е на одмет.
     
    На red му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски

    Вака колку време се обидувате за дете? Проблем постои ако трае обидувањето повеке од 1 година. Најпрво кога сакаш да имаш бебе не треба да ти е паметот во тоа само , сакам да кажам треба да уживаш во сексот :) Ако се обидувате повеке време тогаш оди на лекар направи си испитувања на хормони , ехо , и ако има проблем ке ти препише лекарот терапија. Јас од прва забременив ама пред тоа пиев 3 месеци контрацепција бидејки имам хормонско нарушување. Со срека и пиши ни :)
     
    На red му/ѝ се допаѓа ова.
  19. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    имам редовна менструација, ама изгледа до психата беше, иначе планирам да одам на лекар оваа недела. фала многу да тие шо напишаа коментар во контекст на прашањето :*
     
  20. ivanickata

    ivanickata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    0
    Imam redovna menstruacija,a rizicen sex 4 dena pred da dobijam. Mozno e da dobijam ovoj mesec,a sepak da sum zaglavila? Ako imate takvo iskustvo pisete mi pozz

    [mod-kirilica:229l25zc][/mod-kirilica:229l25zc]