1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    ^^^^па затоа треба да си го бираме правилно гинекологот и некој со искуство не се иде кај секој ;)
     
  2. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Ама некаде и немаш некој избор,тие се 2-3 гинеколзи во цел град и што ќе правиш :)
     
  3. feminka38

    feminka38 Активен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Вчера за време на бањањето забележав на вагината едната усна е поголема од другата. Што да правам .. дали имам некој проблем??????

    - ве молам за совет ..

    п.с секој ден скоро имам бело брање
     
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Нормално е да имаш бело прање, освен ако има непријатен мирис и невообичаена боја.
    И да, нормално е да имаш различно големи вагинални усни. Има цела тема само за тоа, пребарај. :)
     
  5. scream1

    scream1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    5
    се надевам дека некој ќе ми помогне.
    еве скоро 4-5 дена имам зголемен вагинален исцедок, густ со бледо-жолтеникава боја,како парчина ми се појавува секретот, чувствував чешкање но веќе поминува тоа а исцедокот го имам уште. Сексуален однос не сум имала незаштитена. Од што може да е? А инаку до пред 1 ден примав антибиотици(амоксиклав од 1000мг). благодарам однапред
     
  6. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    moze da imas kandida koja nastanuva i od antibiotici,moze da e i infekcija od drugo.infekcii ne se pojavuvaat samo od nezastiten odnos.treba da posetis ginekolog vo sekoj slucaj.pozz
     
  7. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Нема зошто да се оптеретуваш со различната големина на усните. Тоа е нормална работа. Впрочен и други делови на телото можат да бидат со различна големина, како градите на пр.
     
  8. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Денес на два пати на хартијата забележав како розев исцедок.Менструацијата ми заврши пред 10тина дена, значи рано ми е за доаѓање од што можи да биди? :?:
     
  9. LadyyGaga

    LadyyGaga Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2012
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Lugje davajte sovet,
    postojano imam belo pranje no kako sto znam toa e nekako normalno, nemam problemi so menstrualniot ciklus znaci sve e normalno, nemam nikakva promena na boja nitu cesanje i peckanje, edinstveno problemot e vo toa sto posledniot period beloto pranje e vo vid na bezboen iscedok ( kako i obicno ) megjutoa ne drasticno zgolemen, no so premnogu neprijaten miris,nemozam veke da se podnesuvam, menjam ves po pet pati na den gjabe nisto ne pomaga, i koga se banjam odma posle tusiranje povtorno mirisa. kazete mi sovet kako da go resam ovoj problem zasto stanuva nepodnoslivo! :@
     
  10. NiB57

    NiB57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    Probaj so vaginalete "neo penotran forte" najdobri se....sekogas koga ke imam nekoj problem ginekologot niv mi gi prepisuva i se e ok posle nekolku dena ;)
     
    На LadyyGaga му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LadyyGaga

    LadyyGaga Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2012
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    146
    Пол:
    Женски
    Fala mnogu a Dali moze da se zemat bez recept?

    [mod-kirilica:1rw31our][/mod-kirilica:1rw31our]
     
  12. NiB57

    NiB57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2012
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    5
    Da moze, i so i bez recept ti se okolu 400 - 450 den mislam.

    [mod-kirilica:6uhkm00r][/mod-kirilica:6uhkm00r]
     
  13. ence

    ence Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2010
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    0
    Sakam da prasam , 7 meseci ne bev seksualno aktivna i imav normalna menstruacija so normalen sekret pred dobivanje i vo tekot na mesecot malku sekret. Posle toa imav nezastiten odnos so ne bas poznat partner. koga trebase da mi dojdi dolzinata na ciklusot bese okolu 40 dena. koga mi zavrsi imav uste 4 dena taka kafeav iscedok duri cudno nikogas ne sum imala.. od togas navaka imam obilen sekret vo bledo bela boja. mi e strav da ne imam zakaceno nekakva infekcija a dosega nemam izvrseno ginekoloski pregled. ve molam za mislenje
     
  14. Anonnimna

    Anonnimna Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    76
    Здраво!
    Приметувам дека на гаќите имам како леплив бел секрет,бело прање да ли е?ама не ми личи на бело прање.
    Досега не сум имала никогаш односи,и не треба да добијам.Немам користено последниве 6 месеци антибиотици..незнам стварно од што ми е.
     
  15. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Ако е како белка од јајце и се тегни, тогаш си во овулација. ;)
     
  16. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Дали од преголем стрес се може да се зголеми количината на вагиналниот секрет?
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    ^^Обично од преладеност или пред добивање се зголемува. Исто и при инфекции, ама тогаш се менува и бојата и мирисот.
     
  18. ilovehim

    ilovehim Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2011
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    4
    devojki vo sto moze da e problemot.. veke cela nedela nemam nikakov vaginalen sekret, premnogu sum suva, koga imam odnosi, me boli od sto ne e vlazno... inaku osekam i cesanje na vaginata... mozno e da e nekoja infekcija ili toa e nesto drugo... inaku i koga mokram, mokracata mi mirisa neprijatno, ima nekako mnogu jak miris...toa mi se slucuva prv pat
     
  19. teddygirl

    teddygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2010
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    618
    Од која бактерија се добива чешање и кај двата партнера?Јас до сега сум одела на гинеколог али никогаш не сум имала проблеми со бактерииве, е сега пред некој ден само што дојдов на одмор ми се појави бело прање во големи количини како и јадеж, и мене и на дечко ми, и прит тоа ја изгубив целата влажност, мн ми е сува.Знам дека морам да одам на гинеколог али тоа кога ќе се вратам во МК а сега кажете како можиме да си помогниме, дури да се вратиме да ги ублажиме симптомиве?
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.651
    Пол:
    Женски
    Дали внесуваш доволно течности? Може да имаш некоја инфекција, не е исклучено, најдобро да си одиш на гинеколог.

    Како прва помош Канестен или сличен антимикотик, да не ви е од водата (ако пливате во базен). Би ти рекла да апстинирате, ама на одмор сте - кондоми и лубрикант задолжително. Би требало да се смири малку со канестенот.