Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

 1. sunfemina

  sunfemina Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  823
  Многу туширање т.е. често миење на интима (3-4 пати дневно) го зголемува исцедокот?
   
 2. pacca

  pacca Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 август 2012
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  0
  Vloski (sekojdnevni) ne koristam,a ina4e ke probam so ap4injata .. Falaa
   
 3. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.855
  Допаѓања:
  699
  девојки ај некои поинформирани нека пробаат да ми одговорат
  на пап тестот се е ок нема ни кандида но има заокрузено инфламација
  знам дека е тоа воспаение ама од сто кога на пап тестот нема ништо
   
 4. macii22

  macii22 Активен член

  Се зачлени на:
  3 август 2012
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  3
  i kaj mene bese istoto, toa ti e vospalenie - stadium pred cin 1 , moze da imas hpv a da ne pokaze ili nekoja bakterija .. napravi si mikrobioloski brisevi ke pokazi dali imas bakterija.....kaj mene ispadnaa nekoi kokoidni bakterii so antibiotik mi se iscistija pozz
   
 5. mirjamgirl

  mirjamgirl Активен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  0
  девојки одсекогаш сум имала бело прање но тоа било потечно и скоро безбојно,но за првпат сега ми е многу густо и многу бело..како некои ситни парченца..од што може да е тоа и дали е загрижувачко?
   
 6. eleni27

  eleni27 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2011
  Пораки:
  1.292
  Допаѓања:
  5.386
  Пол:
  Женски
  Кандида. Правец на гинеколог да ти даде некоја маст или вагиналети. Инаку не е опасна, само досадна.
   
  На mirjamgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  7.321
  Допаѓања:
  35.466
  Пол:
  Женски

  Доволно е миење два пати дневно - исцедокот може да се зголемува од топлото, од користење на влажни марамици и интимни гелови - се разбира, зборуваме за нормалниот исцедок, не за зголемен исцедок при инфекција кој има променета боја и мирис.
   
 8. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  1.779
  Мене ми се зголемува белото прање околу една недела пред да добијам, секогаш тоа. Еве и сега имам, ама и ме чеша многу. Пред пола сат се измив (само со вода) и сега еве пак.

  Помош? :worried:
   
 9. sunfemina

  sunfemina Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  823
  Не користам додатни средства ниту интимни гелови ниту марамици, само вода ама приметив нагло зголемен исцедок што брзо се ствараше после измивање и затоа и прашав..после некој ден се нормализираше.
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  7.321
  Допаѓања:
  35.466
  Пол:
  Женски
  Нормално е тоа, секогаш пред добивање исцедокот се зголемува.

  Sunfemina, можно е да било од топлово. Мене во лето ми е исцедокот прилично зголемен, кога е многу топло, сум прашала и гинеколог, истото ми го кажал. А нема никакви промени, ниту позитивен микробиолошки наод.
   
  На L-enna и sunfemina им се допаѓа ова.
 11. dunika

  dunika Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  345
  Допаѓања:
  1.423
  Пол:
  Женски
  леле јас разбирам од бело прање и кандида и се,пред добивање сум и под стрес периодов имунитет ми е паднат доста,па имам некое логично објанување ама денес ја претера,имаше зеленикава нијанса-стварно се исплашив,не сакам сеа пред циклус да одам на гинеколког ке ми најде некои чудни ствари ке одам откако ке ми заврши само,дај пишете ако има некоја искуство вакво со бело(зелено)прање :(
   
 12. Lady07

  Lady07 Активен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  6
  луѓе ве молам за помош читам дека ако се има кандида има бело прање меѓутоа мојата вагина е суво а кога одам во веце осекам пецканје и болка понекогаш ме боли и долниот дел на стомакот се појавува и исчезнува некогаш за неколку саати некогаш за неколку дена ме тера да одам во веце но коа ке одам имам само три капки и коа ке дојде третата иам неподносливи болки сто од напон потекува и капка до две крв :///
   
 13. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.855
  Допаѓања:
  699
  најверојатно имаш воспаление на бешиката затоа и имаш проблем да одиш да мочкаш ти треба терапија со антибиотик најчесто цефалексин од 500мг и обазевно пиј увин чај и тоа по 2-3 литра дневно со оваа терапија за 2-3 дена ке ти помине али најдобро тркни до матичен
   
 14. L-enna

  L-enna Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2010
  Пораки:
  1.108
  Допаѓања:
  1.779
  Пак јас ..

  Неколку дена веќе пијам Оспен од 1500 два пати на ден (пишува дека за лица над 49 кг треба по 3 пати, ама премногу ќе ми е) и секретот ми е ненормално голем. Утоп се правам. Џабе ставам секојдневни влошки, немаат функција.
  Инаку заедно со апчињата пијам и по 2 Б-комплекс, брачеда ми ми рече дека помага кон намалување на секретот.

  Ако може да ме советува некој што да правам, зашто ова веќе не се издржува.. :x
   
 15. Vesna.Spi

  Vesna.Spi Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2012
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  118
  Пол:
  Женски
  Ана лусија, бидејки ти се добри микробиолошките бризеви а пак имаш секрет, земи си вагиналети од автралиско чајно дрво, многу помагаат!!!!!!! :) :) :)

  Лена, најдобро е да одиш на гинеколог, најдобро ке ти препише терапија, сепак треба да се испита.
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 16. NeverLetMeGo

  NeverLetMeGo Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Може да ми кажете дали имаше резултати од тоа со чајот од камилица да пробам и јас?
   
 17. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.855
  Допаѓања:
  699
  со таква јака терапија како оспен или амосксиклав од 1000 обавезно се земаат и нистатин вагиналетки затоа што многу често ја нарушуват вагиналната флора
   
 18. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  157
  имам некаков кафеав исцедок, ама не од вагиналниот отвор, туку од погоре ... прв пат вака ми се случува и еве веќе 3 дена трае :worried:
   
 19. pikolino

  pikolino Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2012
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  44
  Mozes i da probas so domasna rakija stopli ja malku ne premnogu i stavi na debela vloska i nosija okolu 1 saat so sigirnost nastinkata ke iscezne koga go imam ovoj problem sekogas praktikuvam stoplena domasna rakija na vloska i pominuva vo istiot den 3-5 pati povtori vo tekot na denot nema nikakvi posledici :!:
   
 20. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.855
  Допаѓања:
  699
  мислам дека имаш некоја прелада или воспаление на бешиката кое доага од прелада затоа земи свари си увин чај или чај од брусница и пиј по најмалку 2 литра на ден а бидејки ке треба и антибиотик најдобро е на матичен за да ти препише нешто јас пиев цефалексин од 500
   

Сподели ја оваа страница