1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Најпознати (но не и единствени) за кандида се канестен.
     
  2. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Tocno Canestenot e najefikasen vo borbata so kandidata.jas momentalno koristam Cansen,toa ti e istoto,samo nekoja srpska firma gi proizveduva.Pa ke vidime kakvi ke bidat rezultatite :)
     
  3. Neytiri

    Neytiri Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    1.289
    Допаѓања:
    2.457
    Да си прашам јас нешто...Секретот ми е нормален, со нормална боја, но во последните 3 дена забeлежав како бели грутки, еднаш во денот се појавуваат. Претпоставувам дека е кандида, ама ме буни тоа што вчера забелжав некаков мирис, не е јак, ниту остар, но сепак промeнет. Инаку нема чешање, ниту пецкање...ништо. Дали е можно да е обична настинка?
     
  4. majicka

    majicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2009
    Пораки:
    298
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    и јас го имам истиот проблем како Neytiri со секретот.....ваши мислења?ете денес и секретот ми е кафеав,како на почеток на менструација шо е ама треба да ми дојди на 17 :^)
     
  5. Jasmina.mina

    Jasmina.mina Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Една недела пред да добијам имам кафеаво црвен секрет, некогаш сосем малку а некогаш и повеќе. Дали и некоја од вас има сличен проблем и дали потстои можност за некаква инфекција
     
  6. AnGyY

    AnGyY Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    5
    И јас имам едно прашање во врска со темава... Дали за да се купи Канестен 3 (вагиналети) е потребна рецепта од доктор или може и така да се купат??? :?:
     
  7. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Може и без рецепта да се купат.
     
  8. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.706
    Исто и јас.
    Вчера ги завршив лактогинот,додека ги пиев немаше ништо,а денес таков секрет ама без чешање и пецкање :?: Имав настинка 2,3 дена и јас,можно е да е од тоа.
    Баш се изнервирав пошто пиев и многу јогурт,вит ц,не јадев уопште благо :envy: Овулацијата ми помина,менструација треба на 24ти да ми дојде :?:
     
  9. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Не знам што е работава, и мене ми е така последниве 5 дена. Ваков проблем имав и пред 2-3 месеци ама со користење на полигинакс ми се среди работата. Ама пак се појави и ме изнервира. Сакам да одам на преглед тука во Скопје, ама не знам каде. Дали имате предлог за гинеколог?
     
  10. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.658
    Допаѓања:
    121.706
    Дали е можно од настинка да е променета бојата?
    Ете почна да ми варира,од бел,прозирен,густ па сега жолто зелена боја и има мирис на антибиотик :^) ,пецкање немам.
    Цела недела сум настината,пијам само дабростон-дали е можно пак од него да е :^) ,антибиотик пиев пред 3недели,значи не е од скоро.
    Пред една недела добив негативни резултати на уреаплазма,зар се вратила за една недела :doh:
    Е стварно се нервирам!
     
  11. strelecF

    strelecF Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    14
    Јас имам едно прашање...
    имам редовна МЕНСТРУАЦИЈА, НЕКОГАС МИ КАСНИ ЕН/ДВА НО СЕПАК Е ОК.
    МЕНЕ КОНКРЕТНО МЕ ИНТЕРЕСИРА ДАЛИ Е НОРМАЛНО ПОСЛЕ НЕДЕЛА ДЕНА МЕНСТУРАЦИЈА ДА ИМАМ ЦРВЕН Т.Е ТЕМНО КАФЕАВ СЕКРЕТ??

    ИМА ЛИ МЕСТО ЗА ПАНИКА??

    ПОЗЗ
     
  12. mrchatorka

    mrchatorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    55
    Некогаш кога е многу јака овулацијата може да има обоен секрет, меѓутоа најдобро е да се провери со гинеколог.

    ели25, ова твоево наликува на јака габична инфекција. Не е лошо полигинакс да земеш затоа што има пошрок спектар на дејство отколку канестенот.
     
  13. rakce69

    rakce69 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 септември 2011
    Пораки:
    419
    Допаѓања:
    231
    Добро, јас како да се откачам од ова незнам... Имам премногу, немам никаква инфекција, микробилошките рез се супер, не користам секојдневни па менувам долна облека 3-4 пати дневно. Не е само кога имам овулација или пред да добијам, туку постојано. Гинекологот ми вика не е страшно, ама мене ми е одвратно. Лек некаков постои?
     
    На kivalce му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mrchatorka

    mrchatorka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    91
    Допаѓања:
    55
    ПАП тест си правела? Некои габични инфекции не се гледаат на микробилогија, на микро се гледаат бактериски инфекции. Пиј лактогин и користи го истиот шампон за интимна хигиена, исто е добар и ацидосалус. Долна облека користи памучна и пробај да промениш нешто во исхраната колку што можеш повеќе исфрли го шеќерот.
    Исто така доколку имаш чешање, а се од горе наведеното е во ред (ПАП и микро), ти советувам да направиш уриноклутура и да видиш да не имаш некои бактерии во урината.
     
  15. ikica86

    ikica86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    56
    Женски и на мене ми се случи нешто од шо се исплаши, ама прво да ви го објасна проблемо. Мојот проблем започна во јануари 2012 кој добив резултат на пап тест со лесна дисплазија подвлечено хпв инфекција, мојот матичен ми кажа дека тоа е хпв инфекција без цин, и ми предложи да направам хпв тест, го направив и ми излезе хпв 31 високоризичен. Многу се изнервирав, и потоа бев на терапија за имунитет, и секој месец ставав вагиналетки, бетадине, гинекс форте, различно, на контролен пап во јуни, имав ист резултат, а на контролен пап во декември ми излезе резултат цин1 (пап гледан во цитолаб куманово). Матичниот гинеколог многу ми исплаши ми даде терапија од 5 fluorouracil и ми кажа дека промената напредува без никаков подетален преглед само врз основа на пап. Направив друга консултатија во систина и трет гинеколог во јануари 2013, и во систина го повторивме пап тестот, каде се покажа инфламација и бенигни клеточни промени, и докторот од систина ми кажа дека нема потреба од колпоскопија и да не се нервирам и да продолжам со терапија за имунитет и контрола за 6 месеци. Двајца гинеколози ми кажаа никако да не ги ставам тие вагиналетки поради тоа што не сум раѓала и дека тие ги даваат за нешто посериозно, а во мојот случај не е толку сериозно. Сега не знам што да правам, затоа што колку повеќе доктори консултираш е подобро, но истовремено се и збркаш. Е тоа ми е проблемо, ама сега зашо тука ви пишам е дека некогаш имам приметено дека некаде помегу две менструации ми се појавува бел секрет, течен и на тоалетната кога се избришам минимално ровевко, значи не секој месец едншка до два пати годишно, мислам дека ми е од овулација. И пред некој ден исто со дечко ми имавме однови и после тоа кога бев во вц и кога се избришав на тоалетната имав како бел секрет и минимално розевко и сега мене паника ме фака викам си од овулацијата ли ми е, а пред тие денови ме болеше малку стомао, осекаше дека сум во овулација, да не ми е нешто од хпвто да не имам некој проблем, а инаку кога има овулација имам минимални болку со јаниците, позз и извинувам се тоа што многу долго е напишанп, ама за да ви објаснам што ми е проблемо поубаво.

    Пробај неколку пати после циклус да користеш вагиналетки на придона база, пример кантариот, можеш и бетадине или па земи си некој пробиотски линекс лејдни и или ацидосалус
     
  16. missy-xoxo

    missy-xoxo Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    каде можам да ги најдам вагиналетите од австралиско чајно дрво и која цена се?
    Или дали може да ми препорачате некои други вагиналети на природна база(освен кантарионови бидејќи се за епителизација и бетадине зошто не се ко за мене ), чисто за превенција бидејќи сум подложна на зголемено бело прање?
     
  17. missy-xoxo

    missy-xoxo Активен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2013
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    5
    се пронајдов во мислењево бидејќи ги користев вагиналетиве,
    сакам да прашам polygynax терапијата трае 6 дена( 1 кутија) или 12 дена(2 кутии)? бидејќи гинекологот не ми нагласи 2 земав само 1 кутија и 1 недела по терапијата се беше ок, и после пак ми се врати белото прање уште поизразено...

    и да нагласам дека терапијава ми е дадена по уреден ПАПтест, по неуспех на неколку претходни терапии значи немаше ништо а белото прање константно си го има и тоа во оогромни количини :^)
     
  18. kaja11

    kaja11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    131
    ги имаш по аптеки, вагиналетки од чајно дрво на цидонија, мислам фирмата е босанска, а имаш и наши на фитофарм кои покрај чајно дрво имаат и нешто друго во составот кои се викаат ginex
     
    На missy-xoxo му/ѝ се допаѓа ова.
  19. makesmewant

    makesmewant Активен член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2013
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Хелоу!
    Значи вака, ги користан вагиналетите нео пенотран неколку дена, а вкупно треба да се користат една недела. Па ме интересира, дали е ОК да се има однос за време на терапијата или не? И дали некој од вас ги има користено истите? Сугестии? :)
    Ви благодарам однпаред ^^
     
  20. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Јас ги имам користено и не се препорачува кога користиш било какви вагиналетки да имаш односи.

    Ај и јас да прашам нешто тука, бидејќи матичната ми е фул деновиве, дур наредната недела посета кај неа.
    Вадев заб пред речиси месец дена. Потоа примав терапија од некои си 10тина дена. Е сега пред една недела како да ми се појави малце по воден секрет, кој не е со непријатен мирис, но мааааалку како да е зеленкаст (леле описов :tmi: ). Претходно пред да го вадам забот, правев микробиолошки испитувања и се беше во ред.
    Е сега, плус и во овулација сум.
    Не дека ми смета ова, ама не сакам да го има :D
    Да си земам вагиналетки или да почекам да видиме матичната што ќе каже?