1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ Секојдневните влошки НЕ СЕ корисни. Содржат некои состојки кои негативно влијаат на кожата која сите знаеме дека е многу нежна во интимната зона.
     
    На femina-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.751
    Допаѓања:
    65.207
    Пол:
    Женски
    Мојот гинеколог ми кажа да не ставам секојдневни влошки. Помагале во размножувањето на бактериите.
     
    На femina-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marijadimitrovska

    marijadimitrovska Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Jas sum nova isto na forumov, no sakam mislenje za mojov problem, imeno za vreme na seks imam mnogu iscedok od vaginata i straaaasno mi smeta i se sramam bidejki stanuva mn vlazno :( i nema ubavina ...Dali nekoja ima vakov problem, fala
     
  4. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    ако е бело прање во прашање е инфекција,но ако е исцедок од што си возбудена тоа е мн нормално и не знам од што би ти било срам.тоа машките и го сакаат
     
  5. princez

    princez Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Јас сум нова на форумот.Читам секогаш но никогаш не сум имала проблем за да напишам или да дадам одговор.Сега се пронајде во оваа тема.Подолго време ми тече бел густ исцедок, но немав никаква болка,а знам дека пред менструација секогаш ми тече.После премина во бели мали парчиња и многу ме нервираше тоа траеше до пред некој ден.Вчера кога отидов по мала нужда имаше голема болка после уривањето и тоа ненормална болка не се трпи , а ме тера на секој 10 мин да одам по мала нужда не знам што може да е.Дали некој цистит или некоја друга инфекција.Дали има некоја со ваков проблем ?Поздрав
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Кога имаш болка и честа потреба за мокрење, тоа обично е симптом на инфекција. Веројатно е циститис, бидејќи не кажуваш дали имаш исцедок со непријатен мирис освен белото прање. Пиј многу течности, увин чај или чај од брусница и затоплувај го долниот дел од стомакот. Ако не ти се подобри состојбата, тогаш појди на лекар, ако треба да примаш лекови. Јас можам да ти го кажам лекот, кои апчиња да ги пиеш, ама не треба на своја рака да ги земаш без да се консултираш со матичен лекар.

    За белото прање - јас порано имав многу повеќе - и да, се појавува ако носиш тесна облека, ако се миеш како фанатик со секакви средства за интимна хигиена, ако користиш секојдневни влошки, влажни марамици и слично.
    Ама ако се работи за кандида - не само горенаведените причини може да предизвикаат појава на истата, туку кандидата се јавува и како резултат на нарушена вагинална флора (имаме сите бактерии во вагината, што е сосема нормално, а кандидата е дел од човековиот организам, најприсутна во устата, а може да биде и дел и од вагиналната флора. Ако дојде до нарушување на бактериската рамнотежа и киселоста во вагината, самата кандида се размножува затоа што е доста отпорна на надворешни влијанија). Освен тоа, кандида скоро по правило се јавува после користење на јаки антибиотици (Амоксиклав, Макропен, Бактрим), исто така и кај дијабетичари - понекогаш може да биде еден од симптомите за високо ниво на гликоза (шеќер) во крвта.
     
    На femina-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски


    Нормално е да има исцедок за време на секс... вагината самата се навлажнува кога се возбудуваме, кај некои девојки тоа е повеќе изразено, кај некои помалку. Се зависи од жлездите на вагиналните ѕидови. Ако исцедокот има непријатен мирис, тогаш треба да се загрижиш, инаку верувај, не е страшно. Иако некогаш кога си премногу влажна тоа навистина смета, само мислам дека не е некој сериозен проблем.
     
    На Twinkles му/ѝ се допаѓа ова.
  8. princez

    princez Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    0
    Немам непријатна миризба , не ме пече, не ме чеша ,кога мочам само имам голема болка после уривањето , а ме тера често да одам по мала нужда :( прво ми течеше доста бело прање и после премина да ме боле после мала нужда :(
    Фала многу за одговоро најдобро ќе ми е уште сега да го посетам докторо не се изджува :( поздравче*
     
  9. catty

    catty Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    19
    доколку сеусте не си активна а сакаш прво дома да си пробаш да се излекуваш,а камилица не ти помага,само канестен маст пробај,мислам дка тоа е нај ок и нема никакви проблеми,а доколку и така не ти се излекува немој сама на своја рака да земаш таблети,отиди на гинеколог,не е нисто страшно и срамно,само подобро за тебе,а мајка ти ке те свати зошто мора ;) ...(обично такви се мајките попатријахални)
     
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    доколку те боли при мокрење тоа е цистит или некоја бактерија пиј повеќе течносто ама и по 3-4 литри на ден ке се осетиш веднаш подобро. според ова гарант си личност која малку внесува течност. го имав истиот проблем дури и од болка при мокрење имав малку крв отидов на матичен ми земаа крв и мокрача, ми препишаа таблети и многу брзо си го решив проблемот. ама затоа сеа сум со шишето вода 24/7 во рака :$
     
  11. ive28

    ive28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    se pronajdov vo ovaa tema,dolgo vreme vreme imam belo pranje koe ne se namaluva.sum bila na ginekolog,sum pravela PAP test i se e vo red. A jas strasno se nerviram :envy: zatoa sto mnogu obilno go imam.ne koristam sekojdnevni vloski,a ginekologot mi rece da ne koristam i intimni gelovi kao demek od niv da e.Ama kaj mene ne pokaza nisto.Prestanav da gi koristam i pak isto.nemam nekoj opredelen period koga mi e poveke izrazeno,imam belo pranje sekoj den,uzas,katastrofa.sum probala i so caj od kamilica, no nisto ne pomaga.ako nekoj ima ideja,neka mi pomogne,veke stanuvam beznadezna :(
     
  12. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Земи си Флажил таблети и ќе ги пиеш по две на ден со јадење...Ќе ти се подсреди.
     
  13. ive28

    ive28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    fala mnogu,se nadevam deka ke mi pomognat
     
  14. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Белото прање многу често се јавува и скоро секоја втора жена го има.
    Пробајте во два-три литри вода да ставите една лажичка сода бикарбона и со тоа направете промивка и откако ќе се промиете со тоа не се преплакнувајте со чиста вода повторно. Се надевам на некој ќе му користи ова. ;)
     
  15. ma4encee25

    ma4encee25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    se cisti od toa?
     
  16. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.751
    Допаѓања:
    65.207
    Пол:
    Женски
    Мене ова матичниот лекар ми го има препорачано, ама не сум го испробала. Ако има некој искуство нека пише.
     
  17. Sarasweet

    Sarasweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    150
    Јас уште немам пробано бидејќи имам малку но мене ова ми го кажа докторката и рече дека е ефикасно дека се губи белото прање , и дека дури и потоа некој период да се користи превентивно за да не се појави набрзо пак.
     
  18. ma4encee25

    ma4encee25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    0
    ahaa, ke probame togas :)
     
  19. ive28

    ive28 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    aj ke probame,pa ke gi spodelime rezultatite. da es nadevame deka ke ima efekt.fala mnogu :)
     
  20. marria

    marria Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Здр!
    Се пронајдов и јас во оваа тема, пошо сум имала и јас... Ми кажаа дека 1 супена лажица сода бикарбона во сварен чај од камилица помагало.. И стварно е така. Се одмивав скоро 2 недели и сега бело прање имам само пред менструален циклус :)
     
    На FeatherCut му/ѝ се допаѓа ова.