1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинален секрет

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од maja8, 3 јануари 2010.

  1. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    под итно да одиш на гинеколог е најдобро
     
  2. huskyownerka

    huskyownerka Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Ama ne sum sigurna dali e kandida... strav mi e deka e toa bidejki procitav simptomi sega i... poslednive nekolku dena imam malce povise zgusten iscedok (beloto pranje si go imam otkako imam mens) a i bel e.. dali ima potreba za panika..
     
  3. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    мила,нема потреба за паника....незнам колку години имаш ама ако читаш по интернетот ке си најдиш дека имаш све....оди на лекар тој најдобро ке ти каже што е .ке ти препиши терапија и готово не е ништо страшно верувај
     
  4. SnowQueen17

    SnowQueen17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не а и многу членки би требало да се согласат со мене. Само ти ќе имаш непријатно чувство на печење и чешање. Можеш да си земеш вагиналетки без рецепт би требало да ти помогнат.
     
  5. huskyownerka

    huskyownerka Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Mozete li da mi preporacate nekoi vaginaletki ?
     
  6. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Канестен 3
    Не се загрижувај ако е само кандида со вагиналетитите Канестен ќе помине, ама при најмала настинка или антибиотик пак ќе се појави. Ако порано ја имаше секоја 2-3-та жена сега ја имаме скоро сите.
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  7. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Вака, јас минатата година почнав да мокрам многу често после незаштитени односи. Земав Палин и мокрењето ми се смири. Дури пред три месеци направив микробиолошки брис што покажа гарднерела и уреоплазма. Пиев терапија, флажил, вибрамицин, алмацин и на прегледот минатата недела ми кажаа дека имам многу секрет и најверојатно имам вагинална инфекција.
    Направив микробиолошки брис меѓутоа резултатите за вагинална инфекција се негативни, ама сум имала инфекција на урина (црп-то ми беше 0,5, пх на урина 5, протеини +, еритроцити во урина 10-12, леукоцити 8-10).
    Треба да направам и уринокултура, меѓутоа на што може да се должи секретот, можно ли е да немам вагинална инфекција и да го имам? Или да направам повторен микробиолошки брис заради некакви си можни грешки? :(
     
  8. huskyownerka

    huskyownerka Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Dali e mozno poradi gabicna infekcija da mi docni menst.
     
  9. SnowQueen17

    SnowQueen17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Можеби кај секој е различно но и јас имав кандида и прво ставав од кремата канестен и се миев 2 пати дневно бидејќи многу ме чешаше. Кремата беше со моментално дејство. Си зедов после вагиналетки некое време ми помогна, подоцна пак имав чешење но самото ми се смири и еве веќе помина пола година фала богу немам никакво чешање. И препорачувам на феминката да проба прво со кремот.
     
    На huskyownerka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Чешање и секрет се 2 различни поима. Вагиналети, кремата е само поради чешањето.
    Види мајката јас до сега од кандида не сум имала чешање (лечев стерилитет и при секое дење на гинеколог јас си носев дома кандида), а за тоа чешање обично даваат нистатин.
     
    На Lady Phoenix му/ѝ се допаѓа ова.
  11. SnowQueen17

    SnowQueen17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    140
    Пол:
    Женски
    Чешање и секрет не се знак на кандида вообичаено? Нешто не сватив изгледа, девојката никаде не спомна дека има секрет ниту пак јас споредував секрет со чешање не знам како ти ме свати.
     
  12. missflower

    missflower Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2011
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    0
    Девојки, веќе еднаш прашав, но еве веќе пак ми се повторува истото и е неподносливо. Требаше да добијам на 13ти јуни, но ми доцнеше и тогаш 2-3 дена и после третиот ден почнав да добивам кафеав исцедок и го имам до ден денес, веќе 19 дена, во мали количини, но морам да носам влошка постојано. Закажав за преглед во петок, но сакав да побарам мислење и совет од вас.
     
  13. GirlLove

    GirlLove Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јануари 2010
    Пораки:
    5.136
    Допаѓања:
    14.383
    Пол:
    Женски
    Моментално сум ден пред овулација и забележав бело, лигаво, густо на гаќите.Неубаво мириса. Дали е нормално или се работи за инфекција?
    Благодарам
     
    Последна измена: 7 јули 2015
  14. tockaAa.

    tockaAa. Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2015
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    256
    Пол:
    Женски
    бело прање тоа е нормално пред менструација
    ако забележиш дека го имаш и по завршувањето на циклусот најверојатно е инфекција
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Oscar Lady

    Oscar Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    6.347
    Пол:
    Женски
    Se izvinuvam za lat. od tel.sum.
    Devojki.. ciklusot mi zavrshi pred 5dena. Zavchera imav odnos so dechko mi i vo tekot na odnosot zabelezavme deka ima malku krv. Skoro i neprimetno.. kolku da "rasipe feeling " . Znaev deka ciklusot mi e zavrshen..a toa me iznenadi. I samo togas imav krv posle cel den nishto :) Denes, t.e pred 30tina min. Zabelezav na gakjichkite bela linija ..kako belo pranje..ima nekoj specifichen ostar miris. Cheshanje nema. Bidejki dolgo vreme ne sum vo Skopje ,na ginekol. ke odam koga ke si dojdam doma. Nekoe reshenie? :)
     
  16. sad-girl-1

    sad-girl-1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2014
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Дечки мензисот ми заврши пред две недели а пред ден или два на фоалетната забележав кога се бришам бело прање помешано со некоја кафеава боја..а исто овие денови и ми се повраќа и имам дијареа..сум немала однос ..само сум мн под стрес и нервоза и во последните неколку недели мн разголена се возам на мотори ова она.... можно ли е да ми е од настинка или незнам од што прв пат ми се случува вакво нешто исплашена сум :/
     
  17. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Имам премногу бело прање, значи премногу, и има денови кога осекам како ми тече течност и некад некој зеленикав исцедок. Се одмивам со чај од камилица но тоа тогаш за тогањ минива и пак... Бев пред некој ден на систематски од работа и ми рекоа да проверам уринокултуа. Бев вчера па ми рекоа после празникот, во понеделник да одам,. Искрено страв ми е незнам што ке ми кажат. Има ли некоја опасност од тоа што имам бело праче па да двелоо до нешто, па што ми рекоа да проверам уринокултура. Страав ми е многу и сега неможам да чекам до понеделник, се плашааам многу.... :sweat:;(
     
  18. Kate...Kate

    Kate...Kate Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Jas imam zabelezano kaj mene deka pred da dobijam menstuacija pred edna nedela imam belo prajne mozebi e i kaj vas taka
     
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Да,тоа е овулација.
     
  20. synonym

    synonym Активен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    55
    Допаѓања:
    84
    Здраво сакам да прашам дали е можно да имам бело прање ако сум бремена?