1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. HEV

    HEV Популарен член

    Се зачлени на:
    13 февруари 2013
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    636
    Здраво девојки вака имам болки кај вагината и задниот дел кај отворите и мн чешање кај вагината.Преку мокрачата ми открија проладени јајници а бев на гинеколог тој за сето ова ми даде вагиналети и едни апчиња Флажил.Ме праша дали се пазиме за второ реков да ама ништо не ми овјасни што како ако некој знае неш нека ми појасни.
     
  2. fashionslave

    fashionslave Активен член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    4
    Ми беше дијагностицирана трихомонијаза и воспаление на цервиксот.Примав терапија,Атрикан таблети Полигинакс вагиналети и ставав јод внатрешно, исто и партнерот (без вагиналетите :lol: ).
    Е сега од тогаш помина една година.Дали овие инфекции се повторуваат цело време без разлика на терапијата? Ме мачи бидејќи се трудам да останам бремена :)
     
  3. missswety

    missswety Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Здраво да го споделам и моето искуство. Имам чешање веќе 4-5 дена и кафеав исцедок кој мириса многу лошо. Имам слушнато за Канастен маст која многу помага,но мене синоќа околу 2 часот наутра ме фана неподносливо чешање неможев ни да спијам ,што во моментот немав Канастен маст па од постари што имам слушано си ставив влошка и на неа памук , а на памукот ставив затоплено бело вино...Верувале или не малку ме печеше но чешањето вендаш ми помина. Доколку се најдете во ваква ситуација би ви го препорачала овој метод,немате што да изгубите :)
     
  4. smurf 4

    smurf 4 Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво дечки.
    Ме интересира дали како резултат на преладување може да дојде до почесто мокрење и печење при истото? Фала ви однапред :)
     
  5. atala

    atala Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    1.163
    Допаѓања:
    940
    Пол:
    Женски
    Да,може како резултат на преладување да дојде до почесто мокрење и печење при истото.Купи Palin капсули без рецепта се во аптека,исто и Urifar против уринарни инфекции.И пиј увин чај и чај од брусница.
     
  6. smurf 4

    smurf 4 Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Фала ти премногу :)
     
    На atala му/ѝ се допаѓа ова.
  7. sarasarka2332

    sarasarka2332 Нов член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Здраво женскии ,имам 14 години и пред неколку дена имав обилна менструација и болки во стомакот какви што никогаш не сум имала :( Поради тоа се измив само еднаш од страв да не ми прекине и да не си направам компликации . А обично се мијам 3-4 пати во зависност колку дена ми трае .. Сега премногу ме чеша и пецка кога мокрам.Пределот околу вагината е премногу црвен ..Имам нормален бел исцедок но со малку засилен мирис.Срам ми е за тоа да разговарам со мајка ми кажете ми како да го решам проблемов сама :/ :/
     
  8. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Кандида. Ќе си купиш маст и ќе се мачкаш со неа. Кансен побарај во аптека ( ќе мора да разговараш со мајкати).
     
    На sarasarka2332 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sarasarka2332

    sarasarka2332 Нов член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    фалааа ти многу
     
  10. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    @sarasarka2332 Mala ispravka,Kanesten se vika mastot.
    Majka mi go koristese odamna,imase i ona Kandida i mastot navistina mnogu i pomogna.
    Inaku jadi pomalce blago,bidejki kandidata se hrani so seker i togas tesko ke ti se trgne.
     
    На sarasarka2332 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.605
    Пол:
    Женски
    @mirandaa, има и Кансен маст, за истата намена. Во аптека често ме прашувале Кансен или Канестен.
    За истиот проблем се и двете, а навистина не знам која е разликата меѓу нив, но најверојатно се две различни фармацевтски фирми, којзнае.
    Сум користела само Канестен, за деталите околу другава маст не сум барала некои податоци.
     
    На mirandaa, buba4e89 и sarasarka2332 им се допаѓа ова.
  12. sarasarka2332

    sarasarka2332 Нов член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Фала ви многу девојки :*
     
  13. mirandaa

    mirandaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    1.333
    Допаѓања:
    24.750
    Пол:
    Женски
    Aham.Ete ne sum znaela,prv pat slusam.Ne sum imala licno nikogas potreba od takov mast.Po majka mi znam,ona koristese Kanesten,koj mnogu i pomogna.A odese kaj privaten ginekolog i istiot isklucivo Kanesten samo i preporaca.

    Ne bi mu veruvala bas tolku na toj Kansen,bidejki toj mast sigurno iskocil skoro i mozebi e i nekoja kopija na Kanesten.Sepak Kanesten e provereno i poznato e deka istiot mast na site so takov problem im pomognal.
    No sekako kako sto kazav i na hranata mora da se vnimava koga se ima Kandida.Taa se hrani so seker.
    :)
     
    На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Girl-love

    Girl-love Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    18
    девојќи имам зголемено бело прање и тешко мириса
     
  15. sarasarka2332

    sarasarka2332 Нов член

    Се зачлени на:
    18 април 2015
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Одмивај се со чај од камилица мене тоа многу ми помогна..колку што
    о јас знам тоа е најверојатно некоја инфекција предизвикана од нечистотија,но доколку си користела антибиотици можно е и од тоа фа ти е..
     
  16. lepotica cris

    lepotica cris Нов член

    Се зачлени на:
    17 мај 2015
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    здраво на сите

    сакам да прашам
    пред неколку дена бев на гинеколог и ми рече дека имам инфекција и ми препиша нео пенотран форте вагиналети и антибиотици атрикан, но не ми кажа за каква инфекција станува збор,
    симптомите се следниве: често мокрење, дури и некогаш многу малку, а при мокрењето болки долу кај вагината... веќе 4 дена ги ставам вагиналетите и ги примам антибиотиците, но се уште ме боли при мокрењето, иако е намалено не одам толку често во wc, но денес додека се бришев со салфетката забележав на салфеткаата како крв........
    ве молам за помош, дали некој знае да ми каже за каква инфекција станува збор, за да може да ја побарам на нет и да прочитам за неа

    фала однапред
     
  17. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    Незнаев кај да го сместам прашањево ама мн е итно.
    Проблемот и нз дали е за кај гинеколог, значи долго време кога и да имав однос со маж ми забележав крв а не ми беше јасно од кај доаѓа, долго време после почна да ме боли кога идам на вц, решив да видам што е и видов маал реж до анусот но се гледа дека е малкуу подлабоку,воопшто не ми минува, знае ли некој како да ја оздравам раната?
     
  18. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Goticarka, ако си практикувала анален секс, можно е да дошло до anal fissure (македонски е ваљда анални пукнатини). Исто така може да се предизвикани и од запек, ако многу си се напнувала при вршењето нужда. Мачкај обилно со павловиќева и јади храна богата со влакна (за полесно да се празниш и да не ја иритираш дополнително раната).
    http://www.webmd.com/digestive-disorders/tc/anal-fissure-topic-overview
     
  19. Goticarka

    Goticarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    139
    Пол:
    Женски
    ти благодарам
     
    На Nausicaa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Можеби е цистит http://www.femina.mk/здравје/заболувања/цистит