1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Вагиналните ќе ги ставиш во лежечка положба, пред спиење, што подлабоко можеш. Маста ќе ја мачкаш околу вагиналниот отвор и на усните.
     
  2. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    @Kitten значи маста надворешно (да речам кај што има влакненца...или внатрешно..не свакам стварно.) Знам глупо прашање ама прв пат ке мачкам :D
     
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Надворешно, околу отворот и вагиналните уснички (на внатрешните, не на тие што растат влакната).
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    @Kitten Пак јас со прашања, те утепав денес :/ Бидејки сум пред добивање можам да ги ставам вагиналетките и маста ? И дали маста можам да ја мачкам сега (немам чешање,пецкање и сл.) или само кога ке почне да ме чеша?
     
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Тоа е како терапија, треба без прекин да мачкаш и ставаш вагиналети. Ако треба овие 2-3 дена да добиеш, подобро почекај да ти заврши, зашто на пример денес ако ставиш а утре добиеш, па откако ќе ти заврши да ги доставиш другите две, ќе нема толкав ефект лечењето.
    Со кремата можеш уште веднаш да се мачкаш, ако добро се сеќавам одеше 2 пати на ден, и терај терапија недела до две.

    Немај гајле, прашувај, за тоа сме тука ;)
     
  6. macalavica

    macalavica Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2013
    Пораки:
    3.021
    Допаѓања:
    4.741
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, бев вчера на гинеколошки преглед и ми рекоа декаимам инфекција.Ми дадоа Канестен (жолто е кутивчето) и во него има три апликатори со кои треба да ставам маст во внатрешноста на вагината.Ова ме буни бидејќи до сега со маст се имам мачкано само надворешно, имате ли искуства со ваков маст? Ми рече и дечкото да се мачка со истатата маст, како треба тој да ја става маста?
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не е истата маст, твојата е за вагинална употреба, а тој треба да земе за надворешна (исто Канестен). Тој ќе се мачка на главичката и делот под неа до каде што се отвара кожичката. Само што ќе треба барем една недела да се мачка.
     
    На macalavica му/ѝ се допаѓа ова.
  8. bubic.k

    bubic.k Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2014
    Пораки:
    1.025
    Допаѓања:
    3.783
    Пол:
    Женски
    Веќе три четири дена се соочувам со ужасна болка на вагината проследена со неподносливо чешање и печење при мокрење . Денес забележав црвенило со бели точки и исто така крв на тоалетната хартија поради што се преплашив .. Исто така имам како топче од десната страна на ципата и зачестено кочење на десна нога .. За хигиена да неправам муабет значи водам грижа претерано многу . Но ова стварно ме плаши. Ве молам доколку некој е во можност нека даде некое мислење ..
     
  9. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    700
    Допаѓања:
    1.062
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Незнам дали некој се соочил со ваков проблем, не успеав се да прочитам па се надевам мојот проблем е сличен и несум на погрешна тема
    Значи вака, пред 3 дена добив најпрво кафеав исцедок а потоа се нормално ниту ме болеше стомакот, ниту ме печеше кога мокрев. Ноќеска се разбудив со силна болка во долниот дел на стомакот, отидов во тоалет по мокрење мислев дека толку многу ме боли затоа што имав добиено но болката стана неподнослива при крај со мокрењето, не мокрам многу по некоја капка ама ужасно боли, циклусот продолжи и тоа со пообилно крварење, но се истуширав и сега прекина а пак се чувствувам неиспразнето. сега незнам овие симптоми на што се и какви се оти имам добиено незнам што се случува ?
    Да чекам да помине циклусот па да одам на лекар или ?
    :(
     
  10. LadyKaneswaran

    LadyKaneswaran Активен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2015
    Пораки:
    47
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Го постирав ова и во друга категорија но сеуште нема одговор/мислење. И јас имам ваков проблем, како што прочитав мислам дека се работи за кандида ама сепак не сум сигурна. Однапред да кажам дека не можам да одам на гинеколог. Прв дечко со кој имам односи а и јас сум му прва со која има односи. Имав проблем со воспаление на мочен меур пропратено со печење и чувство дека цело време ми се оди во вц, што е нормално во таа состојба и лекарот ми кажа што поголемо количество на увин чај да пијам. Ова го имам само во тек на лето меѓутоа сега после секој однос мора да мокрам и многу ме пече како да сум исечена на тоа место. Денеска приметив дека ми е подуено од лева страна, досега не сум приметила такво нешто. Вака е само после однос а потоа нема ништо и не ме пече. Често ставам бебешка пудра и павлова маст бидејќи кога имам менструација се исипувам од улошки. Сега ме интересира ваше мислење за ова што ми е подувано, и како што споменав не можам да одам на гинеколог и ве молам не осудувајте. Доколку е сериозно секако дека ќе мора но засега не го земам тоа во предвид. Благодарам.
     
  11. hajdi lejdi

    hajdi lejdi Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    28
    i jas imam slicen problem vaka pri mokrenje osekam bolki i peckanje a i sto imam i belo pranje ako imal nekoj slicno iskustvo molam za sovet
     
  12. NanaMal

    NanaMal Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Извинете ако прашањето не спага во темата ама ова го најдов. Вака бев на вагинален гениколошки преглед и на мониторот на врвот видов бело , се исплашив и го прашав докторот што е тоа ми рече бело прање и ми даде вагиналетки . Притоа зедовме и брис за пап-тест. Ме интересира дали е нормално така да се гледа белото прање и таму да се наога. Страв ми е да не станува збор за некоја болест...
     
  13. hajdi lejdi

    hajdi lejdi Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    28
    hi vaka beloto pranje e rezultat na nekoja infekcija ne e strasno so pomos na vaginaletki odlicno go snemuva :)
     
  14. NanaMal

    NanaMal Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2015
    Пораки:
    157
    Допаѓања:
    202
    Пол:
    Женски
    da ama se gledase na vaginalnoto eho najgore koga da mi zeme bris i imase belo nasobrano , ne mi e jasno dali se sobira tamu beloto pranje , jas mislev treba da istekuva
     
  15. hajdi lejdi

    hajdi lejdi Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    28
    koga go ima vo pogolema kolicina tamu se sobira no postepeno istekuva ne e nisto strasno jas koga imam koristam uvin caj i taka mi isceznuva i bez da koristam vaginaleti sepak nema potreba od panika
     
  16. PinkGirl*

    PinkGirl* Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2015
    Пораки:
    407
    Допаѓања:
    630
    Пол:
    Женски
    Vcera bev do apteka za Palin kapsulite no megjutoa mi kazaa deka nemozam da gi kupam bez recepta.Tuka negde procitav deka moze bez ali nisto
     
  17. hajdi lejdi

    hajdi lejdi Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2015
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    28
    podobro pogledni vo poveke apteki vo sekoja ne gi davat bez recept
     
  18. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите некој да сподели искуство и лек за упорна Ureaplasma urealyticum вагинално ?
    ....
     
  19. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    И мене ми открија ureaplasma ми даде doxiciklin па ке видиме :/
     
    На thalia zapata му/ѝ се допаѓа ова.
  20. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Мене ми помина со вибрамицинот - доксициклин (а на повеќето ми беше резистентна), ми се чини по 2 пиев на ден во текот на седум дена во комбинација со б комплекс и флажил вагиналети. Чај од брусница на виталиа исто пиев по 1,5-2 литра на ден, половина месец. Гадна инфекција е, ако не си ја исчистите на време има голема можност за спонтан абортус во тек на бременост итн, ич не е наивна.
     
    На thalia zapata му/ѝ се допаѓа ова.