1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вагинални инфекции!?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од zizi.lady, 3 декември 2009.

  1. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Колку време ја пиеше терапијата? 10 дена?
     
  2. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Инаку не ми кажа со б комплекс да пијам:|
     
  3. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    7 дена зашто по 2 земав дневно. Ти штом земаш 1 дневно, најверојатно 10-14 дена треба да го пиеш. Инаку ни мене не ми кажа, меѓутоа б комплексот со јака антибиотска терапија се зема за заштита од тегоби. Имаш пробиотици за таа намена, да не се наруши нормалната флора (додека ги пиеш антибиотиците), коишто се земаат неколку часа после земањето антибиотик. :)
     
  4. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Ќе земам сигурно нешто зошто веќе сигурно имам нарушување на нормалната флора, чувствам благо чешање доле, а го немав претходно :(
     
    На blueberry93 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. VAGA91

    VAGA91 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    21
    Пол:
    Женски
    Гинекoлoгoт ми препишa Дифлукoнaзoл вo кoмбинaцијa сo lady linex 2х7 денa пoрaди кaндидa. Нo гледaм декa немa никaквo пoдoбрувaње oд приичинa штo и дoдекa ги упoтребувaв чешaњетo не се нaмaли, a и имaм бели нaслaги oкoлу усните нa вaгинaтa. Зaбележувaм и декa тaблетaтa не се рaствoрa убaвo, иaкo пред дa јa стaвaм јa нaвлaжнувaм.
    Кoјa е дoбрa зaменa зa lady linex?
     
    На thalia zapata му/ѝ се допаѓа ова.
  6. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    DA znam deka e gadna infekcija ....jas piev po edno na den Doxicylin ama misam deka mi e poloso od niv... sega treba da pravam kontrolen bris pa da vidime ..a ja imam veke podolgo vreme i mislam deka sea ja imam i na bris od uretra osven na cerviksalen bris od vagina ...a imav isto taka hronicna eserihija ...na urinarnite patista ...sea ja izleciv eserihijata so D-mannose...a na oa cudo ne mu obrnav vniamnie i ete sea ...gospod znae kako i kolku e navlezeno ...
     
  7. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    spored mene lactogin ili vagisan vaginaleti
     
  8. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Од каде ја купи д манозата?
     
  9. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
     
    На jok му/ѝ се допаѓа ова.
  10. the-other-kind-girl

    the-other-kind-girl Активен член

    Се зачлени на:
    1 мај 2013
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    2
    zdravo, neznam shto da pravam pa si vikam aj vas da ve prasham.. imam vaginalna infekcija..bev na ginekolog i mi prepisha Canesten vaginalni tableti i krema i mi reche tabletite vaginalno a kremot nadvoreshno da go koristam.. e sega pominaa 3dena gi iskoristiv site tableti ama imav malce iscedok od niv i vo upatstvoto pishuva deka ako ima iscedok od niv znachi deka bila suva vaginata i zatoa ne se rastvorila cela tableta i za celosno lekuvanje od infekcijata da se koristel kremot vaginalno.. pa sega po vashe sho mislite da ja poslusham ginekologot ili da stavam krem za sekoj sluchaj??:?:
     
  11. Bruneta

    Bruneta Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2015
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    91
    Пол:
    Женски
    Bi ti preporacala da zemes Cansen vaginalni tableti vo pakovanje ima 3 i se okolu 100 den ja gi koristam i sum mn zadovolna
     
  12. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    инаку за уреаплазма бактерија само doxycilin
     
  13. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Во врска со темава, ме интересира дали сеуште ти е истиот матичен и дали ќе може бројче? Фала ти однапред. :$
     
  14. badgirl2

    badgirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2012
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    104
    Пол:
    Женски
    Летоска прв пат добив чешање и пецкање на вагината, матичниот гиниколог ми рече дека е кандида ми даде вагиналетки и маст кансен, од тогаш па до сега едно 3-4 пати пак ми се појавува чешањето, се мачкам со кансен и ми поминува. Моето прашање е зошто толку често ми се појавува, нормално ли е дали ви се случува и на вас?
     
  15. mynameislove

    mynameislove Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2013
    Пораки:
    1.480
    Допаѓања:
    12.625
    Ednostavno kandidata se povtoruva pri najmali nepovolnosti.Pokraj lekarstvata treba da go zajaknes imunitetot,da isfrlis sekeri,vnesuvas probiotik(jogurt)ili mozebi masta ne ti deluva pa e potrebno da se smeni :)
     
  16. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Јас примав доксициклин и еве денес резултатите ги земав сеуште ја имам, не делувала терапијата :(
     
  17. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    zavisi i od imunitetot jas istovremeno so doxicilinot primav i srebrena voda i se mackav dolu so srebrena voda ..piev mn caj od breza...se podmivav si caj od breza i eve ja nema....jas mislam deka mnogu golema uloga igra imunitetot...spored mene...
     
    На majavel1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    луѓенца лек за хронична и не навреме лечена gardenella vaginalis ....? фала .....поздрав
     
  19. majavel1

    majavel1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2011
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Планирам да го направам рецептот со мед и ѓумбир,на природен начин да го подобрам имунитетот, а ке го побарам и чајот во билна аптека, се ке пробам веке :(
     
  20. blueberry93

    blueberry93 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    1.660
    Допаѓања:
    4.474
    Јас на уринарен статус имав позитивни бактерии, покачени леукоцити и негативни нитрити, матичната мислеше дека станува збор за уринарна инфекција, ама уринокултурата ми е стерилна. Според ова ја мислам дека уреаплазмата ми се повратила. И јас ја третирав со доксициклин и одреден период ја немав.
    Чекам да ми заврши менструален циклус, па да проверам повторно. Претходно ставав вагиналетки на база на кантарион што се, секојдневно правам благо одмивање со изладено чајче од камилица. Ако ми се позитивни резултатите, планирам да пробам и со натопување тампон во чисто масло од чајно дрво, паралелно со кревање имунитет на природна база. Па ќе видиме... :)