1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Една од вакцините кои ќи примаше ќерка ми не е успешна. Не сум сигурна која беше. Ми кажаа дека не е успешна ама не ми закажаа за наново вакцинирање. Сега имаме вакцина во декември па не знам дали да чекам до тогаш или да одам порано.
     
  2. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    @anina а која вакцина ви е во декември? Моја претпоставка е дека таа ви е за ревакцинација, ако не сте имале одложување. После двете боцкања и во уста три пати ( хиб, полио и ди те пер) закажуваат за ревакцинација, па после година е ммр.
    Ако грешам нека ме исправи некој, а кај нас е таков случајот.
     
  3. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Ич не се сеќавам на вакцините кои ги примавме со првото дете. Значи до сега има примано BCG, HB (три дози) и Ди те пер, Хиб и Полио (сите три дози). Минатиот пат пред да примаме вакцина се сретнав со жената со која се породивме заедно па таа ми спомна дека на малечкото вакцината во рачето не му била успрешна па пред еден месец го ревакцинирале(до сега два месеци). Така јас сама прашав и сестрата ми кажа дека не ни е успешна. Не се ни сеќавам која вакцина ја прими во рачето и не знам ни за успешноста на која вакцина станува збор. Сега ни е закажана вакцина за во декември па си се мислам за што станува збор. И да е ревакцина, моето дете, ќе касни со неколку месеци од своите врсничиња.
     
  4. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    БСЖ сигурно треба да се ревакцинира. Треба и мојата. До година најдоцна треба да ја прими.
     
  5. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Како да знам дали му е успешна вакцината? Прашувам за БСЖ!
    Баш ме заинтересиравте сега.
    Син ми има како мало бубуличе на рамото. Претпоставувам дека е од вакцината го забележав кога имаше (не сум сигурна, но мислам 3-4 месеци) и еве уште го има. Претпоставував дека ќе пукне, па ќе се направи како плик, но си стои така.
    Редовно го носам на вакцинација и освен вообичаените контроли пред вакцина раката никој му ја нема погледнато. :^)
     
    Последна измена: 7 ноември 2014
  6. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Pa mislam deka BSZ ostava beleg na ramoto. Toa go imate i vie.
     
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Da ako e uspesna vakcinata bsz,od taa bubulicka ke se napravi beleg na rameto.Ako ne e,povtorno treba da ja primi vakcinata,najdocna do godinkata.
     
  8. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Мислам дека е нормално тоа што има бубуличе, мене ми рекоа дека треба да му пукне и дека може да потече како водичка. Во тој случај да се избрише со нешто суво. Вакцината ви е успешна штом се познава белег.
     
  9. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Ама кога треба да се направи таков белег?
    Кај нас еве со месеци си стои како бубуличка. Следна вакцина треба да примиме во декември па ќе си ги прашам и таму.
     
  10. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Ние денес примавме хемофилус инфлуенца трета доза. Се надевам нема да има реакција како и досега :)
     
  11. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Кај син ми, бубуличката пукна, истече нешто и после постепено се направи белег. Кај ќерка ми има белегче ама не пукаше, ме течеше ништо. Сега за две недели сме на контрола па ќе пишам.
     
  12. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Значи BCG е? Ние на раменцето имаме мал белег ама ете не ни е успешна. Јас сама прашав. Никој не ја прегледуваше.
     
  13. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Значи и кај нас не е....
     
  14. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Значи ако не прашаш сам никој нема да ти каже..
    Покрај општиот преглед толку ли е тешко и тоа да го проверат? :x
     
    На anina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Јас на два месеци го однесов на друго место за вакцина (не во Скопје) и таму детално го прегледуваа. Од тежина, должина, обем на глава, па и проверка на рачето од вакцината и таму така ми кажаа. Сепак ако не прегледуваат сами ќе си прашаме. Тоа е.
     
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.380
    Допаѓања:
    317.790
    Пол:
    Женски
    И ние немаме белег.Ни бебето а ни големата која е ревакцинирана
     
  17. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Син ми има белег. И тоа еве веќе 6 годинки ќе прави и како расте и белегот расте. Се познава ептен многу.
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Majki aj ve molam spodelete iskustvo za mmr vakcinata sto ja primile vasite decinja. Vo posledno vreme mnogu postovi na internet citam za negativnostite na vakcinite osobeno za mmr pa se plasam mnogu. Neznam dali da ja vakciniram ili ne.
     
  20. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.380
    Допаѓања:
    317.790
    Пол:
    Женски
    Другарка ми живее во Чикаго и она не ја вакцинираше нејзината.Ме убедува и јас да не ја вакцинирам.Нам ни е рано тек сме три и пол месеци но исто како тебе размислувам и прашувам.

    Инаку родителите чие дете умре во Италија по примена вакцина го добиле спорот.Државата донела одлука доживотно да им плака парична оштета.Ама што фајде кога детето умре.