1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Jas sega slusam za ova lelee :(
    Sestrami dvete deca gi vakcinira so site vakcini isto i rodnini sto se tyka,mene pedijatrite me sovetuvat za vakcinirajne pa sme primile tri vakcini,ova mmr koga ja udirat?za sto e?
    Imame kartonce so prrimeni vakcini ne se sejkavam momentalno koi se i dali ja ima ova :|
    Naredna ni ne na godina vo januar.
     
  2. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Pa isto i nie okolu godinkata, MMR treba na 11 meseci da ja prima. Lugje jas stvarno se pobrkav i neznam sto da napravam sto e iapravno?! @joy1 ti pogolemata ja vakcinirase li so site vakcini, prijatelkata za koja vakcina te sovetuva da ne ja vakciniras malata, i.od koja vakcina pocinalo, mislam se dokaza li deka e od vakcinata??? Leleee znae li nekoj kako stojat rabotite vo Germanija ako odbiajam vakcina, dali e zadolzitelna, kako posle vo gradinka i skolo???? Puu kako se nerviram oti ne go znam jazikot nemozam nisto ovdeka.da istrazuvam i da prasuvam :@
     
  3. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.421
    Пол:
    Женски
    Да сите вакцини ги има примено .Пријателката зборуваше за ммр вакцината.А детето во Италија почина од вакцина против грип.И не беше единствено.Мислам околу 10 тина жртви имаше.
     
  4. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.179
    Допаѓања:
    10.786
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека не треба да се оставаат децата без вакцини. Единствената причина зошто едно невакцинирано дете нема да се разболи од некоја болест е зошто сите други деца околу него се вакцинирани. Замислете сите ако престанеме да ги вакцинираме децата, па за 10 години пола болести ќе се рашират како да е 18ти век.

    Ако се грижите за квалитетот на вакцините што ги дава државата, има начини како приватно да си купите вакцини од големи фармацевтски компании. Чинат многу пари, ама ете, специјално да направат вакцина за вашето дете за да бидете помирни дека ништо лошо нема да се случи.

    А за вакцините од грип, не ја гледам логиката. И онака тие вакцини се прават врз основ на предвидување која врста на грип би преовладувала во оваа сезона, и не даваат никаква гаранција дека нема да фатите грип. Постојат стотици врсти на грип, не можете да се вакцинирате од сите.
    Ама опасните болести се знаат кои се, и има зошто тие вакцини се достапни за сите деца. Не можат да ги направат задолжителни, не би било фер тоа. Ама достапни се за сите.

    Јас моите деца ќе ги вакцинирам.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  5. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    На ФБ група која се залага за слобода на избор при вакцинирање имаше одлична препорака за книга:
    "Како дел од програмата на Владата за превод на 500 стручни научни книги од кои се учи во врвните, најдобрите, и најреномираните универзитети во САД и Европската унија ( така пишува на првата страна ) во издание на издавачка куќа Магор од Скопје, издадена е книгата

    Водич за вакцини - од др. Рандал Њустедер

    Многу многу пријатно изненадување. Цената е височка, 800 денари, а може да се купи во нивната кафе книжарница кај грчкиот конзулат. ( тел 3121027 ).
    Ја има на македонски и албански За мене ова е најдобрата лектира на секој човек кој е на пат да стане родител или сопруг/сопруга. На крајот, како и секое добро истражување ставени се информациите од каде се влечени сознанијата."
    Инаку во Германија родителот слободно си избира дали ќе вакцинира или не.
     
  6. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    I bliska rodnina pred nekoj den ja vakcinira kerkickata na 1godina :| jas se mislam a mm e za da.
    Poveketo gi vakcinirat potrebnive vakcini a se dvoumat za dopolnitelnite sto posle se primat :| ajde so lesno da e pa ke vidime
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Тука кај нас ММР (против морбили, заушки и рубеола) ја примаат на 13-14 месеци. Нејзе ја поврзуваат со појава на аутизам. Некако јас не верувам во тоа, сепак аутизмот е генетски определен.

    Повеќе имам читано страшни последици од ДиТеПер вакцината.
    Инаку јас сум со поделено мислење околу вакцините, но гледам да не слушам рекла-казала муабети туку да прочитам нешто медицинско издржано.
    Јас го вакцинирам детето.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  8. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    I nie ja vakciniravme malata do sega i mm saka i ponatamu,ama jas od slusnala kaza sto vikas se dvoumam.
    Iako e predvreme rodena prvite 3vakcini gi prima super,nemase nikakov problem,narednava ni e na godina i gledam na katron ni e zapisana za primajne mmr,mislam deka ke primi iako se mislam i dvoumam od toa rekla kazala a mm e za da.
    So lesno ke odime :)
     
  9. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Исто реагирав и јас на почеток: Која е сега па таа глупост да не вакцинирам? тоа беа моите први зборови на муабетот на маж ми кога прв пат ми кажа дека вакцините се дефинитивно ризик, не само ММР туку сите. Но мојата реакција беше глупава, дури сега ми е и смешно колку многу сум верувала односно не сум размислувала за контраиндикациите кои секој фармацевтски производ ги носи со себе, некако маркетингот го сработил своето.

    Како и да е, Јапонија ја нема вакцината ММР во календарот за вакцинација, а колку што читав имаат подетални контроли пред некоја вакцина да заврши на нивниот календар. Меѓутоа јас причина за вакцинација од ММР не гледам, прво кај мене дома сите ги прележале малите сипаници и сите си имаме имунитет од морбилите доживотен со тоа, и не сме имале никакви компликации, морбилите можат да бидат смртоносни во првата година од животот, но во тој период неможеш да вакцинираш, доколку мајката ги прележала сипаниците и бебето е заштитено со доење, така да тоа е само сипаница. Потоа рубеолата е ризична само кај бремени жени бидејќи може озбилно да наштети на плодот доколку бремената жена заболи од рубеола, и тука повторно не гледам причина за вакцинација на бебе од 13 месеци, бидејќи вакцината штити максимум 10 години, инаку рубеолата е обичен осип кој трае 2 дена па доколку го прележиш како девојче сигурна си дека нема да заболиш кога ќе планираш бременост. Заушките можат да предизвикаат неплодност кај машко дете доколку ги добие во пубертет или подоцна во животот, но стерилитет се случува кај помалце од 15% од заболените, бидејќи многу ретко се зафатени двата тестиси; но доколку се помине болеста во детството што е најчест случај односно пред пубертет, тогаш простор за паника навистина нема. Не треба родителите да се двоумат само околу ММР-от што гледам дека е најчест случај заради студијата на Wakefield, сите вакцини се еднакво ризични, тука е и нивното кумулативно дејство, сега бројот на вакцините е многу поголем за разлика од пред 30 години.
     
    На Asja, slavica999 и ALISA0000 им се допаѓа ова.
  10. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Jas sum mnogu isplasena i iskreno neznam koj pat da go fatam. Da ne gi plasam majkite, no na youtube gledav videa za mmr vakcinite i gi povrzuvaat so autizam. No tie se odpoodamna videa, sega medicinata e dalekuponapredna sigurno i vakcinite se podobri napraveni. Dosega kerka mi gi ima primeno site vakcini i Fala na Gospod Bog odlicno pominavme. Go molam Boga i za dr vakcini da bide se okk. Ako moze nekoj da go najde sostavot na mmr molam neka go pise.
     
  11. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Големо морално прашање. Вакцината против ММР што се користи кај нас е Priorix, на Глаксо Смит Клајн од Белгија, во која живиот вирус на компонентата против паротитис (заушки) е одгледан на хумани диплоидни станици, таканаречени MRC-5, кои се добиваат од абортиран човечки фетус. Овие клетки од абортирани фетуси се користат за одгледување на вирусниот сој за вакцина од 1960-години на минатиот век.

    Еве за составот на Priorix можете да прошитате овде, на страницата на Хрватското биро за лекови.
    www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP-I-530-09-06-02-137.pdf
     
    Последна измена: 5 декември 2014
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ова го имам прочитано и на друго место но ми нема логика...Додека сме бремени се тестираме и за рубеола, нели, но во резултатите на пример стои позитивен резултат што значи дека се најдени антитела кои ги препознаваат антигените на рубеолата, со други зборови или сме ги прележале или сме вакцинирани од нив. Јас немам прележано. Вакцина последна имам примено пред барем 15 години. Значи- нема логика ефикасноста да им е само 10 години.
    @ddevojce можеби ммр вакцината не е подобрена, но истражувањата се понапредни и веќе установиле дека аутизмот е само наследен. Јас повеќе верувам во ова.
    Како и да е, малце офф-топик отидовме, сепак ова е за во темата вакцини за и против.
     
  13. mamita83

    mamita83 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2014
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    426
    Nus pojava ili reakcija posle vakcina, konkretno na Priorix na samoto upatstvo stoi:
    neocekivane po zivot opasne alergiske reakcije - ova ne e off topik tuku realnost. Inaku definitivno max 10 godini.
     
  14. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
  15. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.421
    Пол:
    Женски
    Доколку е вистина ова доагам до заклучок дека канцерот и сличните на него болештини се резултат на вакцините.
     
  16. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Screenshot_2014-12-05-19-20-06.png
    Neznam sto poveke da kazam i sto da mislam. Gospod neka gi cuva site deca sto se vakciniraat.
     
  17. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Денес бевме на вакцина. Вкупно 8 прими :sweat:

    Ја прими втората доза за рота-вирус (орално)
    Прими вакцина за Пнеумокока. (боцкање во нога)
    Прими 6-валентна вакцина за: дифтерија, тетанус, пертусис, полио, хемофилија инфлуенца Б и хепатит Б. (боцкање во нога)

    Сега за сега е добар, нема температура, нормална му е, 36,5. Весел е, ама поспан и млитав. Ќе видиме вечерта како ќе ја поминеме. :( Рече дека реакциите може да бидат попладне и посебно првата вечер после вакцината. Земавме чепчиња, ако случајно се качи 39 да му ставиме чепче, ако не му се спушти за брзо време, право во болница. Вака не советуваа да постапиме, се надевам дека нема да има потреба од ништо од сето ова. :(
     
  18. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Green eyes -i kaj nas bese isto,samo molcliva bese i navecer i dojde do 37t a potoa nareden den pak molcliva i vecerta pak 37t.
    Bas na istava vakcina sto ste ja primile,kaj poveketo bebinja dobro pominiva,se nadevam i kaj vas.

    Vi posakuvam lesno da pominete :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Vo Germanija ste taka, ako ne se lazam?!! Kolku meseci ti e bebceto?? Nie na 11 treba MMR ama nema da se vakcinirame poseizgleda.
     
  20. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Не, во Шведска :) Бебето има 2 месеци и 20 дена.

    Поливалентни се вакцините во Германија?