1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Da, i nie primame po 8. Edna oralno i dve vo nozete. Kako e zakonot vo svedska, zadolzitelno li e vakciniranjeto. Te citnav i vo temata ZA I PROTIV VAKCINIRANJE. Jas iskreno sedam na dva stola i ne znam koj pat da go fatam.
     
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.986
    Допаѓања:
    279.080
    Германија не е задолжително но во текот на животот ќе те стават во незавидна положба каде ќе видиш дека е сепак добро што си вакциниран или ќе бидеш принуден на истото.
    При констатирањето на бременоста и кај тебе сигурно испитуваа рубеола и многу други болести. Да видат дали телото е имуно поради евентуалната опасност за плодот.
    Имам споменато дека за мене дека услов за да почнама да работам на една позиција беше да се тестирам за сите врсти хепатит, а потоа бидејќи имало поминато икс години од последната вакцинација да примам ревакцина за хепатит б.
    Догодина ќе читам наново што се имате тука напишано за да ми помогне при мојата одлука, но претпоставувам дека ќе бидам концентрирана на производителите на вакцините а не елиминирање на истите. @green.eyes се надевам синко со лесно ќе ги помине овие денови и се ќе биде во ред.
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  3. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    И јас тука за во Македонија размислувам кога бебуш ќе се роди да видам кои се опциите од аспект на производители, дали тукашни или вакцини од Грција на пример, а немам воопшто двоумење дека секако ќе ги примиме.
     
  4. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.546
    Ne mi pravea nikakvi ispituvanja samo krvna slika za kakva e sostojbata, dali sum slabokrvna i sl.Dali deka vo osmi mesec dojdov vo Germanija??
     
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.986
    Допаѓања:
    279.080
    Тоа е. Мене веднаш ми испитаа хив, сифилис, рубеола....следи хепатитис.
    Не ме ни прашаа, не ми ни кажаа. Само ми рекоа супер и подадоа мајчината книшка.
    Дома дури видов што се испитале. Во случај нешто да не е како што треба реагираат и те како претпоставувам.
     
  6. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Да, заради тоа најверојатно. Мене ми земаа крв на крај на 6 месец, видоа дека немам примено вакцина против рубеола и ми ставија дента пред да излеземе од болница после породување. :)
     
  7. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Се помина во најдобар ред, малиот не крена температура, расположен си беше си гугаше се смееше, си играше нормално.....Стомачето го болеше од време на време и тогаш бараше да биде во раце. И најверојатно ноџињата го болеа од боцкањето. Вчера скоро цел ден спиеше па касно ноќеска заспа, сега уште спие не може да се доспие :| Пак му се поремети биоритамот, убаво си спиеше ноќе дење послабо, сега се' му се помеша :|
     
  8. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Малата е 9 месеци.
    на 12 прими ДТП хиб и полио.
    Сега ја приметив на местото каде што е боцната за ДТП има грутче ептен цврсто и одоколу е малку како модро.
    Срце ме стега :'(
    Вртам на матичнава не се јавува.
    Незнам што да правам, во паника сум целата.
     
  9. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    @НаталиЛили не паничи, ништо страшно. Стави и облога од ациди борици на местото или има сега по аптеките да се купат едни лепенки, се викаат Антипиреа и се лепат на местото на отокот. Всушност служат и за симнување на температура, ама и помагаат при отоците од вакцините.

    И мојот син имаше таква грутка, од истата вакцина, мислам дури му стоеше еден месец, му ставав облоги ден-два, грутката си остана подолго време, ама мислам не го болеше, не се жалеше кога го поминував местото со прст. Потоа си се повлече.
    Кога и кажував на таа на вакцинација за отокот ми викаше дека ете на некои деца така реагирало, ама јас мислам дека не го боцнале добро.
     
    На НаталиЛили му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mila987

    Mila987 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2014
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Јас кога прашав во аптека за антипиреа ми рекоа дека се за температура и само на чело се ставале,вие ги имате користено за намалување на отоци?Има корист од нив?
     
  11. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.175
    Пол:
    Женски
    И ние се ваκциниρавме пρед недела дена и има топче внатρешно го масиρам нежно не ρеагиρа,сигуρно не го боли,и ете κога го боцнаа солза не пушти,значи не била лошо ставена,пρашав,не било ништо стρашно,ноρмална појава било κое со теκ на вρеме само по себе ќе исчезне.
     
  12. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Нас цел месец ни стоеше оток на ногата (од втората доза мислам), ама само првиот-вториот имавме мака. Првиот ден го болеше, после си беше ок. Ни рекоа дека е нормално.
     
  13. НаталиЛили

    НаталиЛили Популарен член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2014
    Пораки:
    1.389
    Допаѓања:
    8.353
    Пол:
    Женски
    Фала ви на сите.
    Прв пат се случи да имаме било какава реакција на вакцина, па затоа малку испаничив.
    Се слушнав со докторката од вакцина и рече дека било нормално, ништо страшно. Кај некого се појавувало, кај некого не.
    Ми рече да и ставам ладни облоги и да ја однесам утре да ја ѕирне.
     
  14. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Пријателка ми користеше и ми вели дека и помогна со отоците, таа токму за отоците ги зема бидејќи и кај нејзина мала од иста вакцина имаше оток и модринка. Дека се нешто на база на ментол и вода па се ок.
     
  15. wtff

    wtff Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    533
    Во понеделникот ја примивме првата вакцина и од тогаш многу ми спие синко. Во 18h заспие и се буди околу 12h-1h, па во 3h- 4h, и во 6h. А после 6h, еден час спие, еден-два буден....па се до 18h. Пред вакцината денски скоро и да не спиеше, два три пати по 15мин, и заспиваше во 19h, а стануваше во 5h- 6h, со неколку пати станување за цицање. Незнам дали е реакција на вакцината или случајно се погодило така? Но си мислам дека многу му е така спиење, или...?
     
  16. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    За првата вакцина ни рекоа исто само ладни облоги и што?! Облечи соблечи стави облога - бебево многу се вознемири а и многу плачеше ... За Наредна вакцина набавивме антипиреа , одма на лице место после боцкањето лепенката штрак , 8 сати раат и тоа и јас... А за на оток да се става не знам.
     
  17. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41
    zdravo mamicki ...BCG vakcinata ni rekoa deka ne ni e uspesna (nema nikakov beleg) sega na 9 meseci moram povtorno da go nosam za revakcinaranje so BCG ...dali nekoj od vas imal slicno iskustvo ...mozebi nema mesto za panika ama so tema vakcini navistina ne mozam ...samo gledam na raceto slucajno da ne vidam nekoj beleg ama nisto :(
     
  18. Ferfelina

    Ferfelina Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2015
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    И ние немавме бележе па не превакцинираа... Зошто паника?!
     
  19. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Ние првите неколку месеци имавме белег и тоа со топче, а сега нема ништо. За месец дена сме на систематски и ќе ни кажат далеку треба ревакцина.
     
  20. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41
    panika me faka od prosta pricina sto imam slusnato i procitano dosta slucaevi kade... ili stavaat poveke od potrebno...ili pogresno e bocnato ....ili predlaboko e bocnato ....ili neznam sto ..pa zatoa i me faka panika ....