1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Примивме за жолтица и добро поминавме. Наредна недела пак, значи на таа ќе има реакција? :(

    Ах кутрички тие, само ги боцкаат... Како не можеше мене да ме боцкаат наместо него, душата ми се кине кога плаче
     
  2. macy28102012

    macy28102012 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    57
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми ја нема сеуште примено, а 2 години ќе полни.
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  3. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.228
    Допаѓања:
    30.387
    Пол:
    Женски
    Јас лично сите тρи одлучив наеднаш да му ги ставам и не полемизиρам што е пρавилно. И поκρај тоа што нели го боцκаат во двете ножиња и му даваат κапκи,издρжлив досега е,не плаче и не ми κρенал Т.
    Само мене после миρ ми нема душава 3дена,да не κρене Т,па облоги,па пρовеρувај го,е тоа ми е најтешκо.
     
  4. Bajaderka

    Bajaderka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    323
    Допаѓања:
    339

    Не мора да значи дека ќе крене температура. Кај мене малата не крена ниту еднаш на сите три вакцинации. Инаку и ние Полио, ДиТаП и Хиб ги примавме наеднаш, во ист ден. Јас мм го праќам за боцкање, а јас надвор си чекам, ем не можам да ја додржам, премногу ми мрда, ем ми е жал кога вриска.
     
  5. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Не, ништо освен од болница што му ги ставија. За греотка беше тогаш, страв ми е кога ќе ми текне каков беше! Жени тоа топче на раче лево да масирам?
     
  6. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Која вакцина е во рачето? Ако е Тбц никако! Тоа е онаа вакцина од која останува мал белег. Воопшто не чепкај.
    Ако се работи за поткожно, поточно топче во мускулот, ставај облоги од ациди борици или алкохол.
     
  7. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    Prvo se nadevam ne e strasno.... Ama luge se isplasiv citam komentari i gledam deka mnogu roditeli se protiv vakcini duri i ne gi vakcinitale wtf sea procitav za reakcija ood vakcina za svinski grip za zaspivanjeeve ova denes sea go procitav za narkolepsija....... Ama ceruvam deka se e vo red so tvoeto malecko.. Inace mnogy se zamisliv za vakciniranjevo a lena treba da prima vakcina sega...
     
  8. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    Вакцини: ЗА или ПРОТИВ


    Дефинитивно "ЗА" вакцинација, неможе да ја потцениме медицината која толку напреднала, a да се осврнуваме на претпоставки и теории на заговор, сепак факт е дека спречила многу болести.
     
  9. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Горе на рамото, виолетово е. Док рече ќе се разрани ама еве 2 недели ништо не му е само е набабрено малку. Ок фала не ставам ни ациди борици, а не ми се оди до друг лекар за белег од вакцина. Уф што мразам мкнење по доктори!
     
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Значи дефинитивно се работи за Тбц, а тоа значи да не се чепка. Само ќе помине, а и ќе остане белегче, сите го имаме на рамото ;)
     
  11. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41
    toa vi bese revakcinacija za BCG ? prasuvam posto kaj nas e neuspesna i veke treba da go nosam za revakcinacija ...
     
  12. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Се прима во болница после раѓање па наредно мислам дури на 7год, ако сум грешка некој нека ме исправи. За неуспешна вакцина прв пат слушам.
     
  13. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41
    da ima dosta slucaecvi koga BCG ne e uspesna ...znaci go proveruvaat raceto i nema nikakov beleg...naredno revakcinacija se pravi posle 9 meseci ....i veke ako i naredno nema beleg se pravi mantu test za da se vidi dali e uspesna ili ne ...i ponatamu tocno na koja vozrast neznam ...nie denes ke odime ic ne sakam ama to e to :(
     
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ревакцинација на 9? Нас не ни спомнаа ништо...Наредна вакцина рекоа на 13 месеци.
    Ајде со лесно да си поминете :)
     
    На janula му/ѝ се допаѓа ова.
  15. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41
    nie si pominavme na redot ...denes ne revakciniraja za BCG ...ubavo pominavme fala mu na boga iako jas se prepotiv pet pati....mi rekoa da ne stavam nisto nikakvi oblogi i deka treba vo rok od 6 nedeli da se pojavi nesto kako beleg te ke vidime kako ke bidi ..uf pomina i ova
     
  16. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
  17. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Малава треба утре да ја прими ММР вакцината, веќе 3-4 месеци ја одложуваме поради течење нос, настинки, сега беше добра закажавме но од вчера пак почна да се накашлува и да и тече носето по малку, мислите ли дека треба пак да ја оддложиме, може да се случи и од таму да не вратат нели но бидејќи треба да земам слободен ден од работа, да не ми биде пропаднат денот така, се мислам дали воопшто да ја носам.
     
  18. ddevojce

    ddevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2013
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    4.547
    Nie denes ja odbivme MMR vskcinata. Znam deka za nea treba da se zdravi decata. Kje ja pregleda lekar i ke vi kaze dali moze da primite ili ne
     
    На SkarletOHara му/ѝ се допаѓа ова.
  19. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.796
    Пол:
    Женски
    За сите вакцини треба да е здраво детето не само за ммр. Јас не би дозволила ни онаа првата на месец хепатит да се боџне ако не њ здраво... Жив вирус се става во тело.,мора да е бебе здраво
    После 3 месец пред секоја вакцина и крвна слика правевме... И матичната да го прегледа прво... Оти тие кај вакцините, барем кај нас, некако ради реда ми гледаат
     
    На SkarletOHara му/ѝ се допаѓа ова.
  20. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41
    podobro da pocekas toa e moeto mislenje (mnogu majki namerno ja kasnat...a vo vasiov slucaj ima pricina ).....ali sepak vie si znaete
     
    На victoria му/ѝ се допаѓа ова.