1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Denes ja primi vakcinata na 1godinka sto e,do sega pomina dobro vesela e igra i nema T,se nadevam ke si prodolzi vaka,iako ocekuvam utre deka ke ima T,so lesno da bide.
     
    На janula му/ѝ се допаѓа ова.
  2. janula

    janula Активен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2014
    Пораки:
    122
    Допаѓања:
    41
    ajde so lesno da bidi ...taka vesela da pomini ...
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  3. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Ne grizi se,nie so taa vakcina najubavo pominavme,apsolutno nikakva reakcija nemavme.Dzabe se plasev tolku od nea...aj so lesno i kaj vas!
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  4. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Vi blagodaram mamicki :* eve pominavme super,cela nojk normalno nemase ni T nisto :) se nadevam i denes ke mine super.
    Naredna 2doza za mesec dena.
     
  5. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Има ли реакции од првата вакцина на еден месец што се става?
     
  6. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.201
    Пол:
    Женски
    Аκо сте ги пρимиле сите тρи(дтп,полио и хиб) може да има ρеаκција,но не моρа да значи. Ладни облоги на местото ставај почесто.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Нема од таа.
     
  8. victoria

    victoria Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.943
    Допаѓања:
    28.795
    Пол:
    Женски
    Мислам дека на месец беше ревакцинација на хепатит б(прва доза што примаме одма после раѓање)... Реакција од вакцината не би требало, сем од самиот убод... Како ќе биде ставена, каква килажа е бебчето... На 4-5кг колкаво е ножето... Ако стручно, нежно се инјектира не би требало ама баш ништо да се познава, а ако е грубо може модринка, топче... Али не е срташно
     
  9. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Денес ја прими втората доза од шестовалентната вакцина-дифтерија, тетанус, пертусис, полио, инфлуенца Б и хепатит Б-ова е едната вакцина. Другата вакцина беше против пнеумокока.
    Првиот пат немаше посебна реакција, беше малку малаксан, минимална температура качи и го болеа ноџињата. Се надевам дека и сега исто ќе биде. :sweat:
     
  10. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Nie i na prvata i na 2 pomina isto so malaT i mala nervoza.
    Ne grizise ke pomine lesno :)
     
    На green.eyes му/ѝ се допаѓа ова.
  11. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.318
    Допаѓања:
    28.177
    Пол:
    Женски
    Денес примавме незз што е дали втора доза или ревакцинација од оние 3 вакцини во рака,нога и со пиење.Ди-те-пер и полио мислам така беше.Првиот пат немавме никаква реакција,денес еве до сега фала бога нема кренато Т,иначе е претерано мн кенкав и плачлив и цел ден го поминавме во раце.Дури и спие во раце,ако го легнам одма скока и плаче.Најверојатно ноќва ќе ја поминеме во раце,ама утре нов ден нова надеж се надевам дека ќе биде како нов.
     
  12. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    мајки, вчера а примивме 3тата доза до дитепер со закаснување од еден месец бидејки имавме вирус кој не држеше две недели, па уште две чекав да се вратиме во нормала за да примиме вакцина. и од двете дози не сме имале некоја посебна реакција освен минимално покачување Т до 37.4-ништо и нервоза, плачливост болка во убодите.
    е сега од третава доза детево ми крена Т до 38.3-4 , и освен тоа цела нок не сака да цица-одбива а пред тоа повеќе цицавме отколку што спиевме ! некако е поспан, детево ми е чудно. и таму ми рекоа не се секирај шт не сте кренале од двете и оваа нема ја ви крене,
    дали сте приметиле вакво нешо
     
  13. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Мене ова ми се случува во моментов со втората доза, вчера ја прими. Првиот пат беше поспан, имаше минимална температура и малку го болеа ноџињата од убодите, и толку. Сега вчера одма качи температура, ама не висока, ноќеска имаше 38,4 и многу го болеа ноџињата, не можев никако да го фатам, многу плачеше од болка :( Му дадов чепче Парацетамол за темпераурата и за болките, се смири после некое време. Се надевам дека добро постапив.
    Инаку мене ми рекоа дека реакциите не мора да бидат исти како првиот пат, дека секоја вакцинација и реакциите после неа се засебни :?: Еве кај малиот така се случи.
     
    На rokiroksana му/ѝ се допаѓа ова.
  14. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Mamicki i malata na 2vakcina kaci do 38,8,so taciperina i se namali,normalno e da imat T,samo gledajte da ne odat nakaj 39nagore i so mala pomos cepce i sl ke im se namalat.
     
    На green.eyes и rokiroksana им се допаѓа ова.
  15. rokiroksana

    rokiroksana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2013
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    93
    јас повеќе се уплашив од однесувањето и одбивањето од цицање, се уплашив да не ми се одбие
     
  16. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Mamicki zavcera bevme na vakcina i mi rekoa deka BSG ne mu e uspesna,pa da dojdeme vo juni da ja povtorime.Ima nekoja vakvo iskustvo?Plus,primetiv deneska epten minimalno otoce na gazeto od vakcinata,taka malku potvrdo,ima li mesto nesto za panika?A mu stavav oblogi,ko sto e redot.
     
  17. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Продолжи да му ставаш облоги, но не масирај. Ние имавме од ДиТеПер топче цели три месеци :(
     
    На PUPICA му/ѝ се допаѓа ова.
  18. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    193
    A bas se zacudiv sestovalentna vakcina.nie dosega nemame takva primeno. Inaku sme 27 meseci
     
  19. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Овде во Шведска такви користат :| Се скратува на боцкање, наводно биле многу попрочистени......Не знам, колку повеќе читам и навлегувам, толку повеќе недоумици и сомневања ми се ствараат во врска со целата вакцинација општо. :|
     
    На TIGARCE86 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Ke VE MOLAM da mi spodelite iskustva za MMR mnogu ni e strav no da ją prima eve skoro 2 ke pravi nie so vakcini tuka zastanavme do taa gi primi site bez nikakvi reakcii. Sega dilemata ni e dali da prekineme i li da pridolzime so vakcinacija. I kako pominav te so mmr ot ajde dajte soveti mnogu ke ni znacat :(