1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Вакцинирање и реакции после вакцина

Дискусија во 'Бебе' започната од stefi23m, 30 октомври 2012.

  1. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Некако ми се мота низ глава дека дека над 24 месеци не се става ревскцината на ди те пер, а претходно демек мора ммр да се прими. Ќе се јавам да прашам.
     
  2. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Кај моето дете немаше примено ммр а прими ди типер на 18месеци никој не ми кажа без примена ммр дека не се вакцинира со оваа.иако е две и пол години се уште викаат.за вакцината ммр да се прими
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    .


    Е добро. А мислите да ја прими ммр или не? Онака прашувам, јас веќе расчистив дека штом до сега сум вакцинирала ќе продолжам, само сакам поголема да биде.
     
  4. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
  5. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    А зошто?
     
  6. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.364
    Допаѓања:
    317.421
    Пол:
    Женски
    Ние најверојатно исто нема да ја примаме.
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Леона, а зошто да биде поголема?
    Јас сакам да завршат горештиниве па да ја вакцинирам, а од амбуланта ми инсистираа да ја прими обавезно пред да тргне во градинка.
     
  8. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Затоа што се плашам
     
  9. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Ама од што?
     
  10. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    Од вакцините нема повеќе да го вакцинираме детето
     
  11. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Јас незнам веќе во што да верувам и од што да се плашам. Битно интернетов колку ни е од корист толку ни прави и контра услуга, има еден тон дезинформации и лаички муабети, но исто така има и еден тон родители кои незнаат да се информираат и попримаат од масите. Само се надевам што и да одлучиме како родители дека нема да згрешиме за здравјето на нашите деца.
    Иако не е соодветна тема за оваа дебата, и нас не чека Ммр есенва и искрено ми фуфка, а маж ми несака ни да слушне кога почнувам да му зборам , он си е дециден да ја прими без многу туфкања.
     
    На galapce, Maceto123 и karak им се допаѓа ова.
  12. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    До сега не бев прочитала за последиците од ММР. Еве сега читнав и искрено, според мене тоа се глупости. Перење мозок.
    А уствари моето дете нема да го примат во градинка ако ги нема сите вакцини. Кај нас се сите задолжителни и немаме право на избор како родители. Колку што знам во другите земји, вакцините се даваат по избор на родителот. Крај краева многу се ретки случаите кога има некакви последици кои притоа не е потврдено дека се 100% од вакцината
    Ние ја примивме во април. Сега следни ни се Дитепер, ХиБ и Полио. Мразам кога има три вакцини во исти ден.
     
  13. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Kako roditeli imame pravo na izbor, t.e pravo da odbieme, da se nategame itn itn, ima celi forumi za toa i mnogu poupateni od mene. Vi odnos na gradinkite, sekadw razlicno se postapuva, mene prvin mi pravea problem, pa posle ja zapisaa bez 2 primeni vakcini koi i nema da gi primime voopsto. Vo mnogu gradinki ne pravat nikakov problem od start
    Deka se mnogu retki slucai so nesakani efekti, isto ne bi kazala. Se dodeka se starite vakcini, ako i voopsto gi ima, mozat da se razdelat i da se primaat oddelno, so polivalentnite nema takba moznost. A revakcina diteper i polio i hib sekako moze da se.primi pred mmr.
     
  14. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    193
    Zdravo Leona. Ako planiras da ja stavis MMR Mora prvo taa pa posle revalcina DTP. Jss sakav da ja skoknam MMR am a mi rekoa be moze. Mora po red da se stavaat. E sea ako ne sakas da ja stavis MMR ke potpises I ke vi stavat revakcina DTP. Nie vo megjuvreme odlucivme da GI prekineme site vakcini taka da tuka zastanavme.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Можеш да ги разделиш, нас не прашуваа дали сакаме и така правевме. На пример Хиб и Полио во ист ден (бидејќи е едно боцкање а и нема некоја реакција од нив), па после една недела доаѓавме за Дитепер (од оваа нели се случува реакција). Прашајте си.
     
    На galapce и anina им се допаѓа ова.
  16. Matea212

    Matea212 Активен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2015
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Nie denes primivme sestvalentna vakcina detevo cel den e pospano spie nekako mlitavo kako bez sila vo nego a i toa kratko vreme sto e budna e mnogu kenkava i cel den ne saka da pie mleko seto ova e reakcija od vakcinata?
     
  17. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски
    Значи ќе мора да одиме по ред. Сакав што покасно да биде ммр ама штом не може...!
     
  18. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Леона јас сабајле ќе одам да видам како ќе ни закажат. Исти случај ко вас само 19.5 месеци.
    Јас гарантирам дека може дтп па ммр, ама да не излезе неосновано, ќе ти кажам утре.
     
    На leona83 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Пиши ми обавезно, а кај одите, да не има разлика па од место до место, знаеш различни доктори различни правила. Ние одиме во Букурешт.
     
  20. leona83

    leona83 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2014
    Пораки:
    2.548
    Допаѓања:
    1.980
    Пол:
    Женски

    Бевте на вакцина?